TWEE HUWELIJKEN. No. 14. Zaterdag 24 Mei 1902. 18e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse h -Vlaanderen. F. DIELEMAA, AXEL. Bnitenland. FEUILLETON. AXËLSCIIE Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 70 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER -UITGEVER Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De Engelsche telegrammen draaien om de voortzetting van den oorlog heen als de vlieg om de kaarseiken dag komen zij een beetje dichter bij. Voor de Engel- schen vooral is het te hopen, dat de spanning niet lang meer duren zal, want zij zijn al zenuwachtig genoeg. Van de Boeren natuurlijk geen berichten dat mag niet. Zij worden door de Engelschen in strenge afzondering gehouden, mogen zelfs geen Europeesche krant lezen en moeten besluiten in totale onwetendheid ten opzichte van hetgeen er in de wereld omgaat. De op zichzelf reeds zeer ongelijke strijd wordt daardoor nog ongelijker, maar daar bekommeren de Engelschen zich niet om hun is alles gelijk, wanneer zij het maar winnen. En juist door de ge- meene middelen, die zij gebruiken, winnen zij het nietzij hebben daardoor de Boeren tot doodsvijanden gemaakt. Waren die Boeren maar begeerig naar het Engelsche geld, dan was er nog wat met hen te beginnen. Maar ook dat niet. Joe, begint ge nu te begrijpen, dat er nog enkele plekjes op de wereld zijn, waar iets anders is dan koopen en verkoopen van aandee- len Erken maar, dat ge u misrekend hebt. Over hetgeen in het telegram uit Pre toria over de weinige vredesuitzichten te lezen staat, zullen wij, zegt Het Vad niet redeneeren. De lezer weet hoe hij met die praatjes aan moet. Over den stand der zaken in de Kaap kolonie kwam nog een merkwaardig be richt. Schijnbaar was dit gunstig voor de Engelschen, maar van naderbij gezien niet. De aanval op Aberdeen werd afgeslagen Charlotte bracht ze zelf naar zijn stu deerkamer waar zij gewoon waren de thee re gebruiken. >Open het uwe, mijn beste." Bij sloeg haar gade wijl ze las ec zag dat ze eerst ven ast en daarna bijzondei verheugd keek want het was eene uit noodiging om bij de lamilie Crux te komen dineeren. »Wacht de man Zeg hem dan dat wij straks of anders morgen ochtend antwoord zullen zenden. En krijg ik dan mijn thee van je Charlotte." Zwjjgend werd de thee gebruikt wijl de dominé zich hield als of hij zijn •Times" las Wat moester gedaan geworden. Gewei gerd of aangenomen Wat was het beste. Door de vroolijken glans die uit Char lotte's oogen straalde begreep hij plotseling dat zij een zeer eenzaam on eentoonig leven leidde. Opgesloten in een dorpspas- tory met een oud man tot eenig gezelschap en tot uitspanning lessen en studies. Geen enkele afleiding, geen enkel genoegen en dan zeventien jaar. Hij bekeek baar nauwkeurig en zooals zij de honneurs van de theetafel waarnam kon zij niet en kostte den Boerenkommandant Van Heerden het leven. Er blijkt echter uit, dat de Boeren in het hart der Kaapkolonie nog altijd dezelfde positie innemen, daar nog zoo krachtig zijn, dat zij een aan val op een plaats als Aberdeen kunnen wagen Het kan zeer goed zijn dat Van Heerden bij die gelegenheid gesneuveld is maar hef kan ook wel niet zijn. want herhaalde malen bleken doodverklaarde Boeren, naderhand springlevend te zijn. Zulke doodverklaringen schijnen te dienen tot opsiering van de berichten tot bluf. De benauwde positie, waarin de Engel schen verkeeren moge hun tot veront schuldiging strekken. Reuter seint uit Bloemfontein, dat 14 Boeren zich aan kolonel Garratt's kolonne overgaven 5 hadden Vrijdag te Spring fontein hun onderwerping aangeboden. Dat zal over vrede of oorlog ook niet beslissen. Uit het feit, dat er te Londen nog geen Kabinetsraad gehouden is, maakt de „Daily News" op. dat de Regeering ook nog niets weet Dat kan wel, want Kitchener zal toch eerst met de Boeren móeten spreken voor hij iets seinen kan en als hij aan het spreken is, behoeft dat niet onmiddellijk tot eeu resultaat te leiden De Boeren hebben meer diplo matiek talent, dan men in Europa ge woonlijk veronderstelt in lieden, die niet volgestopt zijn met wetenschap. Algemeen wordt hier niet veel van de onderhandelingen verwacht Een klei ne hoop is er evenwel, dat de Engel schen, die geweldig met den oorlog in zitten, meer concessies zullen doen, dan zij nog onlangs voorgaven. Eeu hoog veel verschillen van andere jonge dametjes van haar leeftijd. Hij was verbaasd over de veranderingen die bij haar hadden plaats gegrepen en dan, ze was zoo mooi, zoo lief, zoo zacht Met een kritischen blik bespiedde hij haar van achter zijn couiant en dankbaar erkende hij .lat haar vroegere levenswijze geen sporen op haar gelaat had nagelaten De moeilfjkhte vraag was of hij het recht had baar og families te brengen die, als ze wisten n ie ze was, haar niet zouden willen ontvangen. •Charlotte, mijn beste,* zeide hij ein delijk. Wat denk je van die uitnoodiging naar Cruxham •Ik, mijnheer „Mij dunkt we moesten weigeren." „Heel goed mijnheer. U weet het be ter dan ik, ze sprak op haar gewonen zachten toon maar de teleurstelling was duidelijk zichtbaar op haar gelaat. Hoe kon het anders? Ze was nog maar ze ventien jaar. We kunnen eigenlijk moeilijk gaan. Je hebt geen een geschikt kleed. Be schaamd over het opgenoemde kinder achtige excuus voegde hij er bij. Dan ik spieek londuit zooals ik altijd "doe en niet om je te grieven en je hebt genoeg verstand om de zaken even duidelijk te zien als ik ie hebt je nooit in zoo'n kring bewogen en ik twijfel er aan of je scbin zult hebben en je er thuis ge voelen." woord zal men altijd hebben, want dat brengt het politiek gebruik mee, maar deze onderhandelingen op zichzelf leve ren reeds het bewijs, dat men te Lon den volstrekt niet blijft bij hetgeen men eenmaal gezegd heeft en onomstootelijk vaststaande genoemd En de Boeren zijn nooit oorlogzuchtig geweest; hun streven en verlangen was en is steeds vrede en onafhankelijk, in elk geval de onafhankelijkheid van zelfbestuur in eigen zaken. - De Belgische Senaat heeft eindelijk een eind gemaakt aan de speelvraag van Spa en Ostende. Met 49 tegen 14 stemmen en 6 onthoudingen is toegestemd in de toelage van 7 millioen fr. aan die steden ter voltooiing van de voor de wet tegen le speelzucht door haar ondernomen open bare werken. De Minister president ver klaarde, dat beide wetten gelijktijdig zouden worden afgekondigd. Nu zal men wel weer andere spelen uitvinden, die niet op hazardspelen lijken en het toch zijn, of een besloten vereeniging of sociëteit maken, waar iedereen zijn hart kan op halen aan het dobbelen. De Amerikaansche Staatssecretaris Hay heeft aan de gezanten geseind, dat de Amerikaansche militaire bezetting van Cuba opgeheven was en de onafhankelijke Republiek ingewijd was, waarvan hij ver zocht mededeeling te willen doen aan alle vreemde Hove In het Huis van Afgevaar digden is met algemeene stemmen een motie aangenomen, waarin metingenomen- heid werd melding gemaakt van de op neming van de CubaaDsche Republiek onder de wereldrijken. En wat zal er nu van Cuba worden Misschien niet, zuchtte ze. Maar wat wensch je zelf, zeg het mij opiecht." •Ik weet het haast niet. Ja toch, ik weet het wel," zeide Charlotte al haar moed bij elkaar grijpende. »Ik hoop dat het niet verkeerd is maar ik zou graag gaan. Ik heb dikwijls gedacht hoe heer lijk het moest zijn zulke menschen te ontmoeten als vau wie ik in de boeken lees echte dames en heeren die zoo goed en zoo mooi en zoo vriendelijk zijn. Ik las zoo heel graag over hen. Hoe prettig moet het zijn om altijd met hen om te gaan." •Maar Charlotte voorname lui zijn niet altgd »echte dames en heeren" en ze zijn soms heel onwellevend en on vriendelijk. Ik ben bang dat ze niet goed tegen je zullen zijn. Zou je niet belee- digd zijn in zoo'n geval?" •Ik weet. het niet maar als ik hen kon bewonderen zou het dan veel hin deren hoe zij over mij danken Haar schoone oogen zagen hem vol blijde hoop aan. De gedachte dat Charlotte met werke lijke menschen moest Jeerer, omgaan inplaats van zich te vereenzelvigen met de helden en heldinnen uit haar boeken kwam in zijn geest op. En ze was al tijd zoo goed geweest sinds ze te Imme- ridge kwam, zoo geduldig onder de ver- waarloozing van Keith, zoo gehoorzaam aan ziju vader. Het was hard haar een In China blijft het rumoerig. Eenige benden opstandelingen, die door de gere gelde Chineesche troepen verstrooid waren in Zuidwestelijk Tchi-Li, deden een aanval op den Hankau Peking-spoorweg, die in aanbouw is. Een brug werd verbrand en een groot deel van het bouwmateriaal werd aan de vlammen prijs gegeven. De Belgische ingenieurs, die het werk uitvoe ren, zijn naar Tsjenging Foe vertrokken. - De 16 jarige Alfonso heeft Maan dag den eed afgelegd en is nu Koning van Spanje. Alfonso XIII kreeg even voor de troonsbestijging de insignia van de orde van den Kouseband, welke hem werden overhandigd door Koning Edward's ver tegenwoordiger, den hertog van Con- naught. Op dien leeftijd is men nog blij met zulke dingen. Het was een schitterende stoet waar mede de jonge Vorst het Paleis verliet om zich-naar het Parlementsgebouw te begeven. Zijn vertrek werd door eeu salvo van 21 kanonschoten aangekon digd. Duizenden en nog eens duizenden stonden langs den weg geschaard dien de stoet nam en levendige toejuichingen vielen den jongen monarch ten deel. Onophoudeljjk moest hij de menschen groeten. Van de feestelijke versiering van den weg was veel weik gemaakt, De openbare gebouwen en de woningen van den ad9l waren met kleurige col- gaduras en tapijten behangen, in de volkswijken overheerschteu de nationale kleuren rood en geel maar zag men bovendien uit vele vensters bonte manilladoeken hangen ter versiering van den gevel. Daken, boomen, masten. genoegen te ontnemen waarnaar zij zoo zeer verlangde. •Gesteld dat wij gaan, welk kleed heb je dan?" •O ik kan mij wel redden," viel ze haastig in. »In al de boeken die ik ge lezen heb gaan de jonge meisjes altijd in wit mousseline naar hun 6erste parij en in twee dagen kan ik mij zoo'n japon maken. Ik heb nog meer dan een pond over van het geld dat Keith me laatst gezonden heeft en daar kan ik het van koopen en de garneeriog ook. O het zou zoo heerlijk zijn." De domiué glimlachte en kon geen neen" zeggen. Toen hij op den bestem den dag haar in het rijtuig hielp was hij trotsch op haar. Het reine eenvoudige kleed was zeer netjes gemaakt en gelijk de »Lady Clare" van Tennyson had ze slechts een enkele roos in haar lokken. Haar handen waaraan zij geen hand schoenen droeg waarschijnlijk niet we tende dat de etiquette vorderde ze wel te dragen waren wit en goed ge vormd. Met zenuwachtige gejaagdheid draaide zij den eenvoudige gouden ring aanhoudend rond haar vinger. Arme Charlotte, dacht ze aan haar echtgenoot Mijnheer Garland durlde er niet naar vragen maar zeide dat zij er heel lief uitzag. Ze bloosde van genoegen en die blos maakte haar nog mooier. Een on aangenaam gevoel maakte zich van hem meester toen hij aan de mogelijke ge-

Axelsche Courant | 1902 | | pagina 1