Binnenland. Rechtszaken. Bemeiigd Nieuws. maximum van 175.000", terwijl Ged Staten voorloopig hun voorstel terugnemen- Het amendement-VaD Deinse wordt verworpen met algemeene stemmen be halve die van den voorsteller. De heer Van Deinse neemt nu zijn andere amendementen terug. Het voorstel van Ged. Staten wordt alsnu in stemming gebracht en aange nomen met 29 tegen 10 stemmen Tegen stemmen de heeren Maas, De Jonge, Van der Have, Hammacher, Den Boer. Van Deinse. Vader van 's Graven polder. Noordqke Wisboom Verstegen en Houterman. In behandeling komt ook het voorstel tot verleening van een crediet ad f 3550 aan de Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeelandten be hoeve der Paardenfokkerij gedurende 2 jaren Het algemeen verslag der afdeelingen wordt uitgebracht door den heer Erasmus. In eene afdeeling opperden eenige leden bezwaar de gevraagde subsidie toe te staan, om reden reeds een vrij belang rijke subsidie aan adressante uit de Pro vinciale kas wordt verleend ten behoeve der paardenfokkerij, en. zooals een ander lid er bijvoegde, met de toekenning van aanhoudingsprijzen niet de noodige ijver en voorzichtigheid wordt in acht genomen, terwijl nog daarbij geoordeeld wordt, dat de Maatschappij, in deze de adressante, te weinig bijdraagt in verhouding tot de verlangde subsidie uit de Provinciale kas. Door andere leden, die in deze uit prac- tisch oogpunt meenen te mogen spreken, wordt niet dat gevoelen gedeeldzij oor- deelen dat er onmisbare behoefte is de verbetering en veredeling van het paar denras voort te zetten, ook door nieuwe aanhoudingsprijzen voor merriën en mer rieveulens uit te breiden, wat door ver schillende opmerkingen duidelyk gemaakt wordt. Blijkens mededeeling van den voorzitter hebben Gedep. Staten in dit verslag geen aanleiding gevonden wijziging te brengen in hun voorstel. De heer Wisboom Verstegen, ofschoon warm voorstander van al wat den land bouw betreft, kan niet meegaan met dit verhoogd subsidie. Hij meent dat men te ver gaat. Hij dient een amendement in om het subsidie te verminderen tot 2350. De heer Hennequin zet uiteen waarvoor de verhoogde subsidie noodig is; dit is om daaruit minstens 24 prijzen voor mer riën te kunnen bestrijden. De bedoeling is beter fokmateriaal te krijgen een jaar is er nu mede begonnen en het succes is van dien aard dat het wenschelijk is op den eenmaal ingeslagen weg voort te gaan De Maatschappij zou zelve gaarne meer geven maar kan niet boven de 400 gaan. De heer Maas beveelt aanneming van het voorstel van Ged. Staten aan op de gronden, door dat college en den provin cialen veearts aangegeven. Hij sluit zich aan bij den heer Henne quin en constateert dat de verbetering van het fokmateriaal te danken is ook aan wat de Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt doet. De heer Wisboom Verstegen repliceert nog kortelijkhij handhaaft zijn amen dement. De heer Van Lijnden sluit zich aan bij wat door de heeren Hennequin en Maas Het amendement wordt verworpen met algemeene stemmen behalve die van de heeren De Jonge, Den Boer, Noordijke en Wisboom Verstegen. Het voorstel van Ged. Staten wordt daarop met algemeene stemmen aange nomen. Eindelijk is aan de orde het voorstel tot heffing van opcenten op de grond en op de personeele belasting ten behoe ve van de provincie. Dit strekt om aan H. M. de koningin voor te dragen de heffing van respectie velijk acht en twintig en zes en dertig opcenten op de hoofdsommen der belas ting op de gebouwde en ongebouwde eigendommen en van een en twintig op centen op de hoofdsom der personeele belasting, over het jaar 1903. Het algemeen verslag der afdeelingen wordt uitgebracht door den heer De Veer Algemeen vereenigde men zich met het voorstel. Gedeputeerde Staten vinden in dit ver slag zooals door den voorzitter medege deeld wordt geen aanleiding eenige wij ziging te brengen in huu voorstel. Het voo'stel wordt zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Aangezien de agenda is afgeloopen en de vergadering niet langer wenscht bij een te blijven. sluit de voorz. de ver gadering in naam der Koningin. Hei bovenstaande is een uittreksel van hei in de »Mdd. Crt" voorkomende vol ledige vetslag der St aten vet gadeiing. De uitslag der Woensdag gehouden vetkiezing van leden der Eersle Kamer door de ötaten der verschillende provinciën is ais volgt Noord-Holland. Aftredende leden de heeren J. Breebaart Kz., M. de Jong en Jhr. Mr. J. W. H. Rutgers van Rozenburg. Hei kozen de heeren J. Breebaart Kz., met 51 van de 76 en M. de Jong met 53 van de 74 stemmen, en gekozen voorde vacature Rutgers van Rozenburg (die be dankt heett), Mr. W. F. van Leeuwen, burgemeester van Amsterdam, met 46 van de 76 stemmen, na een tweede stem ming en herstemming tegen den heer Hugo Muller, koopman te Amsterdam, die 30 stemmen had. Zuid-Hoiland. Aftredende ledende heeren J. P. Havelaar, Mr. J. G. F. S- Bevers en Mr. C. Pijnacker Hordijk. Voor de vacature Pijnacker Hordijk werden uitgebracht 76 stemmen. Gekozen de heer prof. Dr. J. Woitjer, hoogleeraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, met 45 stemmen. De beer Pijnacker Hor dijk had er 31. Herkozen de heeren Mr. G. S Bevers met 45 stemmen (op den heer A. Plate, voorzitter der Kamer van Koophandel te Rotterdam, waren 31 stem men uitgebracht) en J. P. Havelaar, met 44 stemmen (op Mr. W- H. de Beaufort, oud-minister van buitenl. zaken, waren 30 stemmen uitgebracht). Utrecht. Aftredend lid: de heer Jhr. H. P C. Bosch van Drakenstein. Herkozen de heer Jhr. H. P. G. Bosch van Dtakenstein, met 29 van de 37 stem men. De burgemeester van Utrecht, Dr. Reiger, had 3 stemmen, de overige stem men waren verdeeld. Noord-Brabant. Aftredende leden de heeren Mr. A. M. Sassen en Mr. J. W. van den Biesen. Herkozen de heeren Mr. J W. van den Biesen, met 47 en Mr. A M. Sissen, met 43 van de 51 stemmen. Blanco 3. Gelderland. Aftredende ledende hee ren Mr. W. C. J. J Cmmers en Mr. P. C. 't Hooft. Herkozen de beeien Mr. W. C. J. J. Cremers en Mr. P. C. 't Hooft, resp. met 35 en 39 van de 54 uitgebrachte stemmen, De heeren G. van Nijpen, lid dei Staten, en Mr. Pijnacker Hordijk, oud-gouv.-gen. kregen ieder 15 stemmen. Groningen. Aftredend lid de heer Mr J. H. Geertsema Cz. Gekozen bij tweede vrije stemming de heer J. E. Scholteo, met 25 van de 44 stemmen. Do overige stemmen waren verdeeld. FneslaDd Altredend lidde heer M J. Sickeuga. Herkozen de heer Mr. J Sickenga, met 24 van de 49 stemmen (waarvan 2 blanco) Vei der hadden het Statenlid, de heer De Vries te Minnertsga 20, de heer Pollema 1, de heer Edo Bensing 1 eu de heer Sickenga zonder verdere aanduiding 1 siem. Drenthe. Aftredend lid: d- i Mi H. van Lier. Herkozen de beer Mi. H. van Lier, met algemeene (34) stemmen. Overfjsst-l. Aftredend lidde hoer Mr A. J. Dijckmeester. Hei kozen de beer Mr. A J. D(jckmees ter, met 26 van de 43 stommen. B anco warou er 13; de o.orige verdeeld. Limburg Aftredend lid de heer H. G.L. Regout. Herkozen de heer H. G. L. Regout, met 42 van de 43 stemmen. EERSTE KAMER. Na de gehouden nieuwe verkiezingen is de verhouding in die kamer 27 libe ralen tegen 23 leden der rechterzijde, nl. 14 katholieken, 8 anti-revoluuonnairen en 1 conservatief, baron van Pallmdt. Vóór de algemeene verkiezingen in 1901 was de verhouding 31 liberalen te gen 19 anti liberalen. Op de dezer dagen te 'sHeitogen- bosch door de Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst gehouden algemeene ver gadering werd o. m. een zeer uitgebreid verslag uitgebracht in zake het onderzoek ingesteld naar mogelijke gevolgen dei vac cinatie, en dank gebracht aan de afdee lingen, die de commissie in staat hadden gesteld op zóó afdoende wijze het groote nut der vaccinatie in het licht te stellen. Piof. Stokvis, voorzitter dier commis sie, deelde mee dat slechts één op 50.000 gevallen min of meer ongunstige eu een op de 500.000 gevallen bepaald ongun stige invloeden door de vaccinatie had teweeggebracht. Hij melkte op dat niets in de geneeskunst absoluut onschuldig kan genoemd worden en achtte het t9n eenenmale onvruchtbaar om met tegen standers der vaccinatie in debat te tre den. Op verzoek der vergadering bljjft de commissie diligent. M. Ct. AXEL, den 11 Juli 1902. Tot deelneming aan het voorbereidend militair onderricht hebbeu zich alhier 30 jongelieden aangemeld. Toegelaten tot de Rijks boogere burgerschool met 5-jarigeu cursus te Utrecht, is G. W. K Hugenholtz, leeiling der Christelijke school alhier. Dooi de marechausséi is alhier in hechtenis genomen D. C verdacht van onzedelijke handelingen. In een Woensdagavond alhier ge houden vergadering in het c ifé >De roode leeuw* is een wieli ydersclub opgericht onder don naam »Ons vermaak* In de »St. Ct.* zijn opgenomen de statuten van de naamlooze vennootschip »Zelandia«, nieuws- en advertentieblad voor Zeeland te Hulst. Haar doel is het doen uitgeven en ex- ploiteeren van eene courant, genaamd »Zelandia«, gewijd aan do verdediging en verbreiding der katholieke beginselen. De vennootschap wordt aangegaan voor den tijd van 29 jaren. Het kapitaal der vennootschrp bedraagt ƒ7500, verdeeld in 150 onsplitsbare aan- deelen van 50. Daarvan zjjn 145 aandeelen geplaatst. Bq den landbouwer P. B. te Koe wacht haald-m dezer dagen onbekende inbrekers een zestal kippen weg. die zoo goed opgeborgen waren, dat de dieven met de localiteit wei goed op de hoogte moeten zijn B(j een paar andere bewo ners derzelfde buurt hebbeu zij ook hier en daar den neus gestoken, doch geluk kig niets gevonden. M. Ct. Naar we vernemen is concessie aangevraagd voor een stroomtram van Vlissingen naar Middelburg die den vol genden weg zal oemen: Vlissingen,station over deD ouden Vlissingschen weg naar Souburg, Abe le, Middelburg. PREDIK BEUKTEN TE AXEL Zondag 13 Juli 1003. Ned. Herv. Kerk Voorna 9 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz (Bediening H. Avon-nnaal.j Nam. 2 ure Ds J. B. T. Hugenholtz (Nabetrachting.) Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Ds K. J. Kapteijn Kerk B Voorm. 9 ure Ds. R. van der Kamp Nam. 2 ure Ds. R. van der Kamp Arrondissement»-Rechtbank te Middelburg. Ter griffie der Arrondissements-Rechtbank te Middelburg is namens J. F. B. v. E. en H. V., gedetineerd te Middelburg, (d* op den 28 Juni 1902 door die Rechtbankl tot 4 jaren gevang, veroordeelden wegeni de bekendo inbraken in het Goescheland) hooger beroep aangeteekend, terwijl de heer Officier van justitie dit deed tegen het ge- heele vonnis dus ook tegen den veroor< deelden, ontvluchtten en nog niet gepakten P. Z. Een afschuwelijk feit van dierenmis, handeling heeft onlangs plaats gehad te Hoogeveen bij een zending varkens, dit bestemd voor Engeland, vervoerd werd naar Hoek van Holland. Er was bjj die dieren een van een ander ras en om te voorko men. dat dit tjjdens het transport met de andere zou gaan vechten, werden hem voor vertrek de oogen uitgestokenEen ingesteld onderzoek toonde aan, dat dit was geschied le. omdat het dan niet meer kon zien 2e dat het dan »te veel pjjri zou hebben om naar de andere varkens te gaan. "J- En aaarbjj bleek tevens, dat zulk een gru weljjke manier van handpleD op de boo ten en snikken door de dierenvervoerderi meer gevolgd wordt. Men scbrjjft aan de »Nbr." Zes nur namiddag. - Exercitieveld Hint hameruitgang ('s Bosch.) Schutter-kapitein wandelt, wenkbrauwen fronsend, exercitieveld op en neer. Kjjkend op horloge. Driftig stampvoetend op den grond. Daar komen langzame schutters. Sommigen moe, zwaai slepend blinkend» wapenen anderen met schuins op hoofd slaande schako's - slordig dragend dl uniform blijkbaar aan Bacchus otferendn schutters. Aanvangsteekenen klinken dof en zwaar uit iam klinkende trom. Van verre in haastige langzaamheid li laat komende mannen. Kapitein troep monsterend met barschen blik officieren zoekend. Op eens echt kranig militair uitbarstend »'t Is me de schutterij wel Dondert maar op, allemaal Zonder protest af. Woensdagnacht omstreeks halfeen werd door de buren brand ontdekt in huisje in een hofje aan de Trompstraat te 's Gravenhage. De brand, die ontstaan schjjnt in een brandstoffenbergplaats, onder een bedste de. werd spoedig door de brandweer ge- bluscht. Deze vond bjj haar komst den bewoner die alleen thuis was, in bewusteloozen toe stand in bed De man werd door de poli tie naar het Ziekenhuis overgebracht, waai bjj Woensdagochtend het bewustzijn do{ niet bad herkregen. De politie heeft een onderzoek inge steld, daar uit verschillende omstandigheden o. a. uit het vinden van een briefje, schijol af te leiden, dat opzet in het spel is en de bewoner waarschijn lijk door verstik king een einde aan zjjn leven heeft wil len maken. Toen de Minister Chamberlain Maair dag in een cab van Westminster naardr A'heneumclub reed, viel het paard, waar door Z. Ex. met kracht voorover gewor pen werd en eene ernstige wonde aan hel hoofd bekwam Door den schok kwam hj met het voorhoofd tegen bet neergelaten sluitv- ester aan dat verbrijzeld werd. De wonde loopt van het raidden van het voor- hoofd tot den lechterslaap en is lot op het been doorgedrongen. Hjj stapte zeil uit het rjjtuig en werd verder naai hel hospitaal vervoerd, waar hij Dinsdag zfli 66ste geboortedag vierde. Gevaarlijk is di wonde niet, doch de patient is zwak tw gevolge van het bloedverlies.

Axelsche Courant | 1902 | | pagina 2