1 'i VÏELEIDIK. No. 58. Zaterdag 25 October 1902. 18e Jaar^. Jaarlijksche Veemarkt Maandag t Nieuws- en Advertentieblad Zeeuwse h-V I voor a a n o e re iu F. DIELEMAA, AXEL. Ituitcnlaiid. FEUILLETON. WELSCHE Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdag-avond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 70 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Burgemeester en Wethouders van AXEL, maken by dezen bekend, dat de in deze gemeente dit jaar zal gehouden worden op Burgemeester en Wethouders voornoemd D. J, OGGEL, Burgemeester. J. A. VAN VESSEM, Secretaris. Als moest De Wet vluchten uit Berlijn zoo onopgemerkt wilde hjj vertrekken. Do trein kwam 's nachts twee uur te Hannover aan. De Wet meende, dat hjj na veilig was voor da ovaties. Maar jawel, het was stampvol bij het station en de trein werd als bestormd men klo.-n tot op de waggons en half gekleed moest De Wet voor den dag komen en half slaapdronken een toe spraak houden, die met onstuimig gejuich werd begroet. Ook te Essen was een tal rjjke menigte aan het station. Zulke inderdaad spontane huldigingen maken eigenljjk een droevigeD indruk. Im mers, zij getuigen van de groote sympa thie van het volk voor de Boeren, voor de menschen, die zoo heldhaftig hun vrijheid hebben verdedigd. Welk een contrast met het officieels Europa, dat geen vinger heeft uitgestoken om de Boeren Ie helpen tegen de verwoesting van hun land en het ver moorden van hunne kinderen in de con Tante Toutcha was niet wat men ern goede vrouw noemt, zij was noch gemak kelijk, noch inschikkelijk, noch beminne lijk, niet in den grond ondeugend maar vurig op winst, onvermoeibaar bij den ar beid, geen mobile ontziende, wilde zij dat alles in hare omgeving meDschen, dieren en dingen .tot haar doel, winst te bejagen, medewerkte. Dat alles behoort ons en nog dat alles.» Moedei van acht jongens was zjj de eenige man van het huisgezin, en met vaste, en somwijlen zelfs met ruwe hand regeerde zfl zoowel haar man als baar jongens, die allen evenzeer voor haar beefden, In bet denkbeeld dat haar neef, «mijn heer de direkteur,* haar kon verhinderen op ien verkoop barer kalkoenen te win nen, omdat hij haar van de medehulp ha- 'er schoonzuster beroofde, was zij boos geworden, en indien de waardigheid van mijnheer den direkteur haar niet een ze kere eerbiedige vrees ingeboezemd bad, fóu zij zich hebben overgegeven aan een bier aanvallen van toorn, wanneer, zoo nis zij zelve zeide, »illes danste» maar 'oen, hare kalkoenen verkoent zijnde het bleek dat haar winst grooter was dan zij zich centratiekampen. Integendeel, de groote Mogendheden vonden zelfs geen termen om haar neutraliteit te handhaven. Slechts éeo gekroond hoofd, de Koningin van het kleine Nederland, had den moed, die ge waagd heette, om altbaDS het grijze hoofd van Transvaal door een oorlogsschip te la ten afhalen en in veiligheid brengen. Over. al juichte het volk die daad van Koningin Wilhelmina toe. strookend met haar aard want reeds als kind sprak zjj naïefJe 'ai jamais peur. Wjj konden het eerst niet gelooven en toch bleek het waar de Keizer van Duitsch- land heeft tegenover de Boerengeneraals nog een dwaasheid begaan, waartoe men zelfs hem niet in staat achtte. Hel geheim werd weer door de socialistische »Vor- warts* verklapt. Toen de mislukking van de audiëntie vaststond beeft Z. M. een legerorder laten uitvaardigen, waarbij aan officieren en soldaten ten strengste verbo den werd mee te doen aan de ontvangst der generaals oi zich op de vergaderingen te hunner eer te vertoonen. Een dergelijk bevel moet ook aan de civiele ambtena ren zijn verstrekt. Toch zijn er nog eenige officieren geweest, die aan de meeting in de Philharmonie deelnamen en de gene raals de hand gedrukt hebben. Ter hun ner verontschuldiging wordt in officieuss bewoordingen gezegd, dat het verbod te laat ter hunner kennis was gekomen. Dit is zelfs de Duitsche kranten wal te kras en de nationaal liberale »Neueste Nach- richt.en« durtt er haar afkeuring over uit spreken. Scherp laat de conservatieve Reichs- bote« zich uit, waar men leest»Geen Duitsch offbier behoeft het beneden zijn waardigheid te achten in aanraking te ko- had voorgesteld, keerde zy goed geluimd en in de beste stemming om eer aan het ontbijt van baar neef te doen, naar het schoolgebouw terug. Het was waai lijk een goed deukbeeld van hem geweest zich tot direkteur van het gymnasium te Condé te doen benoemen. Zulks zou zeer ge makkelijk zijn op markt- en kermisdagen niet alleen voor Cocotte en haar veulens maar ook voor baarde tegenwoordige herbergiers hebben hunne prijzen zoo zeer verhoogd, dat men dwaas zou zijn bij hen te gaan eten. En daarbij, terwfil men bij neef aan tafel zat, kon men hem voor een goeden prys brandhout, appelwijn, boter, eieren, aardappelen verkoopeu, wel ke artikelen hij voor zijn kostleerliugen noodig zou hebben. Dat alles bad zijen te drommel, 't is voorwaar geen misdaad nietwaar, met zijn gezin, natuurlijk op eerlijke wfize, maar toch zooveel en zoo dikwijls men kan veel te verdienen Toen zij de eetzaal binnentrad en op de, met een zeker vertoon van lijnwaad en vaatwerk prijkenle tafel een groote forel als middenschol el met een galatine aan het een en een kreeft aan het andere eind zag, bekoorde zij neef. »Zulk een overdaad is te veel voor mij, zeide zij op een volkomen naïeven toon s een vrouw, die bet denkbeeld niet toelaat dat men een andere vrouw dan zij feestelijk onthalen kan »of ge zouat mij verhindeien u op mirkidigen te ko men verzoeken mij vriendschappelijk aao men met deze generaals, die groote dingen gedaan hebben. Zooveel zorg om de ge voeligheid der Engelschen niet te krenken, bjj zooveel onverschilligheid voor wat het Duitsche volk gevoelt, brengt zeer ernstige ontevredenheid teweeg." Men spreekt van een interpellatie in den Rijksdag over deze uitwerking van het Engelsche bloed in dezen Keizer. DE OPLICJITEItSBEVDE TE PARIJS. Heel Frankryk is vol verrassing over de daden van Rozenberg c. s. Dit heer schap is wel de voornaamste van deze merkwaardige bende. Hij hield er te Parijs niet éen woning op na, maar acht of tien. Eigenlijk gezegd waren het slech te plaatsen waar hij te spreken was, en in iedere ontving hij clienten van een ander soort. Op de eone plaats hoorde hij in geestelijke kleedij de biecht aan van sommige boetelingen. Op een tweede plaats verscheen bij in burgerlijke kleeding om financieele kwesties te bespreken. Vaak verscheen hij in gezelschap van een jonge dame, die bij voorstelde als zijn pupil. Het vorige jaar, toen zijn schuldeischers te Parijs liet hem te lastig maakten, heeft hij zich teruggetrokken op een dorp. Hij woonde daar op een landgoed dat by nooit betaald heeft, liet zijn familie en vrienden overkomen, een twintigtal per sonen met elkaar, leidde er een vroolijk leventje en bracht het dorp op stelten door ruzie met dan pastoor, en door bijv. in 't geheim jongelui te trouwen die. geen toestemming konden krygen. Toen de politie mat een bevel tot aanbouding kwam, was hy net den vorigen dag ver dwenen. 't ontbijt te noodigeD 't is te veel. Mijnheer Margueritte antwoordde niet wat kon hij ook eigonlijk zeggen Dat het ontbijt voof zijn moeder was Zeker was dat waar, muur in een zeker opzicht wa3 hel ook voor zijne tante Toutcha. Wat hij in den laatsten tijd van het lijden zijner moeder gozien en begrepen had, kon niet verhin dei en dat zulks het geval was Toen hij na een afwezigheid van der tig jaren in zijne geboortestad terugge keerd was had niet alleen de liefde voor zijn landstreek, maar ook gehechtheid aan zijn familie hom teruggebracht. Gedurende dertig jaren had hij het treu rrg leven van een ondergeschikt beambte geleid, beden hier, morgen elders, altoos op de straatwegen als een wezenlyke wandelende jood van hel onderwijs «al ma paiensc - zonder vooruitzicht, zon der eigenlijke betrekking, zonder vrienden op wie hij rekenen kon, daar hij hen eik oögenbfik zou moeten verlaten. Ouder wordend was bem dat zwervend leven ondragelijk geworden voornamelijk van den dag af toen bij, zijn vrouw verloren htbbend9, alleen met zyn dochter geble ven was. Indien hy bij de tien jaren lang op zijn benoeming te Condé had gewacht, was het niet alleen de betrekking van diiek- teur, waarnaar bij zoo geduldig gestreefd had. want hij had er elders een andere even goede; misschien meer voordeelige kunnen krijgen maar die van direk- Een van de bondgenooten, Guérin, is reeds onlangs wegens oplichting veroor deeld. Ook mgr Monrad' die de rol van bisschop van Cyprus speelde, is men blijkbaar nog niet op het spoor. Over pastoor Guillaumin, verdacht van medeplichtigheid met den bankier Malie- val, wordt gemeld, dat hy altijd zich zeer vroom voordeed. Hij was onderwijzer aan het seminarie te Nogeni-le-Rotrou en zijne leeilingen gaven hem omzijn over dreven vrome manieren den bijnaam van Chipié Hij was echter weinig geacht. Hij was geen ijverig onderwijzer, en was bijzon der verkwistend, bijvoorbeeld door het aankoopen van kostbare voorwerpen om zijn woning mee te versieren. Sedert ge- ruimen tijd kocht hij ook vaste goederen die hij dan weer verhypothekeerde, maar zijn schuldeische:» waren zeer dringend geworden. Afgescheiden vau de andere oplichters in geestelijk gewaad is Maandag te Pa rijs ook nog een zekere priester Bertrand een oud zendeling gearresteerd eveneens wegens oplichting. Hij had eenige maan den geleden te Parijs een wijnhandol ge opend, »Aux vins de Jurangon», die ver schillende depots had. De wijnen, die hy in voorraad had, waren op termijn ge kocht en niet betaald. Dat was echter nog het minste. Voor zyn depóts had hij depöthouders noodig. Hij stel Ie deze aan op een zeker salaris, maar ze moesten 1000 a 2000 frc. borgtocht storten. Hij stak die som ech ter eenvoudig in zyn zak. Eindelijk werd hij op aanklacht van een der door hem bedrogen personen geanesteerd. tear te Condé met alles wat zij hem schenken zoudau terugkeer naar zijn bakermat, hel gezelschap zijner oude ka meraden, het familieleven, daarby rust en zekerheid Hoeveel plannen had hij al niet be raamd, hoeveel variatiëo bad hij niet op dat thema gemaakt met allerlei klassieke citaten 1 Zou hij nu een zijner vei wachtingen laten varen, omdat hij in zijne tante niet de vrouw vond, welke bij gewild had Evenwel had tante Toutcha goede hoe danigheden, en aan die hoedanigheden moest men denken, men moest ze in aan merking nemen. Wat zou er van het fa milieleven worden, zoo men volmaakt heid bij zijn bloedverwanten eischte? Onder den invloed van deze gedachten wischte zich weldra de slechte indruk uit dien de tante veroorzaakt bad. Tante Toutcha was een vroolijke disch- genoot, die smakelijk at, wanneer bet baar niets kostte, die baar drinkglas ni6t vol liet en kluchtige verhalen ten beste gaf. Mijnheer Margueritte die haar aan zjjn linkerzijde, zijn moeder aan zijn rechter hand en zijne dochter tegenover zich had, gevoelde zich de gelukkigste mensch ter wereld. Zijn blikken zweefden van zijn moeder naar zijne dochter en van zijne dochter naar zijne moedei, en ais zy op bet tatelgei eedschap, op de meubels der eetzaal bleven rusten, had hij een ge-

Axelsche Courant | 1902 | | pagina 1