Dokter J. v. d. CALSEIJDE, u\ Zuid-Afrika. Binnenland. III Js Uitsluitelijk raadplegingen voor Keel-, Neus- en Oorziekten Specialist voor Keel-, Neus- en Oorziekten. Burgerlijke Stand. OVER DE GEVANGENNEMING VAN LORD METHUEN bij Tweebosch op den 7den Maart II. heeft De la Rey in intiemen kring te Berljjn nog deze bijzonderheden verteld. Toen de gewonde Britsche opperofficier verzocht in een huis ter verpleging te worden opgenomen, merkte De la Rey op: Dit is onmogolijk, wij hebben geen huizen meer, gij hebt ze alle verbrand." Een der redenen waarom de Boer zijn voornamen gevangene losliet was dat hij hem niet behoorlijk kon verplegen. Toch was er nog een andere reden. Het waren de troepen van Methuen, die een zoon van De la Rey gedood hadden. De gods dienstige Boer was gedachtig aan het gebod, dat men kwaad met goed moet vergelden en bij verlangde niet, dat men hem beschuldigen zou Methuen te hebben laten sterven om op dezen persoonlijk weerwraak te nemen. Maar de meerder heid der Boeren was er vóór, Methuen als gijzelaar te houden en een predikant zelfs onder hen keurde De la Rey's groot moedigheid af. De generaal verhaalt nog van een kleinen Boer van 10 jaren, die moeder en zusje verlaten had om mee te vechten. Zijn paard werd onder hem gedood, en daar de knaap zonder paardjgeen diensten kon bewyzen, zond De la Rejj hem naar buis. Een Britsche patroulje kwam daar huiszoeking houden. De kleine Boer ver stopte zich in de schuur, en toen de sol daten op den zolder waien geklommen, riep hij gauw zjjn zusje, verruilde met haar van kleeien, liep door de Engelsche wachtpost buiten bot buis heen, naar de plek waar ze hunne paarden hadden ge laten, sprong op een van do beesten, trok een andei mede aan den teugel, en rende in vollen galop weg. Het gelukte den kleinen dapperen De la Ray's com mando's weer te vinden, met wie bij aan alle groote gevechten deel nam en de laatste schoten uit dezen oorlog op den vijand loste. »Wanneer de Boeren mij zullen roepen zullen zij mij krijgen, want ik kan nog goed rijdeu en schieten"'— zeide op het feestmaal van bet Alduitscbe Verbond een wakker, Duitsche medestrijder, com mandant Banks, die in het treilen bij Thabancbu door diie dum-dum kogels ge- tpoffen werd Zijn rechterbeen moest wor den afgezet. Banks door de Engelschon gevangen genomen en naar Duitscbland teruggekeerd, wilde naar Transvaal weer om en er nog een been aan wagen. Eerst waarwording van volmaakt geluk. Eindelijk was hij toch in zijn eigen huis en om zich heen had bij hen die bjj lief had. „Hoe jammer dat oom niet met u meegekomen is, «zeide hij plotseling. >En wie zou dan op het buis gepast hebben? vroeg de tante, >maar zoo ge wilt zal ik u somwijlen uw neven zenden >Hoe zoo ik wil Hij zou waarlijk gelukkig zijn geweest zijn acht neven aan tafel te hebben gehad Het was een der hoedanigheden van tante Toutcba. dat zij de zaken niet om het vermaak vergat. Hoe erkentelijk zy voor hot ontbijt van baar neef was, tiet beste dat zij in haar leven gehad had, dacht zij toch steeds aan baar brandhout haar boter, haar eieren en wachtte zij op een gunstige gelegenheid om baar vrien delijk aanbod te doen. „Welk een goed ontbijt disent ge op, zeide zij, »men zou er geen beter bij mr, Guillemettes vinden.* „Vindt ge," zei mr. Margueritte gevleid. »En wat zegt gij, mamatje?" »'t Is al te goed,< zei de oude viouw, die niet zooals haar schoonzuster, van smulpartijen hield. „Er is toch iets, dat niet allerbest is, hernam tante Toutcha, op haai onderwerp terugkomend, 'tls de appelwijn; hij is even flauw van smaak als van kleur. Wie verkoopt u dat {Wordt vervolgd.) door het vertoog van dr. Leyds liet hij zich 7an dit voornemen afbrengen. Het zal den generaals ongetwijfeld goed hebben gedaan De Wet vooral, onder wiens vaandel Banks vocht hun opof- ferenden Duitscben wapenbroeder weer te zien. In de najaarszitting dier Staten zul len o. a. ter tafel komen de volgende voorstellen van Gedeputeerde Staten om diligent te worden verklaardten aan zien van het verzoek van den Dijkraad voor de waterkeering van het calami - teuze waterschap Walzoorden om wijzi ging van het reglement voor de calami- teuze polders of waterschappen, ten aan zien van het verzoek van het bestuur van het waterschap Vereenigde polders van Ossenüse om renteloos voorschot voor wegsverbetering, met adres vanJ F. Ros- seel p. s om dat voorschot niet te ver- leenen. Voorts komen o. a in behandeling voorstellen van Ged. Staten :tot afwijzing van het aangehouden verzoek van den raad van Hontenisse om renteloos voor schot voor wegsverbetering omtrent het verzoek van de vergadering van inge landen van bet waterschap Lamswaarde c. a. om een renteloos voorschot voor wegsverbetering; tot verkoop van boo- men op den weg van Neuzen naar Axel. Bij besluit der Staten van 1 Juli wer den Ged. Staten diligent verklaard ten aanzien van het adres van den gemeen teraad van Hontenisse om een renteloos voorschot uit de provinciale fondsen tot de helft der op 15 500 geraamde kos ten voor bekeiing van een gedeelte van den Mariadijk en van de Noordstraat in die gemeente. Zooals in het adres wordt medegedeeld, zullen de kosten voor vier vijfden door het Kroondomein worden gedragen en zal ook het onderhoud der wegen ten laste van het Kroondomein blijven, zoo- dat de gemeente slechts eene som van ƒ3100 te haren laste neemt. Door inwilliging van het verzoek zou derhalve een renteloos voorschot worden verleend aan het Kroondomein van 6200 en aan de gemeente van 1550. Ged. Staten kunnen daartoe niet ad- viseeren, daar het niet op den weg der provincie kan liggen, om het Kroondo mein door het verleenen van een rente loos voorschot te gemoet te komen. Bovendien komt her Ged. college voor dat het gemeentebelang alleen betrokken kan zijn bij de verbinding tusschen de buurten Noordstraat en Knapaf en dat het landbouwbelang de verharding van den Mariadijk niet bepaald noodzakelijk maakt, omdat de buurt Knapaf reeds door kunstwegen met de haven van Walzoor den verbonden is Zij stellen daarom voor afwijzend op het verzoek te beschikken. Verder wordt door Ged. Staten voor gesteld aan de commissie, belast met het toezicht op de proefvelden in Zee land, voor het jaar 1903 een crediet te openen tot een maximum van 100 voor het aanleggen van proeftuinen bij door het rijk gesubsidieerde cursussen in landbouwkunde, onder voorwaardelo dat door het rijk een gelijk bedrag voor dit doel worde beschikbaar gesteld2o dat aan Gedeputeerde Staten worde in gezonden eene rekening en verantwoor ding van alle ter zake ontvangen en uit- gelden, onder b\j voeging vaneen M. Ct. AXEL, den 24 October 1902. Uit Hontenisse schrijft men aan de M. Ct.: Naar we van betrouwbare zijde ver nemen, berust het bericht der opening, op 1 November as., van de stoomtram Hulst-Walsoorden op een vergissing. De werken zijn EOg niet zoo ver gevorderd, dat de opening op gezegden datum zou kunnen plaats hebben. Deze zal dan ook eerst later geschieden en wel met eenige feestelijkheid. De verbinding van de hoofdlyn met de gemeentehaven van Hontenisse, bjj Walsoorden, zal eerst in het volgende jaar tot stand komen daar hiertoe thans de geschikte tijd is verstreken en de los plaatsen der haven reeds zijn ingenomen voor het bieten vervoer en het uitvoeren van eenig ander 'werk daar onmogelijk zijn zou. De UITSLAG der Loting voor de Nationale Militie der lichting 1903, in de gemeente Ter Neuzen, is als volgt NAMEN OER LOTELINGEN. Gebreken. Broederd. Eigen d. Theodorus Aarnoudse Theodoor Acke Jan Leunis van Alten Pieter van Alten Willebrordus Baert Hendrik van der Bent Johannes H. van den Berge Izaak Cornelis Bierlé Pieter de Brnijne Petrus J. van den Bulck Geleijn Pieter Btrijze Aloisins Cortvriendt Jan Dees Willem Dekker Jozias Dieleman Marinus Dieleman Johannes H. van Dishoorn Jacob Lamb, de Doelder Jan Leunis de Doelder Jan Baptist Doorns Jan Drabbe Cornelis van Eek Cornelis Jan Faas Levinus Faas Johannes Pieter de Feijter Marinus Jansz. de Feijter Marinas Marsz. de Feijter Karei Lndovicns Geers Cornelis Martinus 't Gilde Mohr Johan H. H. Gnnther Joannes Franc. L. Gysel Adrianus Anth. Hamelink Andries Adr. Hamelink Jacobus Hamelink Jacobus Arie Hamelink Sibrand Andries Hamelink Pieter Jan Harms Edumond L. van Hecke Cornelis Heygelaar Jozias Hofman Cornelis Levinus Jacobs Engel Jansen Franyois Cornelis Kaan Frederik Johs. P. Kegels Jacobus F. van Kerkvoorde Jan Klaassen Michiel Klaassen Karei de Klerk Jean D. H. A. Koe-oets Hendrik de Koejjer Jacobus Jan Koljjn Cornelis Korstiaan Koster Louis de Kraker Cornelis Jacobus Lansen Charles Heron Lauret Arie de Leege Pieter Jacobus Lensen Abraham Leunis Gustavus Lippens E. J. H. M. Lommertzen Adriaan Loof Hendrik Jos. van Maele Leonardos van der Meer Pieter Jacobns Meertens Hector Cornelis Meensen Cornelis Jan Michielsen Abraham Joh. van Minnen Levinus de Mul Servaas Jacob Nijssen Adriaan Ollebek Jan Willem Pieters Cornelis Pladdet Jan Pladdet Jan Franyois Pladdet Bernardus P. de Ridder Andries Willem Riemens Willem F rangois Riemens Daniël Rottier Louis Willem Rijnberg Pieter Scheele Johannis Schippers Johannes Adriaan Smits Franciscus B. van Troost Pieter L. Vercoutereu Adriaan Verschelling Oene Ebe de Vries Hendrik van de Wege Philemon Wille Petrus Franciscus Willems Johannes Wisse Jacob van Wijck Abraham van Uk Pieter de Zeeuw Jacob Barend Zietse De UITSLAG der Loting voor de Nationale Militie der lichting 1903, in de gemeente Hoek, is als volgt: Broederd. Broederd Broederd. Broederd. Gebreken. Gebreken. Broederd Gebreken Broederd. Broederd. Eigen d. Broederd. Gebreken. Broederd- Gebreken NAMEN DER Reclames. LOTELINGEN. 12 Franyois de Blaay 2 Krijn de Bruyne 16 Guljaam Dees 18 Adriaan Dieleman 6 Marinus Karel Dieleman 14 Cornelis Reinier van 't Hoff Broederd. 15 Guljaam de Jonge Jacobus Daniël Jurry Andries Abraham Koster 13 9 11 Benjamin de Kraker 17 3 Pieter Michielsen Christiaan Ollebek 10 Pieter Jacobus Pladdet 5 David pieter de Patter 7 8 Jacob Verpoorten Abraham van der Welle 4 Adriaan Wolfert 1 Cornelis Wolfert De UITSLAG der Loting voor de Nationale Militie der lichting 1903, in de gemeente Zaamslag, is als volgt: a 1 NAMEN DER Reclames. LOTELINGEN. 19 Pieter Adriaan de Bruyne 13 Jacobns Pieter Dees 17 Abraham Antheunis Dekker 5 Jozias Dieleman 3 Cornelis de Feijter 25 Jan de Feijter 26 20 Leendert Corn. v. Fraeijenhove Martinus Goosen 24 Gilles Goossen Gebreken. 15 Aarnont Hendrik Hong 21 Abraham de Jonge Maarten van Kerkvoort Hendrik de Koeijer Krin de Kraker 14 28 18 Broederd. 1 Cornelis Maas 16 Cornelis Mechielsen 7 6 Aloïsius Jozephus Michielsen Arthur Ednard de Moor 29 Jacob Penne Broederd. 2 Paulus van Pienbroek Broederd. 10 Franyois Michiel de Poorter Broederd, 27 Antbonie de Putter 11 8 Levinus de Putter Pieter Brinkhout 30 Geleijn Snap Broederd. 12 Adriaan Abraham van de Velde 9 Cornelis Pieter de Vos 22 Jacobns Pieter de Wilde 23 Pieter Willemsen 4 Maarten Hendrik Wisse Broederd. den Maandag en Donderdag van 8 tot 11 uren voormiddag. N°. 43. Statiestraat, N°. 43. Sint Yikolaas fWaas) Belgiën. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 36 October 1903. Ned. Herv. Kerk Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Ds J. B. T. Hugenholts Dankstond voor 't gewas. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Ds. K. Kapteyn Ds. K. Kapteyu Kerk B. Ds. Offringa van Dinteloord. Ds. Offringa van Dinteloord Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Voorm 9 ure. Nam. 2 ure. Van 1 tot en met 15 Oct. 1902. llulst. Ho wel jjks-Aangiften. 7. Pieter Johannes van den Mana.ker, 42 j., jm. en Maria Gertrndis Lendeis, (van Baexem) 27 j., jd. Geboorten. 5. Leocardus, z. van Petrus Johannes Blommaert en Maria Anna van Huffel. 8. Maria Philomena, d. van Angus- tm us de Blieck en Enlalia Maria d<- Beule. 10. Agnes Johanna Christina, d. van Joannes Adolplius de Witte en Clarisa Maria Frejj-

Axelsche Courant | 1902 | | pagina 2