BEKENDMAKING. £1 i\ Ij 1J k] (geen Russische) Petroleum No. 58. Zaterdag SO1 Augustus 1002. I8e Jaarg. 1 Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse h- Vlaanderen. F. AXEL. aanbesteden: (tuiten land. FEUILLETON. De verdwenen Erfgenaam. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag;- en Vrydagravond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 70 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Ad ver ten tien van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Artvertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Axel, /.uilen op Maandag 18 Augus tus a. s. des voormiddags te 9 uren, ten raadbuize, bij enkele iusclirijviug, de levering van Plusminus 1300 liter zuivere Amerikaansche De voorwaarden liggen op de Sec:otarie ter inzage en is hiervan afkondiging ge schied waar het behoort, den 14 Augus tus 1903. Burgemeester en Wethouders van Axel D. J. OGGEL. De Secretaris, J. A. VAN VESSEM. Koning Edward doet weer alsof hij ge zond was, houdt vergaderingen vau den Privy Council, verleent audiënties, enz. Op een dier audiënties verscheen de lord- mayor van Londen, lord Duncannon, en net Parlementslid sir Sa vile Crossley, die de kroningsgift kwamen aanbieden bij in schrijving door het Engelsche volk bijeen gebracht, bedragend 115.000 p. s. Koning Edwaid is zoo wel, dat hy reeds wapenschouwingen houdt en toespraken »Hoe is het voorkomen van doctor r Gnnther In welke omstandigheden ver keert bij »Wblk voorkomen? Hij is nog zeer jong, beeft krullend haar en blozende waDgen en is de neef en pupil vm den advokaat. Zijn vermogen, denk ik is voor 8PD plaatsvervanger in den militairen dienst uitgegeven om zyn studiën te kun nen voltooien. Dus moet hij van zijn praktyk leven, en wijl de msnschen in deze stieek niet eerder naar den doctor loopen, dan wanneer ook de pastoor noodzakelijk is gewördm, brengt zulks bitter weinig op. Aan bet onderhouden eener vrouw kan hij niet denken, een vrouw die bovendien een adellijke freule is en mij u heer Von Mansdorf zal zich wachten hem zijne dochter te geven waarachtig, van die zijde hebt ge niets te vreezen.c »En ik vrees toch van die zijde,* zei de heer Von Uffolen »Ik ben de man niet, die er verstand van heeft een jong meisje te winnen. Mijn leven is tot nu toe niet vau een aard geweest om daar io ervaring te kunnen opdoen. Naar ik ffleen. hernam Faustelmann »hebt gij tnij gezegd, dat ge tot de ooren verliefd geeft. Het gold de koloniale troepen, die zeker naar Joe's meening niet naar huis mochten, voor zij den grooten Konine hadden gezien Toen de parade was af geloopen volgde de toespraak, waarschijn lijk ook een verzinsel van Joe. De Koning uitte zijn tevredenheid over het patrintisme van de koloniale troepen en ovei de wijze, waarop zij zich in Zuid-Afrika gedroegen Hij zou nooit vergeten, welke diensten de troepen het moederland bewezen heb ben daarvoor zouden de verre koloniën meer dan ooit en enger dan voorheen ver bonden blyven met de overige deelen van het Rijk. Har dig is die toespraak niet en Edward is wel gedwee, dat hij spreekt in den trant van de Engelsche officioelen, ook na de opmerkingen, welke aan bet vasteland meermalen zijn gemaakt. Of is het geen schande, dat Engeland den oorlog tegen twee kleine Republiekjes alleen niet af kan, maar bedelen giDg om hulp bij de koioniën? Is het niet waar, dat de kolo nialen, de Australiërs in de eerste plaats, zich gedragen hebben erger dan beesten Woensdag vertrokken de Koning en de Koningin weer naarCowes, waardeKotsiog lot 20 dezer denkt te blijven, om dan weer naar Londen te gaan ten einde den Shah van Perzië te ontvangen. Deze vertrekt Zaterdag van Coutrexeville, waar hij naar Westeische mode een kuui deed. Te Parijs blijft de Shah nog een paar dagen. De roemruchte koloniale conferentie is Maandag gesloten door Chamberlain in eigen persoon. De Engelsche kranten hou den zich of die conferentie nog wonder veel heeft opgeleverd, wat men aan het vasteland beter weet. Er werd besloten op freule Adelheid zijt, en freule Adel- heid voor u een engel is. Zoo ge een jong meisje weet te bewijzen, dat zij u een engel schijnt, dan bobt ge verder geen ervaring en oefening noodig. Daarmede is het noodzakelijkste gedaan. Over het algemeen zijn toch al deze bloeiende, rooskleurige wezens bloemen, die hen be- booren, welken ze plukken.* De heer Von Uffaln scbuddo zwaar moedig het hoofd bij deza zienswijze van den ouden vrijer maar antwoordde niet. De heer Faustelmann ging vooraan Toen men uit het houtgewas en het veld n een drassig, met kleine waterplassen en elzenhout bedekt terrein kwam zag hij nu en dan op en wierp naar alle zij den zijne blikken, alsof hij wilde ontdek ken of eenig menscheooog zijn schreden bespiedde. Maar r.iamaud scheen in de nabijheid dezer verlaten plek te zijn. Eenzaam, achter elzengroepen verhief zich »de Kropp*, de vervallen hofstede die vroeger hier achter bieede grachten zulk een veilige liggiog gevonden had en vervolgeus waarschijulijk door de bewo ners verlatec was, loeu da tijden het niet meer noodzakelijk maakten om tei wille van een vrije ligging afwisselende koortsen en ly >bus in zulk een water- ijk land te trots9eren En waartoe dient thans dit gebouw vroeg de heer Von Urfolo. »Het schijnt toch nog bewoonbaar en zoo men eenige greppels maakte oui het water af te lei- en dit is karakteristiek de beraad slagingen niet te publiceeren, wel de resul taten. De voornaamste punten, zoo heet bet dan verder waarop overeen stemming is verkregen, zijn het bouden van soortgelijke conferenties minstens om de viei jaar, preferentie handel der kolo niën met bet moederland in beginsel, waar schijnlijk vermeerdering van de koloniale bijdragen voor leger en vloot, aanneming van het metrieke stelsel van maten en gewichten. De premiers koeren nu spoe dig terug. Men spreekt te Londen van plannen, om de drie Boerengeneraals, Botha, De Wet en De la Rey zeer beleefd te ont vangen op de vlootschouw te JSpitbead. Zij zullen ontvangen worden namens Chamberlain en door Kitchener; zij woi- 1en genoodigd aan boord van een vooi hen gereserveerd schip om de revne en de verlichting te zien. Zondag zouden zij dan door den Koning ontvangen worden aan boord van het Koninkiyk jacht. Volgens verschillende berichten heeft de Fransche Regeering nog altijd maar geen plan om toe te geven aan den wil der clericale partij, die op sommige plaat sen nog al eens heftig optreedt. Hier en diar worden nog steeds zegels afgeiukt van gesloten kloosterscholen, maar dit geschiedt zoo in het geniep, dat de daders moeilijk te ontdekken zijn, oen bewijs, dat men toch eerbied heeft voor deiech- terlijke machten, waar deze handelend optreedt. De bladen deelen nog eenige bijzonder heden mee van do vergadering door den prefect van het departement Finistèio i* om over de zaak dan, zou toch bet terrein hier, ware het slechts tol weiden, gebiuikt kunnen worden.* »Het gebouw,* hernam Faustelmann, dientom bij den hoogvoistelyken eigenaar de hoop levendig te houden er ten laat ste iemand zal opdagen, die door het te huren, het budget met eeDige thaler ver meerdert. En wat de waterleidingen be treft, zulke ondernemingen kosten geld. En wie heeft geld in dazen tijd Het minst de boogvorstelijke domein- en ren- lekamer. Maar let op. Houd u dicht ach ter mij, om niet in de moeras te gera ken, wat uw plechtig bezoek by prinses Elizabeth verhinderen kon.* Uffaln volgde hem behoedzaam op het smal voetpad, dat van deze zyde naar het ou le gebouw voerde en hetwelk mijn heer Faustelmann voortreffeiyk scheen te konnen. Zoo kwamen zij m een woesien treurigen en verlaten tuin, waarin nog een aantal mat mos begroeide ooftboo- uien stonden. De brug over de gracht rondom het huis was ook hier door een aardeu dijk vervangen en deze voerde naar een smalle strook vaste en drooge aarde, die langs deo voet van het gebouw liep. Dj beer Fau->telraann ging daarover naar den Daisteu boek eu zeide zich omwendend Hiei is een deur, die ons waarschyn- Ujk zal binnea laten, zoo zij jegens ons niet slachter gezind is dan jegens andere personen, voor welken zij zich blykbaar spreken. De prefect vroeg, of de hoeren dan weikelijk van meening waren, dat drie gemeenten de wet zouden kunnen weerstreven, waarop in de zaal geroepen werdWij zullen tegenstand bieden tot den dood voert men de wet uit, dan zal er bloed vloeienwy zullen ons laten vermoorden. De prefect antwoordde hierop, dat hy hoopte, dat geen burger krankzinnig ge noeg zou zijn het bloed te vergieten van hen, die het vaderland dienen. Leve het legerklonk het daarop door de zaal. De prefect eindigde met nogmaals de hoeren te vermanen bij hun verzet tegen de uitvoering der ministerieële besluiten te blijven binnen de perken der wet. De vermaning werd beantwoord met het geroep Leve de vrijheid Leve de zusters De abt Gayraud, lid der Kamer, dankte den prefect voor zijn poging tot kalmee ring, maar hield vol, dat hij bet optreden der Regeering nog steeds voor onwettig hield en dat er slechts een middel was de rust te hergeven aan de geraoedeieD, namelijk toe te staan, dat. alsnog gelegen heid werd gegeven een verzoek in te dienen Lot voortbestaan. Geschiedde dit niet, dan moest men zich niet verwonde ren, dat de verontwaardiging zoo sterk werd, dat geheel Frankrijk en de geheele wereld dien kreet vernemen zou. Indruk heeft de toespraak van den pre fect ook buiten de vergadering niet ge maakt. De boeren gingen voort de kloos- steischolen te verbanikadeeren, maar, wanneer het op handelen aankomt, wijkt men voor de militaire maebt. gastvrij geopend heeft. Zie maar!* Hij wees daar hij op den grond, die in de vochtige aarde de sporen vao veischei- dene voetstappen en wel van mannen vertoonden, welken nog koit geleden hiei in en uitgegaan moesten zijn. »Ioderdaad,« zei Von Uffeln, »schoon niet bewoond, wordt het gebouw toch be zocht het konden wel de brengers van uwe kinderdoodkisten zijn.* Faustelmann had inmiddels de kleine deur bereikt. Hij wilde ze openstooten maar zy was gesloteu. „Voor wezens van vleescb en bloed, zooals wy, niet toegankelijk riep Von Uffeln, »dat is verdrietig.* Wij zullen zien,* antwoordde Faustel mann koel, terwLjl hy uit zyn rokzak een handvol korte maar stevige sleutels haalde. „Ha ge hebt loopersl* „Men moet van alles voorzien zijn Loopers en kurketrekkers zijn een prak tische uitvinding.* Die, welke mijnbeer Faustelman had meegebracht waren zulks iuderdaad. Reeds met don tweedeü, dien hij probeerde, opende hij de deur. Ze traden binnen, en Faustelmann stiet behoedzaam de deur achter zich dicht, vervolgens stegen zij een stoffige oude houten trap op, die op een kleine naakte voorplaats en door een ongeslotene deur in een even zoo naakte huiskamer en ia daarachter liggende nare vertrekken voer de, waarin niets merk waai digs was, dan

Axelsche Courant | 1902 | | pagina 1