AXEuuuuu No. 24. Zaterdag 28 Juni 1002. 18e «luarg. Nieuws- en Advertentieblad 3>\ I °o voor Zeeuwse li-V I a a 11 d e r e ik F. DIELEMAfl, Buitenland. FEUIIiliETOS. DE VERDWENEN ERFGENAAM. Landbouw. Dit Blad verschjjnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 eent; franco per post 60 cent voor België 70 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER AXEL. Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot, Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Als eeo loopend vuurtje verspreidde zich Dinsdag te Londen het bericht, dat de Koning ernstig ziek was en dienten gevolge de kroning uitgesteld werd. Te zeggen, dat deze tijding geheel on verwacht kwam, ware de waarheid te kort d06n, meent 't "Vad. Immers het publiek was beslist van oordeel, dat Koning Eduard veel zieker moest wezen, dan officieel was verteld. Maar dat neemt niet weg, dat het volk bet tragische voelt van het lot, dat den Koning treft, wien de kroon dreigt te ont gaan op het moment, dat hy de handen daarnaar uitstrekt. En met de nieuws gierigheid van een volk, dat van de moeder' borst af met de krant is grootgebracht, loopt het publiek nu te hoop voor de dag- btadbureaux in Fleetstreet en in de buurt van Buckingham Palace wachtend op de berichten, die van tijd tot tijd zullen be kend gemaakt worden. Dat de toestand des Konings ernstig is, zal wel duidelijk zyn uit de medische bijzonderheden, die telegrammen meldden en olficieole berichten bevestigen. Ver moedelijk is de operatie noodig geworden door de middelen, die, met alle geweld, op 's Konings eigen verzoek, zijn aange wen 1, om hem in staat te stellen zoo spoedig mogelijk de uitgeschreven plechtig heden bij te wonen. Nu is alles wat officieel geregeld was uitgesteld, tot wan neer is niet te zeggen. Want de vier lyfartsen des Konings, die hem geopereerd bebben, spreken van het wegnemen van een groot abces en in het eerste bulletin was sprake van perforaties der weefsels. »Ge moet u dus, daar we denzelfden weg gaan, mijne begeleiding laten wel gevallen, had hij baar gezegd. Daar zij zweeg, vroeg hij, steeds naast baar voortgaande »Wien behooren deze zeer fraaie boo- men „Ik begrijp u niet,* antwoordde zij. »Ik bedoel, wie is de ongelukkige ge lukkige, wien deze uitgebreide bosschen als eigenaar vasthouden en hem dwingen zich te plagen met ze tegen houtdieven en wildstroopers te beschermen »Ha meent ge 't zoo antwoordde glimlachend de prinses. »Nu ja, zoo meen ik hetDe raensch behoort veel meer aan de voorwerpen, dan de voorwerpen aan den mensch be hooien. Vindt ge 't niet bespottelijk, dat wanneer een zwak, gebrekkig menschen- kind door het woud of over het veld gaat, bij gelooft dat alles hem behoort. Even als of de rups, die over een eikenblad kruipt zou zeggenDeze boom behoort mij. De Arabieren hebben een spreek woord „Als de haan kraait, gelooft hij dat de zon om zijuentwil opgaat.* Bos sohen, velden, bezittingen, dat alles staal «og na duizenden jai en in denzeltden toe- Gesteld dus al, dat Koning Edward er van opkomt, wat ernstig woi dt betwijfeld door een deel van het publiek, dan zal zyn genezing toch nog al wat tijd vorderen In de omgeving des Konings was er sinds eenigen tyd vrees voor iets ergs, omdat men zag, dat het niet goed ging met den Koning. Ook d% geneesheeren vertrouwden den toestand niet, maar hoopten, dat Z. M bet met de kroning nog wel zou uithouden. Dinsdagmorgen werden de vermoadeus dat de ziekte van zwaren aard was versterkt, de Koning bleef echter vast voornemens om de kro ning te doen doorgaan, al moest ik er bij neervallen, zeide hij Men overtuigde hem ecbtei, dat voor het gevaar van zijn ster ven alle andere overwegingen moesten wijken. Lord Lister en sir Thomas Smith werden ontboden en kort na twaalf uur werd de operatie verricht door sir Franc. Treves. Toen de Koning uit zijn ver dooving ontwaakte was zijn eerste woord George, waarop de Kroonprins enkele oogenbliuken bij ham werd gelaten. Kort daarop werden ook 's Konings kleinkin deren by hem gelaten. De Koningin bleef den geheelen middag en avond bij den Koning. LONDEN, 26 Juni. Bet bulletin van half 11 luidt: De Koning had een beteren nachten genoot wat verkwikkenden slaap. De toestaud is in alle opzichten verbeterd, de organische toestand geheel gunstig, ook de staat van de wond is bevredigend. MADRID, 26 Juni. Een geweldige ont ploffing had hedenochtend plaats in een kruithuis van het militaire kampteCara- stand, terwijl de mensch, om te bestaan er aan geboeid en gekluisterd was, zoo- als de rups aan haar eikenblad.* „Wat komt er dat op aan,* antwoord de de prinses, „de mensch blijft toch meester over zijn eigendom, schoon hij sterven moet, na hem komt de zoon, de familie „Om op dezelfde wijze gekluisterd te zijn. Deze wouden behooren ge hebt me daaromtrent geen inlichting gegeven - waarschijnlijk den vorst van Idar; kunt ge loochenen, dat bij eeu arm man is, die door het bezit van zijn nietig steed- je, aan zijn onbewoonbaar voorvaderlijk slot, met de yskoude, tochtige gangen en onaangename, slecht verlichte vertrekken met de breede, ongezonde waterplassen als grachten er omheen, gekluisterd is, en duizenden banden hem met veel ver driet en weinig genoegen aan zulk eeu bezittiDg boeien, waaraau hij behoort en die hem niet loslaat. Verplaatst u in den toestand van zulk een benijden landeigo naar. Stel u voor hoe hij op donkere regendagen in een der diepe, in de oude muren van het slot gebroken venster nissen slaat, naar de loodkleurige lucht staart en in zijn oor de droefgeestige woudstemmen hoort blazenMeent ge dat zulk een mensch geen hart. geen ver langen naar een licht, schoon en zonnig verschiet zou hebban. Maar zijn slot, zijn bosschen, zijn weiden, zyn turfveenen, zijn schaapkuddon, zijn borooktu pacht- bancbel, bij Madrid. Het gebouw stortte ineen en onder het puin werden vele slachtoffers bedolven. 54ste Landhuislioudkundig Congres. De verg. van het congres werd Dinsdag druk bezocht en door den voorzitter, burgemeester Vermeys, geopend met een welsprekend woord waarbij in herinnering werd gebracht dat Zierikzee voor de tweede maal het congres ontving (ook in 1874 was Zierikzee gastvrouw en werd de wensch uitgesproken dat ook nu door overleg en vriendschappelijke bespreking goede vruchten verkregen zouden worden voor den Nationalen Landbouw. Spreker schetste de vreugde van het Nederlandsche volk over het herstel der Koningin en uitte den wensch aan H. M. in liet buitenland den groet en den heilwensch van het congres over te brengen. Daartoe werd besloten Nog werd meegedeeld dat het aantal vaste leden 321 en het aantal buitengewone leden 256 bedraagtdat de Minister van Waterstaat, de directeur- generaal van Landbouw en de inspecteur van Landbouw het congres zullen bijwo nen en dat de Minister van Binnenland- sche Zaken en de Commissaris der Ko ningin in Zeeland door ambtsbezigheden verhinderd zijn te komen. Op 't Congres werd na de opening door den voorzitter het eerste -'raagpuut ingeleid door den heer J. de Koning (Hil versum). Dit vraagpunt luiddeWelke waarde hebben tegenwoordig de verschil hoeven hebben hem en laten hem niet los. En bij hem in de andere venster nissen zitten bleeke gestalten met van aanhou dende verveling verslapte wezenstrekken met blauwe kringen om de flauwe oogen zijn drie of vier ongehuwde dochters, die do werklooze handen boven nutteloos borduur- en knoopwerk in haar schoot gbvouwen houden. Ook z(j zien tot de loodkleurige lucht op, wi>r wolken het verschiet omhullen, zooals de hopeloos heid van haar leven bare toekomst in het grijs hultook zij luisteren naar het treuiig jammergehuil vau den wind. Ge looft ge dat in dez9 arme meisjes ook niet het verlangen naar leven en geluk, naar glans en liefde, naai een vrij aan- zyn onder vrije menschenzielen klopt? Gelooft ge dat deze arme, opgeslotene wezens ook niet gtarne even zoo lustig, moedwillig en vroolijk uit de oogen zou den zien als in dit oogenblik ge met uw schitterende oogappels doet, lieve freule ?u De piinses had, aanvankelijk een wei nig verbleekend, zich zeer genegen ge voeld over deze rede van den wonderlij ken filozoof aan hare zijde verstoord te wordenmaar vervolgens begon zij er vermaak in te. vinden en, bij de recbt- streeksche persoonlijke wending zijner pre dikatie, barstte zij in vroolijken lach uit. Hoe,* zeide hy, »lacht ge om deze arme wezens, die in hun oud kasteel op gesloten zijn, wijl zij er aan behooren, wijl het bezit zo tusscheu ziju ijzorou stangen lende motoren voor den landbouw. Inleider zeide niet te zullen spreken over beweeg kracht die men elders weet te verkrijgen, maar die hier ontbreekt door natuurlijke oorzaken, zooals opgevangen zonnewarm te (in Californië toegepast) en electriciteit opgewekt door stroomend water. Hier te lande heeft men de keus t usschen motoren voortbewogen door wind, stoom, gas, benzine of electriciteit. Windmotoren worden herhaaldelijk aanbevolen, maar een bezwaar is dat een winddruk noodig is vau 4-7 M. in de seconde. 200 a 250 dagen per jaar wordt dit hier verkregen, doch veelal maar enkele uren daags, zoodat een groot deel van't jaar de wind- motoren onbruikbaar zijn. De voor- en nadeelen der andere ging spreker na en concludeerde, dat in 't klein en gemiddeld landbouwbedrijf de stoomlocomobiel 't best voldoet, voor groote bedrijven of voor eenige bedrijven gezamenlijk zijn elec- trische motoren te verkiezen. Enkele vragen werden gesteld door de heeren mr. A. C. v. Daalen (Bennekom), H. M. Hartog (Barneveld) en Jos. van der Have (Frederiksoord), welke vragen de inleider beantwoordde. Het tweede vraagpunt, nl. de nood zakelijkheid van toezicht op den vleesch- uitvoer. werd ingeleid door mr. v. Roose- gaarde Bisschop, secretaris der Ned. Kamer van Koophandel te Londen. Uit 't gedrukt praeadvies stippen we aan, dat in 1901 uit Nederland in Enge land werd ingevoerd voor bijna 3 millioen pond sterling aan vleesch. spek enz. Bij den reusachtigen invoer in Engeland neemt ons land een belangrijk aandeel. Wat betreft invoer van spek zijn we de 5e in vastgeklemd houdt. Ge moest slechts eens -zulk een ongelukkig, noch voor de we reld, noch op zichzelf nuttig prinsessen leven leiden slechts een jaar lang.* De prinses lachte andermaal en wend de zich vervolgens tot hare begeleidster om. Marianne zag er zeer ontsteld uit, maar glimlachte toch. Waar hebt ge zulke prinsessen be studeerd, als ik vragen mag?* zei nu de joDge dame. Ik ben reeds in menige hut en in menig vorstelijk huis geweest,* hernam de vreemde einstig. »En,« viel de prinses hem in de rede, hebt ge by het bezoeken van een dier vorstelyke huizen u niet bewogen gevoeld een dezer van verlangen smachtende zie len uit haar gevangenscahp te verlossen en in de vrijheid met u mee te nemen »Neen,« zei de vreemde, pijnlys. glim lachend,want ik zelf ben niet vrjj.« »Niet vry verloofd voer de^prinses voort die geloofde met dezen zonderlin gen man nu reeds volkomen op den toon van scherts en spotternij te kunnen spre ken. .Verloofd? Neen. Maar mijn hart is gevangen, het ligt in den toover van een enkelen blik, die mij eens geroerd heeft en mij nu met vlammend schrift diep in de ziel geschreven staat.* »0, dat luidt bovenmate romantisch,* riep de prinses, »een enkele blik, die de macht hoeft gehad u te binden wolk

Axelsche Courant | 1902 | | pagina 1