K No. 55. Woensdag 6 Augustus 1902. I8e *2aarg. JNieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse li - V laan deren. F. OIII.IÏIW, AXEL. Buitenland. FEUILLETON. De verdwenen Erfgenaam. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENT S-PR IJ S per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 70 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Tbans ziet men toch eens wat minder van die bespottelijke uitdrukkingen, als zonden de Boeren knielend gebeden heb- ben, om tot zulk een groot volk als de Eogelscbeu te mogen behocren. Do me morie van toelichting op den vrede, door de Boeren te Vereeniging opgesteld, heeft aan die onzinnige praatjes, welke uit de hoogmoedswaanzin der boereD voortvloei den, eens een eind gemaakt. Waren wij reeds bekend met dat stuk, de EDgelschen maakten er eerst in het Blauwboek ken nis mede. De Engelsche bladen konden er zich zeker niet mede vereenigen, dat de Boeren nog bun »recbt" op onai- hankelijkheid volhouden en nog de ver- wachting uitdrukken, dat hun volk spoe- j dig de voorrechten zullen worden gegeven, waarop ze billijkerwijze aanspraak kunnen maken. Als de Boeren tot zichzelf ge komen zijn, d. w. z. als ze weer op hun hoeven gezeten zijn, voorzoover dit hun is gegeven, zal men nog wel meer hoo- ren, hoe de Boeren zich in hun overgave schikken. Alles doet reeds verwachten, dat de Afrikaanders vast aaneengesloten zullen blijven, hun taal en daarmee hun I' nationaliteit niet zullen opofferen dat staat vast en daarmee hebben de Boeren ook gegronde hoop, dat zij in Zuid-Afrika zullen blijven het toongevende ras, Daar is ook veel waarschijnlijkheid voor. De goudmijnen zullen waarschijnlijk over een dertig jaar uitgeput zijn en dan trekt de geldbende met haar heelen tros weer weg, wordt het Engelsche element gedund, ter- wijl de Boeren door hun bekende vrucht- »Wat zoudt ge hem kunnen verklaren 'dat den toestand een haar breed veran derde? Luister, de inkomsten van Wils- torp zijn niet toereikend voor twee buis gezinnen. Zoo deze Uffeln huwt met eene vreemde vrouw en ze in het buis breDgt, veel kinderen krijgt en dat alles daar te zamen moet leven en teren, dan zal daaruit voor al deze menschen een hondsch leven ontstaan. Nu is het ver standigste, het naast liggende, het natuur- Ijjkste, dat Uffeln in de familie komt en met Adelheid huwt. Daarmede is alles geregeld, alle mogelijke botsingen der we- derzijdscbe belangen zijn in het vervolg verhoed. Ook voor Adelheid zelf is het een geluk te kuonen huwen, zonder daar om het ouderlijk huis te moeten verla- j ten." >Huwen met een vreemden man, die zij niet kan, niet wil beminnen ik bid u, oom, zeg dat nu niet want gij maakt mij razend." Uw razernij zal tot bedaren moeten koaieu - en zij zal tot bedaren komen, zoo ge bedenkt, dat zulk een betamelijk huwelijk mei haar neef een veel duurzamer borg voor Adelheids geluk is, dan wanneer zij u nam en uit haar fraai oud slot tot baarheid in dien tijd zich weer verbazend vermeerderd zullen hebben. De Engelschen kennen dat gevaar en zijo druk bezig middelen te bera men, ten einde die toekomst te keeren. Vandaar hun plannen tot kolonisatie op het platteland, hun voornemen om Engel sche »modelboeren" naar Zuid-Afrika te brengen en de sluwe Milner zal ook doen wat hij kan. Hij is in overleg met Cham berlain bezig het grondbezit der Boeren zooveel mogelijk te verminderen. Hij laat alle Boerenhoeven opkoopen, waarvan de bezitters ten gevolge van tegenspoed, voor namelijk door den oorlog, zich moeten ont doen. De hoeven met hypotheken be zwaard, vallen licht in Engelsche handen en de Boeren, die groote bezittingen heb ben, worden gedwongeD een deel van hun land te verkoopen. Men ziel, men kan in Zuid-Afiika Dog veel beleven en indien de Engelschen met hun traditioueele trouweloosheid de macht in handen willen krijgen, zulien ze nog dikwijls ervaren, wat ze in den oorlog tot hun verbazing hebben onder vonden, dathet Hollandsche ras een zeldzame taaiheid en volharding heeft. Milner is nu ook al bezig om de Engel sche kerk in Zuid Afrika te versterken. Dat is niet meer dan billijk Die gemeene oorlog is een Christelijke geweest en in de Engelsche kerk is voor de overwinning gebeden met een vermurwende langdra digheid. Een Engelsche maatschappij moet aan de Portugeesche regeering voorgesteld hebben, op eigen kosten te Lorenzo-Mar- quez een dok te bouwen, dat de grootste schepen zal kunnen bevatten, De regee- u in uw bescheiden burgerhuis trok het behoort overigens tot de beste, goed ingerichte huizen, en vermogen hebt ge ook dat weet ik - maar voor zulk een adellijk gemoed is op den duur de soliedste er. achtenswaardigste burgerlijk heid niet voldoende, en >0, dat alios wat ge nu zegt is niet verstandig, oom, maar louter gedistelleerde burgerlijkheid,viel Adolf hem in de rede. »Ik ben zeker van Adelheid's genegen heid zij heeft mij bekend geen giooter levensgeluk te verlangen, dan aan mijue zijde te leven, en burgerlijkheid of adel hebben daarmede niets te maken. Wat daarmede echter iets te maken heeft, is Adelheids gezondheid deze is aangetast, en zoo men haar dwingt tegen baar zin in 't huwelijk te treden, haar gevoelens, haar hart geweld aandoet, dan werpt men haar den dood in de armen. Dat moet ik als arts weten. De advocaat zweeg een poos. »Inderdaad.« zeide hij vervolgens, wan neer Esculaap zich als onderhandelaar met de zaak bemoeit, moet ik zwijgen. Mijn heer neef heb ik als middel togen zijn vertwijfeling verstand aangeraden, maai tegen vrouwelijke ziekte is dat middel met werkzaam. Overigens komt mij uw diagnose meer hartelijk dan wetenschap pelijk voor »Neen, neen, dat is zij met,* riep Adolf, »ik weet welk zacht wezen Adelheid is. Heeft zij zich niet in de laatste maanden ring zou dan een aandeel krijgen in de winst, en over vjjftig jaar zou het dok Portugeesch eigendom worden. Men ver wacht, dat dit voorstel zal worden aan genomen, want met geld kan men in Portugal veel doen. Te Londen wordt verzekerd, dat Keizer Wilhelm zijn verlangen heeft te kennen gegeven Lord Kitchener te ont vangen voor deze naar Indië vertrekt. De Keizer zou Kitchener hebben laten weten, dat het Duitscbe leger zich ge lukkig zou achten, do gelegenheid te heb ben om een soldaat, die zich zoo onderschei den heeft te verwelkomen. Kan welzijn; wie Kruger verjaagt, moet Kitchener in viteeren. Heel stichtelijk voor de Duitsche natie, Keizer Wilhelm heeft zijn volk weer zeer geërgerd od sommige kranten geven lucht aan haar ergernis, maar heel voor zichtig, om Diet op het punt van majes teitsschennis gepakt te worden. Men her innert zich het schandelijk duel, waarbij luitenaDt Hildebrand zijn kameraad Blas- kowitz doodschoot, omdat deze in dronkenschap hem beleedigd zou hebben. Hildebrand kreeg de kleine straf van twee jaren vestingstraf. Er zijn slechts zeven maanden van die straf om en nu heeft de heer Hildebrand gratie. Zoo bestrijdt men het tweegevecht hier, zegt de »Frankf. Zeit." Er komt nog bij, dat er over dit duel indertijd een interpellatie plaats had in den Rijksdag, waarbij de Minister van Oorlog, Von Goszler, verklaarde, dat de Keizer te verstaan had gegeven, dat in dit geval niet gehandeld was naar zijn voorschriften tot beperking van het twee- buitengewoon wèl bevonden Waren niet al de ziekteverschijnselen van bloedar moede bij haar verdwenen Welnu,dat ODtstond van het oogenblik af, toen wij beiden ons jegens elkander verklaaid hadden, toen ik haar mijne liefde bekende, toon de toe stand eener pijnlijke zielskwelling ophield, die steeds >Nu eens hemelsche vieugd verwekt, dan weder tot den dood treurig maakt 1" riep de advocaat. »Nu, ik onderwerp mij, als ge het op zulk een empirisch weten schappelijke wijze vastgesteld hebt, maar kan u dan ook niet den mjnsten raad geveD. Mevrouw Von Mansdorf brengt ge van haar plan en besluit niet af, zoo 't u al mocht gelukken haar echtgenoot te vermurwen. Hij is helaas het beschik kend beginsel niet in 't huis, eu zij is overigens een brave vrouw, maar op haar wil brengt vreemde weerstand een che mische uitwerking voortals beide samen komen ontwikkelt zich een slecht zuur in haar, en dat kristalleort dan tot de onwrikbare halsstarrigheid van den muil ezel, Eigenlijk worden beiden, man en vrouw, door mijnheer Faustelmann geleid, aoor die levende beschaming ODzer filo- zofie, die, zooals bekend is, van sommige dingen niets vermoedt, welke mijnbeer Fausielmann toch licbaamlijk zeer helder met zjjn schelmachtige oogen zien kan hij behoeft slechts een weinig ma' nlicht te hebben en geheel alleen te zijn. Wat echter dezen viomon mijnheer Faustol- gevecht en zijn vast voornemen had uit gesproken, om in de toekomst met kracht tegen dergelijke duels op te treden. Woord eu daad -■ Het Reuter-telegram van Zaterdagavond over de Franscbe kloosterscholen was on volledig. Ziehier hoe het staat. 6000 scholen hebben niet aan de wet voldaan. Van deze 6000 meenden 3000 niet ver plicht te zijn, hetzij a's weldadigheidsin stelling, hetzij op grond van een zooge naamd »déoret de tutelle" of machtiging om schenkingen te aanvaarden. De helft dus valt buiten de sluiting, schoon de Regeering, waarschijnlijk de laatste cate gorie zal aanschrijven, dat de bestuurders zich vergissen en dat hun een nieuwe termijn wordt gesteld. De andere 3000 hebben geen bezwaar gemaakt aan de wet te voldoen op 400 Da, die verklaarden het ministerieel sluitingsbesluit te zullen afwachten. Van den Culturkampf komt dus niets. KoniDg Victor Emmanuel zal 26 dezer uit Raccoöigi vertrekken eu door den Gothardtnnnol naar Potsdam reizen, waar hij den volgenden middag zal aankomen. Koning Edward gaat zoo goed voor uit, dat de kroning waarlijk 9 dezer zal kunnen plaats hebben. Veel drukte zal er echter niet zijn. De Londensche cor respondent van de »MatiD," die doorgaans op de hoogte is, zegt dat het publiek weioig belangstelling toont. Op den weg, dien de stoet zal volgen tusschen het Buckinghampaleis en de abdij van West- minster, ongeveer een kilometer lang, staan een twintigtal tribunes, maar de mann betreft, die geen kind eenig kwaad doet, geen paard op den hoef en niemand die sterker dan hij is te dichtbij treedt hij haat ons, terwijl wij ons bij zijn gees- tenzienerij een weiDig ongeloovig gedragen. Stellig zal hij tegen u zijn. Zoo zou u voorwaar niets anders overblijven dan het bij Uffeln zelf te beproeven en hem met den staat van zaken bekend te maken. Hij schijnt een zachtmoedig goed mensch to zijo, en zoo ge uw welsprekendheid bij hem beproeft, ziet hij misschien van Adel heid af en belooft u daarbij als ongehuwde neef eeuwig op Wilstorp voor zich zei ven te leven en de plaats der familie Mans dorf aan deo huiselijken baard Diet te Besnoeien." »Hij mag goedhartig en zonder aanma tiging zijn, maar," zeide Adolf Gunther, bij maakt op mij den indruk van een karakterloozen kerel, die doet Wat mevrouw Von Mansdorf in zijn eigen belang hem zal voorschrijven." »Nu ja," hernam de advocaat, »ook ik denk dat een stap bij hem evenzoo nut teloos voor u zou zijo, als een proces om een Hollandsche erfenis." Er volgde een pauze. De advokaat Plu- mer stond eindelijk op, maakte zijn bril schoon, ging zijn pijp stoppen en wendde zich vervolgens tot een zijner kasten om een akte te zoeken. »Lui«ter," zeide hij," »daar een jurist «ijn kliënten niet geheel zonder eenigen ïaad mag wegzenden, ik wil u er eau

Axelsche Courant | 1902 | | pagina 1