i VJIJ No. 51. If oensdag I October 1902. 18e Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse h- Vlaanderen. F. IHELIMAX, AXEL. ftnitenlaiid. FEUILLETON. De verdwenen Erfgenaam. Dit Blad verschjjnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 70 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlpk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Het Manifest der Boerengeneraals. Evenals de Nederlandsche pers heelt ook de Engelsche pers haar oordeel geveld over het beroep der Boereugeneraals. Uit den aard dei zaak kunnen we wel begrijpen, dat dat oordeel niet zoo gunstig zal wezen als bij ons. Zoo zegt de Westen. Ga zette" Wij zouden wel zeker willen zijn, dat het effect van dit beroep op de volken hulp zou wezen voor de Boeren in nood en niet het aan wakkei en van den baat teger, Engeland. Door dit laatste zou meer kwaad dan goed worden gedaan. Het Diad meent, dat er een misverstand is of valscbe schaamte bij de Boerengene raals. Zij klagen over het geringe bedrag, dat Engeland beschikbaar stelt en zeggen, dat het tienvoud nog niet voldoende zou zijn. Maar het maximum van wat zij kunnen bijeenbrengen zal dan nog maar een droppel in den oceaan zijn. En dit veroordeelt het manifest. Immers de gene raals spreken met geen woord van de leening die in de voorwaarden van Ver- eeniging is opgenomen. Hun manifest doet zien, dat wat Engeland als een lee- niug aanbiedt door beu begeerd wordt als een gift. De 6igenaar van privaat-eigen dom, dat vernield of beschadigd is, heeft aanspraak op vergoeding. Die aanspraak is erken I. Maar de vraag is wie betalen moet. Waren de Republieken niet gean nexeerd, dan zou het geld daarvoor ook door leening moeten gevonden zijn en zou aanstonds rente moeten betaald worden. Nu bieden wij dat geld twee jaren renteloos «Inderdaad een tooneelIk behoef de verwarring de verbazing, de radeloos heid, het wild dooreenloopen, dat volgde niet te schilderen ik zou bet niet kun nen ik was meer dood dan levend Slechts dit was mij duidetijk dat ik werKe- Itfk 6d waaiachtig Uffeln voor mij bad. Nu herkende ik hem, zonder dat ik be hoefde te luisteren naar betgane hij van de wijze vei haaide, waarop het hem ge lukt was, niet gefusilleerd te worden Ik was overigens te ontsteld, te veel buiten mij zeiven. Ik liet mij willoos door den rentmeester terzgde schuiven, terwijl hij mij toefluisterde «Wees man! Wijk geen vingerbreed te! Verlies om Godswil bet boofd niet. Hy bekent zelf, niet bet minste be wijs te hebben. Bied bem dus het hoofd tot ik hem onschadelijk heb gemaakt. En daarvoor zal onmiddellijk gezorgd worden. Daarop spoedde hij zich weg „Om aangifte te doen Zeker daarvoor." «Maar ik bid u,« onderbrak de prinses Falstner, «wat dreef den rentmeester er toe uwe zaak als de zijne te beschouwen pp, zonder onderzoek, tegen den eebten üffelu zoo hartstochtelijk partij te kiezen aan en daarna tegen 3 pCt. De Boeren zijn dus beter af. Maar bet is niet te verwachten, dal men den Engolschen be lastingbetaler nog meer zal opleggen om de Boeren te ontheffen van verplichtingen die naar de regelen van bet oorlogsrecht op hen rusten. Wanneer de Boerengeneraals hun land- genooten deze leening ontraden, dan laden zij een zware verantwoordelijkheid op zich. En doen zij dat, dan moeten zij ook aan de volken op wie zij zich thans beroepen een verklaring geven. De «Weptm.Gaz." eindigt met te zeggen, dat, indien de drie millioen voor het aangegeven doel onvol doende blijken, dat bedrag moet worden verhoogd. De Pall Mall Gazette" heeft natuuilijk een hatelijk artikel. Het manifest is. kon het anders van dr. Leyds afkomstig. De generaals trachtten de vredesvoorwaarden veranderd te krijgen en nu dit Diet gelukt is, doen zij een beioep op de wereld. Zij hopen blijkbaar op een nieuw onderhoud met Chamberlain. «Dat is het advies van hun vriend dr. Kuyper." Het blad is vreeselijk nijdig, dat de volken in het manifest bedankt worden voor hun sym pathie en niet het Eogelsche volk. dat zoo schitterend zorgde voor de 7rouweu en kiüderen 1 De wereld moet nu betalen voor de sympatdie waarmede het zoo vrij gevig is geweest. Wij zullen zieD, wat die sympathie beteekent, in geld omgezet Maar de generaals, die nu Engelsche onderdanen zijn, zouden waardiger gehan deld hebben als zij hun tranen hadden ingehouden. En na dit fiaais eindigt het artikel met een pleidooi voor de arme Kaapsche loya- Vreesde hij, dat gij, ontmaskerd, hem als uw verleider zoudt aanklagen «Ik weel niet of zulks het eenige is. Hij zou bet immers geloochend kunnen hebben. Een andere drijfveer bewoog hem, geloof ik, namelijk een reeds lang ge koesterde borekening van eigenbelang. Ik was zijn werktuig; hij kon mij dwingen hem vooi een spotprijs mijn aan deel in het goed over te laten, en ik twij tel niet of zuiks was zijn bedoeling, zoo dra ik met freule Adelheid gehuwd zou zijn Mar.sdort's aandeel zou hij zich dan ook op gunstige voorwaarden toe geëigend heobeu. »Een doortrapte fieltriep de prinses v irontwaardigd. »En wat gebeurde ver der Vraag mij niet! Slechts dit weet ik, dat ik het eerst redding voor de blikken en de vragen der mij bestormende men- schen zocht, dat ik vlood, uren lang in het bosch rondzwierf en vervolgens naar huis sloop, om 's morgens vroeg met het weinige, waaraan mijn hart hing uit het huis Wilstorp te verdwijnen, vóór nog iemand daar ontwaakt was en mijn af tocht zien kon. Zulks voerde ik des inor gens vroeg gelukkig uit. Doch nauwelijks had ik hot huis verlaten en sloeg even den, naar Idar voerenden weg in, toen ik in de handen van twee gendarmen viel. die mij ontmoetten en aanhielden. «Waarheen wie vjzijt ge? We heb ben een bevel van inhechtenisneming te- listen en voor de kapitalisten van den Rand. De «Independence" zegt, dat het raani fest der Boerengeneraals zeer gematigd van toon is, en men er tevergeefs een zinsnede in zoeken kan, die het Engelsche gouvernement aanstoot kan geven. Waar om de Engelsche pers dan zoo vreeselijk boos is? De generaals verwijten toch aan Engeland niet, dat het niets meer wii doen voor de Boeren zij consta- teeren alleen, dat de Engelsche hulp on voldoende is. Het blad zou niet ge neigd zijn de Boeren te steunen, indien zij het aan Engeland gegeven woord niet zouden nakomen. De toekomst, het heil van Zuid Afrika, ligt in vriendschappelijke samenwerking van Engelschen en Boeren. Het blad eindigt met den wensch, dat de beschaafde wereld den Boeren rijkelijk te hulp zal komen. De »Times" treedt heftiger op dau andere bladen. Dat blad wo^dl zelfs hatelijk tegenover de generaals, „die nu den oor log beschrijven als een strijd voor hun onafhankelijkheid, hoewel zij plachten te erkennen, dat zij de bedoeling hadden de Engelschen in zee te drijven." Zelfs een dreigement. Het beroep vervolgt de Times - verzoekt om medewerking van de bestaande com missiën en zegt, dat de generaals de landen zullen bezoe ken, waar die commissiën gevormd zijn om de zaak (wij weten welke) ter hand te nemen. Het is duidelijk dat, als de generaals dit voornemen ten uitvoer leggen, ze het de Regoeriug ten plicht stellen ernstig den aard en de waarschijnlijke gevolgen van hun gedrag te overwegen en misschien gen u. Hoe heet ge? werd mij toege roepen. »Ik antwoordde, doormijn waren naam Falster aan te geven voorts dat ik mij Uffeln genoemd had, officier in Spanje ge weest was, en daarop werd ik in hech tenis genomen, naar Idar gevoerd, van daar terug naar het geh-irn depot van wapens, bjj wolks beslagneming ik te genwoordig moest zijn »En ge protesteeidet niet dooi te zeg gen, dat ge van dat depot niets wist. dat ge geen geheim zendeling waart ?t »Neen, ik protesteerde niet. Door te zwijgen en injj als een schuldige te la ten behandelen, beschermde ik Uffeln voor vervolging en gevangenschap, 't Was het eenige wat ik doen kon, om het bedrog te vergoelijken, waartoe ik mij had laten vei leiden.* «O dat is edel van u,« riep de prinses. »Dat is edel en gioot en verzoent mjj met u. Maar weet ge welk lot u daar voor te wachten staat »Ja deii dood. Maar ik wil niet liegen, mij aanstellen alsof is den dood niet vrees. N>en, ikviees hem, en daar om zal ik alles aanwon ion hein te ont gaan, zooira ik kan aannemen, dat mijn heer Von Uffeln den tijd gehad heeft zich te redden Men zal mjj naar de naaste vestiDg zonden en mij daar voor een com missie laten verschijnen daar zal ik de waarheid zoggen, mij verdedigen zoo goed ik kan on lot het uiterste. Eh nu, door - maatregelen te nemen, Geen Regeering zou de leiders van een volk, dat nog pas onder de wapens gestaan heett tegen ons, en dat nu tot onze mede-onderdanen be hoort, kunnen toestaan om op de geheele wereld een organisatie te vestigen tot het bijeenbrengen van een «algemeen hulp fonds," waarover de hoofden naar eigeu wil kunnen beschikken. Het zou zelfs noodzakelijk kunnen worden, te overwegen of de personen die zulk een fonds orga niseerden, zonder gevaar verlof zouden kunnen krijgen om zich weer op Britsch grondgebied te vestigen. De «Daily Telegraph" spreekt vaneen openlijke beleediging voor Engeland en een rechtstreeksche aanhitsing tot her nieuwing van den anti-Britschen veldtocht op bet vasteland en overtreft zichzelf in den zin Den Engelschen vragen om geld te geven is hun verzoeken een eerloosheid te begaan. De «Standard" wijst er op, dat Enge land die edelmoedigste voorwaarden heeft gegeven, welke men kon verwachten. Nemen wy aan, dat 30.000 hoeven zijn verbrand, dan kan Engeland van de toe gezegde drie raillioen toch nog honderd pond per hoeve betalen. Het blad eindigt zijn artikel met een bedreiging aan de Boerengeneraals, zeg gende, dat zij de keus hadden lusschen de vrijgevigheid on den goeden wil der Engelschen en tusschen hun vrienden van builen zjj hebben zich tot dezen gewend, maar moeten nu ook de gevolgen van hun keus diagen. Zoolang zlj pogingen doen om de resultaten van den oorlog te bederven, kan er geen sprake van zijn hun eenig gezag te geven, noch aan hun luchtigheid, weet ge alles wilt ge freule Adelheid over mij spreken ■Dat wil ik. Zij zal vernemen, watu verontschuldigt en weder in uw eer her stelt alleszij zal verzoend aan u denken. Zoo ik u tot afscheid mijne hand geef ais een bewys, dat ik slechts medelijden met u heb. dan moogt ge in gedachte daarin ook de hand van Adel heid zien, die u vergeeft." „Met geheel mijn hart dank ik u,« antwoordde Falstner, de hand der prin ses aan zjjue lippen brengend. Ik geloof,* zei nu de stem van den prefekt. die toetrad, „het lang gesprek loopt ten eindeik moest zulks tenmin ste verzoeken, doorluchtigheid,* Ge zuit zoo toegevend en goed jegens den ongelukkige zijn, als 't uw plicht ver gunt, niet waar, mijnheer de prefekt?" zei prinses Elizabeth vervolgens tot den hoogen beambte. Da-r hij het geluk heeft zulk een voor spraak te bezitten, behoeft ge er niet aan te twijfelenhernam de prefekt glim lachend. Dus," zei hierop de vorst, «willen wij deze goede gezindheid niet bederven, door nog langer van uw kostbaren tijd ge bruik te maken." „Alsof ik niet geheel en al tot uw dienst ben, vorst«zei de pretekt bui gend en voegde er bij: «Mag ik u, vóór ge heengaat een verzoek doen Beschik over mij

Axelsche Courant | 1902 | | pagina 1