Binnenland. sluiting voor, waarop de zusters de school verlieten. Onder gehuil der menigte werd de deur verzegeld. De groote feesten te Kortrijk ter herdenkiDg van den 600sten-jaardag van den Gouden Sporenslag hadden Zondag uit alle deelen van Vlaanderen een zeer groot aantal feestgangers getrokken. Kortiijk was vol, en toeD de hoofdgebeurtenis van den dag plaats hadde optocht der ver- eenigingen, namen er daaraan 452 met hun banieren deel, - een lange, lange stoet met tal van muziekkorpsen. Van de muziekstukken domineerde »De Vlaam- scbe Leeuw" natuurlijk. Op het plein van de Leeuw van Vlaan deren weri het geschilderde model ont- hu'd van het gedenkteeken, dat daar zal komen te staan. Hoewel er zooveel politiek-tegenstrijdige elementen aanwezig waren, en hoewel een groot deel vaD de plechtigheden een cle- ricaal stempel droegen, liep alles zonder stoornis af. M. Ct. ZUID-AFRIK A. WENSCHTEN DE BOEREN VREDE De heer H. J. Poutsma schrijft in het »Hbid." De Afrikaner Boeren zijn zeer merk waardige menschen. »Ons kom daarom klaar" is een hunner uitdrukkingen, die hen typeert. Hoe moeilijk hij 't ook dik wijls had en heeft, hoe ontzettend zwaar hij 't ook kreeg in den nu voorloopig afgeloopen oorlog, over al dat zware spre kende, was toch altijd de eindverzuchting >0. jamaar laat ons maar staan, ons kom daarom klaar." Hoezeer de Engelsche overmacht ook trachtte de Republikeinen totaal af te sluiten van de buitenwereld, toch wisten wy in 't veld tamelijk wel wat er zooal omging in Europa en elders, vooral dat gene wat betrekking had op den strijd. Hadden de Engelschen een uitgebreid Intilligence Departement, met een byna ontelbare menigte van officieren, met dukes, lords en met geld gekochte Afri kaners onder hen, toch was de Intelligence afdeeling der Boeren, hoe eenvoudig ook, veel betereen feit hetwelk door de En gelschen zelf werd bewonderd en erkend. Wellicht was het hieraan te danken, dat we spoedig vernamen dat de Hol landsche RegeeriDg een vrijgeleide voor de deputatie had gevraagd. We verdiepten ons nu in gissingen, en bij de woning van den rentmeester Fanstelmann aangekomen was. Zyn gelaat was zeer bleek en nog beefde zijn hand, waarmede hij aan de schel der huisdeur trok. Op zijne vraag naar deD heer Fau stelmann, voerde de dienstmaagd hem door een mime, zindelijke keuken ineen achterkamer, waar de rentmeester, zoo- even van zijne wandeling naar de Kropp teiuggekeerd, reeds weder achter zijn schrijftafel over papieren en rekeningen gebogen zat. »Wat - reeds terug?* riep de rent meester verwonderd. »Hoe bleek en verschrikt ziet ge er uit Wat heeft de prinses kunnen doen, om u zoo ontsteld te maken In dien korten tijd hebt ge haar toch niet kunnen spreken.* »De prinses heeft mij niets gedaan ik heb haar inderdaad ook niet gezien, maar wat ik gezien heb, is De heer Vod Uffeln zag om zich been, of de deur achter hem goed gesloten was vervolgens zich zwaar in deo naasten stoel nederlatend, zeide hy fluisterend en be drukt »Wat ik gezien heb is een man, die duidelijk en luid zich Ulricb Gerhard Von Uffeln noemde I* Mijnbeer Faustelcnann kwam van achter zijn schrijftalel en, Uffeln strak aanziende, zeide ontsteld »Hebt ge een tweeden Ulrich Gerhard Von Uffeln gezien. Och nonsens waarom dit gedaan was. Van een wei gering door de Eng. Regeering, daarvan was ieder overtuigd Toen we later nader bekend werden met de redenen en hoor den dat Holland de zaak der Republikei nen als verloren beschouwde, toen bracht dit een geweldigen schok in de stand vastige strijders. Men geloofde en ver trouwde op een goeden afloop, als men maar volhield, en Holland werd geacht te staan met de strijders, arm in arm, medegeloovende in een goeden afloop. Sommigen zeidenMisschien is het een politieke streek van Holland, om op die manier de deputatie door te krijgen, en dan zou het goed zijn, doch wanneer dit niet het geval is, dan ware het maar beter geweest, dat Holland zich had stil gehouden, want noch onze gedelegeerden, die reeds zóó lang in Europa vertoeven, noch de Hollandsche Staatslieden kunnen eenig besef hebben van den waren toe stand hier. Eindelijk werd het ons dui- delyk, dat Holland werkelijk wanhoopte aan een goeden afloop en toen zeiden de Boeren Maar Holland beeft geen recht om te wanhopen, nog veel minder was het eenig Hollandsch Staatsman gegeven te beslissen of overgave van moederland en vrijheid noodzakelijk was geworden. Dat konden en mochten alleen beslissen de leiders der Boeren, en dan nog alleen de besten onder hen, als President Steyn, De Wet, De ia Rey e. a. Het waren deze mannen die altijd de wankelmoedi gen hadden weten op te beuren. De verhouding tusschen Kitchener en De Wet was niet van de beste, de Engel sche lord kon ellendig onbillijk tegen den braven Boeren-geDeraal zijn, dit en de overtuiging die bij De Wet en den Pre sident vaststond, dat alleen door vol houden Engeland eindelijk moet uitbloeden, was wel oorzaak, dat het voor Kitchener alles behalve gemakkelijk was om met De Wet tot een onderhandeling of be spreking te komen. Toen nu Kitchener van zijn gouveme- nement de opdracht kreeg om afschriften van de correspondentie, gevoerd tusschen baron Gerieke van Herwijnen en lord Landsdowne, omtrent het zoogen Dutch proposal, aan de Boerenleiders te zen don, was hij voorzeker bevreesd dat. wanneer hij de twee Republikeinsche gouverne menten tegelijkertijd in 't bezit er van stelde, zijn verzoek om een onderhoud zeker door De Wet en President Steijn geweigerd zou zyn geworden niet alleen, maar dat de President met zijn ontzet tende overredingskracht ook den plaats vervanger van President Kruger en andere Transvaalsche hoofden weder overtuigd dat heeft u een ziekelyke verbeelding voorgespiegeld.* »Kon, mocht ik het gelooven,* hei nam diep zuchtend, de heer Von Uffeln. »Zeg mij oprecht rayiheer Von Uffeln,* zei Faustelmann, terwijl hy nog altoos zijn oogen met een uitdrukking van twyfol en ontroering strak op den terneergeslagen jongen man richtte, »hebt ge reeds vroeger wij kennen elkander nog zeer kort zulke zinsbegoochelingen gehad De heer Von Uffeln schudde smartelijk glimlacbond het hootd. »Wees niet be vreesd dat ik u in uw handwerk zal onderkruipen, Faustelmann. Zinsbegooche lingen behooren tot uw domein, en ik laat ze u, zooals, na onze dooi zo :king van de Kropp, ook de opperhoutvester niet met u concureeren zal. Wat ik gezien heb, was de levende, lichamelijke werkelijkheid en geen droombeeld, en wat ik hoorde was de luid en nauwkeurig gesproken naam Ulricb Gerhard Von Uffeln De rentmeester zette zich tegenover den heer Von Uffeln. •Verhaal nauwkeurig en uitvoerig een en ander,* zeide hy. De heer Von Uffeln vertelde uitvoerig. De rentmeester luisterde nieuwsgierig met een steeds langer woideud gezicht; ten laatste na menige tegenwerping zijnerzijds, riep hy »'t Is allernoodzakelijkst, dat wij de zaak onderzoeken, en liet eerste en een voudigste, om daartoe te komen is, onbe- zou hebben om toch niet op dit verzoek in te gaan. Kitchener zond nu de twee dossiers naar het Transvaalsche gouver nement en verzocht het eene dossier te willen doorzenden naar den Vrijstaat. Als excuus werd aangegeven, dat de En gelschen voor 't oogenblik niet precies wisten waar Do Wet e. a warenEn terzelfder tijd werden De Wet en Presi dent Steijn gejaagd en omsingeld met een kolossale macht De waai nemende President Schalk Bur ger vroeg nu een vrijgeleide aan door de Engelsche lijn. om de Vrijstaatsche Re geering gemakkelijker te kunnen bereiken. Dit werd hem natuurlijk onmiddellijk toe gestaan en reisde Z H Ed per trein naar Kroonstad, van waaruit hij de Vrijstaat sche Regeering liet weten, dat hij daar was en den President en De Wet gaarne wilde zien Het is moeillijk te zeggen, welken in druk dit op de laatstgenoemden maakte, doch zeker is, dat deze ernstige mannen, die geen enkele reden hadden om te onderhandeleu, ot om besprekingen te voe ren, de directe aanleiding tot deze bijeen komst veroordeelden. Niettemin de twee groote Vrijstaters gingen om Schalk Burger te ontmoeten op Klerksdorp waar de rest van de Trans vaalsche Regeering ook kwam, van daar ging men naar Pretoria en na zeer ge wichtige en ernstige vergaderingen, waar volhouden het parool was. kregen gezamenlijke leiders van lord Kitchener naar 't hoofd dat het onverantwoordelijk van hen was, daar het volk. de burgers, als één man haakten naar den vrede Kitchener's nieuwe voorstellen, eenvoudig een kopie van die welke in Mei aan kom- mandant-generaal Louis Botha waren voor gelegd, zouden nu den burgers worden bekend gemaakt en wilde Kitchener gaarne de volksstemming daaromtrent kennen. Dit namen de leiders onmiddellijk aan, om Kitchener te toonen, dat de 20 000 nog in 't veld staande strijders als éen man voor het behoud hunner vrijheid op de bres stonden en zooals overal en altijd de aanvoerders meer werden geleid dan zelt leidden. In verschillende districten vonden nu in de twee Staten groote samenkomsten plaats der strijders; schrijver dezes was in den Vrijstaat en woonde de vergade ringen bij, waar generaal De Wet het volk de gewenschte inlichtingen af Op fiere wijze stond daar de eenvoudige man de zuivere waarheid te verkoudigen, deelde mee de besprekingen en de voorstellen van Kitchener, wees op het voor en tegen z. i. van voortgaan met den strijd en liet wimpeld de prinses te vragen, wie de man, die heden in stede van u, by haar gekomen is, zyn kan, wat hij van baar wilde.* Moet ik dat d ien •Laai bet mij doen!* hernam Faustel mann, »dat is boterik ben ook beter in staat dadulyk naai Mar te gaan. Die wandelweg schijnt u ontsteld te hebben.* •Inderdaad,* antwoordde de h9er Von Uffeln, verheugd dat hein deze wandeling bespaard bleef. En nu verstoutte zich Faustelmann opheldering en verklaring in deze, de twee mannen in zulk een ontsteltenis gebracht hebbende zaak van prinses Elizabeth te verzoeken althans zoo zij in staat was deze te geven. Hij veranderde van klee ding en ging op weg naar Idar, terwijl de heer Von Uffeln stii zyn verblijf in het beereDhuis weer opzocht. Hij ging daar langzaam op en neder, bleef eindelijk voor bet klein portret zijner moedei staan, en, na hel lang aanschouwd te hebben, nam hij het van den wand. drukte er een kus op en barstte in een vloed van tranen los De heer Faustelmann legde inmiddels den weg naar het stadje in minder vlie genden haast af. dan Uffeln 't gedaan had, en besteedde al dien tijd met over alles grondig na te denken. Toen hij te Idar in het slot aangekomen was, werd hij langs de trap naai de eeiste verdie ing en door lange gangen gevoerd, wier wan den met oude en zeer slecht geschilderde dan stemmen en de noodige afgevaardig den kiezen Op geen enkele vergadering is ook maar éen stem opgegaan om het hoofd in den schoot te leggen Overal bleek dat toe standen die misschien een jaar geleden reden hadden kunnen zijn zich over te geven, nu niet meer bestonden. De am munitie- en voedselquaestie bestond niet meer, met de paarden ging het nog goed, het was merkwaardig te zien hoe goed de burgers nog gekleed waren en alzoo werd aan de in totaal 30 gekozen afge vaardigden in den Vrijstaat opgedragen naar de vergadering te Vereeniging te gaan, hen vrij latende alle besprekingen en onderhandelingen bij te wonen, doch in geen geval vrede, dan met behoud van de onafhankelijkheid. Zoo was het in den Vrijstaat. (Slot volgt.) De heer T. C. Dommisse, gemeente ontvanger te VlissiDgen, heeft tegen 1 October eervol ontslag als zoodanig ver zocht. Sedert 1869 vervulde de heer Dommisse deze betrekking en deed dit steeds met den meesten lust en ijver. Hy ziet zich genoodzaakt, thans na een ern stige ziekte en ook wegens zijn 80-jari- gen leeftijd, rust te gaan nemen. Ook eerst onlangs nam de heer Dommisse ontslag als secretaiis van de Kamer van Koophandel, welke betrekking hij gedu rende ruim een halve eeuw bekleedde. (Vad.) BEZOEK DER BOEREN-GENERAALS AAN NEDERLAND. Door de besturen van de Z. A. Ver eeniging, het Nederlandsch Comité voor Transvaal en het Christelijk Nationaal Boeren-comité is in overleg met eenige Amsterdamsche particulieren het initia tief genomen tot het bereiden van een waardige en passende ontvangst in de hoofdstad aan de drie Boerengeneraals Botha, De la Rey en De Wet bij hun komst in Nederland. Het spreekt vanzelf, dat in de omstan digheden, waarin de generaals ons land bezoeken, elk feestelijk vertoon blijft uit gesloten. De ontvangst zal daarom een eenvoudig en ernstig karakter dragen en in bijzonderheden veel overeenkomen met die, welke Kruger werd bereid, toen deze tijdens den oorlog onze hoofdstad bezocht, met dit verschil echter, dat de generaals niet twee dagen, zooals Kruger, doch daar slechts één dag zullen vertoeven. De dag van ontvangst en de nadere regeling zullen intijds worden bekend gemaakt. Van de generaals is, in ant woord op een hun toegezonden telegram reeds het bericht ontvangen, dat zij deze eerste, hun bij hun bezoek aan Nederland toegedachte hulde gaarne aannemen. De boerengeneraals zijn gisteravond om 6 uur per Batavier III, hetzelfde schip dat president Steijn naar Nederland bracht, van Londen naar Rotterdam vertrokken, om aldaar omstreeks half tien hedenoch tend aan te komen, vermoedelijk aan de Boompjes. Zij zouden direct naar den Haag vertrekken om hun intrek te nemen in het hotel »De oude Doelen." AXEL, den 19 Augustus 1902. Aan de alhier op 15 Augustus gehouden gaaischieiing, namen deel 46 schutters. De hoöfivogel werd geschoten door den heer Aug. Baes van Koewacht. De zij vogels door de tieeren M. Puijlaert van Zuiddorpe on F. Dullaert van Moerbeke, familieportretten van het vorstelijk huis bedekt waivn vervolgens kwam bij door een paar zalen, ten laatste in een groote, met boekenkasten gevulde kamer. De jonge prinses zat alleen in het ruime vertrek aan een groote, met zware oude boeken bedekte tatel, die op schragen rustte en teekende uit een dezer oude werken een groot wapenboek met fijne pen streken een wapen op een vel papier, dat zeker voor een bord uur-patroon dienen moest. Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1902 | | pagina 2