E ül? lï VER1MN3. No. 61. Woensdag 5 November 11)02. !8e .Liiii'n. Nieuws- en Advertentie ^aËÉfijgi voor Zeeuwsch-Vlaanderen. blad F. DIFLEMAA, Buitenland. FEUILLETON. a 1 COLIHVr. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 70 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER AXEL. Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE nren. In een Engelscb blad komt een artikel voor van geueraal Botha, waarin hij de bedelreis verdedigt en zegt, dat deze vol strekt niet in strijd is met de vredesbe- palingen, zelfs geen enkele poging om op eeoig verzet tegen de vredesbepalingen terug te komen. Botha betuigt de op rechtheid der Boeren, die Kitchener en andere generaals gewis zullen erkennen. De Boeren gaven hun woord zich over te geven zij hebben zich overgegeven en daarmee de Engelsche schatkist millioenen ponden bespaard. Zij hebben er niet over gedacht te trachten het vredestractaat gewijzigd te krijgen. Maar daarmede krijgt de Britscbe natie niet het recht bitteren nood en diepe ellende ongelenigd te laten. Engeland denkt er ook niet over van dit recht gebruik te maken de bulp aan Russische boeren en beroofde Martiniquers bewezen, getuigt het tegen deel. Hij gelooft, dat het Britsche volk edelmoedig van aanleg en neiging is, hij gelooft dit nog, trots al het misverstand, dat in de laatste maanden gerezen is. Zij kwamen niet om het tractaat gewijzigd te krijgen doch om onmiddellijke hulp te ontvangen. Want de nood is zóo groot, dat er niet gewacht kan worden. Alleeo als de hulp spoedig verleend wordt, kan ze goed doen. Hoeven, vee, werktuigen, alles» en alles is weg, vrouwen en kin deren kwijnen en sterke mannen staan er by, machteloos de vreeselijke ellende aanstarend. De gevoelens, die het aan schouwen daarvan wekt, verscheuren iemands hart En een man, die zijn vader, zonen en broeders gesneuveld weet, moge Ophoudende tot zijne dochter te spre ken, wendde hij zich tot zijne mo9der. »Dit schoone meisje dat ge ziet, moeder, die, schoon genoeg is om andere verdien ste dan hare sehoonheid te ontberen, is ook een geleerde. Ik heb haar doen stu- deeien wel te verstaan, niet als een jon gen, maar meer dan vrouwen gewoonlijk studeeren. Zij heeft al haar diploma's.» »Dat wil zeggen, grootmoeder, viel He lena hem glimlachend in de rede, »dat ik in een bewaarschool voor kleine kinderen direktrice kon zijn of airektrice van een school voor lager ondeiwijs, of wel on derwijzeres.» »Ik hoop,» hernam mijnbeer Margue- ritte, dat zjj dat alles niet zal behoeven maar indien ik plotseling kwam te vallen^ zou zij niet verloren zijn. Zij heeft een broodwinning.» Dat is het voornaamste, zei de tante plechtig, wanneer men »kan« winnen, wint men, dat is de natuurwet.» „Daaiby Helena een huwelijks uitzet »Zoozei de tante. •Hare schoonheid, Indien verstand voor den man de gave bij uitoemenddeii is, is eerlijk beproeven in vrede te leven met den man, die ze neervelde in den krijg J doch meer dan zulk pogen ban hij niet. De Boeren beproeven het. Maar wie zegt, dat hij meer zou kunnen, verder zou kunnen gaan, is een huiGhelaar. De gene raals kwamen in Engeland, hopende, dat de nood welsprekend genoeg zou wezen, om edelmoedigheid te wekken, doch wer den droevig teleurgesteld. Zij zijn geen financiers en het artikel omtrent de 3 millioen p. s. en de ieening was hun niet duidelijk. Zij vroegen meer lichtdoch bun werd gezegd, dat de financieele quaes- tie niet mocht heropend worden, Zij be treurden die beslissing en maakten er uil 0", dat het niet zou baten hulp te vragen van Engeland, dat Engeland's edelmoedig heid beperkt zou bljjven binnen de for- raeelo verplichtingen door het tractaat omschreven. Toen gaven zij hun bekend manifest uit, dat hun in Engeland zoo kwalijk is genomen, hoewel geheel ten onrechte. Zij wenschen wrijving te voor komen, niet haar te bevorderen doch ellende in vredestijd geleden ariefl een edeldenkeud volk dieper dan ellende door oorlog veroorzaakt. Wij willen het vredestractaat eerlijk nalevendoch menschen zijn menschen en geen engelenen het moet de Brit sche Regeering toch veel waard zijn niet passieve, doch actieve medewerking van de Boeren te krijgen. Verzekert zij zich zulke medewerking door den bitteren nood ginds te lenigen, dan zal zij geen leger van 100.000 man noodig hebben, om er de rust te handhaven. Het geld, dat noodig is bedraagt veel meer, de hoe ven, die verbrand zijn, zijn veel talrijker schoonheid die gave voor de vrouw. Hoe hoog: klimt niet een man. die zich onder scheidt door intelligentie, naar welke hoe- ge posten kan een vrouw, uitstekend van schoonheid niet streven?» •Ge rekent op een goed huwelijk zei de tante. „Daar reken ik niet op, maar ik zeg dat een goed huweljjk mogelijk zou zijn voor Helena, zoo zij er een doen wilde, ik zeg zelfs dat zij slechts behoeft te willen,» Helena antwoordde nietmaar een glim lach gleed over haar gezicht, welks uit drukking duidelijk zeide dat zij volstrekt niet de overdreven illuziën van haar va der deelde en niet geloofde dat haai wil voldoende zou zijn om zulk een fraai hu welijk te bewerken. •Onderstel niet,» hernam mijnheer Mar- gueritte, »dat ik in zulk een goed huwe lijk mijner dochter mijn eerzucht stel't is integendeel waar dat verre van zulk een huwelijk te zoeken, ik het zou vermijden indien het zich aanbood, want ik geloof niet dat men het geluk in de hoogte vindt. Daar is men aan te veel gevaren bloot gesteld en wat ik boven alles voor mijne doc iter wil is geluk, en dat zij haar nian bemint en zij door hem bemind wordt, zij innig te zamen verbonden leven, geen an dere wenschen, geen andere vreugde heb bende dan elkander wederzijds gelukkig te miken. Overigens, wil ia nu we op dat onderwerp zijn, u niet verzwijgen, dat ofschoon nog niets bepaald is, ik den man dan iemand in Engeland, dan velen in Zuid-Afrika weten, veel meer, dan waar voor tot nu toe hulp in het vooruitzicht is gesteld. Dat geld, die hulp te krijgen spoedig te krjjgen, was het doel hunner reis, De generaals hielden zich op bet vasteland buiten alle politiek. Zij waren veel voorzichtiger dan menig geboren Brit zich waarschijnlijk zou hebben uitgelaten zij kwamen om de liefdadigheid iu te roepen, en bepaalden zich tot dat doel. De Britten zijn over het karakter der Boeren gebrekkig ingelichtze weten niet hoe ze hen moeten behandelen. IJs en koud water zjjn in wezen éen, toch zijn ze onderworpen aan gansch verschillende wetten. Een der groote grieven is, dat de Boeren nog niet uit de kampen kun nen, of niet geholpen worden om weer te beginnen met hun werk. Zij zwerven nu in de steden rond en hun belang in het land is nihil. Ten slotte pleit Botha voor den terug keer der gedelegeerden. Dit was beloofd bij het sluiten van den vrede en er is geen reden om die belofte te breken al len vatten het tractaat zoo op, dat die terugkeer niet verhinderd zou worden. Wat de rebellen betreft, het bloed kruipt waar bet niet gaan kan en deze rebellen zijn niet gewone opstandelingen ze voch ten met en voor hun broeders, Laat Ea- geland doen wat de Boerenregeering deed na den Jameson-raid, zachtmoedig en grootmoedig wezen. Laat het handelen naar de zoo geliefde Britsche traditie, om edelmoedig te zijn jegens een dapperen vy- and .Edelmoedige politiek is altijd de beste ze is liet hier meer dan ooitzij zal be werken, dat Zuid Afrika, evenals Canada op het oog heb. die haar hot geluk geven moet het welk ik voor haar wil. »Is 't iemand van hiei vroeg de tan te levendig, haar nieuwsgierigheid niet kunnende bedwingen. »Ik zeg u,dat nog niets bepaald isen zelfs is de zaak zoo weinig gevorderd, dat ik er niet over spreken kan er beslaat een plan, dat is alleszoodra bet eenige vastheid krijgt, zult gij, tante, een der eersten zijn, die er mede bekend gemaakt wordt." Ondanks haar begeerte er meer van te vernemen, moest tante Toutcba zich hiei- rnede tevreden te stellen. Van tafel op staande, wilde zij Helena ondervragen maar deze hield zich aan hetgeen haar va der had gezegd. »Ten minste zal het weldra zijn vroeg de tante. »Hoe wilt ge dat ik zeggen zal wanneer daar ik niet eens weet cf bet gebeuren zal.» Het oogenblik om ie vertrekken was gekomen. De tante verzocht dat men Co cotte zou voorspannen. Na vervolgens be loofd te hebben niets te zuller, vergeten van hetgeen zij aan haar neef moest le veren, steeg zij in haar char-a-banc, en haar zweep latende klappen, doch zonder da merrie te raken, reed zij dravend weg Toen de poort weder gesloten was, na derde vrouw Margueritte haar zoon met een zekere verlegenheid, wdke mr. Mar- guenlteniet zag, maar die Helena opmerkte- deed, leert waardeeren, vergeven en ten sloite vergeten.» Men ziet, op zulk een artikel kunnen ook de Jingo's geen vat hebben en de „Timesc en de »G)obec zullen zich in wonderlijke bochten moeten wringen om de Boeren uit te kunnen schelden. Men herinnert zich. dat er in het Kaap- sche Parlement op aandringen der Afri- kaanders een commissie benoemd werd, om een onderzoek in te stellen naar de beschuldigingen tegen den Afrikaander- bond in verband met den oorlog. Deze commissie heeft een rapport uitgebracht, waarin zijn verklaart niet in staat te zijn de beschuldigen te onderzoeken en verzoekt ontheven te worden van haar op dracht De Kaapsche correspondent van de „Manch. Guardian» verneemt, dat de commissie den Jirekteur van de »Argus« en ds. Moffatt heeft gehoordbeiden ble ven echter in gebreke bewijzen voor hun beschuldigingen te leveren. De commissie nam daarop genoemde conclusie mat vier Jingo- tegen drie Afrikaanderstemmen aan. De loden van den bond zijn veront waardigd over de tactiek, welke hun stre ven om een volledig onderzoek te verkrij gen, te niet dobt. De rondgaande hoven in de Kaapkolonie hebben eenige Kaffers, die tijdens den oorlog door de Eagelscbon als verkenners werden gebruikt, tot lijfstraffen en ge vangenis veroordeeld wegens aanrandin gen van vrouwen van Hollandscbe kolo nisten. In de otficieele »Londen Gazette" staat een lange lijst van rid ierordon en bevor deringen van wege jen Zuid-Afrikaan- schen oorlog. Iedereen weet, hoe de oor- Verlangt ge iets grootmoeder vroeg zjj Ik zou mijn zoon willen spreken,» antwoordde zij, Helena wilde zich verwij deren, maar de grootmoedei weerhield haar. »Ik wil in uw tegenwoordigheid spre ken, mijn dochter, wat ik te zeggen heb betreft uwe tante, mijn jongen, en de le- verantiën welke zij u doen moet. Ge moet oppassen Wees gerust, da prijzen zullen die van den dag zijn.» »'t Zijn niet aileon de prijzen, waarvan ik wil spreken.» •Ik zal ook op de kwaliteit letten,» Er is ook nog... Zij aarzelde een oogenblik om zien hoen ziende „er is ook de hoeveelheid Ik zeg u dat, weet ge, niet om haar tebeklidden; m lar het zou niet welgedaan van mij zijn, u niet te waarschuwen Arm moedertje,» zeide hij, »gij zoo kiesch en eerlijk, hoeveel hebt ge moeten lijden bij haar ,,'g Is het eigen belang, weet ge, dat haar verstau 1 bmevelt, anders zou zij geen ondeugende vrouw zijnmaai als het haar belang geldt bestaat er uiets meer voor haargeen ouders, kinderen, noch goede God F Welnu, ik zrl op mijn hoede zijn en zoo handelen dat ook ik tiaar leeds den eersten dag bewjjs, ik mijn belangen in acht neem en ze weet te verdedigen. Ge zult mij helpen

Axelsche Courant | 1902 | | pagina 1