Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. moeilijk en daarom zwijgen we er hier over. De bouwgrond wordt aan de opper vlakte verwarmd door de zon. Zal nu de warmte van de bovenste laag ook mee gedeeld worden aan den ondergrond Zoo ja, geschiedt dit bij alle gronden even sterk Op de eerste vraag moeten we toestemmend, op de tweede ontkennend antwoorden. De warmte van den boven grond wordt inderdaad ook meegedeeld aan den ondergrond. Iedereen heeft dit wel eens opgemerkt Die verwarming gaat tamelijk langzaam Men heeft toch gevon den, dat de zomerwarmte pas in het najaar op eenige diepte merkbaar isen eveneens vindt men de laagste tempera tuur in de diepere grondslagen eerst in het voorjaar. Deze wijze van overbrengen der warmte noemt men geleiding en het vermogen van den grond om de warmte van boven naar onder te brengen, het geleidend vermogen. Dit geleidend vermogen du is voor alle gronden niet even groot. Dit is trouwens ook zoo bij andere licha men. Als we een ijzeren staaf aan het eeneeinde sterk verwarmeu, dan merkt men dat het andere einde ook al spoedig warm wordt. Als nu echter aan het niet ver warmde eind een houten staaf bevestigd wordt, dan merkt me, ook na langdurig verhitting ^an het ijzeren uiteinde, van de warmte zoo goed als niets. Dit komt, omdat hout de warmte zeer slecht geleidt. Men spreekt dan ook van goede en slechte warmtegeleiders. Goede warmtegeleiders zijn bv alle metalen; kalk en lucht zijn slechte geleiders voor de warmte. Vooral lucht geleidt de warmte zeer slecht. Hier uit volgt dat een losse, droge grond, die dus veel lucht bevat, de warmte zeer slecht naar beneden afgeeft. Daardoor ook komt het, dat een losse droge zandgrond zoo heet kan worden al de warmte blijft in de bovenste laag L. F. Chilisalpeter op etgroen. Liet het zich voor eenigen tijd aanzien, dat er op de hooilanden weinig gras zou komen, thans moet men erkennen, dat de opbrengst niet tegen zal vallen. Ver rassend vlug heeft in den laatsten tijd het gras zich ontwikkeld. Een paar warme dagen werkten als een tooverstaf. De boeren staan versteld over zoo'n sterken groei. Zeker, warme dagen bij voldoende vocht kunnen op hooiland wonderen doen. Maar - en hierdp dient ook gelet te worden - hoe geheel anders worden thans de hooilanden behandeld dan vroeger. Terwijl vroeger een groot deel van de natuurlijke groenlanden nimmer eenige bemesting ontvingen (ook al door gebrek aan vol doende hoeveelheden stalmest) heeft nu de moderne bemestingsleer ook d&Ar een dankbaar arbeidsveld gevonden Door aan wending van kalk, kali, phosphorzuur en stikstof in opneembaren vorm, heeft men ook onze graslanden tot hoogere producti viteit gedwongen. Is het wonder, dat onder die veranderde omstandigheden een paar gunstige dagen eene kolossale ver andering kunnen teweeg brengen Weldra dan zal het hooi verwijderd z(jn van de plaats, waar het gegroeid is dan maakt de landoouwer er gebruik van óf als weide voor z\jn vee óf om nog een tweede snee te winnen Daar echter door de eerste snede groote hoeveelheden plan- tenvoedingsstoffeD aan den bodem zijn onttrokken zal ook de opbrengst van de tweede snee in den regel geringer zijn natuurlijk ook al, omdat de groeitijd korter is. Toch kan de boer er nog veel aan doen om het etgroen een krachtigen stoot tot ontwikkeling te geven. En dit wel vooral door aanwending van direct werkende stikstof, zooals die voorkomt in Chilisalpeter. Want en dit zal ieder moeten erkennen op de meeste onzer graslanden heerscht zoo al geen gebrek aan stikstof dan toch gebrek aan opneem bare stikstof. En hierop komt het bij etgroen vooral aan. Hoe vlugger dit groeit, hoe eerder de koeien er van kuDnen pro- fiteeren Yan groot belang is dit. Wanneer het na het hooien sterk begint te drogen, dan wil zich het etgroen slecht ontwik kelen. Heeft bet zich echter van het maaien hersteld m. a. w. heeft het zich weder eenigzins ontwikkeld, dan is de nadeelige invloed van drogend weer niet zoo groot. Juist daarom moet de land bouwer trachten na het hooien den groei onmiddellijk zooveel mogelijk te bevor deren. en, wij herhalen het, dit kan ge schieden door toediening van Chilisalpeter. Zij, die dit gedaan hebben, zijn over de resultaten hoogst tevreden. Wij raden daarom aan, zoodra het hooi verwijderd is, per H.A. 75 100 Kgr. Chilisalpeter uit te strooien. Om zich van de resul taten te kunnen overtuigen raden wij verder aan, een klein gedeeite eens geen Chilisalpeter te geven Het verschil zal zich binnen enkele dagen openbaren AXEL, den 8 Juli 1902. Terecht wordt in de M. Ct. gewaar schuwd, tegen het loopen van kinderen op de bloote voeten op het strand, in en uit het water Er wordt gewezen op de gevaarlijke gevolgen hiervan, die kunnen bestaan in het trappen op verschillende scherpe voor werpen, hersenvliesontsteking, disenterie, darmkatarrh. blaaskramp enz. Ons dunkt, dat zulk een waarschuwing ook hier wel op zijn plaats isofschoon men nu hier wel geen strand heeft ziet men toch dergelijke knaapjes uren bloots voets in het zoogenaamde kanaal staan of loopen. Ongetwijfeld is ook dit niet van gevaar ontbloot en zal ook dat „voetjeswasschen" wel zijn nadeelige ge volgen hebben. Waar dr. Francken. geneesheer van het Kurhaus te Scheveningen in 1895 schreef, dat m«n de voetzool tegen den koelen bodem moest beschermen door het dragen van sandalen en men vooral moest ver mijden, dat de golven telkens over de voeten rolden, kunnen wij welgelooven, dat zulks hier eveneens van toepassing zal zijn. We willen derhalve de ouders aanraden, dit zooveel mogelijk hunne kinderen te verbieden. Het spoedigst zal o. i. het „baden'' zooals dat hier geschiedt, ver minderen, als die kleine badgasten eens dagelijks in de gelegenheid gesteld werden zich thuis, zoo niet geheel dan zooveel mogelijk te wasschen en op te frisschen Voor het toelatingsexamen aan het Gereformeerd Gymnasium te Kampen is J. M. Oggel, te Axel. - Men schrijft ons uit Zuiddorpe „Behandel de dieren m?t zachtheid, spaar de vogels, De Belgische kikkervangers zoeken on ze siooten en plassen weer van den vroe gen morgen tot den laten avond af, om met hun schepnet de kikkers te verschal ken. Vele van deze voor den landbouwer zoo nuttige dieren moeten het dan ook met het leven bekoopen. Jammer, hoogst jammer evenwel, dat ze. alvorens te ster ven, nog .een ware marteling moeten on dergaan. De vreemdsoortige jagers komen met hun buit op het erf van den herbergier, waar ze van Maandag tot Zaterdag ge logeerd zijn en storten de levende kik kertjes hals over kop in een diepen put met loodrechte wanden en daar kunnen de arme diertjes in het mulle zand heen en weer springen, tegen de wanden ho peloos opklimmen, afgemat en uitgeput neervallen en door hun minder afgetob de lotgenooten vertrapt worden, tot de voorraad groot genoég is, om aan de slachting te beginnen en ze uit hun lij den verlost worden. - Als een bijzonderheid kan worden gemeld dat bij den landbouwer H. v. H. te Westdorpe gisterenmorgen een kalf geboren is met twee koppen, vier oogen en drie ooren. waarbij een dubbele De rug en de staart waren die van een paard De aarsopening bevond zich boven op den rug. Het wonderdier heeft slechts kor ten tijd geleefd. - Aan den rjjksklerk ter inspectie der directe belastingen, invoerrechten en ac- cijnzen te Ter Neuzen F. Rosenga is met ingang van 16 Julia, s., eervol ont slag uit 's rijks dienst verleend Thans is te Terneuzen vanwege het departement van oorlog tegen 1 Ja nuari a. s. gehuurd het noordelijk deel van het huis aan de Heerengracht bij de Axelsche brug, om daarin de brigade marechaussée te huisvesten, waarvoor dit mooi gelegen perceel eenige verbouwing zal ondergaan." Bij gelegenheid van het 100 jarig be staan der Harmonie te Hulst werd al daar Zondag het eerste gedeelte gehouden van het festival dat a s. Zondag zal worden voortgezet. Zaterdagavond werd het feest aange kondigd door het lossen van geschut, het luiden der klokken en het houden eener muzikale wandeling door de aldaar be staande gezelschappen «Harmonie", «Apol lo" en «Vlijt en Volharding." Zondagochtend we: den de klokken we der geluid, wei den weder schoten gelost, en hadden de inwoners algemeen de vlag uitgestoken. Na aankomst van den middagtrein uit Terneuzen weid aan het station de stoet opgesteld, die zich daa>na onder het uit voeren van ma'schen door de verschil lende straten bewoog. Verder had het festival zijn gewoon verloop Bijzonder vermelding verdient echter de gezamen lijke uitvoeiing van den feestma: sch door de deelnemende gezelschappen onder di- rectie van den componist- den heer Aug. van den Eeckhout, Dit was een waar succes en zal ongetwijfeld den jeugdigen compo nist een piachtige belooning zijn geweest voor de zorgen aan zijn weik besteed. Uitmuntend slaagde ook deuitvoeiing van den huldezang door de koninklijke zangvereniging «Vooruit* en de zang vereniging «Viiendenbond* van St. Ni colaas. met medewerking der zangver- eeniging „Apollo" en begeleid door het muziekgezelschap „Harmonie, beiden van Hulst ondei directie van den componist den heer G. van Vlommeren te St Ni colaas oud diiecteur der Harmónie van Hulst, woorden van den heei C J Claas- sen te Hulst. Daar het heel mooi weer was en lek ker in de lucht, was er zeer veel volk op de been, dat zich in de grootste kalm te door de straten bewoog Het was eigen lijk voor een feest wel wat heel stil Des avonds was het marktplein h gior- no veilicht, wat een goed effect maakte onder de boomen, en prijkien boven het lokaal dei' «Harmonie, het hotel „De Giaanbeurs", in illuraineerglaasjes de jaar tallen 1802-1902 Met ingang van 6 Juli is bij kon. besluit aan den heer G. van Trappen, thans burgemeester te Hengstdijk, op diens verzoek eervol ontslag verleend uit die betrekking. Naar we vernemen zal in de ge meente Ossenisse spoedig een rijkstele foonkantoor worden opgericht. Tot heden worden de telegrammen naar Walsoorden geseind en verder per bode bezorgd. Naar Assen is gevankeljjk overge bracht J. C. R onderwjjzer aan de Chr. School te Noordbarj^e, verdacht op 21 Ju ni op den straatweg tusschen Assen en Beilen drie meisjes te hebben aangerand. Hij heeft een volledige bekentenis afge legd, ook ten aanzien van in Duitschland gepleegde feiten, waarvoor hjj eerst aan gehouden doch later weer in vrijheid ge steld is. De «Daily Express" ontving het volgende telegram uit Singapore. Eer; vree- seljjk lot heeft een leger getroffen van 10.000 inlandscbe soldaten in Serawak, uit gezonden tegen de koppensnellers in bet binnenland van Borneo. De expeditie Wtrd iu 700 booten de Batang-Loepar rivier op- g zond-n, in het zuiden van Serawak. In den eersten nacht werden de manschappen in een der achterste booten door cholera aangetast bjjna alle manschappen waren weldra aangetast, zonder twjjfel doordien zjj het vuile rivierwater, besmet met cholera kiemen, hadden gedronken. Op de vloot ontstond vreeselyke verwarring, maa>' de aanvoerder besloot toch Vei der te gaan. De tweede dag wa- d ravage door de cholpra nog erger. Honderden manschappen lagen dood of stervende in de booteneenige konden de vloot niet bijhouden en dreven stroomafwaarts. In den derden nacht waren er 800 dooden en drevi o 50 booten onbe heerd. Toen besloot de aanvoerder terug te keeren, maar voor de fei ugtocht. was afge- loopen, waren 21)00 man omgekomen. De oevers van de Batang Loepar-rivier waren bezaaid met lijken en stervenden. De Dajaks kwamen toen uit hun sc uilplaatsen en wierpen zich op de hulpelooze slachtoffers. De gansche rivier is besmet en de ziekte verbreidt zich verder. Van 16 tot en met 80 Juni 1902. Gfraauw. Huwelijks-Aangiften. 7. Jacobus de Koster. 30 j., jm. en Paulina D'Haan, 27 j., jd 20, Petrus Franciscus van den Berghe, 29 j,, jm. en JohaDna Maas 23 j., jd. Huwelijks-Voltrekkingen. 25. Jacobus de Koster, 30j.,jra. en Paulina D'Haan 27 jjd. Geboot ten. 12 Joseph Alphonse Marie, z van Alphon8us Marie Plasschaert en Maria Francken. Maria Cornelia Joanna Angelina, d. van Johannes Franciscus Ver- straaten en Angelina Francisca Michielsens. 14. Alphottsus, z. van Johannes Franciscus Pauwels en Paulina van Itegem, 19. Maria Johanna, d van Pieter Fianciscus Vlas veld en Mathilde van de Voorde. 23. Jo hannes Franciscus, z van Carolus Ludovicns van Viiembcrgen en Anna Catharina Gelt- rneijer. Maria Magdalena, d. van Seraphinus van Immerseel en Anna Maria van Gimst, 25. Honorë, z. van Pieter de Brujjn en Apolonia Rottier 28. Malvina Apolonia Maria, d. van Maria Penguet. 29. Julia Apolonia Judoca, z. van Ludovicus van Dosselaar en Anna Maria Daalman. Overljjden. 9. Willem van Arenthals, 58 j., echtg. van Anna Maria Bugs. 13 Jacobus Stevens, 65 j echtg. van Anna Maria Heijdens. Cornells de Koster, 2 m., z. van Jan Francies en Mathilde Durinck. 26. Anna Maria Totté, 1 j., d. van Judocus eu Leonie van Denderen. René Joseph Leeraert, 2 m., z. van Jacobus en Pharaïlda Johanna de Smaéle 29. Maria van Sikkelerus 4 j., d. van Cornells en Pheiomena van Heese. Hoek. Geboorten. 4. Adriana, d. van Jan Pieter Riemens en Janneke Overdulve, 5. Neeltje, d. van Adriaau de Zwarte en Berbera Sol. Janna Cornelia, d. van Frederik de Bree en Adriana Pladdet. Nicolaas, z. van Jan Bolleman en Neeltje van Cadzand. 9. Willemina, d. van LQenderb Riemens en Wilhelmiua Dieleman. 10. Hendrik, z. van Franfiis van Tatenhove en Janna Klaassen. Maarten, z. van Hermanus de Jonge en Helena de Bruijne. 15. Jan, z. van Anthonie Py'pelink en Jozina Helmen- dag. 24. Lena, d van Johannes Jacobus 't Gilde en Pleuntje Kempe. 25. Jacobus, z. van Jacobus van Do»seIaar en Elizabeth Scheele. 28. Johannes Andries, z. van Daniël Abraham Riemens en Janna Bareman. Overlijden. 2. Jan Mariuus Meertens, 8 m z. van Job en Adriana Vereist. Anna Meeusen, 49 j, echtg. van Johannes Rie mens. 29. Petrus Dieleman 62 j., echtg. van Maria Franse. Overslag. Huwelijks-Aangiften. 10. Henri Verplancke, 31 j., jm. en Josephina Maria Pollet, 22 j jd. Huwelijks-Voltrekkingen 18. Bernardus Seghers, 20 j., jm. en Mathilda Maria Sim oen, 19 j., jd, Geboorten. 6, Anna Maria, d. van Adolf Bonne en Joanna Maria Verhoeve. Zaamslag. Huwelijks-Voltrekkingen. 26. Christiaan de Graaf, 32 j., weduwn. en Tauneke de Pooter, 18 j., jd. Martinus Schieman, 26 j., jm. eu Cornelia Schieman, 18 jjd. Markus de Smidt, 36 j., jm. en Catharina Cornelia Dujjvestein 30 jjd. Overlijd-n. 18. Jan Jansen, 88 jweduwn. uit het lste huwelijk van Lena Wieraens en uit het 2de van Geertruida Dees. 20. Cornells Jacobus van Sweeden, 11 m., z. van Jacobus en Elizabeth Potters 28. Janneke Moes, 71 j., wed. van Coruelis Haak. 30. Marinus de Bokx 88 j., z. van Her manus en Hebrina Riemens.

Axelsche Courant | 1902 | | pagina 3