Binnenland. Landbouw. V r toelaten en middelen van besi.i-i i-'i iuen worden verschaft. G.'i Burgers, die deze voorwaarden aannemen, zullen van hunne persoonlijke vrijheid of persoonlijk eigendom worden beroofd. De militaire administratie aal zoo spoedig mogelijk vervangen en zoo spoedig de omstandigheden het veroorlo ven zal een vertegenwoordigende regee ring worden ingesteld, die tot zelfregeering leidt. PARIJS, 2 Juni. - De Gemeenteraad besloot tot het zenden van een adres van sympathie aan Kruger en Steyn, wier volken zoo dapper vochten voor hot recht tegen de macht. De toespraak door H. M, de Koningin- Moeder Vrijdag bij de opening van het VolkssJmatorium te Hellendoorn gehou den na de rede van dr Homoet, luidde als volgt: »Alvorens gevolg te geven aan de uit- Doodiging van hot bestuur van dit sana torium, een woord van oprechten dank aan den geachten spreker van zooeven. Bovenal en van geheelen haite voor de woorden, waarmede hij de droeve dagen, die achter ons liggen, herdacht, en ziju wenschen uitte voor het welzyn der Koningin. Dank aan u allen en, ik acht mij gelukkig het hier te kunnen uitspreken, aan het geheele Nederlandsche volk, dat met ons zijn bede opzond tot God voor hot behoud der Koningin Innig gelukkig ben ik, dat degezondbeidstoestand der Koningin mij veroorloolt heden hier te zijn, en u de verzekering te geven van mijne oprechte belangstelling in deze stichtrng. Het, is steeds mijn overtuiging, dat in ons vaderland meerdere sanatoria noodig zijn. Daarom verheug ik mij vau harte, dat naast Oranje-Nassau-Oord dit sanatorium te "Hellendoorn verrees. Gods onmisbare zegen ruste op dit huis en op het mensehlievend werk, dat hier zal worden verricht. Het is mij een voorrecht te verklaren dat het sanatorium te Hellen- doom is geopend." M Ct, Den Haag had gisteren bier en daar werkelijk een feestelijk aanzien, dank zij de uitnoodigipg van B. en W. aan de in gezetenen om door het uitsteken van de viag hun vreugdebetoon aan den dag te leggen over het herstel van H.M. de Ko ningin bij de terugkomst van baar moe der in deze stad. Tegen 12 uur waren heel wat menschen op de been nabij het Staatsspoorstation van uw familie mijn huis gesloten zyn. «Mijnheer Garland maar - ik zag wel dat hij een beetje verliefd was maar bij is toch zeker ni6t zoo dwaas geweest om. »Ik weet niet wat u dwaas noemt,» zeide de dominee verontwaardigd, «maar ik zou uw zoon veel harder kunnen beoor deelen.» «O, u vergist u.« zeide de moeder be vreesd. «Jongelui zijn door een mooi gezichtje dadelijk bekoord. Charley houdt van coquetteeron in het bijzonder met getrouwde vrouwen. Hij meent het niet kwaad en iedereen doet het.» «Waardoor het geen kwaad wordt, onderstel ik,< klonk het antwoord van den ouden man op bitteren toon. «Maar ik en gelukkig ook mijn schoondochter den ken er anders over. Nu u de zaak hebt genoemd en het me blijkt dat u er niet geheel onbekend mee zijt, wees dan nu ook zoo goed aan mijnheel Charles Crux te zeggen dat, zoo by ooit den drempel van myn huis durft te overschrijden ofschoon ik een oud man ben heb ik nog een sterke hand - lijj er eeD zweep in zal vinden. Neem me niet kwalijk me vrouw,» voegde hij kalmer ei bij. «Ik zal nu zwijgen omdat ik het treuriger vind voor u de moeder var, zoo'n zoon le zijn dan het voor my is om den vader van den mijneD te wezen.» «Waarom Welk verschil is er tus- waar H, M. de Koningin-Moeder met den gewonen trein van 12 u. 8 min. aankwam Reeds toen de trein laogzaam het wachtsalon naderde, werden zakdoeken pu hoeden gizwaaid en op het oogenblik dat H. M, het salonrt(juig verliet en op het perron kwam, werd de Vorstin met een driewerf hoera begroet, dat opging uit de menigte die ter weerszijden van de wachtkamer achter een afscheiding was toegelaten. H. M. vond op het plankier tei verwei komiog aanwezig den president-Minister dr Kuyper, voorts de Ministers van Jus titie, van Marine, Financiën, Oorlog, Wa terstaat en Koloniën, zijnde de Minister van Buitenl. Zaken door uitstedigheid ver hinderd aanwezig te zyn verder de Com missaris der Koningin mi. Patyn, den burgemeester baron van Htrinxma den Initenant generaal van Emel Schei er, gou verneur der residentie. H. M. trad het eerst toe op mevrouw de douairière Van Lijnden van öandecburg, grootmeesteiesse van haar Huis, en sprak daarna met dr. Kuyper, die in enkele woorden H. M, de deelneming en sym pathie van de Regeering vei tolkte bij ae ziekte van H. M. de Koningiu en zijn vreugde uitte over H. Ms. terugkeer als teeken van het gelukkig herstel van haar Dochter. De KoningiD-Moeder verheugde het te kunnen zeggen, dat ze de Koningin in een toestand van voortgaande beterschap had verlaten. H. M. onderhield zich vei der met ieder van de Ministers en de bovengenoemde autoriteiten en vroeg den Minister vac Koloniën, jhr. Van Asch van Wyck, dien H. M. voor het eerst na zyn herstel te rugzag, belangstellend naar zijn gezond heid. Daarna begaf H. M.. zich naar het open ijtuig op hei buitenplein eD nauwelijks was ze voor de daai verzamelde schare zichtbaar of ook hier weder daverend ge juich en hoera's die het rijtuig nog in de Rijnstraat volgden. Langs den weg naai het Paleis was veel publiek, dat H M. juichend begroette Voor het Paleis in net Voorhout wacht te H. M. een zeer hartelijke verwelkoming van de zijde van het talrijke publiek, dat zich aan beide kanten van het voorplein had opgesteld. Luide weerklonken do hoera's toen H M was aangekomen. H. M. werd aan den ingang van het Paleis opgewacht door den Hotmaarschalk jhr Van Weede. Koningin Emma trok zich onmiddell^k ip haar vertrekken terug, Het publiek bleef 6chter wachten en smaakte het' genoegen, de Koningin-moe- der nog eens te kunnen toejuichen, toen H. M. nog even voor een der vensters verscheen. Van de velschillende vreemde legaties waren de vlaggen ontplooid, Voor het gebouw van de teekenacademie stonden de vrouwelijke leerlingen geschaard en juichten H. M. op den weg naar bet Pa leis luide toe. I)e ziektetoestand ran II. !8. de Koningin. Het Loo, 1 Juni. Het herstel van H. M, de Koningin maakt zichtbare vorderingen, zoodat Hare Majesteit reeds een groot gedeelte van den dag huiten het bed doorbrengt en gisteren voor het eerst in de buitenlucht s gebracht kunnen worden. Ter bespoediging van algeheel herstel zal Hare Majesteit gedurende eenigen tijd verblijf houden op het kasteel Schaumburg gelegen in het Lahndal Dr. ROESSINGH. L. POT, Arts. schen hen Of tusscben uw gedrag en het mijne?» «Al het verschil tus-chen het een pleis ter leggen over eon booze zweer en het onverschrokken blootstellen aan het licht, van een wel leelijke en ernstige wond maar een die door Gods genade genezen kan worden. Al het verschil tusschac den zondaar die zich verheugt over zijn zonde en haar zoo verbergt dat by all» straffen ontloopt, en de zondair die rouw heeft en door het verlaten van zijn zondig pad de genade deelachtig wordt in het koningrijk der Hemelen te wor len opgenomen. Ik hoop, zoo 't Gode behaagt daar mijn armen jongen te zien en die arme Charlotte ook, mevrouw.» »U zegt zonderlinge diDgen,» zeide me vrouw Crux met een verlegen blik myn heer Gailand aanziende, «maar u zult wel gelijk hebben, u is een predikant. Maar, wat ik u verzoeken mag, beschouw mijn heer Keith Garland en mijnheer Charles Crux niet uit het zelfde oogpunt. Wat uw zoon is kan ik natuurlijk niet weten maar mijn zoon gedraagt zich altijd goed. Hij gaat, zooals u zult gezien hebben, iederen Zondag met zijn familie naar de kerk. Hij maakt visites rlaar waar zyn zusters ook komen en ik verzeker u dat wij er by zonder op letten met wie we omgaan Beatrice is de eenige die zich met men schen van twijfelbaar gehalte he.noeilze lachte om die vreeselijke ontdekking, ik bedoel dat mevrouw Keith Garland een Over den Bouwgrond. VII. De hoofdbron voor de verwarming van den grond is de zon, zeiden we. Hierbij moeten we opmerken, dat in de eerste plaats de zon niet altijd evenveel warmte geeft en in de tweede plaats, dat niet alle gronden even sterk verwarmd worden, ook al staat de zon even hoog en schijnt zij even lang. De hoeveelheid warmte, die de zon geeft, hangt gelijk we reeds opmerkten - af van de richting van hare stralen. Hoe rechter die richting is, hoe meer warmte hoe schuiner, hoe min der warmte. Dit verschijnsel kunnen we in onze streken goed opmerken in den zomer staat de zon zeer hoog en is de richting van hare stralen wel niet loodrecht, madir toch zeer rechtin den winter staat de zon laag en zijn hare stralen veel meer schninsch naar de aarde gericht Natuur lijk hangt de warmte, die de zon geeft, ook af van den duur harer schijning Dit verschijnsel is ons ook niet onbekend in den winter schijnt de zon per dag veel korter, dan in den zomer. In de heete gewesten, die de zonnestralen nooit (be halve 's morgens en 's avonds natuurlijk) in schuinsche. maar steeds ir. loodrechte of bijna loodrechte richting ontvangen, is er den geheelen jaarkring geen noemens waard verschil in de lengte der dagen. dienstbode is geweest en Z9lfs als zij alles wist, dan zou zy er zich nog niets van aantrekken. O mijnheer Garland u weet niet met hoeveel moeilijkheden een moeder te worstelen heelt.» «Maak het u ter wille van ons niet moeilij-",» zeide de dominee oprijzend. «Ik heb alles verteld wal u wen«chte te weten en wat ik te zeggen had. Wees veizekerd dat mijn bezoek h -t laatste is dat tusschen de Hall en de pastory gewisseld zal worden.» «Het is het beste. Ik dank u wel mijnheer Garltnd en toch ik wil niet onhartelijk .zijn. Als niemand iets weet zou u toch hier kuimen komen. U alleen natuurlijk «Ik dank u. D it is onmogelijk. U vindt het noodig de eer van uw dochters op te houden en haar te beschermen: sta me toe dat ik het z-lfJe voel voor de mijne, Elk vriendsobajishewtjs moet tusschen ODze huishouding-n geëindigd zijn.» «Maar Beatrice? Wat moet ik tegeD Beatrice zeggen V Zij is zoo ingenomen met de jonge m»vrouw Garland.» «Zoek haar een andere protegee en zij zal myn Charlotte spoedig vergeten zijn Dapper en onverschrokken, ofschooD zonder een greiuije liefde in zijn hart had mijnheer Garland voor zyn schoondochter gevochten, het arrno verlaten vrouwtje dat geen andeien beschermer had dan hom. öp zijn wandeling naar huis dacht hij er aan hoe zelfs baar echtgenoot haat De dag duurt daar altijd ongeveer van 6 uur 's morgens tot 6 uur 's avonds Dit I is maar gelukkig ook, want als de dag daar zoo lang duurde als in onze streken n den zomertijd, zou de hitte er wel niet I te verdragen zijn. Die heete gewesten I liggen, zooals we weten, precies op 't i midden van de wereld, of, zooals men ook l wel eens zegt, onder de linie. Daar heeft men maar twee jaargetijden een drogen I en een natten tijd. In liet Zuiden en in I het Noorden van de aarde gaat het anders. I Hoe meer naar het Noorden b v. hoe I langer de dagen in den zomer en hoe korter zij in den winter zijn. Dit verschil i is bij ons reeds tamelijk sterk de langste I dag toch duurt hier 17 uren, de kortste maar 8 uren. Maar nog meer noordwaarts, I b.v. in Noorwegen en Zweden is dit ver schil nog sterker. Daar komt in sommige f streken de zon in den zomer om 1 uur in den nacht op en gaat pas 's avonds om 11 uur onder; maar en nu komt de schaduwzijde - in den winter komt] zij pas om 11 uur in den voormiddag op I en om 1 uur 's middags is zij al weer verdwenen. Ja, in het hooge noorden I blijft de zou in den zomer drie maanden 1 aan één stuk schijnen, maar daarentegen I is het er in den winter gedurende drie I maanden nacht. Alles bij elkaar geno men, mogen we dus wel zeggen, dat onze streek veel voor heeft boven andere wij hebben hier niet de verzengende hitte van het Zuiden, noch de barre koude van het Noorden. Onze streek wordt dan ook de gematigde luchtstreek genoemd, een naam, die alleszins gepast is. Dat wij niet. gelijk in de heete luchtstreek, twee, maar vier jaargetijden hebben, ia natuur lijk ook een gevolg van het laüger en korter schijnen en hooger en lager staan I van de zon. Maar we keeren tot de aarde terug. Hoe langer de zon schijnt en hoe rechter hare stralen zijn, hoe meer de aarde wordt verwarmd. De zon langer doen schijnen kunnen we niet. maar een grond zóó leggen, dat de zonnestralen er meer recht op vallen, kunnen we wei. We kunnen dit doen, door de grond een I helling naar het zuiden te geven. In den tuinbouw wordt dit heel dikwijls gedaan. I Door die helling vallen de zonnestralen er meer in rechte richting op en wordt de grond sterker verwarmd. We kunnen dit verschijnsel goed opmerken bij een deur of een wand, die aan den zuidkant is. zulk een deur of een wand kan ook in den winter lekker warm worden als de zon schijnt De stralen der zon vallen er bijkans loodrecht op ziedaar de oorzaak van dit verschijnsel. In den land-1 bouw kan meu van dit middel natuurlijk i geen gebruik maken. Een enkele maal! lijdt de landbouwer wel eens schade van dit verschijnsel Stel b.v. een stuk land, dat in de richting oostwest ligt en in het midden, zooais dikwijls het geval is, hooger ligt De zuidelijke kaut van zulk een akker ontvangt de zonnestralen daar-1 door meer in rechte richting dan de noord-1 kant. Wanneer nu in den winter de grond bevroren is, zal de zuidelijke kant min of meer ontdooien over dag en 's nachts! weer bevriezen. Zulk een beurtelings! bevriezen en ontdooien is voor den wel stand der gewassen allerminst bevorderlijk. I Het is om deze reden niet wenschelijkj aan de akkers een sterk ronde ligging te geven. Ook is een richting der stukken! van noord naar zuid beter dan -ran oostl naar west, wijl in het eerste geval de warmte aan beide zyden meer gelijkmatig! is. De verwarming van den grond is ook! verwaarloosde en niemand zorg voor haar had. Hij dacht aanhoudend aan de vrien-, delyke gehoorzame Charlotte en toen hij haar aan het raam van zijn studeerkamer zag staan voelde hij iets dat op toege negenheid geleek «Wel mijn beste, je ziet dat ik onge deerd terug ben,» zeide hij opgeruimd. «Alles is voorbij. Niemand van vie Cruxes! zulleu wij meer zien. We moeten du tevreden zijn met elkanders gezelschap,! Ik kan. En gij Charlotte keek hem lachend aan. (Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1902 | | pagina 2