Dokter J. d. GALSEIJDE, Uitsluitelijk raadplegingen yoor Keel-, Neus- en Oorziekten Specialist voor Keel-, Nens- en Oorziekten. bitter maken in zijn uitingen, zoo zeide hij en verzocht hij daarom aan gen. Elliot alle khakies weg te ordenen, waaraan voldaan werd. Eindelijk worden de burgers door een Brilschen officier op een rij geplaatst en voor de goede orde genummerd. O. ik mag zeggen, ik ken de Boeren, ik was in alle moeilijkheden met hen, ik weet wat er die oogenblikken in «le harten en hoof den dier arme kerels is omgegaan Alles verloren, ouders, vrouwen en kinders vee en huis beleediging en smaad verduurd en nu reeds te moeten gekommandeerd worden door zijn vganden Een Boer, Hatting was zijn naam. heeft zijn geweer ook ingeleverd, krijgt een bewijs als zoodanig en het is hem nu geoorloofd naar Heilbron te rijden, om zgn vrouw en 6 kinderen in 't kamp aldaar te gaan bezoeken. Reeds meer dan 18 maanden waren ze gevangen en nooit was het den armen man gelukt eenig be richt omtrent zijn dierbaren te krijgen. Na een rit te paard van pl m 7 uur komt hij in 't dorp. moet van den Provost Marshall een toegangsbewijs hebben en nu komt hij bij 't bestuur van het kamp. Op zijn vraag naar juffrouw Hatting en kinderen wordt het boek opengeslagen en krijgt hij de mededeeling, droog en koud Juffrouw Hatting en al de zes kinderen zijn dood Dit gevalisslechtseen uitontzettend vele- A A V I) R I E II I L l> i: Van bet bezoek der Boerengeneraals aan onze Residentie ontleenen we aan het »VaJ.'' Niet als overwinnaars betraden Botha, De Wet en De la Rey den bodem van het stamverwante land, maar met rouw in het harte. Rouw om de dappere broe ders die in net veld den dord vonden, strgdend voor de onafhankelijkheid van hun land. Rouw om de vrouwen en kinderen die bezweken onder de kwellingen van een vijand Rouw om de verloren zelfstan digheid van Transvaal en Vrijstaat. Te midden van een tot feestjubel aan gezette volksmassa hebben zij voor het eerst Eutopa's grond aanschouwd. Die grond behoorde den overweldiger, die jubel gold den pas gekroonden souverein, wien ook zij trouw hebben toegezegd. Maar eeu deel der juichkreten was voor beo bestemd. Als zij in de straten der Nederlandscbe steden, luidruchtig misschien, maar eer biedig stellig, zuilen worden begroet, dan ligt er op den bodem dezer manifestatie gansch iets anders dan wat naar een feest stemming zweemt. dien van een geheel onbekende, dan zou hem zulks niet gebaat hebben door zich Uffeln te noemen, schuift bij, ingeval van ontdekking, het eerste gevaar en de ver antwoordelijkheid van zich op een man, dien nog niemand recht kent, die zijn identiteit nog met blieven en zegels be wijzen moet, wien men nog allerlei twijfel en verdenking in den weg kan werpen, indien bij aan de overheid als agent, spion of iets dergelijks aangegeven is." De prinses had aandachtig en verwon derd naar den rentmeester geluisterdr »Moet uw Uffeln u en uw meester zijn identiteit nog door documenten bewijzen vroeg zj). »Zeker moet hij dat,« riep Faustelmann schier beleedigd, „aan mij, mijnheer Von Mansdorf en den advokaat." „En wat ge zooeven van zendelingen van den Tugendbund zeidet zijl ge volkomen overtuigd dal het niet louter [riaatjas zijn, dat zulke agenten ook hier beginnen te verschijnen Daarvan, doorluchtigheid.* antwoordde de neer Faustelmann, »beo ik in staat u bepaalde feiten als bewijs mede te deelen mocht ge dan nog twijfelen, dan zou ik u verzoeken met mij naar het oud ver laten gebouw de zoogenaamde Kropp te gaan.« N aar de Kropp wat zou ik daar doen »Zoo ge niet afkeerig zijt met mij in een zeer afgezocderden kelder neder te stijgen, zou ik u den voonaad wapens Hier is mede-voelen, hier is mede-ljjden. Hier woidt beseft wat er moet omgaan in de harten en hoofden dezer kloeke mannen, wanneer zi) straks zullen staan tegenover de afgezette Staatshoofden der beide Republieken. Met oprechte hartelijkheid zijn de drie dappere mannen met wie heel de wereld de laatste jaren heeft meegeleefd, ver- welkomd. Het moet op hen een diepen indruk ge maakt beoben toen de trein het station binnensloomde en uit de dichte menschen- massa de welkomst kreet opsteeg en ont roering ging door de menigte bij het zien van Botha, De Wet en De la Rey. Men bleef roepen en juicheDLeve, leve de Boeien. Het was als wilde men den trein be stormen en niet daD met veel moeite ge lukte het de politie bet enthousiaste volk, eenigszins terug te houden eo aan gene raal Egter van Wissekerke, den heer Ittmann en jhr, F. Beelaerts van Blokland gelegenheid te verschaffen de Boerenbevel- hebbeis aan den trein te begroeten Natuurlijk waren aller oogen op de opperbevelhebbers der Boeren gericht. Hier stond men nu tegenover die dappere man nen, van wie men de laatste jaren dage lijks gelezen had. Alle drie zagen er goed uit Botha ffink en jong, de type van een gezond krachtig man. De Wet rustig, met niets in net uiterlijk dat den generalen veldheer ver laadt en De la Rey als een krachtig man, niet zoo barsch als op sommige portietten, eerder met iets gemoedelijks in zijn op treden. Nadat zooveel mogelijk stilte verkregen was verwelkomde de generaal Egter van Wissekerke het beroemde drietal, waarna de heer Rtmann de aanwezigen uitnoodig- de een hartelijk hoera aan te heffen ter eere van de generaals. Behoeft bet gezegd, dat met uitbundige geestdrift aan deze roepstem werd voldaan Het daverde driewerf door de wachtkamer, het hoera" en het >leve" voor de drie belden. Daarna werd een kort woord tot de generaals gericht door den heer De Zeeuw, den voorzitter van de Vereeniging Wil- helmina. Wat velen heimelijk hoopten gebeurde daarna: een van die krachtigeflguien uit don Zuid-Afrikaanscben stiijd nam het woord om te bedanken: Louis Botha,die met zachte stem, ook namens zijn col lega's de rede van den voorzitter beant woordde. Botha begon mei zijn hartgrondigen dank te betuigen voor deze ontvangst, die voor hen een verrassing was. Een aan gename verrassing, die goed doet aan het hart van mannen die in de laatsten tijden veel droefheid gezien hebben in een ge teisterd land. Als een groote troost werkt zulk een ontvangst. Wij zijn niet naar hier gekomen om met feesten overladen te worden. De omstandigheden zijn daar toe niet geschikt Moge spoedig de lijd aanbreken om te kunnen zeggen wat wij te zeggen hebben, hetgeen wij later wel- laten zien, welke de agent in 't land ge- smokkel i en een burger van Idar daar verborgen heeft »Een buiger van Idar in de Kropp - een depot van wapens 1 W6lke geschie denissen vertelt ge mij, waarvan wij on zerzijds volstrekt niets vermoeden 1 En is de man, die bij mij is geweest, degene die hier, waar alles nog door de FraDschen bezet is, zoo iets waagt Welk een moed behoort daartoe Maar ik geloof dat hij dien moed bezit. En wie is de burger van Idar, van wien ge spreekt »Ik mag dien man niet noemen door luchtigheid want ik heb hem de grootste geheimhouding moeten zweren toen hij onlangs eenige mannen, waaronder ook ik, op de hofstede van Jochmariog ver- eenigd had, om ons tot zijn patriottische oogmerken over te halen. En van deze simenkomst zal de pachter van Jochma- ring u zekerlijk de bevestiging geven, zoo ge zulk een bevestiging wenscht." I Wordt vervolgd.) licht in geschrift zullen doen. Wij zijn thans de afgevaardigde van een der meest geruïueerde volken, geiuïneeid alleen om dat zij hun plicht hebben gedaan en stand hebben gehouden voor hun vrijheid en onafhankelijkheid. Maar bij dat alles heeft het- Zuid-Afrikaansche volk troost gevon den in de sympathie en belangstelling door bet Nederlandscbe volk betoond. Dank, hartelijk dank voor alles wat uit Neder land voor Zuid-Afrika gedaan is. Het was een balsem voor het hait te weten, toen wij op het 9lagveld waren, dat onze vrouwen en kinderen zulke goede verzorgsters hadden in Nederland. Zoo geholpen te worden door vriendschap, dat was een vingerwijzing Gods dat wij nog hartelijke vrionden hadden in ons ODgeluk. Botha eindigde met BOgmaals zijn er kentelijkheid uit te spreken en bet uit roepen van eecLang leve Nederland. Met handgeklap werden zijn woorden begroet. Alsnu werden de generaals onder den arm door het comité van ontvangst uit do Haagsohe afdeeling uaar buiten geleid om per as naar het Doelenhotel" gebracht te worden. Van een geregeldan stoet was geen sprake. Alles volgde 't rijtuig en vormde een juichende compacte massa, waar de volgrgtuigen niet door heen konden komen Voor het Doelenhotel", boven den in gang waarvan de Nederlandscbe driekleur was ODtplooid, was een ontzaglijke menigte saamgestroomd, die luide en met geestdrift het Transvaalsche Volkslied aanhief. Nauwelijks was het lied geëindigd, of Botha, De Wet en De la Rey traden met ontbloot hoofd tot aan het midden van het plein het publiek tegemoet, om bierdooi hun dankbaarheid te betoon en voor de hartelijke ontvangst. Na nog eenige oogenblikken buiten het HoteJ te hebben vertoefd, begaven de ge neraals en hun gezelschap zich naar de voor hen in gereedheid gebrachte vertrek ken, waar een treffend wederzien plaats bad van goede bekenden. Buiten bleef nog lang een groote menigte juichen en zingen. Tegen 4 uur vertrokken de Boeren generaals begeleid door den heer Wessels in een open rijtuig naar villa »Norma" om President Steijn een bezoek te brengen. Evenals President Kruger, bleven ook de generaals, die ontvangen werden door den heer Fischer en mevr. Steijn, slechts enkele oogenblikken in het ziekenvertiek, waar zg all6en den President de hand drukten. Daarna hielden zjj zich nog een poos op in het salon van de familie Steijn, met mevrouw en de kinderen, waarna zg 43/4 uur naar de Pro-Boertentoonstelling reden, onder groot gejuich van de zich voor de villa »Norma'' bevindende volksmenigte, terwgl zg met niet minder groote geest drift ontvangen werden door het publiek vóór het gebouw der Pro-Boertentoon- stelling. Zij werden ontvangen door den heer Wolrnarans en toegesproken door den heer De Ridder, den president. Onder anderen waren aanwezig de kunstschilders Israëls en Mesdag, die aan de generaals werden voorgesteld. Generaal De Wet beantwoordde de rede van den voorzitter er op zinspelende, dat de kunst een volk groot maakt. Ook Zuid-Afrika zeide hg - was op weg om door de kunst groot te worden, maar is daarin belet. Voorts bracht ook gene raal De Wet dank aan alle kunstenaren, die werken op de tentoonstelling hadden ingezonden, alsmede aaD de Nederlandsche vi ouwen, die zooveel voor de weduwen en weezen van Zuid-Afrika hadden ge daan. Het handgeklap van de aanwezigen be wees hoezeer men dankbaar was voor daze woorden van den generaal, die een voudig en onopgesmukt gezegd werden. Hierna verlieten do generaals de ten toonstelling, uitgeleid door allen. En daarbuiten daverde het weer van de juichkreten. Op bet voorbeeld van een viou.v uit het volk, die Christiaan De Wet om een hand vroeg, waaraan hij onmid dellijk voldeed, verdrongen zich verschil lende menschen om het rgtuig met wie de generaals nu alle drie handdrukken wisselden. De heer Wessels begeleidde de generaals weer naar Den Haag. Per Staatsspoortrein van 8.55 uren stadstijd vertrokken hedenochtend de ge neraals naar Utrecht tot het biengen van net voorgenomen bezoek aan Presided Kruger, dat echter wel eeu gewichtige conferentie zal zgn, te oordeeleD naar de staatslieden, die hen vergezelden. Dat waien nl. de herren Fischer, Wes sels en Wolrnarans, dr. Leijds, en Staats secretaris Reiiz. De secretaris der depu tatie, de heer De Bruijn en de secretaris van dr.Leijds, dhr. Bolman, vertrokken mede. Ook dhr. Poutsman behoorde tot het gezelschap. Om 5 minuten voor half zeven kwamen ze weer in Den Haag terug. Ook hier werden zij weder hartelijk toegejuicht, vooral De Wet, die het eerst in zicht kwam. Leve De Wet, leve de Boeren, weerklonk het en het publiek omstuwde het rijtuig waarmede de generaals naar het Doelen-Hotel reden. Gisteren is generaal Botha od zijn echt- genoote met den trein van 3.24 naar Brussel vertrokken, alleen vergezeld door zgn secretaris, den beer Van de Velde. De beeren Fischer en De Bruyn verge zelden hem tot Rotterdam. De generaal is voornemens 5 a 6 dagen to Brussel te blijven, om vervolgens nog even in Den Haag te komen en dan waar schijnlijk met de andere generaals geza menlijk naar Engeland te vertrekken. De generaals De Wet en De la Rey blijven voorloopig in Den Haag. AXEL, den 32 Augustus 1903. In de deze week gehouden verga dering van den gemeenteraad te Hulst is besloten adhesie te verleenen aan het adres van de Eerste Ned. Coöp suiker fabriek te Sas van Gent in zake Jen toestand der beetwortelsuikerindustrie te Sas vau Gent. Deze week is wederom een koe gestoleu, bij den landbouwer Desiré Ver- straeten te St. Jansteen. De St-Ct. bevat de statuten van de naamlooze vennootschap Walzenmolen Sae van Gent voorheen J. Verschaffel en H. Mechelijnck. Zij is gevestigd te Sas van Gent. Het doel der vennootschap is het ver werken van granen, het aankoopen van de grondstoffen en verkoopen van de daaruit voortspruitende producteneen en ander in den meest uitgebreiden zin. Het kapitaal der vennootschap wordt bepaald op 100.000, verdeeld in 100 aandeelen van 1000 elk, desverkiezeöd splitsbaar in onderaandeelen van 500. Voor de eerste maal zijn benoemd tot directeuren de heeren Joh. en V. Ver schaffel tot gedelegeerd commissaris de heer P. Malotaux, industrieel te Sas van Genttot commissarissen de heeren E. E. M. C. Laane, bankier te Bergen op Zoom en J. M J. H. Vuylsteke, ingenieur te Brussel. deu Maandag en Donderdag van 8 tot 11 uren voormiddag. N°. 43. Statiestraat, N°. 43. Sint \ikolaas (Waas) Belgiëu. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 24 Aug. 1902. Ned. Herv. Kerk Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholt* Ds. J. B. T. Hugenholt»

Axelsche Courant | 1902 | | pagina 2