i\<>. 51. Woensdag 25 Juli '1902. !8e «iaur&r. H| C\f\ De verdwenen Erfgenaam. Nieuws- en Advertentieblad IV II voor Zeeuwse li-V laan dereik F. IHELEMAA, Rnitenland. FEUILLETON. Itinueiihiiul. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdatr- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent voor België 70 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER. - UITGEVER AXEL. Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel- meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk i tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Bet gaat met Koning Edward zoo goed te Cowes, dat de geneesbeeren toestem ming hebban gegeven tot de kroning op 9 Augustus. Het plan is, dat de Koning 8 Augustus Cowes zal verlaten en na de kroning onraiddellyk derwaarts te'Ugkee- ren. Men weet, dat de plechtigheid be perkt is tot één uur, alles bijeen terwijl de optocht van den volgenden dag ook is afgelast tot groot verdriet van de over- talrijke schare, die er iets aan hoopte te verdien m. De tijdsbepaling is nog vroe ger dan men eerst gezegd bad, waartoe behalve de genezing van de wond, zeker ook heeft bijgedragen de zenuwachtige baast van Z. M., welke zich begrijpen laat, Als men een lichaam beeft als Z. M. moet men zoo min mogelijk uit stellen, want men weet nooit wat er ge beuren kan. En zoo wijsgeerig zal Ed ward niet ontwikkeld zijn, dat hij bij zichzelf denktgekroond of niet, Koning ben ik toch die formaliteiten beteekenen toch niets. In Duitschland zijn berichten uit Trans vaal ontvangen en daarmee is een der voornaamste redenen bekend geworden, waarom de Boeren verplicht waren den Eugelschen vrede te teekenen. Met een enkel woord is de reden reeds opgegeven in de verklaring van de Boerenvergade- ring te Vereenigingde vrees voor uit roeiing der Boeren door de Kaffers, onder Eogelsch toezicht, zou men er bij kunnen voegen. Bedoeld wordt de inval van de Kaf fers. De Zoeloes, ten getale van ettelijke duizenden goed gewapende maDnen, zijn Alleen de rentmeester Faustelmann bad aan deze vroolijkheid geen deel ge nomen, en zich reeds vroeg in stilte ver wijderd, »hij was heengegaan om spoken te zien,« zei de heer Von Mansdoif in zijn vroolijke uitgelatenheid. Den volgenden dag werden eenige za kelijke dingen afgedaan, waarbij de ad- vokaat en de rentmeester togenwooidig waren. Ulricb bad in alles zich onder worpen en geschikt, wat m9n hem voor legde, namelijk zooals de rentmeester bet wilde inrichten, op wiens ernstig en zon derling gelaat de jonge man dikwerf zijn blik richtte, en welk gelaal hem met een zekeren stillen schroom scheen te vervul len. Vervolgens had m >n na het middag maal een verre wandeling over do vel den en door de bosschen gedaan, om den nieuwen mede-erfgenaam de uitgebreid heid er van en de grenzen v>tn zijr, «igeudom te toonen. Ulricb von Uffeln had dat alles met levendig ontwakende t belangstelling aanschouwd en vervolgens door vragen naar de wijze van bebouwing en de opbrengst van sommige deelen van het landgoed zicb met een en ander be kend willen maken. De heer Von Mans- dorf had hem toon met veel genoegen onder aanvoering van Engelscba officie ren in het district Vrijheid gevallen er, trokken vau hoeve tot hoeve, de Boeren vermoordend, hun vrouwen verkrachtend en daarna do ongelukkigp wezens naakt de bosochen injagend. 6 Mei was de hoofd plaats Vrijheid aan de beurt 3ij het b - richt is gevoegd een lijst v m 50 mannen die allen zijn vermoord en verminkt. Ver der nog 6 Boeren uit andere districten, terwijl ei nog 4 B eren vermist worden. Is bet niet begrijpelijk, dat een aanvoer der der Bieren te Kaapstal zicb na tiet leekenen van den vrede om zulke rede nen uitriepIndien wy mannen ons ai lieten verzoenen, onze vrouwen zullen het nooit, nooit 1 In de Engelscbe bladen vindl men melding gemaakt van den afscbeidsbi iet door generaal de We! 17 Juni te Blo-m- ioniein gericht tot zijn staf. Ditsiuk luidt uit deze vertaling weer in het - Hollandscb overgebracht, als volgt Vaarwel aan de leden vin mijn staf gedurende den oorlog van 1839-1902. Geliefde BroedersHet is mij een zeer aangename plicht U in diuk deze weini ge regelen te doen toe romen, welke uiting geven aan mijn groote waardee- ting; en de eenige vergoeding die ik U kan geven voor Uw dapperheid, en uit muntende diensten aan mij, onze regee ring, land en volk, is U mijn hartelijken duik aan te bieden. Wanneer wij ook al niet gekregen heb ben waarvoor wij streden, wij zijn ons nog volkomen bewust, dat wij ouze plicht deden tot dit alle middelen van verweer waren uitgeput, en dient U als bewijs, uitvoerige inlichtingen gegeven. En terwijl nu de twee neven mede eigenaars zoo te samen spraken, dacht freule Adelheid, die aan dé zijde harer moeder wandelde, met aandoening er aan hoe dankbaar allen jegens dezen Ulricb Von Uffeln moesten zijc, wijl hij zulk een goedhartig man was, die al de fraaie vóór zijne komst beraamde, plannon met. bel minste in den weg scheen te willen leggen, zood.it zij nu vóór den winter, vry zou zijn en in het schoone Zuiden reizen, waarheen de arts, wegens bare gezondheid een zeer bekommerde arts, ze zenden wilde. Adelheid dacht aan het ge zicht dit deze arts vertooneo en aao de vroohjke verrassing die op zijn gelaat glinsteren zou als by hedenavond kwam om baar te bezoeken en zij hem dan zeg gen kon, dat do neef er eindelijk was; zij was voornam ins hem tegen den tijd, dat zij hj,n verwachtte een eind weegs op den strut weg naar Idar, waar hy woou- de, te geimet te gain, om hem des te eerder deze blijde tijding aan te kondigen. Er moet hi rbij gezegd worden, dat de arts, de eomge, dien bet stadje bezat, een nog zeer jong er. bijzonder fraai man was. De gestrenge dime, Alelheidsmoeder. hield zich inmiddels met andere g9dach- t-ao en plannen van gewichtiger and be zig, welks gedachton bij baar reeds des nachts opgekomen waren. Dierby lag eone uitdrukking van hoogmoedige tevreden heid op haar gelaat, toen zij naar de dat Uw bevelhebber, Uw rogeering en volk Uw diensten boogelijk op prijs stel len Uw af;tammelingen kunnen nieten zullen niet op of Uwe graven neerzien met een aDder gevoel dan van trots, en Kunnen zeggen: Hier ligt een held* Laat mij U zeggen, dat ik en iedere burger het hart van onze nieuwe regee- ring kan winnen door ons toekomstig goed gedrag, waaraan ik niet in bet minst twijfel. U nog eens alten voorspoed toew9n scbende, verblijf ik uw dienstwillige dienaar, C. 'DE 'WÉT, Huofdcomraandant van da stijdmaebt van den gewezen Oranje-Vrystaat UIT DE PERS. Wereldverkeer en handelspolitiek In de Januari-aflevering van de »Stimmen aüs Maria Laach" spreekt de bekende Room- sche schrijver pater H. Pesch S. J., naar B. V. in het »Kath. Soc. Wkbl." meedeelt, zich uit vóór graanrechten, waarvan hij zich echter een zeer gematigd voorstander toont; graanrechten zijn, volgens hem niet het eenige, zelfs üiet het voornaamste middel om den landbouw te redden. De landbouw in West-Europa heeft ongetwijfeld hulp noodig Hij gaat achter uit sinds 1870. Toch is de achteruitgang niet zoo groot als de cijfers zouden doen vermoeden, want door meer intensieven bouw verminderde de oogstopbrengst niet in gelijke mate. Men moet evenwel niet uit het oog verliezen, dat in de laatste twee mannen zag die vooruitwandelden, eeoe uitdrukking die verried, hoe goed het haar adelüjk hart deed, dat deze twee mannen met zulk een onvoorwaardelijke en onbegrensde eerlijkheid, zonder een.i- go de minste nevengedachte elkander over bun wederzijdscbe rechten verstonden, zoodat aan een vijandelijke wrijving van belangen bier volstrekt niet te denken was. Op den terugweg, diec men, ietwat sneller voortschrijdend, aflegde want de h6er Von Mmsdorf scheen door de gedichte gekweld, dat zijn neef en meije- erfgeoaam erg dorstig meest zyn gewor den, en een braudend verlangen naar een koelen dronk voelde op den terugweg gingen Ulricb Von Uffeln en Adelheid naast elkander. „Hoe geheel andera* zei Adelheid. zult ge u dit alles en onze omgeving voor gesteld hebben, dan ge het nu vindt, mijnheer Von Uffeln, zekerly r veel fraaier en rijker Uirich schudde het hoofd. „Of ik het mij fraaier heb voorgesteld O neeu wel anders ja maar om de waarheid te zeggen, eigenlijk heb ik het mij volstrekt niet voorgesteld. Een slot, een groote grondbezitting rondom, goedhartige en mij met aandoenlijke vriendelijkheid ont vangende menschen dat alles heb ik niet gewaagd mij voor^ te stellen. Myn vroeger leven was niet zoo, dal ik aan iets dergoljjks, wat mij bescheiden was, 25 jaren de bevolking van West-Europa ongeveer 3.000.000 inwoners grooter werd, zoodat de bevolking sterker vermeerderde dan de voedingsmiddelen. Zou in vroegere eeuwen een hongers nood of een duurte van levensmiddelen het gevolg zijn van die onevenredige ver meerdering, nu voorzag het hoog ontwik kelde wereldverkeer tegen ongekend lage vrachtprijzen even gemakkelijk in de be hoeften van geheel West-Europa, als in vroegere eeuwen de naaste omtrek inde behoeften eener stad. Even gemakkelijk en even goedkoop. De geringe vrachtprijzen maken het moge lijk, het met weinige kosten geproduceerde giaan tegen concurreerende prijzen op de Europeesche markten aan te bieden. De Amerikaansche farmer drijft roofbouw op de uitgestrekte gronden, die hij bijna voor niets heeft gekochtde Russische boer, pas uit lijfeigenschap ontslagen, kent even weinig behoeften als de Indiër. Bij zoo veel lager productiekosten kan dit graan zélfs goedkooper dan het inlandsche worden aangeboden Is het wonder, dat de Euro peesche landbouw achteruitgaat? Zijn de West-Europeesche Staten weerloos Kun nen zij hun landbouw van den onder gang redden Ja, meent pater Pesch, en, al zijn graanrechten niet het eenige, zelfs niet het voornaamste middel, graanrechten kunnen den enormen toevoer eenigszins ten minste tegenhouden. Invoerrechten echter zijn slechts raiddel. Zij hebben alleen recht op bestaan om het doel te bereiken het behoud van den landbouw zy mogen dus niet dieneD om den landbouw te verrijken ten koste van danken kon. Ik was steeds arm en aan mij zeiven overgelaten ik wis soldaat en wel zonder eenige roeping of neigiog, en ik gevoelde mij van dien tijd af on gelukkig in het schrikkelijk soldatenpak, waarin ik marebaeren en altoos m ircbee- ren moest naar plaatsen en oordeo, waar heen niets mij trok in dat soldatenpak moest ik ray als een doodvijand voor menschen beschouwen, om welken te helpen doodslaan, ik van honderden mij len ver gekomen was, zonder dat dezb menschen mij eenigszins aangingen, of mij iets in don weg gelegd hadden. En ais men zoo denkt en gevoelt, freule, neeft men geen vrienden onder de solda ten met wie men leven moet en men is alleen. Zonder vaderland, vrienden en levensdoel gevoelt men zich als een wil- loozen speelhal van het lot en verliest men de gedachte aan de mogelijkheid om mat ter tijd tot eigeD rechten, tot eigendom en eeue bestemming te komen. Men is zóo heen en weer gestooten, en er te zeer aan gewoon zich naar den wil van anderen te voegen en te bewe gen om aan het geluk van een zelf standig bestaan te gelooven en in den geest zich de dingen voor te stellen, die zulk een zelfstandigheid verleenen.* Terwyl haar begeleider op ernstigen toon zoo sprak, kmKte Adelheid, toestem mend en bewogen met het lot van een zoo vreugdeloos en aan zichzelvea over gelaten jeugd, zooals dezen neef en med6

Axelsche Courant | 1902 | | pagina 1