li VERLEIDING. I8e Jaarir. No. 62. Zaterdag 8 November 1902. IV Ij U kl Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-V laan deren. F. DIELEMAfl, Buitenland. FEUILLETON. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 70 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER AXEL. Advertentiën van ltot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag-- en Vrijdagnamiddag TWEE aren. Berichten lulden, dat de kommandant Ben Viljoen aan den Engelschen opper bevelhebber zijn goede diensten heeft aan geboden voor de expeditie tegen do So' mali's. Er is reeds meer sprake geweest van zulke aanbiedingen door Boeren in de laatste vlagen. Wy dachten eerst, dat wij te doen hadden met nationale ver kenners of verraders. Dit blijkt nu niet het geval te zijn. De »Times" stak des' wege reeds de loftrompet over de Boeren Ronduit gezegd, op het vasteland zullen zulke berichten geen aangenamen indruk maken. Dat de Boeren den vrede, dien zy geteekend hebben, eerlijk houden, kan men zich voorstellen, maar na al hetgeen gebeurd is, terstond de hand te bieden Engelands wereldmacht te helpen schra gen, daar ligt iets stuitends in. De Boe ren kunnen fatsoenlijke Engelsche on derdaneu zijn, zonder daarom Engelsche imperialisten te worden. Kritzinger sprak in een rede te Aber deen gunstige verwachtingen uit van Chamberlain's bezoek aan Zuid-Afrika. Ben Viljoen heeft zich in denzelfden geest uitgelaten en gezegd, dat Chamberlains reis goede vruchten moet dragen, daar bij gezond verstand bezit, om den wer- kelijken staat van zaken te doorzien, Geeft het karakter vac Chamberlain re den tot zulke verwachtingen Er zijn Eogelscbe kranten, die verzekeren, dat Chamberlain gaat op verlangen van Milner die zijn meester hoopt te bekeeren tot zijn inzichten ovei de regeling der Zuid Afrikaanscne zaken en in dat geval is er niet veel goeds te wachten. Een af- »Mijn hoop, mijn droomen," viel Radou hem in de rede. »En ik antwoordde u, hernam mijnheer Margueritte, >dat velerlei redenen mij op dat oogenblik verhinderden, mijn dochter ten huwelijk te geveneerstens haar ou- deidomwant het is bij mij een vaste overtuiging dat men, zonder degelijke ledenen, een jongedochter niet te vioeg moet uithuwelijken en het in alle op zichten verstandig is zulks niet vóór haar twintigste jaar te doen vervolgens mijn toestand die my niet vergunde ie doen wat ik wilde voor haar vestiging Ge zelf hebt da gegrondheid dezer redenen er kend.* »Ik heb my aan uw zoo bepaald uit- gedrukten wil onderworpen wan: voor mij waren deze redenen niet beslissend zooals voor u, bijzonder die betreffende uw tegenwoordigen toestand." »Xortom, mijn vriend, er is tusschen ons overeengekomen niet waar, dat jk het zonder uw aanzoek te verwerpen, niet aannam, dat is, dat we moesten wach ten? Middelerwijl kondt ge mijn dochter heter leeren kennenge zoudt uw ge- Weten kunnen onderzoeken en zien door wachtende houding ware in elk geval ver standiger. In de Londensche beurskringen maak te het reisplan van Chamberlain aan vankelijk geen gunstigen indruk. Men redeneerde daar zooDie reis is op zich zelf reeds een bewys, dat de boel daar ginds zeer verward is en heeft in elk ge val dit nadeel, dat de toestand van on zekerheid weer eenige maanden voort duurt. In het Lagerhuis sprak Chamberlain zelf over zijn reis en verzekerde, dat hij met de meest mogelijke objectiviteit zou booren en daarna zijn beslissing nemen, Ook ging hjj naar Zuid-Afrika in goede verwachting, in de toekomst denkend aan een groote Afrikaansche natie onder Brit sche vlag. Die woorden werkten zeer suggestief, verwekten daverende toejui ching en met algemeene stemmen werd de begrooting aangenomen. Laat ons hopen, dat bet meevalt, maar toch niet te optimistisch ziju. De slangen verwisselen na een bepaalden tijd van huid, en ook de mensch is na eenige jaren door de stofwisseling nieuw geworden. Maar het inwendige van de slang en van don mensch verandert niet Het komt in Zuid-Afrika niet aan op woorden, maar op daden en wanneer Engeland uit poli tiek de Boeren tegemoet komt, moet men tevreden zijn. Misschien krijgen wij dan uit Zuid-Afrika andere berichten over het Engelsch bestuur en de Engelsche hulp aan de Boeren dan wij tot heden hebben. De correspondent van de „Daily Tele graph" le Kaapstad ging naar Vrijstaat en Transvaal en deeit een en ander mee van hetgeen hij gezien of gehoord heeft. welke ware gevoelens gij tot haar aange trokken waart, wat volstrekt niet vol doende is, wanneer het een vrouw be treft, die men huwen wil of wel dat ge een ernstige liefde, een beredeneerde achting, die de eenige hechte grondslagen van een huwelijk zijn, voor haar gevoel- det. Harerzijds zou mijne dochter die niets anders dan welwillende gevoelens voor u heeft, u ook leeren kennen en door die kennis de achting en dat vertrouwen er langen, welke ik zoowel bij haar als bij u wil. Met een woord, zoo er tusschen ons niets ware dan wat de geestelijken in de preek huwelijksbelofte noemen, dan was er tenminste een huwelijksplan. Maar opciat dit plan tot een goed einde kon gebracht worden, moest er een hoofdvoor waarde bestaan, namelijk dat we samen in een zekere innige verkeering leven kondon. En zoo ge nu in het oosten bleeft, of naar het zuiden gingt, terwyl wij in het westen waren, zou zulk een innige verkeering onmogelijk zijn. En zulks b>eft mij u doen vragen, of het u nu ge schikte te Condé benoemd te worden ook daarom is het dat ik alles wal in mijn vermogen was, niet alleen als direc teur van dit college, maar ook als vader, tot uw benoeming aangewend heb.* »Eu het is meer den vader, dan den direkteur, wien ik mijn dank betuig." »Spreken we niet verder daarover. Ge zijt nu te Coudé, en we kunnen het huise lijk leven leiden dat ik verlang. Indien Sedert het sluiten van den vrede tot 30 September zijn tusschen" de 45 en 50 duizend menschen uit de concentratiekam pen naar hun hoeven teruggekeerd en of schoon het uitbleven van regen het werk van repatriate ernstig belemmerde, is er gestadige voortgang en is de groote meer derheid aan den arbeid. Er bestaat ook een uitnemend stelsel van kampen voor werkverschaffing, waarheen zij gaan, die na een maand niet kunnen slagen. In deze kampen verdienen de Boeren dan 4 sh. 6 d. per dag. De sterfte in de con centratiekampen is belangrijk gedaald in Transvaal van 138,6 per 1000 in Januari tot 14,8 per 1000 en in den Vrijstaat en de Kaapkolonie van 213,6 per 1000 ir. Januari tot 11.7. Volgens de Daily Express" vertrok uit Kaapstad hel stoomschip »Pampa" met 70 onverzoenlijken, waaronder vrouwen en kinderen, die van plan zijn zich in Argentinië neer te zetten. Men heeft hun 1000 morgens land om niet beloofd en 5000 morgens meer tegen een shilling het morgen, betaalbaar in vijf jaren verder zaad, vee, landbouwgereedschappen en leeftocht voor een jaar. De voorwaarden voor de kolonisatie zyn, deze, dat elk der Boeren 25 morgens moet behouden en 200 hoornen vellen. De Boeren zullen tien jaren lang vrij zijn van militairen dienstplicht. Dat er achter keizer Wilhelms bezoek aan den koning van Engeland meer zou gezocht worden dan een verjaars-visite Eduard VII wordt Maandag 61 jaar, was te verwachten. De Berltjosche correspondent van de ge na een zekeren proeftijd nog altoos dezelfde gedachten koestert, zoo Helena harerzijds van genegenheid tot een meer tee- der en ernstiger gevoel overgaat, zullen we onze huwelijksplannen weder opvatten en over onze zaken spreken, Op dit oogen blik zijn we op dezelfde hoogte, dat is, geen van beiden hebban we iets en even min als ik, hebt gij een erfenis te ver wachten." „Ik heb mijne betrekking, die steeds verbetert." »Zooals ik de mijne, die ook verbete ren zal, wat my in staat zal stellen mijn dochter een huwelijksuitzet te geven. Nu het voornaamste tusschen ons gezegd eo overeengekomen is, zal ik Helena roepen het zal haar plezier doen u te zien,* Terwijl mijnheer Margueritte een knecht last gaf, bekeek de jeugdige onderwijzer zich iu den spiegel, en na de zwarte haar lokken op zijn hoofd in orde te hebben gebracht, bbwoog hij op uieuw zijn hand om die wit te maken. Weldra kwam Helena; zoo zij zich verheugde dengene te zien, die haar tot zijne vrouw wilde nemen, was zulks een bescheideue-vreugd, die zich door niets bemerkenswaardigs naar buiten verraadt. Binnenkomende reikte zij hem ham hand en vriendelijk glimlachend beantwoordde zij Ie gereed gemaakte kornplimenten, welke hij tot haar richtte maar noch ir. den klank zijner stem, noch in zijn blik was iets dat van liefde sprak. Daily Telegraph* seint aan zijn blad, dat men in diplomatieke kringen' te Berlijn gelooft dat keizer Wilhelm gedurende zijn verbljjf te Sandringham van de aan wezigheid aldaar van tal van leidende staatslieden en diplomaten zal gebruik maken om >met zekere openhartigheid" de bestaande betrekkingen tusschen En geland en Dnitscbland ter sprake te brengen. Tegelijkertijd met den keizer, zal koning Eduard de volgende gasten op Sandring ham ontvangen den Engelschen premier Dalfour, het echtpaar Chamberlain, minis ter Brodriok, den Engelschen gezant te Berlijn Lascelles, lord en lady Roberts, den Duitschen gezant te Londen Wolff- Metternich. den Engelschen minister van buitentandsche zakon Lansdowne, terwijl de rijkskanselier Von Bülow den keizer vergezelt. Twee jaar geleden, zoo wordt voorts ook van Engelsche zijde verteld, zou de Keizer reeds met Chamberlain een plan besproken hebben, tot een overeenkomst tusschen de Vereenigde Staten, Duitscb- land en Engeland. Daarop volgde Chamberlain's bekende redevoering Op Von Bülow's tegenstand zou toen net plan zyn afgestuit, waar door Cüamberlain in een hachelijke posi tie kwam. Het aanstaande bezoek zou op touw gezet zijn door don Duitschen gezant in Londen. We behoeven wel niet te zeggen dat dit alles geruchten zijn. Hel bericht, dat Koning Edward in April e k. Ierland zou gaan bezoeken wordt stellig tegengesproken. Zoolar g Radou's bezoek aanhield, bleef zij volkomen rustig en verder hield zij zich met hem bezig als met een kame raad. Blikbaar was iiet nog verre van die genegenheid tot een meer teeder ge voel, waarvan haar vader gesproken had. En evenwel scheen Ridou verrukt. Maar was hij tevreden over Helena of over zich zei ven VI. Sedeit een maand hadden de lessen een aanvang genomen en in de stad sprak men niet dan met lof over den nieuwen direkteur. Hij had zich bemind gemaakt zoowel bij de vaders als by de moeders eü, ten beste met het stedelijk bestuur zijnde, was hij op goeden voet met de bisschop pelijke overheid, evenwel zonder eenige laagheid zijnerzijds en zonder zijn ge weten, noch m. t dezen noch met ge- uer. te kompromitteeren. Ook Helena had dael aan dien lof, maar haar schoonheid h.id haar meer dan een ifgunstigen aanval berokkend, de eenvoud harer kleeding, de minzaamheid barer ma nieren, de zachtheid van haar blik had den haar tegen jaloerscbheid en laster verdedigd. Wat haar te verwijten Men vond niets Het leven vertoonde zich voor hen met de gunstigste vooruitzicnten en de ver wachtingen, welke mijnheer Margueritte te Condé komende gekoesterd had, sche

Axelsche Courant | 1902 | | pagina 1