AXELSCKE COURANT. Woensdag 8 October 1902. No 53. Marktberichten. B IJ VOEGSEL VAN DB IIFT SCHOOLFEEST De dag, waarnaar menig kinderhart had gehunkerd, al was het slechts enkel om het feestje, dat aan de kleinen bereid werd bij de opening der nieuw gebouw de openbare school, was da'n eindelijk aangebroken. Onbewust, dat de groote offers, die van het algemeen geëischt zouden worden, hoofdzakelijk hun belang golden, nam de jeugd, stralen'de van blijde verwachting en onbezorgd genot, plaats in de nieuwe school, op de deels nieuwe, deels ver nieuwde banken Eindelijk zeiden we, want de gemeentelijke overheid, overtuigd van het belangrijke der fmanciëele zijde, die in de totstandkoming dezer inrichting een hoofdrol zoude spelen, was heusch niet overijld te werk gegaan. Liever spaarde men den ingezetenen de uitgaaf, die dezen bouw met zich bracht, maarhet moest, en nood breekt, alle wetten. En thans verheft zich het trotsche gebouw boven anderen uit. Want de ruimte was beperkt, en waar men over geen andere kon beschikken, moest men die in de hoogte benutten. Als we het schoolgebouw trotsch noem den, dan is dat niet om het te bestem pelen als weelderig, doch om te doen uitkomen, dat het eenvoudig maar prac tised is, dat daaraan deugdelijkheid, maar geen praal ten grondslag ligt, dat het dus is overeenkomstig zijne bestemming. Denegen lokalen ingericht tot't geven van gewoon onderwijs het tiende is een gymnastiekzaal zijn ruim. luchtig en doen aangenaam aan, alle eigenschap pen, die tegenover de beknoptheid van het vorige gebouw, thans te scherper uit komen, niet het minst tegenover de hulp- school, die zoo goed en zoo kwaad als het ging, in den nood voorzag. Doch thans is't, alsof het moeilijke dèér ondervonden, reeds geruimen tijd in het verledene ligt De waarheid van het spreekwoord „ruimte verkwikt" heeft zich hier in haren vollen omvang doen kennen Toen vóór ongeveer 25 jaar de thans te klein gebleken school werd geopend, heeft men bezwaarlijk kunnen vermoe den, dat de kolussus gelijk ze ons toen leek, nè een kwarteeuw in ruste zou gaan, enkel omdat ze niet meer kon vol doen aan de behoefte. Indien het ons echter vergund is een eenigszins fantastische term te bezigen, laat ons dan zeggen „vandedooden niets dan goed" en laten we het oude gebouw rusten, om het nieuwe te aanvaarden en te betreden, gelijk ons dat door ons ge meentebestuur, na rijpe overwegingen en na wijzen raad, wordt gepresenteerd. Yan het vriendelijk aanbod het gebouw in oogenschouw te nemen maakten we een dankbaar gebruik en in korte trek ken willen we onzen indruk weergeven. Beginnen we dan bij het begin door er op te wijzen, dat in de zijgevel, die nood wendig de voorgevel is, een gedenksteen is aangebracht, ter vereeuwiging der na men van hen, die rechtstreeks tot de totstandkoming der school hunne mede werking hebben verleend. Naast alle namen der leden van het gemeentebestuur, vinden we er die op van de aannemers der school, de heeren H. van Luijk en A. van 't Hoff, en van die der onderwijzers-woning, de heer C. van den Broeke Jz.. benevens die der heeren J. Wisse en J. P. Wisse Jzbei den te Zaamslag als architect en dage- lijksch opzichter. De hoofddeur van de nieuwe school bevindt zich ter zelfder plaatse als die van de oude. De gang leidt door het gansche gebouw en geeft toegang tot de verschillende benedenlokalen. bfcrto zijQ bestemd voor de leerlingen der eerste leerjaren. Een tweetal trappen voert naar de bovenlokalen, waar de grooteren hunne plaatsen hebben. In het algemeen kunnen we van het gebouw zeggen dat het van alle gemak ken is voorzien, dat van de ruimte een praktisch gebruik is gemaakt en dat het geheel, ieder die daaraan op eenigerlei wijze hunne krachten hebben, gewijd, aller eer aandoet. Even na den middag begon de drukte en de beweging der kieiuen, die in het Zondagsch pak gestoken, zich op de voor hen bestemde plaatsen verzamelden.; Toen te ruim 2 uur het gansche ge meentebestuur was gearriveerd en zich in liet gymnastieklokaal bevonl. kwamen de kinderen der hoogste klasse bijeen, tot wien nè, zich in de positie te heoben ge steld, door dhr. Oggel. burgemeester een toespraak werd gehouden. Z. E. Aohub. sprak ongeveer als volgt Geachte Feestgenooten Waar op mij de taak rust een enkel woord te spreken wil ik daaraan gaarne voldoen bij de in gebruikneming dezer school. Doordien de oude school niet alleen te klein was maar bovendien niet aan de eisch9n der wet voldeed, moesten mid le ien beraamd worden, om tot een beteren toestand te geraken. De Gemeenteraad van Axel daarvan t9n volle overtuigd aarzelde niet om in de behoefte te voorzien en besloot tot het bouwen eener nieuwe school te wil len ja te moeten overgaan. In overleg met den architect den heer Wisse werd dan na vele besprekingen en wijzigingen tot het resultaat gekomen om in den geest der gem lakte teekening dit gebouw te doen verrijzen. Ik wil gaarne namens den gemeente raad den wensch uitspreken dat dit kolos sale gebouw onder Gods hoode moge wor den gespaard voor rampen of onheilen, en dat Axel's jeugd, welke daarvau ge bruik zal maken, vele nuttige en weten schappelijke kundigheden mogen verza melen om als nuttige leden in de Maat schappij te kunnen optreden. Aan het hoofd der school, dhr van Ruijven wensch ik de noodige krachten wijsheid om kon het zijn nog lange jaren aan deze school te mogen werkzaam zijn en ook de heeren onderwijzers om onder zijne leiding zamen het welzijn van Axel's jengl te mogen bevorderen. Mijne Heeren. waar Gij in de hulp- school dezen zomer de hitte des daags heb moeten verduren, zal het eene ver aanganaming voor U allen zijn thans te mogen plaats nemen in deze ruime en frissche lokalen gaat met nieuwen moed en versche kracht de toekomst in. Nu rest mij nog een woord van dank in de eerste plaats aan den heer Distr. schoolopziener, onder wiens welwillende medewerking en steun dit gebouw is ver rezen. Alhoewel noch hij. noch de Arr. schoolopziener aanwezig konden zijn, acht ik mi] toch verplicut voor diens vrijge vigheid, zoover het kon te doen profi teered namens den Raad der gemeente daarvoo- onzen hartelijken dank te zeg gen. Ook een woord van dank aan den heer Wisse wiens bekwame architectuur in dit gebouw ten volle uitkomt. Het is een prachtige reclame voor U. waar Gij dit schoone gebouw in deze streken hebt mogen ontwerpengij hebt eer van uw werk en de verzekering der tevreden heid van den gemeenteraad. En voor U, heeren aannemers, zoo wel van de school als van de onderwijzers woning hebben we niets dan lof. Gij hebt alles net en zindelijk afgewerkt, trouw aan het bestek voldaan. Het was ons een eere dat onze Axelsche aannemers den moed hadden om dit grootsche werk aan te gaan en voor ons een groote voldoe ning dat het aan onze gemeentenaren kon worden gegund. Ten slotte een woord van dank aan allen, die, op welke wijze ook, hieraan hebben medegewerkt. En hiermede verklaar ik deze school aan hare bestemming gewijd. Thans nam de heer B. van Ruijven het woord, die het zich, als hoofd der school ten taak had gesteld een en kel woord te spreken. Waar als het ware elke plek in de wereld een geschiedenis heeft, zoo heeft ook de plaats, waar we nu staan hare geschiedenis. De ouderen onder de ouden zullen het zich nog kunnen herinneren, dat zij ter schole opgingen bij meester Cats, toen een deel mijner woning onder éen ge heel dienst deed. Meer uwer zal het eveuwel nog heugen dat ge in een grooter lokaal bijeen waart. Maar ook deze is te klein gebleken, totdat in 1878 nog 69u even groot lokaal er werd bijgevoegd niet alleen, maar dat er vier klassen kwamen. Toen was er veel gewonnen en had elk onderwijzer zijn eigen klasse. Edoch in 1901 was die groote school weer te klein en moest door meerderen iu eene klasse onderwijs gegeven worden wat volstrekt aan dat onderwijs niet ten goede kon komen. Die groote toenamo van kinderen pleit te wel in de eerste plaats voor de be hoefte aan openbaar onderwjs, maar ook voor do vooruitging van Axel's zielen tal. van Axel's stoffelijke welvairt. Maar zooals gez9gd was de school te klein; de school uitbouwen inhetschool- straatje kon onmigelijk, evenmin als in de Dreef. Nad it Burg. en Weth. en de raad naar middelen hadden uitgezien om in den nood te voorzien, werd de architect Wisse geraadpleegd. m9t het gevolg dat het gebouw is verrezen waarin we ons thans bevinden. Het is in één woord een prach tig gebouw. In de goeie verwachting wat we zouden krijgen hebben we alles getrotseerd, mede in de overtuiging, dat nè regen zonne schijn komt. Als we den toestand zagen toen het oude gebouw was afgebroken, was het als om wanhopig te worden. Maar telkens als men op het terrein kwam, zag men, dat op nieuwe lagen steen weer nieuwe gelegd waren en gedachtig aan het „ende desespereert niet" zij we nu hier samen om met de kinderen de school in te wijden. De onderwijzers en ik gevoelen ons gedrongen nu ous genoegen uit te drukken •voor het beëindigen van het jaren lange tobben. We krijgen nu alle een afzonderlijk lokaal. De kinderen kunnen dus het onderwijs van hunnen- eigen meester vol gen en eigen maken. In naam van hen in de eerste plaats dus een woord van dank aan den burge meester, de wethouders de leden van den gemeenteraad en den secretaris voor al hetgene ge deedt voor ons. Maar ook in naam der ouders voor wie ge veel gedaan hebt zeg ik u dank. En bij die dank wensch ik de ouders tevens te wijzen op den plicht die op hen rust om hunne kinderen van bet onderwijs te laten proflteeren. Als er kinderen ter school komen van November tot Maart om van Maart tot November afwezig te zgn, dan ge9ft het onderwijs voor dezen niets, en het staat gelijk met een boek waai uit tal van bla den zijn uitgescheurd. Toont dus uwe dankbaarheid voor de stichting dezer groo- tere school, door ons uwe kinderen te sturen. Ook een woord van dank aan u, archi tect, opzichter en aannemers, die u op zulk eene heerlijke wijze gekweten hebt van uwe taakwaar ik meermalen op het werk aanwezig was en verschillende op merkingen mocht maken, ondervond ik altijd eene heerlijke medewerking. Naast mijn dank, spreek ik ook de hoop uit, dat ge langen tijd roem moogt dragen op uw werk, een werk waarin men alles deugdzaams leert, wat braaf, waar en goed is. Maar ik heb ook nog een enkel woord wat meer mezelf betreft. Mijne oude woning, die heel wat od- geriefelijkbeden had, is door een nieuw heerlijk gebouw vervangen, waardoor men mij speciaal heeft verplicht. Ik hoop 't is misschien wel wat egoïstisch dat het mij moge gegeven zijn, daarin jaren en jaren in genoegen niet mijn vrouw te mogen voortleven. Waar ik in September mijn 12l/2 ja rige aanwezigheid in Axel mocht vieren, mocht ik tevens gedenken, dat ik van alle kanton zooveel medewerkingen toe genegenheid heb ondervonden. Ik zou daaraan nog veel kunnen toevoegen, maar daar zoovele ongeduldigen op de hen toe bedachte ververschingen wachten kan ik gevoegelijk eindigen. Op de beide toe spraken volgden langdurige toejuichingen. Door de kinderen, die zich in hot gym nastieklokaal bevonden, werd het gemeen tebestuur onder leiding van dhr Verbrug- gen een danklied toegezongm. Hierop werden alle kinderen op.de traditioneele krentenkoeken en de meer moderne limonade onthaald, terwijl zoo- wel de raad als vele belangstellenden een kijkje in de verschillende lokalen brach ten. Overal heerschte leven en beweging, vroolijkheid en gezang. Zoo eindigde een kinderfeest, dat on getwijfeld bij de kleinen in lange en aan gename herinnering zal blijven. Nadat te ongeveer 4 uur de plechtig heid voor de kinderen was afgeloopen. vereenigden zich de gemeenteraad, aan nemers, directie, onderwijzers en de jon ge dames, die zoo welwillend waren ge weest de behulpzame hand te bieden, bij het bedienen der kleinen, aan een ge meenschappelijke maaltijd, waar menig woord werd gewijd aan het feit van den dag en de sluizen der welsprekendheid wijd werden opengezet. Dat de verschillen de wenschen bij de oïeieele inwijding u itgesproken. in ver vulling mogon komen, hoopt mede elk ingezetene. Als we onze taak geëindigd beschou wen leggen we de pen niet neder, dan na onzen dank gebracht te hebben voor de welwillende tegemoetkoming, die we mochten ondervinden en onze ardeid ver gemakkelijkte. Axel, 6 OCT. Ter Graan mrkt van helen (Zaterdag) waren de prijken als volgt Tarwe 8,— a 8,50. R)gge f 6, a 6,50, Wintergerst 7,— a 7,75, Zornergerst Oa Hav°r 6, a, 6 25, Erwten, 9, - ƒ10,— Paar- denboonen 0, a O L'jnzaad 0, a 0, Aardappels, 2,59. Koolzaad ner zak van 106 liters 0, Alles n«r 100 kilo. Hulst, 6 OCT. Ter Graanmarkt van heden (Maandag) waren de prijken als volgt Tarwe 8,— Rogge 6,25 Wintergerst 7.50 Zomergerst ƒ0,— Haver ƒ6,— Erwten 10.50 Paardenboonen 0. Dni- venboonen ƒ0.— Witteboon-n Bruineboo ïen ƒ0,— Boekweit O. Lijn zaad ƒ13,5 Aard aupels /"2,50Kootzaad per zak van 106 liters 0, Boter per kilo 1,20 Eieren p>-r 26 stuks ƒ1,10. Er waren ter weekmarkt te koop gesteld 112 stuks hoornvee, 51 varkens, 0 schaap verkocht 51 29 0 Rotterdam, 6 OCT Ter graanmarkt waren heden de aanvoeren klein, daardoor waren alle artikelen tot vo;iore prijzen te plaatsen. Men besteedde voor oude tarwe 7 a ƒ7.50 per mud; de beste nieuwe ƒ7 a 7,50 per mud en ƒ9 a ƒ9,50 per 100 kilo, overige soorten ƒ7 a ƒ7,50 per kilo, ogge ƒ4,75, wintergerst ƒ6,90 a ƒ7,75, chevalier ƒ7 a ƒ7,75. haver ƒ6.20 a ƒ7,10, bruine boonen ƒ7,50 a ƒ9,75, erwten, puike ƒ9,50 a 9,75. Gent, 3 OCT Graanmarkt. De prij/jeu zijn opgegeven in franken en per 1Ó0 kilo Tarwe 16,00, rogge 14,00 gerst 16,50 haver 16,— tot 16,50 koolzaad -,— ljjnzaad tot lijnzaadkoeken toi koolzaadkoeken fr per 100 kilos. Boter per kilo 2,43 tot 2,88 Eieren de 26, 2,36 tot 2,80. Snelpersdruk F Dieleman, Axel.

Axelsche Courant | 1902 | | pagina 3