P MBESTEDING. TWEE milUEEN. No. 9. Zaterdag 5 Mei 1902. 18e U \ju iir.i Nieuws- en Advertentieblad V O O r Zeeuwse li- Vlaanderen. F. DIF.LEMAA, AXEL. herbesteden: FEUILLETON. linitenland. Binnenland. AX1ÏLSCHE Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 70 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Ad ver ten tien van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlgk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Axel, zullen op Dinsdag den 6 Mei 1902, des voormiddags te elf uren (Stads tijd) in het Raadhuis Het leveren stellen en plaat sen van SCHÜOLMEÜBE- LEN voor de in aanbouw zijnde O. L. S. alhier, als mede het vermaken van de aanwezige schoolbanken. Bestek en teekening zijn tegen betaling ad 0.50 te verkrijgen ter Gemeente- Secretarie te Axel. Inlichtingen te bekomen bij den archi tect J. Wisse Jz. te Zaamslag. Axel, 29 April 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. J. OGGEL, De Secretaris, J. A. VAN VESSEM. van MAANDAG 19 tot en met DONDERDAG 22 MEI 1902. 25) V. Het was een sombere vroege winter morgen. De lantaarns brandden nog en wierpen hun flauw schijnsel op eenige passagiers en hun vrienden die met den eersten trein naar Liverpool moesten ver trekken. >U ziet, vader, dat er meer menschen zijn die, even als ik, Engeland vaarwel zeggen. Meer menschen die er uitzien alsof ze van nacht niet geslapen hebben zoo min als ik." Noch ik," zeide mijnheer Garland. Op den arm van zijn zoon leunend wandelde de dominé langzaam heen en weer. De drie laatste dagen waren zij in Londen geweest om alles op orde temaken. Ein delijk was de laatste dag, het laatste uur aangebroken weldra zouden ze gescheiden zijn. Het kaartje was genomen, de bagaadje bezorgd, niets was er meer te doen of te zeggen dan de laatste afscheidswoorden bij dergelijke gelegenheden niet ge- makKelijk worden uitgesproken. We hebben een goed logies getroffen," zeide Keith om toch iets te zeggen. »Ik oop dat uw hotel ook goed was. En hoe Vriendelijk van u om het voor ons te Over eenige dagen zijn waarschijnlijk de krijgsoperaties weer in vollen gang en het is of men dat al zien kan aan de berichten vau Kitchener. In zijn week- rapport, dat geseind werd, komt ook nog voor, dat naar het Westen van de Kaap kolonie versterkingen waren gezonden, welke reeds in voeling waren met Ookiep dat alle aanvallen der Boeren wist af te slaan en den vijand verliezen toebracht. Dit Ookiep is een belangrijke plaats ver in het Westen, welke door een spoor weg verbonden is met de haven Port Nolloth, aan den Atlantischen Oceaan Tusscheu de regels van het mooie bericht van Kitchener leest men minder mooie dingen. Die plaats blijkt herhaalde malen door de Boeren aangevallen en zoo in het nauw gebracht, dat de Engelschen genood zaakt waren er versterkingen heen te zen den. Indien nu bet heele groote Weste lijke deel van de Kaapkolonie ook nog operatie terrein moet worden, dan mogen de Engelschen er minstens nog een paar honderdduizend man heen zenden, want zoo gaat het niet. Zonder meer afdoende middelen duurt deze oorlog nog jaren en jaren. En Engeland heeft niets meer om te zenden Een Engelschblad.de »Scotsman," zegt, dat er genoeg soldaten over zijn om bij den kroningsoptocht de straten af te zetten. Natuurlijk wordt dit door andere kranten tegengesproken, maar men be merkt duideljjk, dat het bericht van de »Scotsman." in elk geval niet ver van de waarheid is. In het weekrapport van Kitchener werd bestellen. De logementhoudster vertelde dat zij u leeds lang kende." Mij niet maar je moeder die heel goed voor die vrouw was. Zij trachtte altijd iedereen te helpen. Ik bedoel, je moeder." »Ja, dat deed ze," zeide Keith zacht. »Hoe is het mot ie vrouw? Schikt zij zich nog al goed in het onvermijdelijke ►Ja, zij is een goed vrouwtje een zeer goed viouwtje. Ze wil mij niet meer last veroorzaken dan hoogst noodig is. Zij is den geheelen nacht opgebleven om me te helpen pakken en wilde mij naar den trein brengen maar ik heb gezegd dat u het niet goed zou viDden." Mijoheer Garland zweeg. ►Zij zal gereei zijn op welk uur u maar wilt of als u dat verlangt zal ze u aan het station ontmoeten. Vertrekt u beden nog naar Immeridge ►Misschien. Ik weet het nog niet zeker. Luister is dat het sein voor het vertrek.* ►Neen, het is de klok die vijf minuten van te voren geluid wordt.* De oude man leunde zwaarder op den arm van zijn zoon maar stapte met op geheven hoofd en strakke oogen. Toen Keith hem aanzag, voelde hij dat bij al zijn hopen en wenschen, zijn illusies en idealen zou kunnen vaarwel zeggen om bij zijn besten ouden vader te blljveD en bem in zijn laatste levensjaren met zorg en liefde te omringen. Het speet hem dat bij zooveel over zjjn vrouw had gesprokeu ook nog gezegd, dat kolonel Rochfort opereerde in het Noordwesten van den Vrijstaat tegen Badenhorst. Meer midden in den Vrijstaat had kolonel Rochfort 18 man gevangen genomen. Van welk soort wordt niet gezegd. Men moet toch wat seinen. De verlieslijst is lang van namen van aan ziekte en wonden gestorvenen en zwaar zieken zij geeft ook een aanvulling van de verlieslijst van het gevecht bij Haen- ertsberg 16 April; nog 15 man gewond. De Amerikaansche krijgsraad op de Filippijnen heeft nog geen uitspraak ge daan in de zaak van generaal Jacob Smith, oeschuldigd van barbaarsche middelen te hebben aangewend tegen de Filippinos Majoor Wailer bevestigde voor den krijgs raad, dat Smith bevel had gegeven alle mannelijke Filippinos boven do 10 jaar af te maken Maar, voegde hij er tot verdediging van zijn chef bij, de inboor lingen van Samar zijn verraderlijker en onverzoenlijker dan Soendaneezen en zonder generaal Smith's afdoende maat regelen zou de oorlog daar nog niet uit zijn De generaal had nooit bedoeld, dat men vrouwen en kinderen zou afmaken. Korporaal Pritchard, die deel had genomen aan een gevecht te Jandora, op Samar, zeide dat hij jongens van twaalf jaar had zien vechten en steken met bolo's Sergeant Bonicastle, een Apache, verklaar de, dat hij in een gevecht tegen Dios te Dapdap, op Samar, twee jongens beneden de vijftien had gezien, de een gewapend met een bolo, de ander met een dolk, die een soldaat te lijf gingen. Ook in het Amerikaansche CoDgres is en de bede bij bun eerste ontmoeting vriendelijk tegen haar te zijn werd niet gedaan. Met bitter berouw en diepe smart dacht bij er aan dat hy binnen enkele miDUten zyn vader moest verlaten zijn goede beste vader die altyd alles voor hem had gedaan, alles voor hem had opgeofferd Naar alle waarschijnlijkheid zou hij dat vriendelijke gezicht, die eerbiedwaardige witte haren nooit weerzien en zo waien Keith liever, veel liever dan bet jonge mooie gezichtje waarvoor hij zooveel bad geleden en geofferd en ook anderen zoo 7eel had doen lijden. >0 vader, ik kan met van u scheiden, zog me wij hebben nog een minuut t(jd zeg me zal ik blijen Mijn jongen" zeide hij, na nog even te hebben nagedacht. >Ik dank je voor je woorden, ik zal ze niet vergelen. »Neen, ga naar Canada en doe je besi daar zoo als ik van je verwacht. Gaen ik zal tracbteD my goed te houden om je terugkomst at te wachten." ►Natuurlijk vader De klok luidde. Nog eenmaal zagen ze elkander aan, nog eenmaal drukten zij elkanders hand met dien bartelyken innigen druk waar mee mannen hun gevoel uitdrukken of verbörgen. Een oogenblik later en Keitb was ver trokken. De oude man had zijn eenig kind verloren. Onbewegelijk bleef de dominé de handelwijze van generaal Smith be sproken. In den Senaat zeide de demo craat Gimmons van Smith's bevelen, om het eiland Samar tot een wildernis te maken en alle mannelijke Filippino's boven de tien jaren over de kling te jagen, dat de geschiedenis sedert de dagen van He rodes geen heugenis had van een dergelijk bevel In het Huis van Volksvertegen woordigers zeide Sibley, dat Smith niet alleen voor zichzelf, maar voor iederen Amerikaan, die een uniform droeg, een schande was. Ik heb gehoord, zeide hij, van Timur den Tataar en van den Sara- cynschen geesel. maar Goddank, heeft het na Golgotha achttien eeuwen geduurd eer er een generaal Smith verschenen is. Ik hoop, dat er genoeg moed, vaderlands liefde en Christelijkheid zetelt aan het Witte Huis, om te zien dat hij binnen tweemaal vier-en-twintig uren van zijn uniform beroofd wordt. Het was een doDker beeld, dat de af gevaardigde van Eist ophing van onzen vleeschuitvoer naar Engeland Officieel was geconstateerd, by herinnerde eraan, en door de Nederlandsche Kamer van Koophand I le Londen was gepubliceerd dat hei haaldelijk uit Nedeiland vleescb naar Engeland woidt geëxporteerd, dat ongeschikt is voor menschelijk voedsel. De eerlijke vleeschexporteurs worden hierdoor aanmerkelijk benadeeld dat het inderd lad zoo ver reeds is blijkt hieiuit, dat de vleeschuitvoer van andere landen naar Engeland veel sterker toe neemt dan de onze. En er waren enkele staan totdat een kruier bem zoide Deze kant uit Sir, zal ik een rijtuig voor u halen Dank je." Mijnheer Garland trachtte te loopen maar voelde zich zoo zwak dat bij onwille keurig zijn hand uitstak om een steun te zoeken. Ga hier zitten, Mijnbeer en binnen een paar minuten zal bet rijtuig hier zijn." Hij liet zich op een bank neervallen en zat er tien, twintig minuten misschien, hij zag noch hoorde en voelde alteen dat zijn kind weg was. Een lichte tik op zijn arm deed hem opzien en hij zag een jonge vi ou w die aan het oinde van de bank stond. Als het u belioft mijnheer Garland. Ik ben hier." De plattelands tongval, de nederige manieren van een meid en de kleeding die ook aan een dienstbode herinnerde, waren voldoende om dominé Garland, al had zij hem niet bij zijn naam genoemd, te overtuigen dat zij zijn >dochteiwas, Charlotte Garland Op eens stond de ruwe haide werkelijk heid weer voor hem. Hjj keerde zich om en zag het meisje onderzoekend aan. Hot meisje dat zooveel ellende over hem en de zijnen had gebracht. Hij stond op en ga! haar zijn plaats. ►Ik geloof dat gy Mevrouw Keith Gar land zijt >Ja, Mijnheer." ►Zijl ge hier alleen Wordt vervolgd,)

Axelsche Courant | 1902 | | pagina 1