R !8e Jaurg. i\«. 52. Zaterdag 41 October 1902. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwscli -Vlaanderen. F. Dl EE EU AA, AXEL. SemeGnteraad. Buitenland. FËClLIiËTOiX. De verdwenen Erfgenaam. mm Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor Bblgië 70 cent. Afzonderl. nuram. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlpk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De BURGEMEESTER der gemeente Axel maakt bekend, dat Openbare Ver gadering van den Gemeenteraad is belegd tegen Dinsdag den 7 October, 1902, des voormiddags ten 93/4 ure, ten Raad' huize alhier, ter behandeling der volgende zaken 1. Mededeeling ingekomen stukken. 2. Benoemen onderwijzers Herhalings- onderwijs. 3. Benoemen Hoofd van het Herha- lingsonderwijs. 4. Vaststellen belooning van het Hoofd van het Herhalingsonderwijs 5. Vaststellen Gemeentebegrooting van 1903. 6. Voorstel intrekken verleende ver gunningen gebruik maken van een school- locaal. 7. Wijzigen Algemeene Politieverorde ning. 8. Benoemen leden Nieuwjaarscom missie. 9. Reclames in zake hoofdelijken om slag. 10. Vaststellen kohier schoolgelden. Axel, den 3 October, 1902. De Burgemeester voornoemd, D. J. OGGEL. Het heet nu, dat de Duitscbe Keizer Botha, De la Rey en De Wet stellig ont vangen zal. Zoo althans wordt aan de De heer Paustelmann streek meerraa.- len met de hand over het aschvaaihaar op zijn voorhoofd, en verweet zich dat hij met z(jn verraad een recht dom men streek begaan had hoe vieeselijk was hij gecompromitteerd, zoo de wereld er iets van vernam En zijn zoo fraai be raamd plan om heer van Wilstorp te worden, lag nu ook in duigen. Het was vernietigd door het opdagen van een dood geschoten man, die nu levend, friscb en gezond rondwandelde hoe dat te ver klaren, hoe dat mogelijk was overtrof Faustelmann's praktische bekendheid met het geestenrijk. Zijn Uffeln moest hem afschuwelijke logons hebben verteld. Plu raer de advokaat kwam zeer spoedig. Zijn sluw gezicht gloeide van opgewon denheid. Zijn blikken boorden zich diep in Faustelmann's ontsteld gezicht. »Nu, 't wordt hoe langer hoe mooier!» riep hij, zoodra b\j binnen was getreden. „Altoos mooier. Weet ge het laatste nieuws uit Idar, mijnheer Von Mans- dort Uit Idar? Ik weet niets. »Men heeft een depot van Wapens in da „Kropp» ontdekt. Runkelstein's kin- derJoodkisten. Fraaie doodkisten kisten »N. R. Ct."' uit Berlijn geseind. Uit een half-officieus berichtje, waarin gezegd wordt, dat deze audiëntie ook den onge- loovigsten zal toonen, dat de Duitsche Regeering zich bij haar houding tijdens den oorlog in Zuid-Afrika nooit heeft laten leiden door vijandschap tegen de Boeren, blijkt, dat men hier de gelegenheid graag zou gebruiken, om de ontstemming onder het volk over den bons aan Kruger weg te nemen. Tevens zegt men, dat de audiëntie in Engelaod geen kwaad bloed kan zetten, omdat de Keizer slechts eer zou bewijzen aan Engeische onderdanen. Het spreekt vanzelf, dat het in het belang der Boerenzaak kan zijn, dat de generaals bij Keizer Wilhelm op audiëntie gaan. En wanneer zij het doen, dan zal het ook hierom geschieden. Dit neemt niet weg, dat er iets weer zinwekkends in ligt de drie stoere helden zich te zien buigen voor den Keizer. Maar wanneer zulk een bezoek aan het berooide land van voordeel kan z(jn, dan mag het niet worden nagelaten. DOOD VAM L O L A. Omtrent den dood van Zola ontleenen we aan het »Vad dat Zola en zijn vrouw, na 3 maanden buiten (te Medan) te zijn geweest, naar Parijs waren teruggekeerd in hun woning, met het plan in het einde der week naar Italië te vertrekken, De schoorsteenpijp van de slaapkamei moest niet in orde zijn, waarom Mevr. Zola voor den volgenden moigen werklieden had besteld en de bedienden had gelast, de kachel niet aan te steken. Niettegen staande dien last hadden deze zonder het aan Mevr. te zeggen, toch vuur aange- met getveren. DaarDij heeft men een ver. spieder of geheim agent gevat en weet ge wien Precies onzen valschen Uffeln, opzon, charmanten mede erfgenaam, die boven dien schier uw behuwdzoon was gewor den." „Hem», riep Faustelmann, „heeft man hem gevat in hechtenis genomen „Hem ik heb hem met mijn eigen oogen over de markt zien voeren. Dat was de tweede slag voor mijnheer Faustelmann. Zoo deze mui gevat wis, bekende hij ontwijfelbair de rol, welke hij te Wilstorp gespeeld hal en zulks niet zonder Faustelminn als zijn verlei der te noemen. Hem !c herhaalde hjj dof, en vorwensch te diarbij in stilte de domheid dir fransche politieagenten, aan Welkbn hij toch duidelijk gezegd had, wie de zendi ling was, e:i wiens persoon hij toch ge loofde nauwkeurig beschreven te hebben. Lang over deze schrikkelijke persoons verwisseling na te dankin, daartoe liet Plumer den rentmeester geen tijd, want hij voer vooi t »En nu mrest alles aangewend wei den om te ontdekken aan wien ram het afschuwelijk verraad, deze vei klikking aan de Franschen te danken had dn booswicht moet voorbeeldig gestralt wor den. Widuer de apotheker zegt, hij kent wel menachen die bereid zouden zijn in stilte een volksgerecht over hem te hou- maakt, om de vocht in het vertrek te verdrijven, (anderen meenen op last van Zola, omdat het zoo koud was) en de ramen waren opengezet, zoodat 's avonds van kolendamp nog niets te bespeuren was. De kachel, zoo meende men, zou wel uitgaan. Intusschen waren Zola en z(jn vrouw van tafel gegaan en aten met smaak. Tegen 10 uur gingen zij naar bed. Den anderen morgen hoorden de dienst boden geen beweging, te half 10 klopten zjj aan de deur en toen er geen antwoord kwam, openden zij die. Een reuk van kolendamp kwam hen tegen Men'vond Zola, die waarschijnlijk 's nachts had willen opstaan, met de beenen nog in het bed, met het hoofd en schouders op den grond steunend (volgens een ander getuige uitgestrekt op den grond). Mme. Zola lag nog in bed. Ond Oh.s de hulp der onmiddellijk ontboden doctoren (drie uren trekken aan de tODg en kunstmatige ademhaling) kon Zola niet meer in het leven worden teruggeroepen; mevrouw kwam bij, maar bleef laDg bewusteloos en eerst te 4 uren was zij in staat te spreken. (Men had haar nog onkundig gelaten van den dood van haar man eG haar alleen gezegd, dat zijn toestand zor gelijk was). Zij verklaarde, dat haar man den vorigen avond een beetje onwel was geweest. Zij was 's nachts wakker ge worden met vieeseiijke hoofdpijn, had dat tot haar man gezegd, di9 ook daarover klaagde. Zij verzocht hem toen een raam open te zetten, omdat het zoo benauwd was. Zola was toen opgestaan, was om het kolossale bed geloopen en toen ge valleb. Op dat oogenblik zelf had mevrouw den, ook zijn er die er niets om geven zouden hem volgens oud en goed vader- landsch gebruik aan een eik op te knoo- nen. Widner is buiten zicbzelven en zal deu schuldige ontdekken vóór er vieren- en-twintig uren verstreken zijn.'Verraden de gendarmen niets, dan wandelt Wid ner naar M waar een zijner neven klerk aan de prefektuur is en hem niet weigeren zal in stilte een blik in de ak ten te slaan." Dat wis nu.de derd9 slag voor mijn heer Faustelmann, die na zooveel opga- wou lenheid de grootste behoefte gevoel de 090 w >inig versche lucht te scheppen en otfer da onzekerheid der mensche- iijke berekeningen na tedenken. Hij zeiae. dat hem. personen in zijn bureau ver wachtten en heen moest gaan om met hen te spreken. Inmiddels was docter Gunther bij de ongesteld geworden Adelheid gekomen. Waro bij dat wederzien mevrouw Von MiQsdert tegenwoordig geweest, dan had zij toch beide jongelieden niet kunnen verhinderen elkander door hun stralende blikken hel geluk van dat wederzien uit te drukken, en dat geluk smoorde dan ook bij Adolf zoozeer alle gevoel van toom en bitterheid tegen mevrouw Von Mmsdorf, dat hij het niet op zich ver krijgen kon het wraakplan waarmede hij gekomen was, uit te voeren en aan de moeder dan toestand, waarin door haar hare dochter gebracht was geworden, als het bewustzijn verloren en z\j had dus geen alarm kunnen maken. Nadat zy deze verklaring had afgelegd viel zij weer flauw. Toen zij weer bjjkwam en men haar de treurige waarheid meedeelde, wilde zij het eerst niet gelooven en wei gerde z(j ook zich naar een ziekenhuis te Neuilly te laten overbrengen. Ten slotte evenwel stemde zij hierin toe. Bij nader onderzoek bleek, dat de schoor steen vol vuil en kalk zat. De plaat van de kachel was 's morgens nog warm het blijkt dus, dit het vuur 's nachts was blijven smeulen. Ei waren twee hondjes, een op het bed en een op een stoel doordat ze gebraakt hadden, waren ze in het leven gebleven. Zola is door zijn vallen op den grond in den kolendamp (die zwaarder is dan de lucht) gestikt, terwijl mevrouw haar behoud daaraan te danken had, dat zjj in het veel hoogere bed was gebleven. Dat van zelfmoord geen sprake was - zooals eerst werd gedacht en beweerd blijkt daaruit, dat verschillende brieven werden gevonden, waarin mme. Zola haar vrien dinnen rendez-vous gaf en ook een waarin zg haar dokter had verzocht Maandag jl. oij haar te komen, om hem te raadplegen over haar gezondheid (waarvoor ze naar Italië zou gaan). Intusschen hebben Zola's neef Laborde, de uitgevers Charpentier en Fasquelle en de graveur Desraoulins da opening van het lijk gevraagd. Deza zou plaats hebben. Het lijk, waarbij Charpentier en zijn vrouw waken, iigt op een divan in den electriscb vellichten salon, bedekt meteen wit laken. Het gelaat is spierwit. Er zeer gevaarlijk eu zorgwekkend voor te stellen. Gevaarlijk vond hij dien toestand eigenlijk niethij wist dat in eenige dagen het gevoel van innig geluk Adel heid geheel versterken en herstellen zou zoodat bij slechts ter geruststelling harer familie iets uit da medicijn potten van Widner voorschreef. Toch zeide hij, toen hij heenging en mevrouw Von Mmsdorf hem naar de voorkamer begeleidde, om nog onder vier oogen zijn oordeel over Adelbeids toe stand te vernemen, openhartig tot de nu zeer moedeloos geworden en bekommer de dame Dank God, mevrouw, dat het niet erger is, en boed u ooit weder zulke prooven net het hart van freule Adelheid te ne men. Daartoe heelt de hemel dat hart niet de noolige sterkte gegeven. - Ge- moogt het niet doen, of ge verliest uw kind. Ik wil u ook niet verzwegen dat Adelbeids hart mij behoort, dat ik alleen de arts ben door wien zij gezond kan worden en ge het u derhalve moet laten welgevallen, dat deze arts haar van nu af onafgebroken en trouw in behan deling neemt. Ik zal derhalve dagelijks terugkomen, en gij, niet waar, mevrouw zijt een te bezorgde moeder om zulks te willen verhinderen.» 't Is voorwaar,» hernam treurig glim lachend mevrouw Von Mansdorf, »van üet gezig eens arts een zonderling ge bruik maken, wauueer da doctor zich zei

Axelsche Courant | 1902 | | pagina 1