Landbouw. lantaarnpalen, wat maar een gelegen heid bood om te zien, was dicht bezet. De vrouwen wuifden met zakdoeken en waaiers of strooiden bloemen elders werden bij het voorbijrijden van den optocht duiven opgelaten met blonde linten aan de vleugels. Zooals reeds gezegd, was de stoet wel de aandacht der kijklustigen waard. Er waren niet minder dan 24 gala-koet sen in voor de binnen- en buitenland sche personen en de talrijke buitenge wone ambassades. PRETORIA, 21 Mei. - Zes gedele geerden, gekozen in de bijeenkomst te Vereeniging onder wie leden van de beide Regeeringen met De la Rey en De Wet en acht secretarissen zijn Zondag hier aangekomen. Zij wonen in het huis van Kitchener. Milner is hier aangeko men. LONDEN, 22 Mei. - De »Daily Te legraph" zegt, dat zijn speciale corres pondent te Pretoria aan een zijner ver wanten heeft geseind dat hij terugkeert. Het blad vermoedt dat zjjn correspondent tengevolge van de censuur, dezen om- slachtigen manier koos om zijn over tuiging, dat de Boeren de Britsche voor stellen goedkeuren, over te brengen. Uit Pretoria verneemt het blad dat tot de daar Zondag uit Vereeniging aangekomen gedelegeerden ook waren generaal Beyers en de commandanten Kuhler, Ferreira en Theunissen. Over den Bouwgrond. VI. We hadden het over de »zwaarte" van den grond en in verbaud daarmede over de kracht van samenhang van den grond. Dat die kracht van samenhang bij de ver schillende grondsoorten zeer uiteenloopt., weet iedere boer bg ondervinding. Daar zjjn er zelfs, die beweren, dat als de kracht van samenhang by zandgrond geljjk is aan 1 deze bij zwaren kleigrond wel op 50 kan gesteld worden. Zoo heel naowkeurig is dit natuurlek niet uit te maken, maar ver van de waarheid zullen deze getallen wel niet zjjn. In verband met onze bewering, dat kalk een stjjven grond losser maakt, vroeg iemand ons, hoeveel kalk men daartoe wel gebruiken moet. Hierop antwoordden we, dat men om den grond te verbeteren zeer veel kalk moet strooien. Een middel matige bemesting is 7000 K.G. per H.A., maar men strooit ook wel tot 14000 K.G per H A. Daarbij moet nog opgemerkt woiden, dat deze getallen doelen op zeer zuivere, ongebluschte kalk. Van meer onzuivere kalk gebruikt men soms wel tot 45000 K G. Verder dient hierbij nog op gemerkt te worden, dat een zeer sterke kalkbemesting uitputtend op der grond werktmen »mengelt den grond uit," als men bjj veel kalk niet tevens veel mest geeft. Ook heeft men wel eens ondervonden, dat het eerste jaar na een kalkbemesting de plantengroei niet bijzonder welig was dit verschijnsel schrijft men toe aan eene mindere ontwikkeling van stikstof in deu bodem. Maar we kunnen hierop thans met verder ingaan. Niet omdat we het zoo belangrgk achten, maar als een voorbeeld van de eigenaardige wijze, waarop men sommige dingen onder zoekt, diene het volgende. Hoe vochtiger de gronden zijn, hoe grooter de aankleving aan de werktuigen is. Men heeft getracht die aankleving voor verschillende gronden, die even vochtig zjjn, aan te toonen en te berekenen. Daartoe maakt men van die vochtige gronden schjjven. Deze worden aan een tafel bevesiigd. Vervolgens maakt men sahjjven van hout en schjjven van ijzer, wij! de landbouwwerktuigen van deze stoffen zjjn vervaardigd. Men neemt zulk een schijf, bevestigt die aan den eenen arm van een balans en maakt evenwicht. Daarna wordt de schjjf, die aan de balans hangt, op een sch jjf grond geplaat st Hieraan bljjtt zij natuurljjk vastkleven. Nu zet men op de schaal van den anderen balansvorm zooveel gewichten, dat die aan kleving verbroken wordt. De daartoe noodige gewichten geven dan de kracht van aan kleving te kennen. Een dusdanig onderzoek met schjjven van ongeveer eeo vierkanten decimeter leerde, dat er noodig was voor met jjzeren schijven, met houten schjjven Zuivere zand 17 lood 19 lood Kleigrond 35 40 Zuivere klei 112 132 Humusgrond 29 34 Zuivere humus 40 42 Bjj zuivere klei blgkt de aankleving zeer groot te zjjn; uit de proef kunnen we opmeiken, dat zout en humus die aankleving zeer vermindei en. I Meer belangwekkend dan de zwaarte is de warmte van den grond Voorden planten groei is warmte onontbeerljjk. Onze tegen volgen dacht maar de eerste stap was gedaan en aan terugtreden viel niet meer te denken. Het stemde hem kalmer toen hij, met Charlotte aan zijn arm.de receptiekamer binnen komende geen be kenden zag, alleen de familie Crux met huu logees. We hebben verscheidene buren ge vraagd, voornamelijk om U en uw doch ter te ontmoeten, zeide mevrouw zich verontschuldigende, maar ongeluk kigerwijze hadden zjj hun woord al aan andere gegeven. »Ze verliezen er veel bij«, viel mejuf frouw Beatrix in met beide banden Charlotte vasthoudende. Vol bewonde- liog keek zij naar het blozend gezichtje en baar een kus gevende die weerklonk, lachte ze: »Wees niet boos, mijn beste, inaar heuscb ik kon het niet laten. Mevrouw Keith Garland werd voor gesteld aan den ouden heer Crux, een deftigen edelman, aan den jongen heer Crux, een slanke jonge man met lang zame bewegingen en aan de andere fa milieleden en bezoekers. Allen spraken zoo druk en zoo veel dat zij gemakke lijk kon zwijgen. Zjj antwoordde door haar zacht glanzenden blik, lieven glim lacb en nu en dan met een enkel woordje. De gastheer geleide haar zelf aan ta fel en tot groot genoegen van den do- miné beging zij geen enkele fout of^on handigheid. Met de meeste beleefdheid werd zij door de dames en heeren be handeld en niemand kwam op de ge dachte dat zij iets anders was dan ze scbeeu een mooi atil dametje heel schuw en heel zonderling gekleed, maar dat was niets verwonderlijzs in aanmei- king genomen dat zij nooit haar dorpje had vei laten. Misschien wat zij de doch- ter van een anderen dorpsdominé die mogelijk niet zoo »deftig« was als de oude dominé van ImmJ idge. De jongste juffrouw Crux wijdde zich deu heelen avood aan Charlotte en behandelde haai bijna als een hofmakende jonge man een bekoorlijk jong meisje zou bebande len. Ze maakte allerlei plannen voor rijpartijen, wandelingen, picnic en andere vermaken en met betuigingen van de trouwste vriendschap scheidden ze van Charlotte. Mijnbeer Garland vergat z\jn angsl toen hij het gelukkig gezichtje van zijn schoondochter zag en de vriendelijkheid bemerkte waarmee ze door allen behan deld werd. Hi) bracht den avond zoo genoeglijk mogelijk door maar verlangde meermalen veilig en wel in zijn eigen studeerkamer te zitten. Toen ze naai huis reden viel hij van vermoeidheid in slaap eu bij het „wel te rusten" wen scben vroeg hij of ;ij zich goed bad ge amuseer i. Haar blik beantwoordde de vraag nog voor ze geheel was uitgespro- k00. u l< Goed" dacht de oude man nog halt oiapeode, de avond is gelukkig voorbij en heeft geen leed gebracht. Ik ben be leefd tegen mijn buren geweest, heb Cbai lotte een prettigen avond bezorgd en gelukkig, aan alles komt een einde. Wordt vervolgd woordige gure Meimaand leert het ons helaas 1 Zeer duidelijk, Zelfs het onkiuid lijdt door het koude, natte weer. Wat de warmte betreft, is er ook weer onderscheid tusschen grond en grond. Men spreekt trouwens ook in de praktik van kouden en van warmen grond. Voor een landbouwer is het inderdaad van groot belang te weten, welke gronden het warmst zijn en wat hjj doen kan, om die warmte in de hand te werken. De eerste vraag, die zich hierbij voordoet, iswaardoor wordt de grond verwarmd? Het antwoord op die vraag ligt voor de hand de hoofdbron voor die vetwarming is de zon. We zullen ons hier niet bezighouden met de vraag, waaraan de zon hare warmte ontleentdat doet hier niets ter zake. De hoeveelheid warmte, die de zon jaarljjbs aan de aarde geeft is zeer groot. Men beeft die jaarlijksche zonne warmte berekend en gevonden, dat zjj vol doende zou zjjn, om een ijslaag ter dikte van ruim 30 M rondom de geheele aarde te doen smelteD. Hoe hooger de zon aan den hemel staat, hoe meer warmte zjj kan geven. Kan geven zegge we, want niet altjid heeft de zon, al staat zjj ook hoog aan den hemel, veel warmte. Zij staat in deze Meimaand ook hoog genoeg om ve- warmte te kunnen geven en toch is het koud We hebben dit verschijnsel echter te beschouwen als een afwijking van den regel In de heete gewesten der aarde staat de zon altjjd zeer hoog, veelal werpt zjj hare stralen daar zelfs loodrecht op den aard bodem. In het hooge Noorden staat de zon altjjd zeer laag daarom is het er koud. Toch is het al gebeurd, dat in Zweden gerst in den tjjd van ongeveer 7 weken gezaaid en geoogst werd. Maar dat komt, omdat in het midden van den zomer de zon daar niet ondergaat.. In het putje van den winter echter komt de zon er niet op. In den grond komt ook wel eens warmte voor, die niet van de zon afkomstig is. Op sommige plaatsen der aarde heeft men vul kanische warmte, dat is warmte, die in den schoot der aarde aanw-zig is en zich ook aan de oppervlakte laat gevoelenzeer duidelijk is dit dikwjjls aan den planten groei in de nabjjheid van vuurspuwende bergen (vulkanen) te merken. Die vulka nische warmte werkt echter niet altjjd in het voordeel van den mensch. De vreeseljjke uitbarstingen in West-Indië pas nog geleden zijn er om dit te bewijzen. In Nederland echter hebben wij geen vulka nisch verwarmde gronden. En hoezeer de koude thans den boer bezorgd maakt, niemand zal naar zulk eeu warmte erg ver langen. Toch komt er ook in onze gronden wel eens min of meer warmte voor, die niet van de zon afkomstig is. Ieder heett wel eens gemerkt, dat mest in den mestput is, of op een hoop in 't land gelegd, warm iszóó warm soms, dat de damp er van opgaat. Versch opgetast hooi wordt wel eens zóó warm, dat het in brand vliegt. Dit is warmte, die ontslaat door broeiing. Ook ijj rotting en gisting in den grond ontstaat warmte. In den tuinbouw maakt men van deze warmte veel gebruik. Vooral gebruikt men daarbij paardenmest. waarvan men een dikke laag iu den grond brengt het broeien van dien mest levert warmte en die warmte forceert den plantengroei. L. F. Alle inschrijvers wonen te Axel. Aan den laagsten inschrijver is het vervoer gegund. AXEL, licit 23 Mei 1902. In den nacht van 21 op 22 dezer is ten nadeele van C. de Feijter onder de gemeente Koewacht een koe uit de weide gestolen. De marechaussees uit Axel hebben 't spoor gevolgd tot in Stekene od hebben daar zich in verbinding gesteld met de Belgische politie ;hetondeizoekduuit vcort. Dinsdag werd alhier door Burge. meester en Wethouders aanbesteed het vervoer van 50 M3 grint van de Axelsche Sassing naai don Gi aafjansdijk. Ingeschreven werd door L. Wiemes voor 0,40 C. van Oosten voor f 0,36J. Naeije voor ƒ0,34; L. I Faas voor 0,26 J. van Langevelde voor 0,26 en F. van Cadsand voor 0,25 i ailes per M3. Aan de alhier op Maandag gehouden schieting namen deel 64 schutters. De hoogvogel werd geschoten door den heer Petrus v. d. Bildt te Ter Neuzen. De zijvogfls door de üeeren Meyer uit Ter Neuzen en Van Kerkhoven te Selzaete. De kallen docr de heeren E. de Moor uit Ter Neuzen en de Baere te St. Gilles. Donderdag hield de Handboogscbut" terij »Ons Vermaak" alhier, hare jaarlijk sche koningschieting. De heer Verhelst, die den koniugsvogel had te verdedigen, schoot zich opnieuw koning. De zijvogels werden geschoten door de heeren E. vaD Acker en F. Weemaes. Do kallen door de boeren Theophiel van Wiemeersch en J. Baert. Donderdag was te Koewacht de dag aangebroken, dal, zooals wjj vroeger meld den, de dag van Ch. de Weduwe en ecbtgenoote niet ODgemerkt zou voorbjj gaan. Reeds in den vroegen morgen wap perde de nationale driekleur van elk huis, zoowel op het Belgisch-, als Hullandsch grondgebied ook het jonge fantarengezel- schap verleende medewerking om het feest op te luisteien. Het was omstreeks 8 uur 's morgens toen de jubilarissen aankwamen met rijtuigen en gevolgd door vrienden en familieleden, welke stoetsgewijze naar 't gemeentehuis geleid werden Van daar trokken zij naar de kerk, waar door den Zeer Eerwaarden heer Pastoor om 9 uur een prachtig misoffer opgedragen werd, om den allerhoogsten te danken, daar hij hun eeD zoo grooten ouderdom had geschonken. Na die plech tigheid werden de jubilarissen naar het gemeente huis geleid, waai ze verschil lende geschonken ontvingen en ook een verversclnng gebruikten. Na afloop daar van maakte de muziek met de feeste lingen eene wandeling door het dorp, zoodat men mag zeggen dat het feest eene lange gedenkdag voor Koewacht zal zijn. Om 3 uur 's namiddags werden de oudjes en familieleden per rijtuig huiswaarts gebracht. Uit dit al mag men dus opmaken dat het feest volkomen geslaagd is. Ingelanden van den polder »Oude Graauw'' en »Langedam" benoemden op nieuw tot dijugraaf J. van Damme en als gezworen C. Buijse, en besloten aan den» tacbtigjarigen polderwerker een pensioen van 104 *s jaars te verleenen voor het trouw en eerlijk vervullen van zijn plicht, gedurende ruim 20 jaar dat hij den polder diende. Een voorstel van een der leden om het pensioen te bepalen op 156, mocht geene meerderheid verwerven. M, Ct. Het bestuur van het waterschap Absdale, Riet- en Wulfsdjjk" zal - naar de M. Ct. uit Zeeuwsch-Vlaanderen O. D. meldt op de a s. vergadering van ingelanden een voorstel doen tot hekeiïng van verschillende polderwegen, ter geza menlijke leegte van ruim 9000 meters, waarvoor eeD bedrag van ongeveer 70 mille zou noodig zijn, te vei krijgen door eene geldleening. Bij het dezer dagen te Middelburg gehouden examen vooi roeier der dranken zijn geslaagd de volgende kommiezen bjj 's tijks belastingen: J. Aarnoudse, Vlis- singen (haven,) F. Beun, Breskens, P. Bauwens, Oostburg, gedetacheerd te Sluis, A. L. Haraelijnck, Sas van Gent, W. Jansen, Hontenisse, G. Kuiper, Hulst, W. Leeuwenburgb, Sas van Gent, en H. Post, Zuiddorpe. De twee eerste zijn 3e, de laatste 4e klasse. De kommies 2e klasse 1. Boslooper te Sas van Gent is met ingang van 31 dezer verplaatst naar Vlaardingen. IVoorr Nai PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 3.5 Jlei I008. Ned. Herv. Kerk i Voorin. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Ds J. B. T Hugenholt» (Doopsbediening.)

Axelsche Courant | 1902 | | pagina 2