/Xij Ij S Ij II Ijj i Zaterdag 20 1 IKtó. 18e Jaurg. Nieuws- en Advertentieblad m\66 voor Zeeuwsch -Vlaanderen. F. DIELEMAV, Bnitenlaiid. De verdwenen Erfgenaam. Binnenland. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 70 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER AXEL. Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Te Parijs komen reeds hier en daar standjes voor, die schijnbaar hun grond hebben in het sluiten der kloosterscholen, maar inderdaad meer hun oorzaak in 't verschil van politieke meeningen vinden zooals dat maar al te dikwijls het geval is. Van ernstige beteekenis zijn die stand_ jes echter nog niet geweest, maar ze kucnen dat worden. Bij de laatste verkiezingen toch hebben de zwarte ruiters de nederlaag geleden. Dit gaf aanleiding tot het oprichten van een Bond der clericale actie, welke ten doel had de clericalen als éen macht te doen optreden. De bond mocht echter Frankrijk niet redden, de vrijmetselaars, zooals men daar noemt al wat liberaal is, vormen in de nieuwe Kamer een flinke meerderheid. De weifelaars onder de republikeinen, het tnsscbensoort naast Méline aan den éenen en de radicalen aan den anderen kant, werd gedund en men kon in de nieuwe Kamer op een vaste liberale meerderheid rekenen. Bjj die meerderheid stond vast, dat de wet op de vereenigingen welke eigen lijk gemaakt was om den invloed van het clericalisme, dat de Republiek steeds ondermijnde en haar niet meer dan den scbjjn liet, te breken moest worden uitgevoerd. De kloosterinrichlingen moeten volgens die wet verlof aanvragen bij de Regeering met overlegging van de bepa lingen van haar inlichting. De kloosters, die zich met onderwijs bezig hielden, deden dit niet, en wel naar het schijnt, met opzet, om op dit punt den strijd aan te E E I) I li li E T 0 i\. 10) IV. De heer Von Mansdorf had met (fen paus aangekomen mede-leenheer een bezoek in bet vorstelijk slot gedaan, en prinses Elizabeth had hem met haar eigen oogen gezien - wat wonder dus dat zij ge heel verrast was, toen zjj bij de eenige dagen later plaats hebbendo out meeting van den zonderlingen vr emde in hot boscb op diens kaartje den mam »Uli ich Gerhard Von Uffdu* las en uitliep: »Hij is dubbel li' Nooit in haar jeugdig leven bad iets zoo sterk hare verbeelding getroffen als de verschijning van dezen man en het raadsel, 't welk hij haar aan het einde van het toen gehouden gesprek opgege ven had. 't Was eigenlijk niet te vet wonderen. Haar leven was wel is waar niet zoo I kleurloos en droefgeestig, als hij het zich I scheen voor te stellen maar eentonig en I arm aan gebeurtenissen en ontmoetingen, welke haar sympathie hadden kunnen boeien, was hei inderdaad in-hoogen graad I en zoo zulks al niet het geval mocht zijn I geweest zou toch, gelooven wij, deze I vreemde man met zijn innemend v-oo:- I kom m, zijne ongewon wijze om de din binden. De clericalen meenden zich te kunnen beroepen op een wet buiten de vereenigingswet, welke het onderwijs vrij verklaart. De Regeering deelde dit ge voelen niet en liet de kloosteronderwijs- iDrichtingen aanzeggeü, dat zij kennis moesten geven, daar zij anders gesloten zouden worden. Er bestaan in Frankrijk 2500 kloosterscholen. De Boud der clericale actie stelde zich te weer en deed eou beroep op den steun der hoogere geestelijkheid. Daze volgde. De aartsbisschop van Parijs Richard schreef een protestbrief aan den President der Republiek, waarin men o. a. leest:»Wij zijn als bisschop verplicht en hebben het recht in naam der huisgezinnen te protes teeren tegen de verdrukking van het ge weten. De sluiting van 3000 scholen heeft geen anderen grond dan het godsdienst onderwijs te vernietigen in de vrije scholen nadat men dit onderwijs uit de openbare scholen verbannen heeft. De andere bisschoppen sloten zich of bij dit protest aan of protesteerden af- zondeilijk en men verzekert, dat de Paus bezig is met een verklaring, waarmee Z. H. zich bij d6ze protesten aansluit. De Bond der clericale actie liet eergis teren op de muren van Parijs een op roeping aanplakken voor de burgers tot den strijd. Men leest in dat stuk Burgers! Een aanval zonder weerga in de geschiedenis is gedaan, in acht dagen heeft men 2500 scholen gesloten, 150,000 'kinderen op straat geworpen, 5000 onder wijzers en onderwijzerossen verdreven zonder middel van bestaan Nooit is de gewetensvrijheid, nooit zijn de rechten van het huisgezin schaamteloozer veitre- gen op te vatten en te beschouwen, met zijn geestig en voornaam gelaat prinses Elizabeth toch hebben gedompeld m de ongerustheid waai door zjj zich bevangen gevoelde, sinds bij van baar gescneiden was. Met over het raadsel na te denken en te peinzen, loste zij het toch niet op, er, daar zij dagelijks meer en meer vei lang de er de verklaring van te ei langen, sloeg zij den eenigen weg in, die zich aar. haar voordeed namelijk weder haar toevlucht tot ddn pachter van Jochir.ai ing te nemeD. De vreemde had haar verra den dat de bron, van hetgeen bij van haar geboord lia'd en wist. de pachter was. Deilnlve moest deze hem kennen en haar nopens hem eenige inlichting kunnen ge ven; mets verhinderde hur veligen^ Weder een wandeling door het üosch naai den pachter te ondernemen. Prinses Elizabeth deed derhalve op een haaien namid lag, door haai trouwe M i- nanne begeleid, d^ze wandeling. Tot voorwendsel diende haar, der> pach'er de schuldbekentenis baars vaders voor het vooigesohoten geld te brengen. Na met snelle schreden het boscb doorgegaan te zijn, zat zij nu wedei onder de eiken op de hofstede van den pachterhelaas niet tegenover den rusligen pachter, met wien zij een gesprek wilde aanknoopen, maar met de vrouw van den pachter. De pachteres had vei verschingen. ooft en honig voor dé prinses gebracht, en haar den. Zulke handelingen zijn misdaden tegen de menschelijkheid en de vrijheid. .De Regeering beroept zich tot haar ver ontschuldiging op de wee. Dat is hoon Sedert wanneer vervangt een politiemaat regel een rechterlijk vonnis Nog eenige maanden en er zal niets meer van de vrijheid van onderwijs over zijn. De secre tarissen, onbekwaam hervormingen in te voeren, leggen het dus aan, om hun po litiek en sociaal bankroet te verbergen achter hun anti-Christelijken haat. Burgers Zult gij uw hoofd buigen onder die dwing- landij of wilt gij als vrije burgers leven Sluit u dan aaneen tot eeD vereeniging, sterk genoeg om den vervolgers het hoofd te bieden. Bouw niet op hun rechtvaar digheid, bouw alleen op u zelf. Veraenigt u met ons tot redding uwer vrijheden." In een dus gemaakte atmosfeer komt het licht tot uitbarstingen. Een telegram uit Parijs zegt, dat de protestbeweging tegen de uitzetting van de geestelijke onderwijzers zich uitbreidt. Na de prijs- uitdeeling op de zusterschool van de H. Maria hadden betoogingen plaats. Het volk riep: Vrijheid! Leve de zusters! Er hadden eenige onlusten plaats. De politie met den prefect aan het hoofd kwam tusschenbeide Frangois Coppée, het Gemeenteraadslid Gaston Mery, de afgevaardigde Lerolle en abt Paturot, vi caris van St. Ambroise, werden naar het politiebureau gebracht, gevolgd door een dichte menigte. De betooging duurt nog voort. In het Lagerhuis deelde de Minister vau Oorlog Brodrick Dinsdag mede, dat er tusschen de twee- en driehonderd Boeren zijn aangenomen om deel uit te maken bekend gemaakt met de opbrengst van het vlas, bet garen en het lijnwaad op de hofstede in dit jaar als anderszins, toeD het eindelijk der prinses duiaeiijk werd, dat zij nu maar regelrecht op het doel moest losgaan. Derhalve zeide zij onbewimpeld, dit zij eigenlijk gekomen was, mn den pachter, die heden onge lukkigerwijs bij het grassDijden op de ver afgelegen weiden was, naar een vreem den man te vragen, dien hij kennen moest, wijl deze zich bij de prinses op hem be loepen bad zij kon uit dezen man riet wjjs worden. De paebtersvrouw keek haar met een gezicht aan, uit welks oogen het genoegen glinsterdeover dezen man te kunnen spieken, »Hebt ge hem gezien en gesproken, doorluchtigheid?* zeide zij met gesmoor de slem. »Dan mag ik toch wel met u over hem spreken 'tis de wonderlijk ste snaak, die mij ooit voorgekomen is. Op een fraaien avond kwam hij bij ons en bracht den pachter een brief van on zen zoon, van Anton, weet ge, doorluch tigheid, die in SpaDje is, en daar stond irr »Lieve ouders, help den heer, die u dezen brengt, zooveel ge kunt en geel hem alles wat hij noodig mocht hebben. Het overige zal hij u zelf mededeelen." En dat was alleswij hebben toen go- daan wat wy konden en wal by ver langde." »En wat verlangde hij?* Onderkomen en oeu woning waarin hij van de Zuid-Afrikaansche politie. Daar onder zijn slechts de helft verraders. De correspondent van de »Standard" te Pretoria bevestigt, dat niet alleen Botha zelf, maar alle burgers van Vrijheid, Utrecht en Wakkerstroom in een bijeen komst, toen reeds de vrede gesloten was, het besluit opvatteD hun oude woonplaats te verlaten, ten einde niet ondei Natalscb bestuur te komen. Alle blokhuizen in Zuid-Afrika zijn, vol gens db »Daily Teiegraph" door Kitchener aan Milner verkocht voor 10 p. s. per stuk. De afbraak zal worden gebruikt voor den opbouw van hoeven. Te Durban zijn 400 krijgsgevangenen uit Colombo aangekomen. Volgens een Reuter-telegram uit Colombo zijn er weer staodjes geweest in het kamp van Diyatalawa. Twintig krijgsgevangenen en eenige Engelsche soldaten kregen kwets uren Een aantal gevangenen zouden geen geloof willen hechten aan het sluiten van den vrede. »Ons Land," het bekende Kaapsche blad, is weer verschenen. Nu komt de tijd, dat wij weer iets anders kunnen hooren dau Engelsch. Hiildebetoogiiio' aan H. H. de Koningin. Als uitdrukking van de gevoelens van blijdschap, die de harten/vervult der inge zetenen van Apeldoorn óver het gelukkig herstel der geliefde Vorstin, brachten Dinsdagmiddag een 500 met oranje ge tooide schoolkinderen uit genoemde ge meente vergezeld door de Harmonie" en de Feestcommissie een eenvoudige hulde verborgen leven kon, door niemand go- zien en gestoord den eersten nacht sliep hij in onze hofstede, maarden volgenden dag koos hij de hut van een onzer ar» beiders, die het verst verwijderd en afge zonderd ligt, en daar heeft bij zijn in trek genomen en woont er nu een gloo ien koffer, dien hij meegebracht had, heeft hij door den herder uit Stockheim laten balen, en met hetgeen de arbeiders vrouw voor hem kookt en braadt is hy tevreden somwylen komt hij bier en redeneert dan met den pachter maar wat hij eigenlijk is en wat hij wil, weet de pachter evenmin als ik wij kuünen dus niets verder doen dan hem zijn gang te laten gaan en hem te pleizieren maar waaraan hij zich veel gelegen laat is - geen levende ziel over hem te spre ken." Zonderling En is dat alles, wat ge van hem weet Alles uitgezonderd dat zijn koffer vol boeken is, waarover bij bet grootste ge deelte van den dag gebogen zit, en dat hij den arbeider met goud betaald heeft, 't welk deze te Idar moest laten wisse len en, zooals de menschen aldaar zeiden Engelsch goud was Engelsch goud Dat gaf aanleiding toj een reeks van gedachten. Het Engelsch geld was destijds overal, waar het sa menspannen en oproerigheden tegen de Fransche macht betrof. Engelsch goud was als het bloed, dat door de aderen

Axelsche Courant | 1902 | | pagina 1