Landbouw. Rechtszaken. «iemeugd Nieuws. wordt Zaterdag in öf Dabij de haven van Southampton verwacht. In die haven of wellicht io volle zee in verband met het den President toege schreven voornemen om den voet niet op Engelschen bodem te zetten, zou de heer Steijn met de zijnen overgaan op een Hollandsch schip, dat hem naar Hoek van Holland zou brengen, De Vrijstaatscbe leden van het Boe- ren-Driemanschap, de heeren Fischer en Wessels, zullen, naar men verneemt, op die Hollandsche boot den President tege moet reizen, wiens aankomst te Scheve- ningen dan Maandag zou kunnen ver wacht worden, Het is niet onwaarschijnlijk dat raoo het juiste uur van aankomst te 's Gra venhage tot bet laatste oogenblik zal ge heim houden, in verband met den wensch van den heer Steijn om alle manifesta ties te vermijden. H. M. de Koningin en Z. K. Hfde Prins zullen Vrijdag a. s. met hun gevolg vóór den lunch per riituig van Het Loo ten Paleize te Soestdijk aankomen. De terugkeer van H. M. naar Het Loo zal vermoedelijk zijn op Maandag d. a v. Zaterdagavond geeft H. M. de Konin gin-Moeder een diner op bet lustslot, waaraan o. m. H. M. de Koningin en de Prins zullen deelnemen. Aan Hunne Excellentiën de Ministers van Buitenlandsche Zaken, van Financiën, van Waterstaat, Handel en Nijverheid en van Koloniën is het volgende adres verzonden Geven met verschuldigden eerbied te kennen: Karei Jan André Guion baron Collot d'Escury, Hendrik Willem Vollenhoven van HaaienPetrus Dieleman WillemszoonLe- vinus de FeyterPieler van Hoeve, Corne lia Nico laas Jansen van Rosendaal, Egbert de Klerk, Willem de Koeier, Pieter Linden- berghJacobus Adrianus Pateer, Eduardus- zoon, Jules Vogelvanger, Polydoor van W ats en Adriaan Wolfertallen beetwortelver bouwers, te samen vormende het bestuur van de Eerste Nederlandsche Coöperatieve Beetwortel-suikerfabriek te Sas van Gent, gevestigd te Sas van Gent, handelende in deze in opdracht van de 292 beetwor telverbouwers, leden hunner coöperatie dat hunne zuiver coöperatieve fabriek die geene andere beetwortelen verwerkt dan die van de hierboven vermelde land bouwers. geheel volgens de laatste eiscben van den tijd is gebouwd en zeer gunstig ge legen is aan het kanaal van Gent-Terneuzen en aan den spoorweg van dien naam te en sluw glurende oogen staarde. Dit klein schrijfvertrekje met de twee op het markt plein van het stadje Idar uitkomende schuiframen, was ongemeen bekrompen ingericht en trots zijn overvloed van do kumenten aan de wanden, een armoedige kamer. Geverfde tafels, stoelen met bie zen matten, boekenkasten, wier vernis reeds van eenige weelde sprak, dat was voldoende in die eenvoudige dagen voor de iuricbting van het kantoor eens rechtsgeleerde in zulk een kleine stad, op wier marktgewoel, de advokaat juist nadenkend cederzag. „Het leven is voorwaar een droevige zaak, lieve Adolf,zei de advokaat, «wat ge genoeg bij uw ziekbedden hebt kun nen leeren. Wat ge misschien niet in de gelegenheid zijt geweest zoo grondig te erkennen, is de waarheid van4het spreek woord wat een mensch moet hebben is vei stand - of een strop, om zich op te hangen. Gij, denk ik, zult verstand heb ben.* >Ik heb verstand,* antwoordde de jon ge arts, >ik geloof zulks genoegzaam be wezen te hebben door reeds sinds lang niet naar Wilstorp te zijn gegaan, om een openlijke uitzetting met dien knaap, dien Ufieln uit te lokken en hem te ver klaren Wordt vervolgd. midden eener streek, waar de beetwortel cultuur op groote schaal eu zeer inten sief wordt uitgeoefend; dat niettegenstaande de uitstekende inrichting en de zoo gunstige ligging der fabriek in de afgeloopen campagne blijkens de op 22 Juli jongstleden in de Alge- meene Vergadering van leden vastgestel de winst en verliesrekening voor de beetwortelen bij een gemiddeld suikerge halte van 15 6°/o niet meer kauworden betaald dan gemiddeld 8.26 per duizend kilogram, een bedrag, te laag voor een loonende cultuur dat verwerkt werd eene voldoende hoeveelheid beetwortelen (i 48000000 K. G.) terwijl zich geene enkele storing in de fabricatie voordeed, zoodat het on gunstig resultaat geheel te wijten is aan de lage suikerprijzen dat ouder den prijs ad 8,26 ook begrepeu is de suikerpremie over 1901- 1902 ad 1,35 gemiddeld per 1000 kilo gram. zoodat zonder die premie de beet- wortelprijs slechts 6,91 zoude bedragen hebben dat wij in de gegeven omstandighe den, al erkennen wij volmondig dat, nu reeds in Duitschland en België de Suiker conventie is goedgekeurd, ook ons land moet toetreden, de gevolgen dier Con ventie met groote bezorgdheid tegemoet zien. Het verdwijnen van de suiker premie, de te verwachten grootere con currentie van de rietsuiker op de Engel- sche markt, de mogelijkheid., dat Enge land beetwortelen zal gaan verbouwen gevoegd b\j de steeds toenemende, sterk beschermde suikerproductie der niet tot de Conventie toegetreden landen als Rus land, Amerika en de autonome Engelsche koloniën, doen ons ten zeerste vreezen, dat wij vooreerst geene suikerprijzen voor export zullen zien, die ons in staat kun nen stellen, den leden prijzen voor de beetwortelen te verschaffen, die de cultuur op den duur loonend doen blijven dat. mocht onze vrees verwezenlijkt worden, dit niet alleen de leden onzer Coöperatie, doch de beetwortelverbouwers in het algemeen zwaar zoude treffen, daar veilig kan worden aangenomen, dat, wan neer de cultuur in onze streken en bij onze organisatie niet langer loonend blijkt, die in andere streken van ons land reeds zal opgehouden hebben te bestaan, iets wat, wij zullen dit niet behoeven te be- toogen, èn voor landbouwer èn voor veld- arbeider een bjjna onherstelbaar verlies zoude zijn dat het in verband met het boven staande bijna overbodig is, Uwer Excel lentiën te verklaren, dat wij met zeer veel belangstelling kennis namen van de in de memorie van toelichting, gevoegd bij het wetsontwerp tot goedkeuring van de Suikerconventie, afgelegde verklaring, dat ook bij Uwe Excellentiën. al ziet U de zaken niet zoo donker in als wij, ernstige vrees bestaat voor de concurrentie van de rietsuiker en gegronde twijfel aan de voordeelen der Conventie voor onze inlandsche suikerindustrie, waarom Uwe Excellentiën dan ook, onzes inziens vol komen terecht, in bovengenoemde memo rie er op wijzen, dat „wellicht minder dan thans voor export zal kunnen worden gewerkt," waarom, „wil men de Neder landsche industrie en den bietenbouw in staat stellen op gelijke schaal als thans te blijven werken en hunne werkzaam heden wellicht nog uit te breiden zal moeten worden gestreefd naar verruiming van het eigen consumptiegebied" dat wij het zeer toejuichen, dat Uwe Excellentiën teneinde dit consumptiegebied te verruimen, middelen willen beramen tot verkrijging van eene belangrijke ver laging van den suikeraccijns, doch dat volgens onze bescheiden meening die ver laging, wil zij industrie en bietenbouw helpen, zal moeten gepaard gaan met de bescherming van onze binnenlandsche suikermarkt tegen overstrooming door buitenlandsche suiker door het heffen van de volgens artikel 3 der Suiker con ven tie geoorloofde en daartoe dienende surtaxe dat in Duitschland reeds tot het heffen van die ook door Uwe Excellentiën over wogen surtaxe besloten is, terwijl het aan geen redelijken twijfel onderhevig is, of al de overige tot de Conventie toege- tredene suikerproduceerende landen zullen dat voorbeeld volgen, zoodat. mocht, wat wij niet kunnen veronderstellen, de sur taxe hier niet tot stand komen. Nederland het eenige suikerproduceerende land zoude zijn. dat bij het afschaffen der premiën zijne binnenlandsche suikeimarkt geheel onbeschermd zoude laten, iets wat ernstig afbreuk zoude doen aan de gelijkheid van concurrentie, welke in de memorie van toelichting als gevolg der Couventie wordt in uitzicht gesteld dat, wil men voorkomen, dat vóór 1 September 1903 onze markt geheel door vreemde suiker overstroomd wordt, het noodig zal zijn dat de invoering van de surtaxe niet tot dien datum wacht, doch belangrijk vroeger geschiedt, wat ook het groote voordeel oplevert, dat bij de be paling van de beetwortelprijzen in het voorjaar rekening met de heffing der sur taxe kan gehouden worden, iets wat ook voor de leden onzer Coöperatie van belang is, daar minstens 4/5 hunner behalve de beetwortelen voor deze fabriek, ook voor andere fabrieken beetwortelen verbouwen enkelen zelfs vrij belangrijke hoeveel- Redenen, waarom wij ons tot Uwe Ex cellentiën wenden met het eerbiedig ver zoek Uwe Hooge medewerking te ver- leenen tot het doen van wetsvoorstellen le. tot belangrijke verlaging van den suikeraccijns 2e. tot heffing van de volgens artikel 3 der Suikerconventie aangewezen sur taxe. Sas van Gent, 28 Juli 1902. 't Welk doende, enz. JUNI-PREMIEKEI'RINGEN. A. Prijzen van 150, toegekend door de Maatschappij ter bevordering van Land bouw en Veeteelt in Zeeland, met subsidie uit de Provinciale fondsen, aan de eige naars van merriën van 3-8 jaar le Keuringsdistrict. M. C. Steendijk Az. te Stavenisse, voor Ada L. de Vlieger te Schuddebeurs, voor Flora, A. J. Akkei- mans te St. Annaland. voor Madam, en L de Vlieger te Schuddebeurs, voor Emma, Plaatsvervangsters zijn de merriën Ada Madam, Marie, Lies van de eigenaars J. M. Wagemaker te Tholen, C. Steendijk Az. te Nieuwerkerk, H v. d. Zande te Bruinisse en A. de Rijke Lz. te Oud- Vosmeer. 2de Keuringsdistrict. H A. Hankente Wilhelminapolder voor Polly en Mergo, L Bierens te Kamperland, voor Mirza en H. A Hanken. te Wilhelminapolder, voor Baronesse. Plaatsvervangsters zijn de merriën Bour- geoise, Zus, MarieLies, Mina l'Élégante v. d. eigenaars H A. Hanken. L. Bierens, L Bierens, C. Franse te Kleverskerke, Ch. G. Harison te Rilland Bath en H. A. Hanken 3de Keuringsdistrict. Aug. Blondeel te St. Kruis, voor Lies, P. J. Maenhout te Groede, voor Madam, J. W. de Zwart te Zuidzande, voor Mina en H F. Aernaudts te Sluis, voor Keppe. Plaatsvervangsters zijn de merriën Fan- ny, Vijncke, Proone, Roza, Plume, Lies, v. d. eigenaars C. de Bruijckere te Bres- kens, Jacs B. Louage te Sluis, Em. Bonte te Sluis Th Buijsse te Biervliet, H F. Aernaudts, H. F. Aernaudts. 4e Keuringsdistrict. Wed. Jos. Daelman te Westdorpe, voor Muus en Fleurette, Ph. J. van Dixhoorn te Axel. voor Liza en J. van Hoeve te Axel voor Meis. Plaatsvervangsters zijn de merriën Crees en Suzanna van P. de Maat te Osso- nisse en K. de Koeijer te Ter Neuzen B. Prijzen van 100, toegekend aan eigenaars van hengsten beneden 21/2-jari gen leeftijd. a. Zonder stamboek ouders Pierre Vael te St Jansteen, voor Jupiter, Joz. de Jonge te Hoek. voor JonkerS. Jacse Sr te Nieuw- en St. Joosland, voor Paul Krugtr, G. Luijk te Ylake, voor Fox, M. C. Steendijk te Stavenisse, voor Luctor en C. de Hartog te Scherpenisse voor Chris. b. Met stamboekouders. Wede Jos Daelman te Westdorpe, voor Fleuret, H F Aernoudts te Sluis, voor Leon, H A Hanken te Wilhelminapolder, voor Apolk en D. Koopman te Nieuwerkerk voot Botha. AXEL, den 1 Augustus 1902. Gedurende de maand Juli werd aan het postkantoor alhier en de daaronder behoorende hulpkantoren in de Rijkspost spaarbank ingelegd f 5566,19V2 en te rugbetaald 6908 41. Woensdagavond werd te Koewacht door een meisje in een korenveld een zak met kippen gevonden. Daar dit ver dacht voorkwam, gaf men er kennis van aan den Rijksveldwachter aldaar, die daarop met nog twee onbezoldigde Rijks veldwachters den zak ging bewaken, Toen het nu duister begon te worden, kwam zekere beruchte B. de Block van Stekene om zijn buit verder te vervoe ren, doch zoodra had hij niet zijn vrach tje op den rug genomen of hij werd door de bewakers verrast en aangehouden, De kippen waren onder Zaamslag ge stolen en door den eigenaar als de zijne herkend. De Block, die voorgeeft, dat hij ze toevallig vond, is door de Marechaus sees uit Axel ter beschikking gesteld van den heer Officier van Justitie te Middel burg. Koewacht, 1 Aug. In deze gemeente doet zich een geval voor van besmette lijke ziekte, pokken. PREDIKBEURTEN TE AXEL, Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Zondag 3 Aug. 1909. Ned. Herv. Kerk Ds. J. B. T. Hugenholti Ds J. B. T. Hugenholti Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Prof. M. Noordtzj Prof. M. Noordtzjj van Kampen. Kerk B. Ds. B. van de Kamp Ds. B. van de Kamp In de Woensdag gehouden openbare ver gadering van den Raad van State, atd voor de geschillen van bestuur, is o. a het Kon. besluit medegedeeld waarbjj ongegrond is verklaard het beroep van den calamiteuzen Nieuw Neuzenpoldertegen het besluit van Ged Staten van Z-eland dd. 8 Maart 1902, waarbjj goedkeurmgis onthouden aan het be sluit der vergadering van ingelanden van dien polder tot verkoop van inschrijvingen op het Grootboek der N. W. S. ten behoeve van wegverharding. Tegen Frans Rosier is Woensdag voor h-t kantongerecht te Haarlem 7 da gen hechtenis geêischt wegens het dragen van verboden wapenen. Tot zyn verdediging voerde hy aan, dat hij in de duinen had willen schieten. Hjj gedroeg zich overigens zeer brutaal. De uitspraak is over 14 dagen. M. Ct< Omtrent den geweldigen brand te Maastricht lezen wy in de »Limb. Koerier" nog de volgeude byzonderheden De brand brak uit in het perceel Recht straat, in 't benedengedeelte, waarvan het manulacturenmagazyn des heeren Verspae. wiens echtgenoot toevallig op reis was. maar wiens beide kindertjes nog thuis waren, gevestigd is, terwyl de eerste verdieping door de iamtlie Van Ljjf, bestaande uit man, vronw en twee jonge dochters van circa twintig jaren, de tweede door de fa milie LooQtjes, bestaande uit vader, moe der en vijf kinderen, bewoond is. Terwyl te 11 uren voorbijgangers -iets bespeurd hebben, was om 10 minuten over elven de winkel al reeds in een vuurzee herschapen.

Axelsche Courant | 1902 | | pagina 2