Uinnenlaud. 'ruviiicialc Staten van Zeeland. Zoo'n standje zou spoedig aanleiding tot een opstand kunnen geven en is dus niet vaD gevaar ontbloot. Aan bet eind van deze maand worden 400 gevangenen van Ceylon teruggebracht naar Zuid-Afrika. Deze zijn aüen Boeren die zicb tijdens den oorlog aan Engeland hebben onderworpen. Als bet spit is, is bet tocb nogal erg met Koning Edward, want de gen beeren hebben gezegd, dat 7,. M zich niet mag vermoeien om al zijn kracht te be waren voor de kroning, die zeer vermoei end woidt gebeeten. Er gaat, zou men zoo zeggen, nogal wat van de pret af met zulk c od half zieken, zwakken Koning, maar er is niets aan te doen. De Ierscbe leden van het Lagerhuis hebben onder voorzitting van John R»d mond bet besluit genomen, als protest tegen bet wanbestuur van bun land, met deel te nemen aan de kroningsplecht ig heden. De Ierscbe partij wordt uitgenoo- digd op den Kroningsdag, 26 Juni, om elf uur, te Dublin bijeen te komen, om over den toestand van Ierland te beraad slagen. De ministei van binoeolandscbe zaken brengt in de »St. Ct." ter algemeene kennis dat H. M. de Koningin het verlangen heeft kenbaar gemaakt, dat de openbare viering van de herdenking van den ge boortedag van H. M., die ditmaal opeen Zondag valt, plaats hebbe op Maandag daaraanvolgende. Uit Schaumbuig wordt gemeld: De gezondheidstoestand van H. M. de Ko ningin blijft bevredigend. H. M gaat da gelijks een ol iweo keer uit lijden en heeft ook reeds kleine wandelingen gemaakt. Het weer is er niet bijzonder gunstig. Aan de vooi stollen door Gedeputeerde Staten ingediend voor de aamstaande zit- tiog der Provinciale Staten van dit gewest octleenen we aan de M. Ct. In hun voorstel tot het verleenen van een subsidie voor een stoomtramweg van Houionisse naar Selzaete wijzen Ged. Staten erop dat de ontworpen tramlijn zal aansluiten, aan de eone zijde aan den in aanleg zijnden tramweg van Hulst naar YValzoorden, aan de andere zijde door liet aanleggen van een tramweg van de grens naar liet spoorwegstation te Selzaete aan bet Belgische spoorwegnet. Voor de te doorsnijden landstreek is liet. nieuwe verkeersmiddel van groot be lang het zal «oor hare ontwikkeling, zoowel met het oog op landbouw als nijverheid, zeer bevorderlijk zijn. Ook in verband met de aan andere ti am wegen verleende subsidiën meenen Ged. Staten, dal er termen zyn, om het tot star.d komen van deD ontworpeD tramweg te bevorderen door bet gevraagde subsidie te verleenen, mits. 10. de naaslbelangbebbenden door het \erleenen van bijdragen blijk geven dat d larop door hen prijs wordt gesteld, en «Slechts naar Spanje herhaalde de p ichter op bitteren toon. «Nu j i, de mees* tco onzer jongelingscnap uit deze streek moesten naar Spanje gaan. Hoeveel van hen ztdlen teiugkomen? „Uw erfgenaam zal terugkomen, pach ter - vei trouw op God!" zei de piinses eenigsziDs bewogen. «Ge hebt immers tijding van hem, denk ik?« »Ik heb ze,„ zei de boer, „er. wel door iemand, die vandaag teruggekomen is.« «Ook,* hernam de jonge dime, «mol den de nieuwe bladen, dat de keizer al de troepen uit Spanje laat terugkomer, om ze hier in Duitschland te gebruiken.» „Om hier bun eigen landgenooten te bevechten.* «Wie weet antwoordde de prii ses «niemand kan vermoeden wat van dezen ooi log worden zal en of het den ge il lieëerden gelukt ons weder tot vrije men- scüen te maken.* Wordt vervolgd 2o. de verbinding van den ontworpen tramweg met de haven te Walzoorden en met het Belgisch spoorwegnet verzekerd zij, Ged. Staten stellen voor het besluit te nemen, waarvoor een ontwerp hieronder volgt; daaibij is rekening gehouden met de voorwaarden, welke bij besluit van 16 Juli 1901 werden gesteld bij het verleenen van subsidie voor een stoomtramweg van Middelburg naar Domburg met een zijtak van Koudekerke naar Vlissingen. Het ontwerp besluit luidt: De Staten der provincie Zeeland bo- sluiten aan eene Nederlandscbe Maatschappij voor den aanleg en de exploitatie van een stoomtramweg van Hontenisseover Heogst dijk, Stoppeldijk, Boschkapelk», Z lainslag Axel en Zniddoipe tot de Belgisch*-, grens in de richting van Selzaete, of bij naasting var. dien tramweg door den Staat der Nederlanden aan dezen, een subsidie te veilaenen van een derde der kosten van aanleg met inbegiip van aankoop van het rollend materieel tot het maximum van f 175,000, verminderd met de tegen 4°/0 gekapitaliseerde waarde der sub. 1». te noemen bijdragen, onder voorwaarde lo. dat door belanghebbenden (gemeen ten, polders of derden) bijdragen worden verzekerd tot een bedrag van ten minste 57.640, te storten in ten hoogste 20 jaarlijksche termijnen, en dat de aan ge meenten en polders toeoehoorende, voor den aanleg van den tramweg noodige, eigendommen kosteloos in gebruik worden afgestaan 2o. dat ten genoegen van Ged. Staten zekerheid worde gegeven, dat de verbinding met de haven te WalzoordeD en het gedeelte van den stoomt ram weg op Bel gisch grondgebied van de grens tot het spoorwegstation te Selzaete tot stand komen 3o. dat de aanlegplaats hebbe volgons door Ged. Staten goed te keuren plans, bestekken en detail-begrootingen en onder toezicht van Ged. Staten, dat de wei ken en leveringen zooveel mogelijk, ter beoor deeling van Ged. Staten, in bet openbaar zullen worden aanbesteed en dat deze openbare aanbestedingen, zoowel als de onderhandsche en de contracten tot aan koop van de benoodigde eigendommen, de goedkeuring van Ged. Staten behoeven 4o. dat de gebeele onderneming, na opneming en goedkeuring der lijn vanwege Ged. Staten, uiterlijk 1 Juni 1906 in exploitatie kome en daarna onafgebroken blijve 5o. dat ten minste 5 ritten dagelijks, zonder verplichting voor den Zondag, heen en weder worden volbracht, waai van 4 ritten tot vervoer van personen en 1 rit meer bepaaldelijk voor goederenvervoer zijn bestemd 6o. dat de dienstregelingen van het personenvervoer en de vrachttaiieveo ooi- het personen- en goederenvervoer ondei- worpen zijn aan de go -.fkeuring van Ged. Staten, met dien veisiande dat, indien de maatschappij mocht meenen op den Zond ig treinen te moeten laten loopen, aan het dienstpersoneel om de 14 dagen een geheel vrije Zondag worde gegeveu 7o. dat de uitbetaling van h*-f subsidie zal gescbieden in 20 gelijke jaarlijkscbe termijnen, berekend uaai een rentevoet van 4°/0, waarvan de eerste termijn vei valt op den achtsten dag na den aanvang dei- exploitatie en de volgende termijnen tel kens een jaar later, behoudens dat in het laatste jaar, waarover het subsidie loopt, 10°/0 van het bedrag tot vei haal van mogelijke korting of boote wordt ingehou den en eerst na afloop van bet jaar wordt uitgekeerd 8o. dat voor eiken, met overeenkomstig de goedgek urde dienstregeling volbrach ten rit 50 zal worden gekort, lenzp overmacht hebbe beslaan 9». dat, voor 1 Juii 19Ü4 ten genoege van Ged. Staten het bewijs worde geleverd, dat hot benoodigde aandeelon-kapitaai geheel geplaatst is en bet sub. lo, geëischU suboidie van belanghebbenden is toegezegd. Het bestuur van den Oud-Vogelschor polder verzoekt een renteloos vooi schol van 7225 uit de provinciale fondsen voor de bestrating en de begrlnding vac wegeD in dien polder. De Ottd-Vogelschor polier zal daarvoor verboGden worden met den keiweg van Philippine, met het station Philippine van van den spoorweg van Ter Neuzen naar Gent, met den grindweg, loopende naar het huisje Driekwart bij den bij het lijk in onderhoud z(*ndtn kunstweg aan do westzijde van het kanaal van Ter Neuzen naar Gent, en met de aldaar gelegen los en laadplaatsen. Daar de voorgenomen wegsverbetering zeer in het belang van den landbou w moet worden geacht, komt Ged Staten, in aan sluiting aan de ook vroeger door uwe vergadering genomen besluiten, het vei leenen van hulp uit de provinciale kas gerechtvaardigd voor. De kosten zjjn geraamd op 14.450, terwjjl de polder bovendien voor zijne rekening neemt de kosten van aankoop van grond voor den nieuw te maken weg ad 1300 en de belanghebbende grond gebruikers de noodige materialen kosteloos zullen vervoeren. Het gevraagde voorschot van 7225 bedraagt derhalve nog met helft van de geheele kosten van het werk. Ged. Staten stellen voor het verzoek in te willigen. De vergadering van ingelanden van den Stoppeldijkpolder vraagt een renteloos voorschot uit de provinciale fondsen van de helft der op 35.740 geraam 1e kosten van aanleg van eene keibestrating in ver schillende wegen. Genoemd bestuur wenscht met mede werking van anderen de wegen te bestraten, welke eene verbinding vormen tusschen de begrinde Veerstraat in den Stoppeldijk polder en de keiwegen in den Catharina- polder, waardoor een doorioopende kunst weg wordt verkregen van den Stoppeldijk- sa den CatharinapoliQr mat aangrenzende omgeving naar de spoorwegstations Axel en Kijkuit en verder het gehucht Lunters- boek, behoorende tot de gemeente Stoppel- dyk, langs een kunstweg met de hoofd kom dier gemeeote (Rapenburg) woidt ver bonden. De verbeteringen zullen voor het land bouwbedrijf van veel belang zijn en ook ten goede komen aan het algemeen verkeer, daar goede verbindingen zullen worden verkregen, b. v. tusschen de bebouwde kommen van Boscbkapelle en Stoppeldijk eenerzijds en die van Axel anderzijds de kunstverbinding tusscben deze loopt thans over een omweg langs Zaamslag. Onder de to bestraten wegen is begrepen een begrind gedeelte aan bet einde van den wegnaar Luntersboek ter lengte van 290 M. Het komt Ged. Staten niet gewenscht voor, om voor deze verandering van kunst- bedekking renteloos voorschot te verleenen. Wordt die verbetering dringend noodig goacbt, dan zal zij door de belanghebben den uit eigen fondsen dienen te gescbieden. In evenredigheid tot de lengte der te bekeien wegen (4231 Mvermindert dan de raming met 2420en derhalve tot ƒ33.320. Ged. Staten stellen voor een renteloos voorschot te verleenen van 16 660. AXEL, den 20 Juni 1902. Gisteren had alhier ten kantore van dhr. van Dishoeck de aanbesteding plaats van het bestuur van den polder Beoos tenblij Benoorden van het maken van 1625 M grindbaan in twee gedeelten van de in dien polder gelegen Lange dreef. Hiervoor schreven inK. de Vos voor 2656P. Meeusen voor 2579, beiden van Terneuzen en J. Naeije van Axel voor 2500. Aan den laagsten inschrijver is het werk gegund. Voor het toelatingsexamen voorde Hoogere Burger School met 5 jarigen cur sus te 's Gravenhage is o. m. geslaagd de jonge heer J. Bloot, leerling der O. L. S. alhier. In de Dinsdagavond te Zaamslag gehouden raadsvergadering, waar met uitzondering van den heer A de Kraker alle leden tegenwoordig waren, werden tot leden van het algemeen burgerlijk armbestuur benoemd de heerenW. de Mul en A. den Decker. Besloten werd om op de a s. veemarkt de gewone pre- mieën uit te loventengevolge van de geringe deelneming aan de vroegere veu- lenmarkt werden daarvoor geen premie- ën meer vastgesteld, De commissie van keuring zal bestaan uit de heeren J. de Putter voorz., en J. Bruijnzeel en S. de Mul, leden. Vastgesteld werd een nieuwe veror dening, regelende het herhalingsonderwijs. Het voorstel van B. en W om de door het tramcomité Hontenisse Selzaete gevraagde subsidie niet te verleenen werd afgewezen in plaats daarvan werd met 6 tegen 4 stemmen aangenomen het voorstel van den Voorzitter, om voor den tijd van 20 jaar een subsidie toe te staan van 275tegen stemden de hee ren Van de Ree, Geelhoedt, Wilhelmus en De Mul. Een verzoek van de bewoners van het Zaagstraatje om plaatsing van een lan taarn, werd tot een volgeDde vergadering aangehouden. In de Woensdag gehouden open bare vergadering van den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, is o. a. verslag uitgebracht over het beroep van het bestuur van den ca- lamiteuzen Nieuw-Neuzenpolder te Ter- neuzen tegen de weigering van Ged. Staten van Zeeland om goed te keuren een besluit van dien polder tot verkoop van inschrijvingen op het Grootboek der N. W. S. ten behoeve van wegverhar ding. (M. Ct.) Onder begunstiging van prachtig weer werd Woensdag te Vlissingen een festi val gehouden, b(j gelegenheid van het 25-jarig bestaan van Vlissing's Mannen koor, waaraan door negen zangvereni gingen en drie en twintig muziekgezel schappen werd deelgenomen, allen uit Zeeland. Uit Oostelijk Zeeuwsch-Vlaan- deren namen deel de volgende fanfaren- korpsen Elk naar zijn krachten te Hoek, Opwaarts te St. Jansteen, Weldoen door vermaak te Zeeuwsch Clinge, St. Cecilia te Stoppeldijk, De Volharding te Zaamslag en Concordia te Axel. Omstreeks één ure waren de gezel schappen aangetreden op de Groote Markt, waar door Vlissing's Mannenkoor vóör het lokaal „de Oude Vriendschap* het zangnummer Holland's Gloiie van Richard Hol werd uitgevoerd. In de groote zaal van genoemd locaal werd daarop de eere wijn aangeboden vergezeld van de ge bruikelijke toespraken, o. a. van den burgemeester, den voorzitter van den bond „Zang veredelt" en den voorzitter van Vlissing,s Mannenkoor. Na het zingen van een feest-toast door de feestvierende vereeniging, kwam de opstelling van den stoet, wat in weinige oogenblikken was largespeeid en toen op raarsch I Het eerst naar de Noordzee Boulevard. Daar werd op de rotonde bij het stand beeld van M. Az. de Ruijter door al de deelnemende gezelschappen het lied Wil helmus van Nassouwe, oude toonzetting uitgevoerd. Boven verwachting liep dit af en het was wezenlijk mooi. Daarna voortzetting van den stoet door verschil lende straten, voor de deelnemers wel het meest vermoeiende en afmattende telte van de geheele festiviteit. In plaats van om 2 ure. werd de stoet eerst om 3 ure ontbonden, zoodat de zang en muziekuitvoeringen op de kiosken en in de daarvoor aangewezen lokalen precies een goed uur later begonnen, dan in het progamma was vastgesteld en dat kwam natuurlijk omdat de optocht zich over te veel straten had uitgestrekt. Om 5 ure werden in de oude Vriend aap* de herinneringmedailles uitge reikt en nog een vijftal verloot, geschon ken door H. M de Koningin. Jtir. mr. A. A. Van Doorn van Koudekerke. den heer 0. A. Kalbfleisch, mr dr. F. S. Witteveen en den heer H. P. J. Tutein Nolthenius De medaille van H. M. de Koningin, eeD matzilveren penning waarop de buste van onze Koningin staat, viel ten deel aan „De Volharding* van Zaamslag, da

Axelsche Courant | 1902 | | pagina 2