WIE HWEIUÏEN. 18e Jaarg. L Ij kil.J HU No. 10. Woensdag 7 Mei 1002. Nieuws- en Advertentieblad ó6 voor Z ee u wsc ti - V I a a n d eren. P. 1UILPMVV, AXEL. IIuiten land. FEUILLETON. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 70 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlgk tot Dinsdag- en Vrüdagnamiddag TWEE uren. Zoo schraal als vandaag is het nieuws in geen maanden, haast zouden wij zeggen in geen jaren geweest. Men zegt wel eens, dat dit altijd een goed teeken is. omdat het nieuws doorgaans toch niet deugt. Of de wereld dan zoo slecht is, dat men er niet op rekenen kan iets goeds te hooren Dat juist niet; de wereld is wat zij altijd geweest is. rond enz. maar de kwade tijdingen verspreiden zich veel gemakkelijker dan de goede, eenvoudig omdat het booze veel aantrekkelijker is dan de deugd Neem er de proef maar eens van. Spreek in een gezelschap van de groote en goede eigenschappen van iemandna een korte poos dooft het gesprek geheel uitmen begint te geeu wen. Daarentegen trekt het verhaal van booze dingen en mensehen zoo sterk dat niet alleen ieder terstond aan het gesprek deelneemt, maar men ook moeilijk van het onderwerp meer kan afkomen. Er zijn natuurlijk enkele uitzonderingen, maar de algemeene regel is zoo en de aard van een ding wordt gerekend naar het meest voorkomende, niet naar het afwijkende van den regel Aan de »Central News" wordt uit Pretoria geseind, dat de militaire toestand onveranderd was. Kitchener zette de krijgsverrichtingen niet al te straf door. om de bewegingen van de aanvoerders van de Boeren niet te belemmeren, terwijl zij met hun burgers over den toestand beraadslagen. Er zijn reeds tal van bijeen komsten gehouden. De Wet heeft een bijeenkomst te BethUhem geleid en voor het eind van deze week zal hij er weer »G9beel alleen." Ze sprak nauwelijks hoorbaar maar zeer verstaanbaar en zonder den tranenvloed die mijnheer Garland verwacht had. Toen ze haar sluier wegschoof zag hij niet het mooie rooskleurige gezichtje maar een mager ziekelijk schepsel dat blijkbaar moeite bud hare zelfbeheersching te be waren. De vastberadenheid van de kleine vast gesloten mond, en de sprakelooze berustende droefheid in de sombere oogen troffen hem ondanks zichzelf. »Ik vraag U vergiffenis Sir," begon zij tevergeefs wachtende dat hij zou spreken, »dat ik naar U gekomen ben. Ik was bevreesd dat wif elkaar niet zouden vinden en dat zou nog maar meer moeite veroor zaakt hebben." Ik dacht dat ge veilig in uw logement waart;" zeide hij kort af. Waarom zijl ge bier gekomen Nauwlijks had hij de dwaze meer wieede vraag gedaan of hij had er spijt van Het meisje trilde van bet hoofd tot de voelen, een pijnlijke trek plooide de bevende lippen en haar tranen terugdringende, zeide ze »Ik kon het niet laten, ik moest hem pog even zien, hij is mijn echtgenoot. een in De Wetsdorp houden Reitz heeft een toespraak gehouden tot het komman- do van Beijers Louis Botha heeft ver scheidene vergaderingen geleid in de buurt van Vrijheid. De la Rey is met de kom mando's in Westelijk Transvaal bezig Op de samenkomst te Vereeniging zouden ongeveer 200 afgevaardigden verschijnen. Altijd dezelfde mooie voorstelling van Kitchener en van alwat Engelsch is. Wij weten beter. Uit de verlieslijst28 April bij Modder- rivier van de Farmer's Guard 'een man gesneuveld en drie zwaar gewond verlie zen bij Ladysmith (K. K.) 24 April Griqua stad 21 April. Dorstfontein 25 April. Lichtenburg 28 April, Victoria West 26 April. David De Wet, die 15 jaar lang Parle mentslid van de Kaapkolonie is geweest en gedurende 25 jaar het ambt van vrede rechter heeft bekleed, heeft voor het Hoogverraadshof te Aliwal Noord terecht gestaan wegens gemeenschap houden met den vijand. Hij zou een Boerenkommando hebben bezocht te Beestekraal en den dag daarop werd Aliwal Noord door de Boeren bezet. Er is nog geen vonnis gewezen. De algemeene werkstaking van de Petersburgsche werklieden is kalm be gonnen Reeds in den avond van den laatsten April werden de fabriekswijken bezet door sterke posten die 1 Mei 'aaD elke poging tot betoogen krachtig den kop indrukten. Op enkele plaatsen hadden bloedige botsingen plaats, doch de werk lieden trokken zich spoedig terug Enkelen hebben het werk hervat, doch de meer derheid der stakers blijft een afwachtende Mijnheer. Ik heb goel opgepast dat hij me niet zien zou." Waar was je dan ►Achter die lantaarn. Ik zag U en hem te zamen heen en weei wandelen, zoo lang, »ohzoolang. Ik zag U afscheid nemen en den trein vertrekken." Haar stem smoorde, en huiverend zweeg ze. »Arm kind!" zeide mijnbeer Garland medelijdend haar hand vattend dieCha,- lotte na een vluchtigen druk terug trok. De kruier kwam zeggen dat het rijtuig wa« gekomen. »Laten we gaan.'' z°ide de oude man. »Kom," hij poosde en aarzelde. Hoe moest hij haar noemen die nu eenmaal de vrouw van ziju zoon was? Kom mede Charlotte," zeide bij eindelijk. Hij maakte eenige opmerkingen over de stralen die ze door reden inaar zij bijna niet antwoordende zweeg hij en bekeek het mooie gezichtje mei het griekscb profiel, de donkere oogen en een rijkdom van krullend zwart haar. Maar hij zag ook de slechte harmoni- eerende kleuren van haar kleeding, - welke kleeding! de handen zonder handschoenen en de half lompe, half schuwe meidenmanieren. Een half uur later zaten zij tegenover elkaar in een zijkamer van het logement en beiden be grepen dat ze, hoe het leed hun ook diukte, hun gedachten bij de werkelijkheid moes ten bepalen, maar toch deed het binnen brengen vaD bet ontbjjt hen opschrikken. houding aannemen. Toch verwacht men dat de beweging in enkele dagen onder drukt zal zijn. - Over New-York wordt bericht dat de Keizerin-weduwe van China ernstig ongesteld is Zjj zou lijden aa' neuras thenie, uitputting en slapeloosheid. Er waren Europeesche geneesheeren ontbo den om met de Chineesche lijfartsen te consulteeren In het paleis maakt men zich bezorgd over den toestand van H M Indien het waar is, zou het erg wezen. China heeft eer. vaste hand noodig in dezen tijd, en deze vrouw is een kloek mensch, KAIRO 4 Mei. Bij een brand op 1 Mei te Mitgamer aan den Nijl zqn 50 menschen omgekomen, 200 magazijnen en een duizendtal huizen verwoest. De schade wordt op 200.000 pd. st. geschat LEIPZIG, 5 Mei. Bij Zschortau is hedenmorgen te 4 uur door het breken der as van den tender de sneltrein uit Munchen ontspoord Twee reizigers, waar van de een de afgevaardigde van den Rijksdag Friode uit Bayreuth is, zijn daarbij omgekomen. De in zijn gezelschap reizende afgevaardigde Von Larna werd als door een wonder gered. Deze deelde het ongeluk telegrafisch mede aan den voorzitter van den Beierschen Landdag, die de dépêche in de morgenzitting voorlas. Behalve de twee dooden zijn er nog twee personen zwaar en vier lichter gewond BRUSSEL, 5 Mei De Kamer nam het wetsontwerp aan tot goedkeuring der Brusselsche suikerconventie. »Willen we nog wat wachten vroeg Charlotte aarzelend. »Neen, liever niet. Laten we ontbijten." Zwijgend werd het maal gebruikt en de domir.é spande al zijn krachten in om zoo goed en vriendelijk mogelijk met haar te kunnen spreken. Wij moeten nu over onze plannen spreken mijn waarde. Je weet natuurlijk dat je met mij mede naar Imineridge gaat." ►Ja, hjj heeft het mij verteld." En zijt ge tevreden met de schikking Eh, Mijnheer?" ►Zeg wat ie neemt," zeide mijuheer Garland een beetje scherp. 'tZou me spijten als ik je tegen je zin mee naai huis nam. Het is mijn bedoeling je als een kind te behandelen of als een ondergeschikte." Charlotte zag hem met haar groote kinderlijke oogen aan Blijkbaar begreep zij niet wat hij tegen baar had gezegd maar ze keek naar het viiendeljjke edele gelaat van Keith's vader dat ze beter verstond dan zijn woorden. »Ja, Mijnheer. Ik wil graag met u mee gaan en bon u zeer dankbaar." Heel goed, Zullen wij heden naar huis gaan Naar huis! Met angst en schrik dacht bij aan den last dien hij mede nam naar huis, en toch was het zijn plicht, een harde plicht maar die vervuld moest worden. Hq had aan zijn huishoudster geschreven dat mijnheer Keith getrouwd en naai' LONDEN, 5 Mei Lotd Wolseley, die Zaterdag uit Z.-Afrika is teruggekeerd, verklaarde aan een redacteur van de Daily Express" dat de Boeren den strijd zullen volhouden tot zij hun doel hebben bereikt. fiiniiciilaiid. UIT DE PERS. Het Noodwetje. De »Arnh. Ct." bespreekt het noodwetje der beeren Lobman Kolk man en Heemskerk, houdende vrijstelling van de lichtingen 1895 en '96 van her halingsoefeningen. Het blad merkt daarbij intusschen op dat voor een oproeping tot het houden van de door de nieuwe wet voorgeschreven buhalingsoefeningen volgens art. 111 slechts »de ingelijfden bij de militie te land" kunnen worden opgeroepen, die den bij art. 107 bepaalden korten eersten-oefe ningstijd gehad hebben. In dat geval nu verkeorer. do manschappen der lichting van 1897 (in 1898 werd de eerste proef met den korten eerste-oefeningstijd ge nomen) evenzeer, zoodat de voorstellers ook genen naar billijkheid" in hun art. 1 hadden behooren op te nemen. Het blad meent vooits dat ook op het belang van de plaatsvai vangers en num- merverwisselaars behoori te woiden gelet. Het is door den Minister Kool bij de behandeling van art. 111 (vroeger art. 125) uitdrukkelijk gezegd, dat de derde herha- lingsoefeniDg uitsluitend gehouden zou worden als voorbereiding voor de landweer aangezien nu de plaatsvervangers en num- merverwisselaars der lichtingen van 1897 Canada was vertrokken, en dat zijn vrouw tot zijn terugkomst in de pastoiy zou vertoeven. De oude min begreep zeer goed dat zeer vele en aanhoudende moeilijkheden zijn deel zouden zijn, dat de waarheid 't zij geheel of gedeeltelijk te Immeridge bekend zou wezen, en dat een spottende lach en een honende blik hem zouden treffenmaar zij was nu eenmaal de vrouw van zijn zoon en moest als zoodanig worden behandeld. »Neem mij Diet kwalijk." zeide h(j na nogmaals haar kleeding te hebben beke ken, „maar heb je g- en anderen japon. Ze is niet warm genoeg om te reizen." „Dat zeide hij ook." Ze noemde Keith steeds hq »en dat ze nu r,iot meer geschikt voor mij was. Hij gaf me geld om nieuwe kleeren te koopen en beloofde dat hij me nog meer zou zen den daar ik anders u te veel tot last zou zqn Arme jongeo." zeide de vader zacht- Ik hen vlug met de naald, Mijnheer, al heb ik niet schoolgegaan," vervolgde Charlotte besöhroomd. »Als ik uit inag gaan en de benoodigdheden koopen dan kan ik een zondagsche japon voor me zelve maken zoodra ik thuis benIk b9doelNeem me toch niet kwalijk als ik iets verkeerds zeg." »Neen. Immeridge is je thuis." »Ik dank u Mqnheer," antwoordde zjj met een beweging waaruit do dienstbo-

Axelsche Courant | 1902 | | pagina 1