Dokter J. y. d. CALSEIJDE, Landbouw. Uitsluitelijk raadplegingen voor teel-, Neus- en Oorziekten Specialist voor Keel-, Neus- en Oorziekten. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Rechtszaken. Gemengd Nieuws brijgen, maar dat was geen reden om te wanhopen. Hoop op aanmerkelijke ver mindering van spoorwegtarieven en dou anerechten kon Milner niet geven het geld moest ergens vandaan komen. Van die oorlogsbjjdrage wordt ook in de Engelscbe kraDten veel gesproken. Na tuurlijk, de Engelschen hebben weinig lust de enorme oorlogsscbuld, ter zake van de nieuwe koloniën aangegaan, zelf te betalen. Maar is het billijk die nu te verhalen op het verwoeste land In den vrede van Vereeniging komt geen bepa ling voor over oorlogsscbadeloosstelling, door de koloniën tejbetalen. Is bet geen nieuwe verkrachting vau dien vrede nu zulk een eiscb tn stellen Is dat weer niet zuiver Engelsch EEN GESPREK OVER SUIKER. Vr. Dan zijn dus nog de prijzen gelijk aan die waarvoor de Duittc'ne fabrikanten ze in Hamburg leveren kunnen, dus niet te laag. En bovendien toont gij duidelijk aan dat er reeds een natuurlijke surtaxe bestaat van V* de kosten van vervoer van Hamburg naar bier. Waar de Duit- sobers tot 8 hun prijs moeten verlagen om io Nederland te kunnen verkoopen, kunnen de Nederlandscte fabrikanten dien pi ijs op ƒ8*li houden. Is die natuurlijke surtaxe niet genoeg? A. Neen, zeker niet. Want de Duit- schers hebben voor een goed deel van hun suiker een mai kt, de Duitsche markt, waar zij zonder vreemde concurrentie tot een goeden prijs kunnen verkoopen. Naai het buitenland behoeven zij slechts hun overschot te zenden. Vr. Is dat niet eenigszins in strijd met bet feit dat de continentale suiker, landen in hoofdzaak voor de Eugelsehe markt werken. Duilschland verbruikt iinmeis zoo iets als 800 m;llioen K.G suiker en voert 1200 millioen uit Indien zij niet met winst op de Engelsche markt konden verkoopen zou de toestand al zeer treurig zijn. A. Dat is de toestand ook. En wan neer de conventie tot stand is gekomen willen die landen van dien uitvoer geheel bijzaak maken, Dan wordt het met recht een overschot, dar zij uitvoeren. En hoe de toestand van de ÉngelscDe markt zal zijn, hoeveel rietsuiker daar dan misschien ingevoerd zal worden èo uit Engelsch Oost- en Wesc-Indië èn uit Ned.-Indië is nu niet te schatten. Vr. Hoewel in Nederland geen riet suiker ingevoerd wordt, wordt tegeD,een dan pijn die mij door het lichaam rijdt maar zi) heeft mij nooit bedlegerig ge maakt Ik ben ook eenigszins verander lijk van humeur en na buitensporigen ar beid, lange nachtwaken of vermoeiende voettochten, voel ik hartkloppingen maar het is niet de moeite waard er van te spreken." Zekerlijk.* zei da tante, die haar le ven lang niet ongesteld was geweest, maar evenwel uit vrees van dat te moeten ver latm, zich elk oogenblik in gevaar lootde en veel geld uitgaf waaraan zij nogal zeer sterk gehecht was, aan visites van geneesbeeien die in het oord kwamen en aan bedevaarten naar al de heiligen van de omstreken. Wat het ergste van mijn toestand is voer mijnheer Margueritte voort, »zoo het trouwens geoorloofd is te dezer zake dit gewichtig woord te gebruiken, is dat ik ve:;-cheidene keeren mijn hart voel klop pen als wilde het mijn borst doorbreken die het beklemt, en ik den dag na deze hartkloppen niet meer dezelfde mensch t en, ik ben dan moedeloos, lust tot wer ken ontbreekt mij, ik ben ongevoelig, x,under zedelijke, geestige en lichamelijk» vet ikiachtik voel mij gebroken, de spijs vertering is verstoord, ik slaap niet, mij na beenen zijn stijf; mijn spraak is be lemmerd.* »Hebt ge een arts geraadpleegd vroeg de moeder. „O zekerlijk, zei Helena, mogelijke surtaxe aangevoerd, dat de Indische suikerindustrie niet benadeeld mag worden. Ziet gij daarin een ernstig argument of alleen een gevoelsaanval op het warm voor Indië kloppend bait van den nieuw opgetreden Minister van Kolo- niën A. Op het oogenblik kan hier geen Indische suiker worden ingevoerd, de prijzen zijn daartoe hier te laag en de raffinadei jjen zijn Diet meer gewoon riet suiker te verwerkeD. Hoe dat na de conventie zal worden is een zoo moeilijke quaeslie, dat een man als prof. d'Aulnis zelfs slechts met het grootste voorbehoud durft voorspellen dat daar verandering io kan komen. Dan pcbter beeft de lava- industrie ods landje Diet noodig. Zij beeft de heele nieuwe wereld in Engeland. Maar het geheele argument is onbegig- pelijk. Want er beslaat geen reciprociteit van vrijstelling vau invoerrechten tusscben Nederland en Oost-Indië. Worden de Nederlandscbe Katoentjes vrijgesteld van de bll2 pCt. invo6ri echten in Oost-Indië, die ook de Duitsche hebben te betalen? Immers neen. En moet dan Indische suiker wel worden vrijgesteld van een surtaxe die wèl van de Duitsche geheven wordt (1) Deze geheele Brusselsche conventie is waarschijnlijk voor geen enkel land ter wereld zoo voordoelig als voor Iodië. Trouwens aan Minister Chamberlain's imperialistisch drijven om de Engelsche West-Indische koloniën te bevoordeelen het alleen te danken dat Engeland zoo dom geweest is de conventie tot stand te brengen en den prijs van suiker in Engeland zonder voordeel voor de schat kist waarschijnlijk zeer te verhoogen. Maar, let wel, alleen aan het teit dat de Nederlandsche afgevaardigden vooropge steld hebben dat Nederland Java als een zelfstandigen sta it zou behandelen en ge- eischt hebben <1at Engeland ook zijn Oost en West-Indische kolonies als zelf standige staten wat de surtaxe betreft zou behandelen, is het te danken dat de conventie tot stand kwam De Engelsche afgevaardigden hebben geweigerd aan dien eisch toe te geven en dit niet gedaan zonder ruggespraak met de Engelscbe re geering. Had Engeland zijn koloniën als éen met Europeescb Engeland willen be schouwen, dan bad hel door een suitaxe te heffen de Javaansche suiker en tevens alle continentale suiker in ongunstige om standigbeden geplaatst wat de Eogelsche markt betreft. Daarin hadden de andere Mogendheden nooit toegestemd. Vr. Gelooft gij, dat door een eventu eele accijnsvermindering het verbruik in Nederland aanzienlijk zou stijgen zoodat de Rijksinkomsten aan accijns bi) vei ie niet zoo sterk zouden verminderen als men met een gelijkblijvende consumtie zou lamen A. Zeer zeker. Mits de accijnsver mindering maar aanzienlijk genoeg is, Niettegenstaande de engiosprijs van suiker gedürende de iaatste jateu too gedaald is, zijn de winkelprijzen niet veranderd. Een geringe vermindering van den accijns zou In de winkelprijzen dus ook goon verandering brengen, dus zou ook de con sumtie daardoor Diet vermeerderen. Brengt men bv. den accijns van ƒ27 op ƒ21, dan zou de prjjs van suiker even redig moeten verminderen met 3 cl. per pond. Dat zou misschien in werkelijkheid niet gebeuren, en in elk geval het ver bruik Diet belangrijk doen vei meerderen. Toch zou dit bet laud op een vier-en-een- ilf millioen gulden komen te staan. Wordt nu na invoeriDg van de conven tie de accijns van 27 op de helft 131/2 gebracht aan vermindert de prijs per K G. met l&li ct., per pond mi t 63/4 ct. Dat is een vrij belangrijke verlaging en zal vermeerdering van suikei verbiuik veroor zaken, want elk verbruiker zal van den winkelier prijsvermindering eiscben. Nu brengt de suikeraccljns bruto 18 millioen en, verminderd mot de twee millioen die aan premies betaald worden, netto 16 millioen in ae schatkist. Is de conventie van kracht, dan vervallen de premies en zou dus met een vermindering van den accijns op de helft deze netto 9 millioen opbrengen. Ik schat dat door vermeerderd verbruik dit reeds het eerste jaar 11 millioen zou zijn, dus slechts vijf millioen minder dan thaDS. Doch dat ver schil van vijf millioen zou zeker wel in twee jaren ingehaald ztju en zou dus reeds na drie jaren de suikeraocijns netto het zelfde opbrengen als thans. Indien gij nagaat hoe weinig suiker door den boogen accijns in Nederland per hoofd verbruikt woidt, zult gij inzieD hoe weinig optimis tisch deze schatting is En dan zou de geheele accijnsverlagiDg de schatkist over drie jaren verdeeld slechts 10 millioen gulden gekost hebben Lichte aanvallen van rbeumatiek, her nam mijnheer Margueritte. „Maar wie heeft geen rbeumatiek 't Verdient niet dat men er zich over bekommert, als men met lij It, en sinds lang lijd ik niet meer Ik kan dus hopenwat meer is, ik moet hopen dat de droom die ik gevormd heb verwezenlijkt wordt en mij de tien of vijftien jaren, welke ik vraag, mjj toe gestaan zullen woiden." Betwijfel het niet, neef." •O, ik betwijfel het nietik vind zelfs dat ze mij toekomen, en ik bestolen zou zijn, zoo ik ze niet verkreeg. Maar dat zal niet. En zoo ik niet die vijftien ja ren mijner berekening heb, zal ik er toch waarschijnlijk eenige hebben, die mij in staat zullen stellen Helena niet in ar moede achter te laten,* Ach, vader, spreken we niet daarover Waarom Men sterft er niet van. Ove rigens, wanneer ik reeds morgen kwam ie stervon en u derhalve niets naliet, daar ik thans niets bezit, zoudt ge toch niet arm en blootgesteld zijn honger le lijden.* (Wordt vervolgd.) De verharding zal alleen van belang zijn voor de bewoners van het gehucht Schuddebeurs, eene kleine buurt van en kele woningen, en voor in de omgeving daarvan gelegen landbouwhoeven. Naar het Ged. Staten voorkomt is de ontworpen wegsverbetering van te wei nig belang, om daarvoor een renteloos voorschot te verleenenwel is waar wordt door de provincie alleen de rente betaald, doch bij het toenemend aantal aanvragen en den beperkten staat der provinciale geldmiddelen, zouden andere plannen van meer algemeen belang ge schaad worden, indien dergelijke aanvra gen steeds worden ingewilligd. Ged. Staten stellen voor het verzoek af te wijzen. M Ct Maandag en Donderdag van 8 tot 11 uren voormiddag. N°. 43. Statiestraat, N°. 43. Sint Nikolaas (Waas) Belgiën. (1) De Red. van Het Fed. liet dit lezen aan een ander fabrikant, die ons als zgn meening te kennen gaf: Mijn geachte college slaat hier de lank mis. Er was in nw artikel „Brabant contra ava", waarop hier kennelijk gedoeld wordt, geen sprake van, Indische sniker vrij te stellen van een surtaxe, die bijv. Duitsche sniker wel zou moeten betalen. Dij wildet heel geen surtaxe. Wie echter wel een surtaxe wenschen toonen hiermee uit te gaan van de veronderstelling, dat daardoor hnitenlandsche suiker geweerd, buiten- landsche sniker nijverheid m. a. w. geschaad zal worden. Een surtaxe in Nederland zou derhalve ook tegen de Java-suiker zich richten. Dat deze heel de nieuwe wereld en Engeland voor zich ppen ziet, doet niets ter zake, want dit is niet iets dat ze voorheeft op, maar iets dat ze gemeen heeft met continentale suiker. AXEL, den 31 October 1902. Woensdagavond werd ten huize van W. Dieleman aan het station de jaar vergadering gehouden van honoraire le den van het fanfaren gezelschap »Concor dia*. Uit de rekening eu verantwoording van den penningmeester bleek, dat de ontvangsten met inbegrip van het goed slot van het vorige jaar, in het afgeloo- pen vereenigingsjaar bedragen hebben 400.985, de uitgaven 270 735, zoo dat er een batig saldo is van 130 25, Een drietal honoraire leden trad tot het gezelschap toe hun aantal bedraagt thans 90, het aantal begunstigers is het getal werkende leden is onge veer 30, zoodat >Concordia zich wel in eene groote belangstelling mag verheugen Zuiddorpe. Iu den nacht van Woens dag op Donderdag poogden een viertal dieven bij den landbouwer C. D'Hert, al hier, een paar runderen te stelen. Door het heftig blaffen van den hond ont waakte de knecht en sprong gewapsnd met een hooivork naar buiten, waarop de dieven, de koeien, die reeds vastge koppeld waren, achterlatende, ijlings de vlucht namen. De politie doet ijverig on derzoek. De vergadering van ingelanden van het waterschap «Lamswaarde* c. a. vraagt aan de Provinciale Staten een renteloos voorschot uit de Provinciale fondsen voor het bekeien van eenige wegen, tot een bedrag van de helft der op 17,150 ge raamde kosten, De te verharden wegen zullen geene verbinding vormen tusschen kunstwegen Voorm. 91/, ure Nam. 2 ure Zondag 9 Hovember 19 ©9. Ned. Herv. Kerk Ds. J. B. T. Hugenholtz Ds. J. B. T. Hugenholtz Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Ds. K. Kapteyn Nam. 2 ure Leeskerk. Kerk B. Voorm 9 ure. Nam. 2 ure. Ds. R. van der Kamp Ds. R. van dor Kamp Arrondissemeiits-Rechtbank te Middelburg. Zitting van 31 October 1902. In zake J. J. A. R28 j., winkelier te Sint Jansteen, geappelleerde van een vonnis van het kantongerecht te Hulst, waarbij hjj ter zake van het ten verkoop voorhanden hebben van phosphorlucilers werd vrijgesproken, is het vonnis des eersten rechters vernietigd en op nieuw rechtdoende geappelleerde veroord. tot 1 boete of 1 dag hecht. S. J. L22 j., huisvrouw van J. B., zonder beroep te Hoek, is wegens diefstal veroord. tot eene maand gevaüg. Weer de petroleum. Bij een bin nenbrand in een perceel Van Beuningeu- straat te Amsterdam is een jongen om het leven gekomen en hebben twee andere kin deren ernstige brandwonden bekomen. Het Hbld. meldt hierover de volgende bijzonderheden. Op den hoek van de Van Beuningen- straat en de Van Limburg Stirumstraat heeft Van Eykelenburg een tapperjj en sljj- terg. Met zijn vrouw en zes kinderen be woont deze het onderste bovenhuis. Vijf van zjjn kinderen waren 's avonds reeds te bed, een jongetje van ruim twee jaar, Her man sliep m«t een broertje van 9 en een zusje van 11 'aar in een klein kamertje naast de voorkamerin een alkoof achter de voorkamer waren twee meisjes van 7 en 9 jaar, Hendrika en Truitje te slapen gelegd. Omstreeks half tien, terwjjl vader »n moeder met eenige bezoekers in de tappe rjj zaten, begaf zich de oudste dochter, een meisje van 15 jaar, naar boven om wat te halen. Zp droeg in de hand een petro- leum-gaiiglauipje. Het meisje heeft veel last van kramp in de handen en werd daardoor juist overvaller, toen zjj zich voor de deur van de alkoof achter de voorkamer bevond. Zjj liet het lampje val-

Axelsche Courant | 1902 | | pagina 2