Binnenland. hebben aangenomen, is een goed teeken voor de toekomst. Wij hebben veel ge daan om bet Rijk krachtiger te maken. DURBAN, 10 Juni (Standard). Schalk Burger deelde aan de pers mede den tekst der resolutie door de burgeis aangenomen te Vereeniging op 31 Mei. De resolutie betreurt dat de voor waarden der Britten moeten worden aan genomen zooals ze zijn ot niet; zij be treurt verder dat de weigering der Brit ten om te onderbandelen op den grond slag van onafhankelijkheid en met raad pleging der gedelegeerden in Europa. Er wordt vervolgens gezegd, flat er geen re delijke grond is om nog langer te ver wachten, dat de vooitzetting van den oorlog de onafhankelijkheid zal verzekeren en dat hierin geen rechtvaaidiging is ge legen voor de verlenging der vijandelijk heden. Daarom worden de vredesvoor waarden aangenomen en de hoop uitge sproken dat de toestand spoedig verbe leren zal en bet volk het volledig genot zal krijgen der vrijheden waarop het i echt heeft. DANKBETUIGING. De directeur van het kabinet der Konin gin heeft van H. M. het volgend schryven ontvangeD, dat hjj in de »St. Crt." in zijn geheel bekend maakt Het Loo, 9 Juni 1902. Gedurende Mijne ziekte mocht Ik zoo tallooze blijken van deelneming ontvangen, dat het Mij niet mogelijk is geweest aan een ieder afzonderlijk Mijnen dank te doen overbrengen. Ik verzoek U Hoogwelgeboren daarom, langs dezen weg, aan allen, die in de droevige dagen Mjjner ziekte en bij Mijn aanvankelijk herstel van hun deelneming hebben blijk gegeven. Mijn oprechten dank over te brengen en Mijne diepgevoelde erkentelijkheid te betuigen. Dit hernieuwd bewjjs van de liefde en gehechtheid van Mijn Volk heeft Mij diep getroffen. fget.) WILHELMINA. Vertrek uit Apeldoorn. Het onder de hooge boomen van de Paleislaan gelegen perron van het Loo was Dinsdagmorgen, reeds lang vóór het uur, bestemd voor bet vertrek van den koninklijken trein, door een dichte menscbenmassa omgeven, en voortdurend stroomden nog uit al de op dit punt saraeuloopende lanen, nieuwe meDschendrommen toe. Er waren stellig wel drie duizend personen bijeen. als hij maar weet hoe goed zij is. Als Keith thuis is zal alles lerrecht komen.* Toen Charlotte weer binnenkwam liet hy haar dadelijk zijn werk zien. »Knap bè? Met de volgende mail zal ik hem zelf weer kunnen schrijven. Maar we zeggen niets. Het moet een verras sing voor hem zijn. Hoe oud ben je,« zeide hij toen Charlotte na den brief te hebben gesloteb en verzegeld, bij het vuur hurkte om haar handen te war men. Waarom bleef je zoo lang in die vochtige kamer, dwaas meisje, denk je dan nooit aan je zelve?* >0 neen Het is de moeite niet waard.* Meteen omustig gevoei keek mijnheer Garland naar het bleeke gezichtje maar de gedachte dat hij dooi dag op dag een regeltje met zijn linkerhand te schrijven, den brief aan Keitb gereed zou hebben vóór de volgende mail vertrok, stemde bem weer vroolijker Het was een mooie lente en de oude man met zijn schoondochter maakten sa men groote wandelingen. Een enkele keer ontmoetten zjj de familie Crux en dan, werd van weerszijden beleufd gegroet. „Als zij beleefd zjjn, dan zullen wij het ook wezen, niet waar Charlotte,* zei- de de dominé, »al was het alleen maar ter wille van Keith.* Onwillekeurig begon hij weer over de terugkomst van zijn zoon te spreken en plannen te maken voor bet geval dat Keith zich in Engeland wjtoo vestigen. Het perron zelf was door maréchaussee te paard afgezet. H. M de Koningin-Moeder was reeds eenigen tijd van te voren op het perron, en ging met bet zorgvolle oog van een moeder na, of alles in het salonrijtuig in orde was. H. M. de Koningin maakte ditmaal de teis met den salon wagen van hare moeder, omdat baar eigen waggon, een twee-assig rytuig, Diet voldoet aan de eischen van de nieuwe spoorwegwet iD Duitscbland, die voorschrijft, dat alleen vierassige rijtui gen in sneltreinen mogen worden opge nomen. Van het voorste gedeelte van dezen salon waggon waren de wit satijnen gordijn tjes alle neergelaten, zoodat er reden bpstood om te vermoeden, dat deze helft van bet rijtuig er geheel op was ingericht om H. M. de gelegenheid te verschaffen, bet zich daar zoo gemakkelijk mogelijk te maken. De hofarts Pot, versierd met zijn nieuwe decoratie, was aanwezig en overtuigde zich dat in dit ziekencompartiment alles in orde was. In den salonwagen bevoud zich een ziekenverpleegster, die. evenals de heer Pot, de reis meemaakte. Ongeveer tien minuten vóór den tijd van vertrek reed het koninklijk rijtuig van het paleis af. H. M. de Koningin was daai benoedzaam van het hooge bordes in het rytuig gediagen. Een oogenblik later reed het open rijtuig, waarin de Koningin gezeten was naast den Prins der Nederlanden, bet perron op, on onmiddellijk steeg er uit de menscbenmassa een luid gejuich op, dat zich over de geheele lengte der bijeenge- st roomde menigte voortplantte. Do Koningin zag er goed uit. Zjj is wat bleeker geworden en ook iets magerder. Maar haar veiscbyning maakte in geen enkel opzicht den indruk van het vervoer eener zi<-ke. Een zwak blosje kleurde hare wangen, er. zjj beantwooidde het gejuich glimlacheail en buigend. Ook aan haar toilet waren alle ap- en en dependentiën van zieken ver voer geheel vreemd. Zij droeg een grijs costuumpje, en oen zwart noedje met grys en wit gegarneerd. Neen, dat was gelukkig, niet meer een zieke I Wie haar vroegei niet dikwijls van nabij hadden gezieD, konden zelfs denken, dat zij niets veranderd was. Ook de levens lustige tinteling van hare oogen sprak van nieuwen levenslust en levensmoed. De Prins beantwoordde de toejuichingen door het afnemen van zijn hoed. Het, rjjtuig reed tot vlak voor het balkon van den s donwagen. Zoodra het stil stond jEn als hij dan een echt gezellig thuis heeft - als zijn vrouw het zoo aange naam maakt als zy het myne heeft ge daan, waarom Hij keerde zich o.n en zag het doods bleeke gez'cht van Cu u lotte. >0. zeg dat niet,* hijgde ze. „Z^g dat Diet mijnbeer Garland.* Teleurgesteld zweeg de oude man. maar een onnoemelijke angst begon bem lang zamerhand tj overmeesteren. Van week tot week, van maand tot maand was zjjn medelijden mot haar grooter geworden en eindelijk toegenegenheid, achting en liefde ontstaan. Van dag tot dag bewon derde hij haar meer en meer en was overtuigd dit Keith evenveel van Char lotte zou houden als zijn vader nu deed. Was de jongen maar thuis. »Zou er werkelijk kans op zijn terug komen zijn vroeg hij aan zyn dochter verlangend om iu baar dezelfde hoop op te wekken die hem bezielde. »0, zeker* zeide zij beslist. Hij zal komen. Woes overtuigd dat uw zoon terugkomt.* In zijn blijdschap over dat beerlyk vooruitzicht bemeikle hij niet dat Char lotte geregeld van »uw zoon* spiak en nooit van »myn eebtgenoot.* XII. De mail bracht als altijd een brief van Keith. De toon van den brief was met bijzonder opgewekt tocb bevatte de in- werden met groote behendigheid de paar den afgespannen. Ver.olgens werd tus- scben liet rytuig en het balkon een loop plank gelegd, zoodat de Koningin, zonder dat zij een trapje op of èf hoefde, zich op het balkon kon begeven. Deze zorgvolle handeling die het publiek zoo duidelijk volgen kon, lokte opnieuw luide toejuichingen uit. Men kon het zoo bemerken dat het publiek meeleefde met al die maatregelen van liefdevolle voorzorg. Voor de Koningin in den salonwagen verdween, keerde zij zich nog eenmaal om, 6D neigde vriendelijk naar alle kanteD het publiek toe. Daarna verdween zij achter de neergelaten goidijntjes vaD het ziekencompartiment. Voor de portierraampjes van het achter ste gedeelte van het salomijtuig zag men nog enkele oogenblikken den Prins der Nederlanden en de Koningin-Moeder. Deze laatste kwam nog weer eens op het balkon om nog wat tegen dezen of genen te Zbggen, en om afscheid te nemen van den burgemeester, Het gevolg stapte in, de heer Pot begaf zich in zijn coupé, Daast die vaD de trein- ingeDieurs. En onder het vernieuwde gejuich van het publiek door den Prins, staande in den waggoD met buigende groeten beant woord zetle de trein zich in beweging. Hare Majesteit reist in streng incognito onder den naam Gravin van Buren. Het personeel van den trein had opdracht gekregen om door de wissels zoo zacht mogelijk te rijden, teneinde het schokken te voorkomen, en in bet algemeen alles te vermijden, wat de rust van H.M. zou kunnen storen. ZutphCrt.) Na een zeer goede reis zijn HH. MM. de Koninginnen op Schaumburg aange komen. Omtrent de aankomst van H. M. de Koningin op Schaumburg, schrijft men van daar aan het »N. v. d. D.« o. a. het volgende De trein komt precies te 5 uur binnen. Alle hoeden gaan af. De Koningin- Moeder versedijnt op het balkon. Haar broeder, de Vorst van Waldeck, snelt op H. M. toe, verwelkomt en kust haar en biedt haar een bouquet van donkerroode rozen aan met afhangend breed oranje lint. De Vorst van Waldeck begroet nu ook Koningin Wilhelmina en heet haar wel kom met lichtroode rozen, door breed oranjelint saamgebonden. Onder diepe stilte zet Koningin Wilhelmina zich op den draagstoel. Voorzichtig wordt H. M. uit den wagen getild. Op het perron gaat houd veel goed nieuws. Keith schreef over een groote onderhandeling die, als alles goed meeliep, een groot geldelijk voordeel zou bezorgen, maar hij moest daarvoor een reis naar 't zuiden maken eu de mogelijkheid bestond dat hij geen brief kon zeüden. »Misscbien word ik nog eens een rijk man,* schreef hy. „Het is my tot heden zeer goed gegaandie gedwongen reis naar Canada was, uit een maatschappe lijk oogpuni, het beste wat mij kon ge beuren. Het klimaat bevalt me even goed ais bet land, en niets geeft me aanlei ding om bet te verlaten. Ik zou er niets om geven al zag ik Engeland nooit weer en als ik overkom is net alleen om injjn besten ouden vader te zien Altijd zijn vader, nooit zijn vrouw. Charlotte luisterde, nog wat bleeker en stiller, maar zy klaagde niet. Hoe zwakker dominé Garland werd hoe meer by over de terugkomst van zyn zoon sprak en telkens vroeg hij aan Charlotte wat zy er van dacht. »0 zeker, uw zoon komt naar duis. Wees gerust, hy zal komen. Misschien niet onmiddellyk maar tocb spoedig.* »Denk je dat werkelijk? Nog vóór den winter »Ja; nog voor den winter,* zeide Char lotte zich afwendend. De volgende mail bracht geen blief. Al had Keitb er bem op voorbei eid toch was de oude man zeer teleurgesteld. H. M. uit den draagstoel en haar oom de Vorst van Waldeck biedt haar den arm. En nu gaat Koningin Wilhelmina langzaam door de ontvangkamer naar het opeD rijtuig. Voorzichtig w. rit ingestegen en dan klinkt van de bergen en uit de dalen een welgemeend Hoch De voor rijder zei zyn paard in beweging en iet wat in draf gaat het door het dorp naar den Schaumburg. Overal weerklinkt het: Hochen daar, waar zich vele Hollan ders uit Eras en Nassau opgesteld heb ben. een allerhartelijkstHoera De Koningin ziet er buiten verwach ting goed uit en heeft een weinig kleur. In het eerste rijtuig, met vier paarden van den bok gereden, namen plaats Ko ningin Wilhelmina en Koningin Emma; in het tweedegraaf Du Monceau met freule van Ittersumin het derdede lijf irts Pot met twee hofdamesin het vierdekamerheeren in het vijfde de lectrice van H. M de Koningin en dan volgen nog veel rijtuigen met dienstper soneel. AXEL, den 13 Juni 1902. In de op Woensdag 11. alhier gehou den vergadering van Stembevoegde In gelanden van den polder Beoosten- en Bewestenblij werd tot gezworene herbe noemd de heer C. N Jansen van Roo sendaal. Nog werd besloten aan het co mité tot liet leggen van een tramweg Hontenisse Selzaete een jaarlijksche bij drage te verleenen van 200 gedureu- de 20 jaar onder voorwaarde dat een zijtak naar Sas van Gent wordt gelegd indien binnen 2 jaar door het Rijk de bruggen in voldoenden staat worden ge bracht. In de gisteren in „Het Gulden Vlies" gehouden vergadering van stembevoegde ingelanden van den polder „Catharina" is met algemeene stemmen herbenoemd tot dijkgraaf de heer W. Scheele en tot ge zworen de heer B. C. Ysebaert. Aan het verzoek tot het verleenen van subsidie aan de ontworpen stoomtramlijn Hontenisse-Selzaete is in zooverre gehoor gegeven, dat men besloten heeft, gedu rende 20 jaren jaarlijks 45 te ver strekken. Toen de landbouwer M. Moes deze week met zijn rund, dat hem verleden week was ontstolen, maar dat hij zooals we meldden, gelukkig op 't spoor was, naar huis wilde keeren ging dit niet zoo gemakkelijk als men oppervlakkig zou vermoeden. Aan de grens gekomen gaf hij zijn koe aan, maar moest van daar zonder het beest huiswaarts keeren. Na dat de ODtvanger de noodige inlichtingen gezonden heeft aan den Minister of den commissaris der Koningin zal de eigenaar na verkregen toestemming zyn rund weer mogen halen. De gedachte echter dat de brief, die bij met zijn ünkeihand had geschreven, door Keitb bij zijn terugkeer uit het Zuiden zou gevonden worden, stemde bem wat kalmer. Had hy dien brief' gelezen dan zou alles veranderen, peinsde de domiDé. „Verbeeld u eens dat hij hem niet krijgt* zeide Charlotte den brief dichtma kende. „Verbeeld u eens dat hy op de terugreis is.< >0 Deen dat is onmogelijk 1* Onmogelyk, had de heer Garland ge zegd maar weldra vergat hij die onmo gelijkheid en zelfs zijD telemstelling bij het illusies maken van de terugkomst van zijn zoon. Op een helderen zonniger, zomermor gen zat de oude dominé alleen in zyn tuinCharlotte was een zieke gaan be zoeken die aan bet andere einde van de gemeente woonde. Langzamerhand had zy ook die plicht op zich genomen en Charlotte de nieuwe Charlotte die niets geleek op Lolty Deau was wel dra de lieveling van de gam«entenaien. De oude man keek haar met een tee- deren blik na eu trok zijn horloge uit zyn zak om te berekenen hoeveel uren zy wel zou wegblyven (Slot volgt.)

Axelsche Courant | 1902 | | pagina 2