1. No. 29. Woensdag 16 Juli 1902. I8e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch -Vlaanderen. E. DIELEMAA, AXEL. Buitenland. FEUILLETON. De verdwenen Erfgenaam. ■mpusatte- Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 8 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 70 cent. Afzonder!. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Koning Edward verlaat morgen het pa leis om op zjjn jacht meer verscbe lucht te hebben, - een inderdaad koninklijke verbetering, want de lucht van Londen is als die van alle groote steden slecht. Het uur van vertrek wordt zeer ge heim gehouden Z. M. wordt getranspor teerd in een gesloten rijtuig om alles zoo stil mogelijk te doen plaats hebben. Men is nu te Londen weer vol hoop op het kroningsfeest; de gt-peesheeren hebben verlof daaitoe gegeven altijd behoudens die onzekerheid, welke aan elk menschehjk weten kleeft. Officieel wordt bekend ge maakt, dat de kroningsplechtigheid zal plaats hebben tusschen 8 en 12 Augustus Je juiste datum zal binnenkort vermeld worden. Het feest zal nu maar een dag duren; de kroning zelf niet langer dan een uur. Veel tijd wordt uitgespaard door het weg blijven van de gebruikelijke precidicatie, geen groot gemis, men zal dat artikel kunnen laten drukken, dan kan iedereen het lezen, die het wil. De optocht bekend onder den naam van bezoek aan de City, dm volgt op den dag der kroning, blijtt ook weg, maar overigens, zeggen de Engel- scbo kramen, zal er niets aan den luister der plechtigheid worden veranderd, wat zooveel zeggen wil als dat er bonte kleuren en goud en pruiken genoeg zullen zijn. Eindelijk hebben de Engelschen genadig besloten de censuur in Zuid-Afrika op te hellen. Brieven en telegrammen kunnen dus weer gewoon worden verzonden. Tot oader order blijft echter voor telegrammen 7) De advocaat schudde glimlachend het hoofd, terwijl op het gelaat der anderen iets als een trek van misnoegdheid te zien was. Want hoezeer de zaak een zeer aangename huivering beloofde, en ook de dalende avondschemering in den verborgen hoek van den toren donkere schaduwen wierp, welk een en ander een diepen indruk maakte, dien Runkelstein's geschiedenis op de bovredigendste wijze versterken kon, was het toch duidelyk dat zijne verzekering een halfdozijn dood kisten gezien te hebben, de uitwerking van zyn verhaal geweldig verzwakte. Zonder zulks te vermoeden bedierf de opperhoutvester het effect, dat hij wilde maken, nog meer dooi er bij te voegen »Daar konden er ook acht of tien zijn geweest, want de laatste verdwenen de duisternis van het groote eenzame vertrek, dat slechts in het midden door een op een tafel staande lamp verlicht word. Do doodkisten warea niet groot, niet voor volwassenen, maar voor kin deren. Hei veitiek was zeer verwaar loosd. Ik zag gioote hoopen kalk, die van de zoldering en de muren gevallen was, op den vloer liggen en, door de lamp be- scheneD, z»g ik aan de kranten de censuur gehandhaafd. Over eenigen tijd kunnen wij dus vrije brieven uit Transvaal en Oranje verwach ten. Het is echter de vraag, of wij er in den eersten tyd veel aaD zullen nebbeh. Er zull6n komen persoonlijke indrukken van menscben, wier gemoed nog gebeel verbijsterd is door hetgeen zij ouder den oorlog gezien en geleden hebben. Er zal een betrekkelijk nog lange tijd noodig zijn, om ben tot rust te laten komen en in staat te stellen met eenige kalmte te oor- deelen. Die indrukken zullen van plaat- selljken aard zijn, terwyl zij, die weten wat er eigenlijk omgaat, die een blik hebben ruim genoeg om anderen in te lichten, waarschijnlijk do pen niet zoo spoedig zullen opvatten. Ot alles zoo vlot zal gaan in de oude republieken ais de Engelsche pers, in na volging van de groote Engelschen-terstond na deu viede heeft uitgebazuind, wellicht om het verbaasd Euroop wat te kalmeeren, mag betwijfeld worden. Verzoenmg dei- rassen werd nummer een vaD het offici- eele piogram. In den strijd om de Kaapsche grondwet hebban wij reeds een voorproef van die verzoening. Z >ker, de Engelsche Regeering heeft zich flink gebonden door de schorsing der grondwet te weigeren het Kaapsche Parlement zal de volgende maand worden geopend en Gordon Sprigg is reeds met bet oog daarop naar Kaap stad vertrokken zonder verder aan de bijeenkomsten van de koloniale premiers te Londen deel te nemen. Daar ginds geeft 010D echter den stryd niet op, vooral nu men weet, dat Milner ook in dit op zicht een volslagen Rbodesiaan is. Te Johannesburg zijn de bekende stokebran- De opperhoutvester streek met de band over zijn gezicht en hield de oogen dicht toen bij ze weder opende schudde hij, als wilde bij het vizioen verwijderen, het grijze hoofd en zeide „'t Was afgrijselijk Allen zwegen, de oogen vol spanning op den verhaler gericht. Deze hernam eindelijk »Uit den vloer, achter in de kamer, kwam door de lamp beschenen een hoofd te voorschijn hut hootd vao een mensch met groote oogen en een snorbaardde groote oogen staarden mij strak aan, als of zij den muur en de vensterluiken kon den doordringen, en toen deze oogen de mijne ontmoetten, kon ik niet langer tu ren, maar steeg van het houtblok en be gaf mij huiswaarts.* Hebt ge bet hoofd gezien, Runkel- stein?* riep nu de heer Vod Mansdorf »maar als men een hoofd ziet, ziet men ook een mensch?" »Er was geen mensch bij het hoofd,* antwoorde de opperhoutvester met de diep ste overtuiging. »Ocü gekheid had nu de auvokaat knnnen uitroepen, maar hy zweeg, om zich niet een algerneene, onherroepelijke ongenade op den hals te halen, en bepaal de zich er bij, zijn meening over deze ongelooflijke geschiedenis te kennen te geven door spottend glimlachend het hooid te schudden. Was er geen mensch bij het hoofd?' herhaalde inmiddels de gestrenge edele den de »Star" en de »Leader", begonnen de Kaapsche loyalen een handje te helpen, hooge woorden spuwend tegen de Kaap sche grondwet. Ook in ander opzicht begint al het geharwar. Men weet, dat in de vredes voorwaarden staat, dat EngelaGd drie mil- lioen p. s. zal geven voor het opbouwen der Boerenwoningen. Elk eerlijk man zal dat dus opgevat hebben, dat Engeland die som geeft, omdat het in stryd met het rechtsgebruik have en goed van de Boeren op kannibaalsche wijze heeft ver nield. Die gewone opvatting schijnt echter niet de ware te zijn. Reuter, die meer malen voor de Engelsche Regeering offi- cieuse diensten verricht, meldt thans "uit Bloemfontein" dat er redenen zijn om te gelooven, dal m&n de nieuwe kolonies zal vragen een gedeelte van deze som uit eigen inkomsten te bestrijden, zoodat de Boeren, inplaats van bet geld als een geschenk te ontvangen, verplicht zullen zijn het als belastingbetalers zelf op te brengen. Dit wekt verbittering, zoo zegt Reuter, en maakt, dat de Boeren zeggen dijt de vredesvoorwaarden geschonden zijn. De Daily Mail" voegt hierbij, dat. de opvatting van de Boeren onhoudbaar is. Zal dit weer een vau de Engelsche streken zijn Volgens een telegram uit Pretoria heeft het Hooggerechtshof uitspraak gedaan, dat de mynmaatscbappijen verplicnt zijn de mijnrechten te betalen voor den duur van den oorlog. Let op, de internationale geld wolven zullen nog tranen storten over bet vertrek van Kruger. De overgave van de BoereD is nu volle dig. Het juiste cijfer is nog niet bekend, vrouw en daarop met peinzenden blik den verbaier aanziende zeide zy »Wat was het dan 't Was toch geen bloedend afgehouwen hoofd •Neen, meviouw, dat was het niet,* antwoordde de opperhoutvester, »bet stond zeer natuurlijk op den grond, als ware het uit den vloer gegroeid »Als een paddestoel,* zei de advocaat half luid. Een lange pauze ODtstondmen gaf zich zoo geheel aan da. door deze feiten ontstane mdrukken over, dat, toen nu mijnheer Von Mansdorf met de vuist op de tafel sloeg, allen verschrikt opspron gen. »Wie zal nu zeggen, dat dit niet de wonderbaarste geschiedenis is, welke ooit bestaan heeft 1" riep de heer Von Mans dorf, zich gedrongen voelende op zulk een heftige wijze zijne meening ter be krachtiging der zaak uit te biengen. »Ja,« zei de opperhoutvester, »en daar om juist had ik gaarne den rentmeester bij mij gehadhij zou de doodkisten en het hoofd gezien, en my uitgelegd hebben, wat een en ander beduidde. Maar hij wil er niets van hooren en houdt zich alsof hij my niet gelooft." »Ja,« nam nu de advokaat het woord »ge moogt u met zijn handwerk niet in laten ook de geestenziener blijft mensch en hou it niet van concurrenten die 's avonds zeer laat van een vrooiijke partij uit ldar naar huis gaan en daarbij maar het totaal gaat da 20.000 te boven, juist zooalc het op bet vasteland altyd berekend is tegen de officieele cyfers der Engelschen in. Het bekende Dordtsche bureau zond aan Het Vad.« den officieelen tekst van bet besluit, genomen op bet Volkscongres te Vereeniging Zaterdag 81 Mei, welk besluit de voorlooper was van den vrede. Dit besluit is te merkwaardig om bet niet in zijn geheel te kennen. Het luidt aldus: Deze vergadering van volksvertegen woordigers voor beide de Z, A. R. en O. V. S. gehouden te Vereeniging van 15 Mei tot 31 Mei 1902, heeft met leedwezen kennis genomen van het voorstel, door Z. M. Regeering gedaan in verband met het beëindigen van de bestaande vijande lijkheden en van hare mededeeling dat dit voorstel onveranderd moet goed- of afge keurd worden. Zij betreurt het dat Z. M. gouvernement absoluut geweigerd heeft met de regee ringen der republieken te onderhandelen op de basis onzer onafhankelijkheid of onze regeeringen toe te laten met onze deputatie in communicatie te komen. Ons volk toch heeft steeds gemeend dat niet alleen op grond van recht maar ook van de groote stoffelijke en persoonlijke op offeringen, voor zjjn onafhankelijkheid ge bracht. bet eene gegronde aanspraak op die onafbankelijkbeid heeft. Deze vetgadering heeft den toestand van ons land en volk ernstig overwogen en heeft vooral op de volgende feiten gelet L. Dat de krijgspolitiek, door de Britsche militaire autoriteiten gevolgd; geleid heeft tot algebeele verwoesting van het grond- van den weg af aan het oude boschkas teel komen.* Er ontstond nu een algerneene stilte en allen verdiepten zich in hunne ge* dachten over hetgeen uit deze zonder linge en tragische geschiedenis in het ver volg van tijd gebeuren kon, daar de op perhoutvester het toch blijkbaar slechts als een vizioen gezien hadimmers in bet oude, onbewoonde buis kon tocb niets dan een soort van vizioen geweest zijn »Zie daar komt waarachtig,* riep ein delijk mijnheer Von Mansdorf, de hand naar het oor zijner kruik uitstekend, om de glazen zijner gasten te vullen »daar komt waarachtig de rentmeester maar waarom stapt hij zoo langzaam. Ik zla het aan zijn tred, dat hem iets ernstig bezig houdt.* Inderdaad, de rentmeester naderde met zeer langzame schreden. De groote, een weinig voorovergebogen, gezonde maD, wiens helder glinsterende oogen in zijn avontuurlijk hoofd strak in het lucht ruim staarden, kwam onder de poort te voorschijn en trad regelrecht op het ge zelschap toe. »Hij scbynt zaken voor u te hebben, Leopold*, zei de dame des huizes tot haar echtgenoot, «anders zou bij ons dadelijk kunnen zeggen wat bij eigentlijk van Runkelstein's geschiedenis denkt en of hij iets meer van het oude kasteel weet.* •Faustelmann hebt ge iets voor my?* riep de heer Von Mansdorf hom toe.

Axelsche Courant | 1902 | | pagina 1