Dokter J, d. CALSEIJDE, Zuid-Afrika. Uitsluitelijk raadplegingen voor Keel-, Neus- en Oorziekten Specialist voor Keel-, Neus- en Oorziekten. landgenooten vrijheden toe te staan, waar van zij misbiuik zoudeu maken, meent net blad. Een geheel anderen toon dan de JiDgo- organen voeren de liberale bladen, de Daily News" en de Morning Leader" in het bijzonder. Het eerstgenoemde blad ziet in het Beroep van de generaals een zeer natuurlijken stap, na hun gesprek met Chamberlain. Hun eerste plicht is te denkeu aan hun volk, en zij moeten nu wel de sympathie voor hun volk elders inroepen. »Zij zijn wel gedwongen om zoo kort en ongedwongen mogelijk het vreeselijke en onvergelijkelijke verhaal te doen der verwoesting van bun land door het Britsche leger, een onuitwischbare schande voor het Ministerie, dat die ver woesting goedkeurde en gelastte." De »Daily News" hoopt, dat het prachtige voorbeeld, door Phipps gegeven, in Enge land navolging zal vinden »Ons volk beeft nu nog iets anders dan Majoeba van de lei te vegen, en dat is het gevolg van zijn haastigen en misleiden harts tocht." Wy kunnen niet inzien, zegt de »Mor- ning Leader," welke weg de Boeren, na hun ontmoedigende briefwisseling met Chamberlain, anders open stond, dan een beroep te doen op de edelmoedigheid der beschaafde wereld. Het Colonial Office is besloten de vredesvoorwaarden naar de letter uit te voeren en zonder hun waar digheid prijs te geven konden de generaals geen beroep hernieuwen, dat zoo onvoor waardelijk is vei worpen Het is zonder twijfel vernederend, dat andere naties de schade moeten goedmaken, die wij hebben aangericht, Het rakelt het leelijke ver leden op Velen zullen geven, niet omdat zij de Boeren bewonderen, maar wijl zij Engeland haten. De Boeren, wordt bun beroep edelmoedig verboord, zullen zicb «en wel licht te haastig ooi deel vormen over wie hun ware vrienden zyn De lout schuilt niet bij de Boeren, maar by de Regeering die de 30.000 hoeven verbrandde, waarvan generaal Botba spreekt en daarna een som aanbood die belachelijk ontoereikend is om de schade goed te maken. DU BOEKEAGEAERAALS Ook te Groningen, Zwolle, Hattum en Arnhem werden de generaals met veel hartelijkheid en geestdrift ontvaDgen. In elk der genoemde steden waren commis sion gevormd, om de Boeren te ontvangen en hun de voornaamste deelen en publieke »Ingeval iu de landstreek - ge woont denk ik meer oostwaarts daar de stellige tyding mocht vernomen worden er aan deze zijde van den Wezer kozak ken verschenen zijn, laat bet mij dan dadelijk weten dadelijk zend me een renbodeWilt ge dat Als ge 't verlangt zekerlijk.* »Ik verlang bet en reken er op.< »Ik bbloof 't u." Men schudde elkander de hand. De pre- fekt begeleidde zijn vorstelyken bezoeker tot aan de trap, en eenige oogenblikken later draalde bet vierspan weder over bet plein van hot paleis. »Hebt ge 't geboord,* was het eerste woord van den vorst tot zijne dochter, toen beiden weder in net i ij tuig zaten, »bebt ge bet geboord dat bij bericht no pens de kozakken wilde hebben Dat zegt ons beter hoe bet met den toestand gesteld is, dan honderd hunner nieuws bladen. Zij vreesden reeds de kozakken aan deze zijde van den Wezer te zien opdagen. Voorwaar, zoo ik nog regeerend souverein was, liet ik bij mijn terugkomst ie Idar al de klokken luiden en een »Te Deum* zingen. De kozakken dezerzijds den Wezer Waarachtig zal hij den ren bode hebbeu, zoo daze er toe kan bij dragen hem zijn biezen te doen pakken. De vorst was vol van patriottische vreugd over dit eerste door hem bekend geworden kenteeken van kozakkenvrees, die zicb spoedig daarna ouder de gebouwen te laten zien. In de verschil lende plaatsen waren ook muziekgezel schappen bereidwillig genoeg om de gene raals zoo aangenaam mogelijk te amu seeren Dat de generaals wel notitie nemen van die ontvangst hun overal bereid blykt wel uit de hartelijke woorden waarmee zij de verschillende comité's be antwoorden en danken voor de gastvrij heid Ook schijnen hunne bezoeken in betrekking met bet doel, dat ze daarmee beoogen niet tevergeefsch te zijn. Zoo zei Botha o. m in een zijner redevoeringen »Voor zoover wy Nederland door zijn gegaan was niet enkel het hart met ocs, maar ook de beurs". Behalve uit dit zeggen blijkt dat ook uit de feiten, dat de Boerengeneraals te Groningen bij een in de Martinikerk ge houden collecte 900 ontvingen. Te Zwolle, waar generaal Botha Zaterdag zyn 40sten verjaardag vierde, werd hem als opbrengst 3000 overhandigd, waar bij nog gevoegd werden 300, ingeko men bij de „Zwolsche Ct.," 395 in eene zaal gecollecteerd en 580 aan entrées in die zaal Volgens gemaakt reisplan moeten he- deD de Boerengeneraals zich te 's Her togenbosch bevinden, om van avond naar Goes te vertrekken, waar ze heden avond halfelf ure zullen arriveeren. Zij logeeren daar bij deu heer J. M. Kake- beeke die nu. in plaats van den heer Wesselink, burgemeester, eerevoorz- is. De secretarissen logeeren in de »Zoutkeet." Morgenochtend te 9 ure heeftin de Hei - vormde kerk eene bijeenkomst plaats, waar o. m. ds Van Lelieveld en pastoor Bahde zullen spreken. Om 1155 worden de generaals te Mid delburg verwacht. Omtrent de plannen die het commité van ontvaDgst aldaar, voor morgen heeft, ontleenen we aan de M. Ct het volgende: Aan het station zal een eerewacht worden opgesteld van vereenigingen met hare banieren, terwyl het muziekkorps der dd schutterij koraalmuziek zal uit voeren. De voreeniging „Uit het volk Voor het volk* zal zich belasten met de samenstelling der eerewacht De generaals worden aan den trein afgehaald door het comité, om dan in optocht te gaan naar het raadhuis Op het raadhuis zullen de generaals worden gerecipieerd door den gemeente raad. Dan zal te half drie de ontvangst in de Nieuwe kerk plaats hebben. Wanneer de plechtigheid in de kerk is afgeloopen, zullen de generaals nog een deel der stad doorrijden, om zich te Franschen in Duitschland als een pani sche schrik verspreidde en zich meer malen door belachelijke toonee'.en ver ried, - zoodat Elizabeth hem eerst ua een poos op de eigenlijke zaak terug bracht. Zij deelde h n io merkwaardige- onthulling mede, welke haar zooeveD ge daan was es waaruit bleek dat de man, terwille van wien beiden dezen tocht ondernomen haddon, de rechte en ware mede-erfgenaam van Wdstorp was, zoo dat de vorst er niets tegen in te brengen vond, toen zyne dochter vol drift en op gewondenheid er op aandrong, dat men, na thuis gekomen te zyn. dozen voor al les met den toestand bekend maken en waarschuwen moest voor een bedrie- gelijke veiligheid, die slechts zoolang kon aanhouden, als Ealstner's bekentenissen zich gelijk bleven. XI. Inmiddels had mijnheer Faustelmann een sl»ctnen dag dooigobi acht. Den vorigen avond laat was hij van Idar teruggeko men, na zijn geheim gesprek met den brigadier der gendarmen en had ijverig naar zyn hese lermnling omgezien, ten einde zich te vergewissen, dal deze stand vastig in zijn rol gebleven was en zijn tegenstander het hoofd geboden bad. Fau stelmann twijfelde er niet aan, de laak was zeer licht, iemand, die zelf bekend had ge n bewijzen te hebben voor bet geen by beweeide, te beschamen en af 4 uur te begeven naar eene bijeenkomst in de concert- en gehoorzaal, waarbij de Zangvereeniging „Tot oefening en Uit spanning hare medewerking zal verlee- nen. Die bijeenkomst duurt tot vijf uur en dan rijden de generaals weder een ge deelte der stad door. om vervolgens in het „Grand-Hötel-Verseput het diner te gebruiken. Daarbij zullen ook aanzitten eenige le den uit het comité. 's Avonds van 8 tot 9 uur zal in het „Schuttershof aan corporaties en perso nen, die wenschen deel te nemen aan de begroeting der generaals, daartoe ge legenheid worden verstrekt. We twijfelen niet of uit Zeeuwsch- Vlaanderen zullen wel belangstellenden zijn, die deze gelegenheid te baat zullen nemen om de dapperen, (al is het dan ook maar twee, daar De Wet wegens on gesteldheid genoodzaakt is, rusttijd te nemen) te bewonderen. Te meer nog, daar Gedep Staten dien dag expres de Prov booten op zomerdienst stellen zoo dat nu dus goed in de gelegenheid is om 's morgens naar Middelburg te vertrekken, daar een kijkje te nemen en denzelfden dag nog thuis te zijn. Reeds meermalen is zoo'n stap gedaan, en wij juichen zulks toe, want gaarne wordt ei in deze streek nog al eens gezegd Van hier kun je nooit wegJammer is het echter, dat als men van hier wel weg kan men die gelegen laat voorbij gaan. (We doelen op den tyd, toen de circus Bamum en Bayly Vlis- singen bezocht) We hopen echter niet. dat de Ged Staten weer zoo teleurgesteld mochten worden, en zoo genoodzaakt zijn later niets meer voor ons Vlamingen te kunnen doen Van verschillende zijden waren reeds vragen opgerezen, hoe men nu eigenlijk met het opgezamelde geld handelen zou. Botha heeft dit raadsel nu eenigszins opgehelderd Zoo verkiaarde hij daarom trent te Groningen, dat een hoofdcom missie zal gevormd worden die met het beheer wordt belast, welke zal worden gesteund door sub-commissies terwijl van tijd tot tijd in verschillende couranten melding zal gemaakt worden, omtrent de wijze waarop het geld is besteed. Voorts zal ook nog eene volledige lijst verschij nen van de gelden, die zijn ingekomen. AXEL, den 30 September 1902. Heden werd alhier ten verzoeke van de Erven J Moes en voor zooveel be treft koopen 2 en 3 ook ten verzoeke van de Erven Abr. Haak door de Nota rissen P. Dregmans alhier en L. J. van te wijzen. Maar hoe Faustelmann ook zocht en navorschingeu deed, hij vond zijn beschermeling nietdaarentegen ver nam bij dat, toen de andere beereu zich verwijvlerd hadden, de pas opgedaagde Uöaln zich met den heer des huizes nog lang onderhouden had en vervolgens ook heengegaan was. Heden morgen was de eene slag na den anderen op hem neergekomen. De heer Von Mansdorf had hem reeds vroeg laten halen. »Maar ik bid u, Faustelmann, had bij hem toegeroepen, »wat zegt ge van deze geschiedenis? Hoe konden wij ons zoo laten misleiden Misleiden Zijn we "dan misleid? Ik geloof niet. Ik houd deu man, die gis teren zoo stoutmoedig voor ons trad, voor een zwendelaar >Voor een zwendelaar Hem Zoo ge hem langer had hooren spreken, zoudt ge dat niet zeggen, en ik vraag u, zoo hij zulks was, waarom maakte de an dere zich dan uit de voeten, -waarom be hoefde hij druipstaai tend weg te sluipen? »0 ik hoop niet.* »Wis en zeker hij is weggeloopeu en verdwenen, zonder aan iemand onzer een woord van verdediging of ophelde ring te zeggen. Spreekt dat niet duide lijk genoeg En zoo ge den andere had hooren spreken - maar waar waart ge toen Ge waart ook verdwenen, en weg als in den grond gezonken." der Moer te Terneuzen ten huize van Mej de Wed Rolff verkocht Koop 1 De oostelyke helft van eene partij bouwland, waarvan kooper werd de heer P. Haak alhier voor 1030,— per 44 A 56 c A. Koop 2. Een woonhuis en erf, en koop 3een tuin, van welke beide koopen koopers werden de heeren C. Haak en P. Haak beiden alhier, koop 2 voor 1710,- en koop 3 voor 1000, Tot plaatsvervangend lid voor de belasting op bedri]fs en andere inkom sten is benoemd de heer J Smies. De nieuwgebouwde openbare school is heden door het Dagelijksch Bestuur opgenomen en goedgekeurd. A s Woensdag worden de werklieden die aan den bouw zijn werkzaam ge weest namens het Gemeentebestuur ont haald Verder wordt, naar wij vernemen het schoolgebouw Dinsdagnamiddag te half 2 ure in gebruik genomen, hetwelk feeste lijk zal geschieden, nadat op het eind dezer week de meubelen zullen zijn overgebracht. Men schrijft uit Zeeuwsch-Vlaande- ren aan de Maasbode. In deze streken wordt veei werk ge maakt van het spelen met postduiven. Vooral in de grensgemeenten kan men bijna geen huis voorbijgaan of men ziet op het dak één of meer uitleiders Dat met dit spelen nog al geld ge waagd wordt, blijkt uit het volgende Zondag 22 September zijn de prijs- vluchten voor dit jaar gesloten en toen hield Brussel haar 612e prijsvlucht. Men berekent, dat alleen in Brussel 500.000 duiven dit jaar naar Frankrijk gezonden zijn. om daar opgelaten te worden. Gewoonlijk rekent men in België voor iedere duif 3 francs inleg, terwijl boven dien voor de zoogenaamde poelen soms op één duif nog 50 60 francs wordt gezet, zoodat iedere duif, die vliegt, ge rust 8 francs door elkander mag rekenen. Dat zou dan voor Brussel alleen maken een som van 4 millioen francs Bedenkt men bovendien, dat gedurende den geheelen zomer geen Zondag voor bij gaat, of in. alle plaatsen van eenig belang worden prijsvluchten gehouden, dan kan men zoowat uitrekenen, welk een kapitaal jaarlijks in België met het spelen van reisduiven verhandeld wordt. den Maandag; en Donderdag van 8 tot 11 uren voormiddag. N°. 43. Statiestraat, N°. 43. Sint Aikolaas (Waas) Belgiëu. De beer Faustelmann vond het niet goed deswege verklaring te gevenhij zag slechts ten hoogste getroflen zijn meester aan en herhaalde „Is hij weg »Uw Uffeln, ja. Gelooft ge het ciet. Ga naar boven in zijn kamer Niemand der dienstboden beeft hem daar heden mor gen gezien - misschien zyt ge gelukki ger met uw geestenzieuers-oogen." „Dan," hernam Faustelmann, diep ade mend, >dan voorwaar, moet hij zich schuldig gevoelen en ons bedrogen heb ben.* »Dat is stellig," antwooidde do heer Von MaDsdorf, „en ik heb om Plumer gezondeD, ten einde met hem te over leggen ol men hem vervolgen zalPlu mer zal, hoop ik, spoedig hier zijn met docter Guntber, om wien myn vrouw gezonden beeft, wijl Adelheid door dat alles zoo geschokt en ontsteld is, datzy vrees ik de koojts heeft.* Wordt vervolgd

Axelsche Courant | 1902 | | pagina 2