Binnenland. Kuid-Afrika. Landbouw, De Boeren stapten af bij den heer Van Dooselaere, die nee toesprak, evenals ook Pol de Moot, Terecht antwoordden Botha en De Wet, dat ze slechts om hulp naar Europa waren gekomen en niet om zich te laten toejuichen voegde De Wet er bij. »Wij hebben aan do wereld getoond, dat wy een volk zijn van beschaving en humaniteit, zei Botha o. in. Wij zijn klein in aantal maar groot van harte. Een volk, dat vertrouwt in God, zal nooit verdwijnen. Maar voor het oogenblik is hulp noodzakelijk. Daarom heeft ons volk ons naar u gezonden.* De Wet besloot zijn rede met de vol- gendb woorden »God heelt geen volk geschapen, dat geen recht op vrijheid heeft, liet onze zal nooit dulden, dat meu het zweept. Hij heeft aan alle kleine volken een heil- zamen raad gegeveu. Hij heeft ben ge zegd: Worstelt tot hei einde vóór ge uw onafbankeiykheid opgeeft Toen te vyf uur een ontvangst plaats had ten huize van mevrouw Osteirietb, waien op de place de Meir weer een 200.000 menscben byeeu, waartusschen door de collectanten zich bewogen, om geld in te zamelen. 's Avonds was er een g>oot muziek feest in de Harmonie, waar alle diie de generaals gesproken hebben. De Wet had echter weer, met een humoristische redevoering het groot succes van den avoDd. De dood van de koningin van België heelt het natuurlijk gevolg gehad, dat de Boerengeneraals van nun bezoek aan Brus sel hebben afgezien, na overleg met het comité van ontvangst. In October zullen ze buQne bezoeken aan België hervatten. BRUSSEL, 22 Sept. Een redacteur van de »Cbronique« weid door prinses Stephanie ontvangen en vroeg haar wat er waars was in de geruchten over het gebeurde tusschen den Koning en haar. De Prinses antwoordde: Die geruchten heb ik ook reeds gehoord. Maar dit is de waarheid Ik bad by de lykbaar der koningin toen men my kwam meedeeien, tegen 4 uur, dat de koning me niet wil de ontvangen. Ik verliet onmiddellijk de steifkamer. Ik had geen onderhoud met Zij tie Majesteit. Spa, 22 Sept. De overbrenging van hel lijk der Koningin had heden plaats bij piacntig weder od onder toevloed van een enorme menigte. De troepen en alle veieenigingen stonden langs den weg op gesteld. De lijkwagen verdween onder de kransen. De Koning, die op den arm van Prins Albert steunde, volgde te voet. Ach ter hem kwamen de Ministers, de auto- uit zjjn geboorteplaats ontvangen te beb- en men schreef hem, dat hy aldaar in de nieuwsbladen opgeroepen werd, om een erfenis te aanvaarden. Men wensch- te er hem geluk mede, maar hij wees op twijfelende, humoristische wijze deze gelukwenscben af, verzekerende dat het een vervallen uiiennesl gold, dat bij niet eens geheel, maar gemeenschappelijk er ven moest met een ouden landjonker, dien hij volstrekt oiet van zins was in zijn landelijke rust te willen storen vóór dat de oorlog ten einde was. Tot zoo lang mocht de edele heer don ploegstaart zeif houden en daarby zien hoe de ossen hem trokken. Deze woorden prentten zich in mijn geheugen, wyl ik precies daarentegen, het grootste verlangen naar zulk een rustig, vreedzaam leven koes terde en geen grooter geluk gekend zou hebben, dan mij ergens in de wereld zulk een asyl gecpend te zieD. Met eeu soort van afgunst rustten mijn oogen derhalve op den gelukkige, den rang van Kapitein bekleedenden officier, die spoedig daaiop met zyn vrienden het café verliet, „Sedert zag ik hem in Spanje niet we. der,* voer de vei haler na een pauze voort, »maar dacht dikwerf aan hem, als myn toestand, mijn beroep aldaar ondragelijk werd. Ik ontstelde o >k niet weinig toen ik op zekeren dig p'oise tug op /.eer verrassende wyze aan hem herinnerd werd. Wijl ik eeu slecht militair wis, maar Iraai scbreel, werd ik rueai malen riteiten eD talrijke notabelen. De absolu tie werd gege .en door mgr. Rutten, bis schop van Luik. in tegenwoordigheid 7an Prinses Clementine, die per rijtuig naar de kerk was gekomen Meldden we in ons vorig nummer het gewijzigd antwoord van de Eerste Kamer op de troonrede, thans laten we hieron der volgen het gewijzigd Ontwerp Adres van Antwoord op de Troonrede door de Tweede Kamer. Mevrouw Hoogelyk waardeerde de Tweede Ka mer het voorrecht Uwe Majesteit verge zeld van Hare Majesteit de Koningin- Moeder en van Zijne Koninklijke Hoog heid den Prins der Nederlanden, te mid den van de Volksvertegenwoordiging te zien tot opening van de nieuwe zitting der Staten Generaal. Van harte hebben wij gedeeld in de uitingen van veiknochtheid, waartoe de ernstige krankheid van Uwe Majesteit aanleiding gaf, en in de dankbare vreug de des volks over haar herstel. Voor de mededeelingen omtrent de betrekkingen van Nederland met de an dere mogendheden en die betreffende den toestand van het moederland en van de koloniën betuigen wij Uwe Majesteit on zen eerbiedigen dank Erkentelijk voor het vertrouwen, waar mede Uwe Majesteit een beroep doet op onze toewijding, hopen wij aan de be handeling der gewichtige voorstellen, waarvan de indiening door Uwe Majes teit werd aangekondigd, onze beste krachten te wijden. Moge onder den zegen van God Al machtig onze arbeid strekken tot heil van het Vaderland Prov blad no. 50 bevat een be sluit van Gedeputeerde Staten van Zee land, waarbij ter bepaling van het door de gemeenten dezer Provincie te diagen aandeel in de lichting voor de nationale militie van 1903 worden samengevoegd de gemeenten a. Burgh, Noordwelle enEllemeet; b. Oudelande en 's Heer Abtskerkec Os- senisse en Hengstdijken d Zuiddorpe en Overslag., H. M. de Koningin heeft Zaterdag ochtend haar adjudant majoor baron Van Tuyll v. Serooskerke opgedragen zich te be geven naar de woning van den Belgischen gezant, om aan graaf "De Grelle Rogier de deelneming van H. M. over te bren gen met het overlijden van de Belgische Koningin in het bureau gebruikt. Zoo gebeurde het dat drie of vier maanden later, toen ik in het bureau mijner divisie werkzaam was, een document aankwam, dat niet minder dan een proo-s v<>or den krijgs raad tegen kapitein Uhich Gerhard Von Uffeln, bevatte, die een boven hem staand officier doodgeschoten hadde akte ein digde met een ovet hem geveld dood vonnis eD was overgezonden geworden, opdat de divisiegeneraal, die den gekwets ten aanvoerder van het corps moest ver vangen, het zou bekrachtigen. Deze be- kiachtiging volgde ookik zelf overhan digde daarop het noodlottig papier m«t een daarbij gevoegd bevel, waarbij de dadelijke uitvoeiing van het vonnis voorgeschreven werd aan een ordon nans te paard, en toen deze man uit ons hoofdkwartier naar de verwijderde plaats reed, waar Von Uffsln's afdeeling stond, moest ik dezen als een dood man be schouwen. De ontvangen akte moest in ons bureau bewaard blyveo. Maar er beersente zeer weinig orde in ODze militaire admioistra tiebij het snel opbreken en de plotse ling a inkomende marschorders, weid meermalen al het schrijfwerk, op weinig gewichtigs na, vernietigd of achtergela ten immers de geheele oorlog in liet ongelukkig Spanje had een karakter van de wildste ordeloosheid aangenomen, de goed overlegde en sainennangende stra- tegisoue bewegingen waren door ouver- De Belgische gezant, graaf De Grel le Rogier, ontving Zaterdagochtend het bericht van het overlijden van H. M. de Koningin der Belgen. Juist Vrijdag had de gezant, die op verzoek van H M onze Koningin, haar iederen dag op de hoogte hield van den toestand der Koningin, H. M bericht, dat de toestand niet onmiddellijk zorgwek kend was En Zaterdagochtend moest de gezant H M. in kennis stellen met de door hem ontvangen tijding Ook aan H M. de Koningin Moeder en aan Prins Hendrik gaf graaf De Grelle kennis van het overlijden De Belgische vlag is halfstoks gehe- schen uit het gezantschapshotel in de Oranjestraat- Telegrammen van deelneming warden door graaf De Grelle gezonden Daar Ko- niüg Leopold en de overige leden der Belgische Vorstelijke familie. Zaterdagochtend ontving de gezant het bezoek van baron Melvil van Lijnden, onzen Minister van Buitenlandsche Za ken, die hem deelneming kwam betui gen. Naar verluidt, wordt met de in de Troonrede aangekondigde afschaffing der Staatsloterij bedoeld een geleidelijke af schaffing, welke zich zou uitstrekken over een niet te gering aantal jaren. En de »inperking" van den vaccine- dwang zou hierin bestaan, dat aan de scholen, welke er om vragen, vrijheid zal worden gegeveu ook niet-gevaccineer- de kinderen op te nemen. Volgens de M. Ct is het De Wet jl- Vrijdag te Antwerpen te machtig gewor den. Hij verklaarde Zaterdag dat hij niet gewend was aan dat volgen van een reisroute door anderen voorgeschreven, Hy voelde zich ook niet lekker en plotse ling was de Wet verdwenen. Hij is toen alleen naar Den Haag te ruggekeerd, terwijl Botha en De ia Rey het bezoek aan de merkwaardigheden der stad voortzetten. Botha is 's avonds in cognito naar Brussel vertrokken, om ech ter Zondagavond weer naar Holland terug te keeren. De la Rey was Zaterdagavond u.t Antwerpen naar Den Haag vertrokken, De Wet heeft Zaterdag ook nog een uur geposeerd voor zijo buste by den beeldhouwer Franz Joris. Hij vond dat een verschrikkelijk karwei, en zei het alleen te doen omdat de opbrengst voor de Boerenvrouwen en kinderen is. wachte dingen onmogelijk geworden zelfs de gevechten ontwikkelden in de menscbelyke natuur de teugellooste de momsche- driften, en vaak gebeurden er daden die de harou te berge deden rij zen „Ik weetheb het gehoord,* viel prioses Elizabeth diep ademend hem iD de rede, »verhaal verder.* »Ik voDd cie akte, waarvan ik gespro ken he'o, bij Von IJffeln's papieren, zijn dienstceitificaten, zijn officiers-brevetik dacht daarbij dat zulks de bewijsstukken zoudeo zijn geweest, zoo hij zich als erfgenaam voorgesteld had vooi ts dacht ik, dat deze papieren van gewicht kon den zijn, daAr waar men bericht van hem als erfgenaam verwachtte, opdat in zijne plaats een nieuwe erfgenaam zou kun nen optreden. Om ze nu voor vernieti ging te vrijwaren, nam ik ze in mijn be zit en bewaarde ze bij mijn andere pa pieten; ik had volstrekt geeD bedoeling met deze handeling en vergat ze spoe dig tengevolge der vermoeienissen gedu rende de volgende dagen, die vol afmat tende marscben waren, wijl wy ons door een Engelscb korps plotseling in den rug bedreigd zigen en het schier dagelyks tot kleine of grootere gevechten kwam. In een ervan werd ik verwond op een wijze, welke ik als een geluk beschouw de, waut deze verwonding bracht mij de bevrijding uit een toestand, die my Aan de provinciale hoofdsteden in Nedeiland zal nu spoedig een bezoek door de generaals gebracht wordeD. In het laatst dezer week verwacht men hen te Dordrecht. Op initiatief der hepren J. M. Kake- beeke en .J. Donoei te Goes is tot alle burgemeesters van Zuid en Noorii-Beve- land en Tholen een uituoodigitig gericht om hedenmiddag te 2 uren op bet Ge meentebuis te Goes bijeen te Komen, ten einde liet belang en de komst der Boe rengeneraals te bespreken. Er bestaat veel kans dat de Boerengeneraals ook Goes zullen bezoeken. M. Ct. FOK VEE VOOR »E ItOEItEM. Op de algemeene vergadering, Vrijdag te Alkmaar gehouden door de Hollandsche Maatschappij van Landbouwwerd door den heer P. Loopuyt er op gewezen dat onder de landbouwers van Het Koegras (Noord- Holland) een beweging is ontstaan om de Boeren in Zuid-Afrika van nieuw fokvee te voorzien. In hun eigen beperkten kring stonden zy reeds 15 stuks jonge rundereu af. In een gesprek met de voormannen der Afrikaanders in ons land, Wessels, Wol- marans, en de drie generaals, bleek den heer Loopuyt dat bij die mannen de grootste ingenomenheid met dat plan bestaat. Zij hebben reeds besloten een Zuid- Afrikaansche Landbouw-Vereenigiug op te richten, die zich zal belasten met de ont vangst en verdeeling van dat vee in Zuid- Afrika en die verder de belangen van den vernietigden Zuid Afrikaanschen Laud- bouw zal behartigen. Naar aanleiding van deze mededeeling werd nu door genoemde algemeene ver gadering aangenomen de volgende motie. »De vergadering, gehoord de mededeelin gen en plannen, betrekking hebbende op het kosteloos verschaffen van jong fokvee aan de door den oorlog behoeftig geworden Zuid-Afrikaanscbe Boeren, en haar volle sympathie daarmede betuigende, noodigt het hoofdbestuur uit zich zoo spoedig mogelijk in verbinding te stellen met de hoofdbesturen der Zustervereenigingen van alle provinciën in Nederland, met het doel hen uit te noodigen gezamenlijk een hoofdcomité uit den Nederlandschen land bouw te vormen dat, in overleg met de dezer dagen opgerichte Zuid-Afrikaansche Vereeniging voor landbouw en veeteelt, ZOO spoedig mogelijk uitvoering aan bovenge noemde plannen zal geven. teeds lang ondragelijk scheen; zij bracht my mijn rntslag. >Ik ontving, toen ik na een verkeerde behandeling genezen was, dat ontslag en een marschroute naar mijn geboorteland; ik keerde over Paiijs terug, waar men mijn pensioen als invalide officier tot een som bepaalde, waarvan wel een hond, maat geen menscb leven kon eindelijk was ik weder in mijn geboorteplaats, die tnij vreemd geworden was en waar ik slechts zeer verwijderde, in bekrom pen omstandigheden levende vet wanten vond, die mij met deze vraag scheuen te ontvangen Waarom komt ge Wat wilt ge hier? Wat gaan we elkander aaD, arm verlaten man In dezeD toestand herinnerde ik mij de papieren, welke in mijn bezit waren. Ik kon ze overbrengen daar, waar zij in allen geval belangrijk, misschien van veel waarde warenwas dit laatste het geval, dan kon ik voor hot overbrengen er van een vergoeding in geld vordeien, dat my verder voort hielp. Eeu nieuwsblad, waarin een oproe ping van Ulricb Gerhard Von Utïeln ge plaatst was, verschatte ik mij spoedig, het wees mij den weg, dien ik moest inslaan, en zoo begon ik mijn voettocht tot ik op een fraaien avond aan het huis Wilstorf aankwam od mij het eerst bjj den rentmeester vertoonde. Wordt vervolgd

Axelsche Courant | 1902 | | pagina 2