i*üjLu n Ao. 50. Zaterdag 11 September 18'' Jaaisg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse h- Vlaand ere n. F. DIELEMAft, A 'X E L. Beroep der Boerengeneraals op de beschaafde wereld. FEUILLETON. De verdwenen Erfgenaam. Buitenland. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag'- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent voor België 70 cent. Afzonderl. nuram. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Ad ver ten tien van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. IJet zal, de wereld nog versch in het geheugen zijn hoe de Boeren na een hangen strijd, voor hunne onafhankelijk heid van meer daif t.wee en een half jaar, eindelijk genoodzaakt zijn gewor den de termen van overgave, hun door de Regeering van Zijne Britsche Majes teit, Koning EPUARD VII voorgelegd, door middel van hunne afgevaardigden te Vereeniging aan te nemen. Gelijktijdig werd ons door die afge vaardigden opgedragen ons naar Enge land te begeven ten einde in de eerste plaats een beroep op onze nieuwe Re geering te doen om de ontzachelijke el lende die door de lengte en breedte der nieuwe Kolonies heerscht te verzachten. Slaagden we hierin niet dan zouden we een beroep voor liefdadige bijdragen op de menschel ij kheid van de beschaafde wereld doen. Daar wij er tot dus verre niet in ge daagd zijn de EngelBche Regeering te bewegen ons volk verder behulpzaam te zijn en de nood onbeschrijfelijk hoog is blijft er voor ons niets over dan ons te wenden naar de volkeren van Europa en Amerika. Ih de hachelijke dagen die wij door worstelden, was het ons en de onzen zoet, gedurig blijken van sympathie uit alle oorden te ontvangen. De geldelijke en andere ondersteuningen aan onze vrou wen en kinderen in de concentratie kam pen en aan de krijgsgevangenen in alle deelen der aarde, droegen oneindig veel «Deze ontving mij zeer verheugd, teen ik hem verklaarde, dat ik kwam om hem Von Uffeln's dood te berichten en diens papieren te brengen. «Is deze ongenaakbare mede-erfge naam dood, »dan zijn wij allen geholpen - dan zijn we hier de eenige erfge namen en alle zwarigheden nemen een einde. Waar zijn de desbetreffende pa pieren »Ik gaf ze hem en hij doorvloog ze haastig. »Maar de akte van overlijden, vroeg hij vervolgens, »waar is ze?« «Een akte van overlijden Ik heb ze niet, was mijn antwoord. «Hebt ge ze niet en ook niets anders wat zijn dood bevestigt »Niets deswege. Maar ik zeg u. hjj is gefusilleerdik zelf heb het bevel van den divisie-generaal in de handen van den ordonnans gegeven, die »Dat zegt gij, viel hij mij in de rede, maar wat baat mij dit, wat baat alles, zoolang wij daaromtrent geen zwart op wit bezitten Kunt ge naar Spanje schrij ven en u iets officieels verschaffen »Ik schudde het hoofd eu zeide «Neen, wieu zou ik schreven Aan bij om het lot van die arme ongelukki- gen te verlichten, en wij nemen deze gelegenheid te baat om namens het volk van de gewezen Republieken onzen in- nigen dank te betuigen aan allen, die ons in het verleden liefdadiglijk hebben ondersteund. Het Boeren-volkje kan nim mer de hulp vergeten, die hetzelfde be wezen werd in, de donkere uren van zijne beproeving. Het volk van de twee. Republieken had alles veil voor zijpe onafhankelijk heid en nu de worstelstrijd voorbij is, staat het totaal geruïneerd. Hoewel wij niet de gelegenheid hadden een nauw- keurigen staat op te maken van de verwoesting, aangericht in de twee Re publieken, zijn wij op grond van onze persoonlijke kennis overtuigd, dat er minstens dertig duizend, huizen op de boerenplaatsen en bovendien tal van dor pen door de Britten gedurende den oor log verbrand of vernield zijn. Onze woningen met de meubelen zijn verbrand of vernield, onze boomgaarden neergeveld, alle landbouwgereedschappen stuk geslagen, molens vernietigd, elk levend dier is weggevoerd of gedood - niets bleef ons, helaas over. Het land is eene woestenij, Ook heeft de. oorlog vele slachtoffers geëischt en het land weer galmt van het geween dpr hulpelooze weduwen en weezen. Bovendien behoeft niet te worden her innerd hoeveel in de toekomst voor de opvoeding van de kinderen onzer bur gers zal noodig zijn. In dezen grooten nood wenden wij ons nu tot de wereld met het verzoek om door liefdadige bijdragen onze weduwen den overste der divisie God weet waar deze divisie op dit oogenblik is. Id de nieuwsbladen heb ik gelezen dat de kei zer deze divisie uit Spanje terug ontbo den heeft om ze tegen de geallieerden aan te wenden. Zij zal op marsch zijn misschien staat zij reeds voor den vijand hoe is 't dus mogelyk «De beer Fausteimann wierp misnoegd mijn papieren ter zijde. «Wij zijn nu even zoover als wij vroe ger waren, 'tls om wanhopig te worden zicb naar geenerlei zijde vrij te kunnen bewegen. Deze uw papieren, mijnbeer, kunt ge als zwavelstokken gebruiken, 't Zijn papiersnippers voor ons, niets an ders; zoo ge tenminste een officieel af scbrift van bet doodvonnis hadil Dan zou uw getuigenis, dat nij, Uffelu, wer kelijk gefusilleerd is en wel voor uwe oogeu »Dal eigenlijk niet >Niet voor uw oogeu?* «Neen. Maar de doodsvoltrekking is bevolen eu derhalve uitgevoerd.1 «Uitgevoerdherhaalde de rentmees ter plotseling nadenkend en mij fixeerend vervolgens knikte hg met het hoofd eu na een poos peiuzmd voor zich gezien te hebben, zeide hij: »Ik wil u iets voorstellen. Help ons. De papieren zijn daartoe voldoende. Geef ze voor uw eigendom uit „Zij zijn zulks dunkt mij - ten minste nog altoos antwoordde ik. en weezen, onze verminkten en andere nooddruftigen te hulp te komen en onze kinderen behoorlijk te doen onderwijzen Wij wijzen op de verschrikkelijke ge volgen van den oorlog, om onze groote behoefte ter kennis van de wereld te brengen en geenszins om de gemoederen opnieuw gaande-te maken. Het zwaard rust nu in de schede en alle geschillen zwijgen in tegenwoordigheid van zoo groote ellende. De schade door den oorlog berokkend is onbeschrijfelijk groot, zoodat het kleine bedrag dat Engeland, volgens de termen van overgave, zal schenken, zelfs indien tienmaal vermenigvuldigd geheel en al ontoereikend zal zijn om ook maar de oorlogsverliezen te dekken. De weduwen en weezen, de vermink ten en nooddruftigen, en onze kinderen voor wie alleen wij dit beroep doen, zul len dus daaruit weinig en in de meeste gevallen niets trekken. Alle bijdragen zullen gestort worden in een foüds genaamd //Het Generale Boe- ren-Hulp-Fonds", en dit fonds zal uit sluitend besteed worden om in de be hoeften van de personen, voor wie het zelve verzameld wordt nu en in de toe komst te voorzien. Wij verzoeken vriendelijk de harte lijke samenwerking van de bestaande Comité's in de verschillende landen van Europa en Amerika, en staan nu op het punt die landen beurtelings een bezoek te brengen ten einde de zaak behoorlijk te organiseeren. LOUIS BOTHA. C. R. DE WET. J. H. DE LA REIJ. „Ge begiiipt mij niet-. Noem u zeiven Uffeln.c „O, ik bid u. hoe zou ik het kunnen «Waarom niet? Noem u Uffeln en al le zwarigheden zgn uit deu weg geruimd. Ge erft eeu fraai goed, tenminste de helft er van; mijnheer Von Mansdorfzal verheugd zijn nu over zijn helft te kun nen beschikken, en den armen drommel dien ze m Spanje doodgeschoten hebben, is 't onverschillig.u «Ik ontstelde en betoonde mij geraakt over het voorstel; maar de rentmeester sprak zoo lang eu op zulk eeu overtui genden toon tol mij, zeggende, dit middel bet eenige was om tot een uitkomst te geraken, dat is emdelgk mijn weigering tot dit bedrog over te gaan gebroken ge voelde en mij slechts de vrees voor ont dekking oveibleel. „De ontdekking is immers onmogelijk, zeide bg, en zoo ge ze niettemin vreest, kunnen we immers de slechte gevolgen er van voorkomen. Ge huwt freule Adel- beid Von Mansdoii, ge behoort tot de fa milie, en dan is hel oaverschiliig of ge als Uffeln uf als Mansdort's behuwdzoon op Wilstorp woont.* „Maar wdK een afschuwelijk complot I* liep de priuses vertoornd „Inderdaad," antwoordde Falstner, 't was eeu afschuwelijk bedrog zulks besefte ik toen ik bij de uitvoering er vau, iedeten dag meer eu meer leed. Maar ik was zoo arm zoo verlaten DOOI) VAM DE IvOMIMGIM VAM BELGIË. Voor de teraardebestelling van de Bel gische Koningin, was een groote menigte te Laeken S3amgestroomd. Het station te Laeken en. da, aangrenzende straten waren met zeer eenvoudige rouwdraperiën behangen. De kerk te Laeken was zeer prachtig gedrapeerd. Te diie uur begonnen de klokken van de kerken te Brussel en in de voorsteden te luiden. Een dichte menigte, die met groote moeite in bedwang gehouden werd, stond bij het station en langs den weg naar de kerkde troepen stonden langs dien weg geschaard. Te 3 40 kwam de trein aan het station op de locomotief slond de Belgische ,vlag mal floers om geven. De graat van Vlaanderen begaf zich naar den Koninkigken wagen, waaruit achtereenvolgens Prinses Clementine en de Koning te voorschgn traden de Kening droeg groot uniform met eeD rouwfloers om den hals. AebLer den Koning volgden Ie graaf van Vlaanderen en Prins Albert, met rouwfloers om den arm en om deu sabelkwast. Do lijkkist werd uit den trein gedragen en de stoet begaf zich Daar de kerk, waar voor de muziek der grenadiers treurmar- scheo speelde. De absolutie werd gegeven door Z. Em. Goossens, kardinaal-aartsbisschop van Me- cheleu. Vervolgens werd de lijkkist neer gelaten in de graftombe, waarheen zich ook de Koning en de overige vorstelijke personen begaven. in de wereldhet vinden van een vast verblijf had iets zoo onweerstaanbaar ver leidelijks voor mij En was ik niet ge woon steeds een werktuig te zgn, mg voor den wil van anderen te buigen, mij aan vreemden invloed, als aan bet lot dat mijn leven bestemde te onderwerpen. Ik ben niet slecht, geloof mij door luchtigheid.* «Maar zwak, zeer zwak, antwoordde prinses Elizabeth streng, en hem strak in de oogen ziende. «Ja. Veroordeelt of ontschuldigt mij zulks «Verhaal verder 1 Spoed ul De pretekt werpt ongeduldig blikken op ons.* „Ik zal derhalve niets zeggen," voer hij vooit, «van de dagen dio volgden; niets van de kwelling, die mij overviel, toen ik Adelbeids gestatte eeD steeds sterkeren toover op mij voelde uitoefe nen, en ik ontdekte dat baar hart Diet meer vrg was, dat het reeds lang met hartstochtelijke liefde een ander behoor de, terwijl ik toch, ongerust wegens een mogelijke ontdekking van mijn bedrog, en wegens de veiligheid mijner toekomst van bare hand niet kon afzien. Ik heb er bitter voor geboet. Vervolgeus kwam het vreeseüjk oogen blik, toen ik, voor nemens mij tot u, doorluchtigheid, te be geven een man voor mij zag verrgzeo, die zicb Uffeln noemde. Ik was als door den bliksem getroffen. Was dat de man, dien ik vroeger ia Spanje had gezien

Axelsche Courant | 1902 | | pagina 1