tot aankoop van Kunstmeststoffen (jemciigti Nieuws. Marktberichten. Advertentie». een onderwijzer, Licht ng* 1895. Openbare Verkooping BEESTIAAL: Landbouw-, Stal- en Melkgereedscliap, KLAVER TE VELDE, Zoo pas ontvangen: Portemonnaies, Pijpen, Vischstokkc» cu Vischartikelcu. BET COMITÉ aan te besteden: pl. m. 50.000 U, CHILI-SALPETER. is thans een vernieuwd verzoek gericht tot de besturen van de gemeenten en polders betrokken bij de totstandkoming daarvan om subsidie te willen veileenen. Met het oog op het groote gewicht dezer verbinding voor dat district heb ben de heeren P. J. Wortman en D. J. Oggel burgemeesters van Zaamslag en Axel alle besturen van belanghebbende polders en gemeenten opgeroepen tot een vergadering, op 29 April te Zaamslag te houden. In deze gecombineerde vergade ring zullen de plannen worden toe gelicht en alle inlichtingen verstrekt worden teneinde deze zaak zooveel mo gelijk te bevorderen. Bij het te Maastricht gehouden examen voor onderwijzei slaagde de heer P. Cremer te Terhole gemeente Honteriisse. - - Kanaal van Temenzen. In de be staande conventie van 29 Juni 1895 tusschen Nederland en Belgie betreffen de werken in het Nederlandsche deel van het kanaal van Gent naar Terneu- zen worden de volgende wijzigingen voorgesteld a De sluis, te bouwen ten westen van Ter neuzen, krachtens artikel 3 litt. a. van vermelde conventie, zal een bruikbare breedte hebben van 18 Meter. De bovenstroomssluisdeur zal geplaatst worden 1 M. 80 onder de deuren van de tegenwoordige ooster sluis van Sas van Gent. b. De twee sluishoofden, aan te bren gen in de afwatering, die te Sas van Gent gemaakt zal worden, zullen 26 M. bruikbare breedte hebben en zullen 20d M. van elkander zijn verwijderd de sluisdeuren zullen geplaatst worden 2 M. 95 onder de deuren van de tegenwoor dige oostersluis dier plaats. Twee wissels zullen gemaakt worden, de eene bovenstrooms, de andere bene denstrooms van de genoemde afwatering; c. De bruggen, te bouwen op het Ka naal van Gent naai ferneuzen, krach tens de conventie van 29 Juni 1895, zullen een bevaarbare doorvaart heb ben van 26 M. breedte. Bij het maken van deze werken zal gerekend worden op een latere diepte van 10 M. onder het peil van het ka naal gesteld op 6 M. 55 boven de deur van de tegenwoordige oostersluis van Sas van Gent d. Tusschen de Nederlandsch-Belgische grens en de sluis, te Terneuzen te bouwen, gaande door de afwatering te Sas van Gent te maken, zal het kanaal gebracht worden tot op een diepte van 2 M 20 onder het niveau derzelfde I sluisdeuren e Het bevaarbare deel in de rechter zijde van het kanaal tusschen de Ne- derlandsch Belgische grens en de sluis te Terneuzen te bouwen, gaande door de afwatering te Sas van Gent te ma ken. zal 420 vierkante meter zijn. waar f bij wordt verstaan dat de breedte op den bodem van 't kanaal niet minder I dan 24 M zal zijn. Ten einde de Nederlandsche regeering I schadeloos te stellen voor de nadere I uitgaven van onderhoud en bediening, I voortvloeiende uit de wijzigingen, ge bracht in litt. a tot e hierboven, wordt het bedrag van 92 000 gulden haar I jaarlijks te betalen door de Belgische regeering krachtens artikel 12 3e alinea j- der conventie van 29 Juni 1895, ge- ft bracht op 94 500 gulden. Dit cijfer on- derstelt, dat de mechanische bediening K der nieuwe werken te Ter Neuzen en de verlichting met electriciteit van die ft werken gereed zijn. Met wijzigiug der laatste alinea van I hetzelfde artikel 12, zal de Belgische I regeering jaarlijks aan de Nederlandsche I regeering de bijzonder^ uitgaven ver goeden, welke zullen voortkomen uit do 1 mechanische verlichting van de wer- f ken, opgesomd in de vorige alinea Hetzelfde zal het geval zijn met de I uitgaven betreffende de veranderingen, I die in de toekomst bij gemeen overleg I j gebracht zullen worden in de inrichtin j gen bestemd voor de mechanische be diening en de electrische verlichting waarover hier wordt gehandeld, of voor de werken hiervan afhankelijk. Het bijzondere personeel in dienst voor de mechanische bediening en de electrische verlichting, zal benoemd worden door de Nederlandsche regeering. De loonen van dit personeel zullen vastgesteld worden bij gemeen overleg van de beide regeeringen en zullen niet kunnen overtreffen die welke in Neder land worden toegekend aan begmbten met overeenkomstige diensten belast. De Nederlandsche regeering zal op deze traktementen de bepalingen kun nen toepassen der wetten welke iu Ne derland de pensioenen van burgerlijke ambtenaren en van hunne weduwen en weezen regelen ff. De Belgische regeering zal kunnen vragen dat het Nederlandsche gedeelte van het kanaal van Gent naar Terneu zen electrisch verlicht worde en dat de mechanische bediening ook worde toe gepast op de kunstwerken niet bedoeld onder letter hierboven of op een ge deel te van deze Eventueel zal zij aan de Nederlandsche regeering de nadere uitgaven vergoeden voortkomend uit de verlichting en be diening waarover hier wordt gehandeld waarbij wordt verstaan dat de bepalin gen van de drie laatste alinea's van lett. hierboven eventueel van toepas sing zijn. h. De werken voor de mechanische bediening en de electrische verlichting der nieuwe werken van Terneuzen en eventueel van het verdere stuk van het Nederlandsche gedeelte van het kanaal van Gent naar Terneuzen zullen wor den aanbesteed volgens een bestek op te stellen door de Nederlandsche re geering en te onderwerpen aan de goed keuring der Belgische legeering. De aanbesteding zal plaats hebben te Middelburg in tegenwoordigheid van den ingenieur van den waterstaat in Oost-Vlaanderen. De stukken van de aanbesteding zul len aan het advies van de Belgische regeering worden onderworpen voordat de Nederlandsche regeering over de aan- besteding beslisse. Een gestolen meisje Dezer dagen bevonden zich enkele kermiswagens met zigeuners te Krimpen aan de Usei, ko mende van Bergambacht. Een vijfjarig- meisje bedelde langs de huizen te Krirn pen, waarbij zij in vrij goed Hollandsch mededeelde dat zij vau haar oud rs ge stolen was en door de kermisreizigers medegevoerd wprd. De kinderen van den landbouwer P. aan wie het meisje dat medegedeeld had, deelden het aan hun ouders mede en spoedig kwam het ook de burgemeester te boomi die zich onmiddellijk naar het par ket te Rotterdam begaf Naar aanleiding daarvan begaven de substituut officier van justitie te Rotterdam mr Mazel en de bur gemeester van Krimpen aan de IJsel zich op weg naar Nieuwerkerk, waarheen de kermiswagens reeds vertrokken waren. In het stationsgebouw aldaar word de in structie gevoerd, waarbij bleek dat de kermisreizigers W. genaamd, van Saksen afkomstig zijn, terwijl het bewuste 5 jarige meisje goed Hollandsch en een weinig Duitsch spreekt en het kind vol hield gestolen te zijn doch waar, kon het niet mededeelen. By conlrontatie met de andere kinderen van den kermisreizi ger vertoonde het geen gelijkenis. De andere ki ïderen verstaan en spreken geen Hollandsch. Daar van vermissing van een kind geen aangifte is gegeven, be stond er geen aanleiding het meis je aan de kermisreizigers te ontnemen. De justitie bljjkf de zaak evenwel ern stig in te zien en zelfs de Minister van Justitie is er in gemoeid, op wiens las' bet meisje te Gouda gephotographeerd is geworden, waarheen de kermiswagens in middels vertrokken waren. Deze staan thans onder bewaking der Rijkspolitie in afwachting van nadere infoimatiën omtrent de identiteit van het meisje. Dat een blinde gewichtige posten bekleedt waarbij men de oogen wel ter dege den kost dient te geven, is bjjna niet denkbaar. Toch doet zich in een dorp in de provincie Drente het geval voor, dat iemand waarneemt de betrek king van directeur der onderlinge brand verzekering, president-kerkvoogd der Ned. Herv. gemeente, president, der coöperatieve stoomzuivelfabiiek, lid van het college van zetters en penningmeester der dorps vereeniging terwjjl de man iotaal blind is. M. Ct. Te St Nicolaas zjjn Donderdag drie zakkenrollers uit Brussel aangehou den, die op een handige wijze op de vee- en op de botermarkt te werk gingen. Zij w;u en gekleed als flinke kooplui en meng. den zich ook vaak in de groepen, vroegen naar prijzen, enz. De politie was ech'er door een handelaar tegen hen gewaar schuwd, ze werden gevolgd, en werden betrapt, toen een van hen slond te onder handelen over boter, terwijl de beide anderen de zakken van de boerin en van haar d >chter lichtten. Bovendien bleken ze by onderzoek ook de beurs van den man der boorn een oogenblik te voren op de veemarkt gerold te hebben. Musoüdo, de bandiet, die te Lucea terechtstaat, bljjft bij zyn verhooren dezelf de hy praat met opgewondenheid over zyn heldendaden en declameert steeds luider alles wat men hem ten laste legt, volledig bekennende behalve als 't geldt dief stallen Bij gelegenheid dat de President vau hel Hot hem voorhield dat hy een zijner slachtoffers had beroofd, werd hy woedend en verlangde naar zijn cel te worden teruggebracht, - want zulke dingen te moeten aanhooren walgde hem In de pauzen wordt by druk geïnterviewdhy vertelde o. a. dat hy een brief had ge- schrever aan wijlen Koningin Victoi ia, om haar te vragen of zji een fregat te zijner beschikking wilde stellen. Dergeljjke ver halen versterken den indruk dat Musolino krankzinnig is of krankzinnigheid simu leert. Maar er zijn vele deskundigen die beweren dat hjj door een epileptisch iijdeu is aangetast Per Telegraaf. In de ziekte der Koningin is een dichte verbetering merkbaar, welke zich openbaarde door de daling der morgen temperatuur. Het bewustzijn is volkomen onge stoord en de algemeene toestand is bevredigend. Hulst, 21 APRIL. Ter Graanmarkt van heden (Maandag) waren de prijzen ais volgt Tarwe 8,25 Rogge 6,50 Wintergerst 8, - Zomergerst /O,— Haver ƒ8,— Erwten 10,50 Paardenboonen 8,25 Dui- venboonen ƒ9,— Witteboonen Bruineboonen ƒ0,— Boekweit 0, Lijn zaad - Aardappels /2,25Koo-!zaad per zak van 106 liters ƒ0,— Boter per kilo 0,95 Ei ren per 26 stuks 0,70. Er waren ter weekmarkt te koop gesteld 36 stuks hoornvee, 26 varkens, 0 schaap verkocht 18 12 0 Aanstaanden Donderdag 24 dezer, hoopt PIETER WIEMES zijn 78sten geboortedag te vieren. EEN VRIEND. Axel, 22 Apnl 1902. fHgk Aan de Openbare Lagere School te Axel wordt gevraagd met bevoegdheid voor vak j. op eene jaarwedde van 500. Indiensttreding vóór 15 Mei e. k. Stukk n franco aan den Burgemeester vóór 1 Hei e. k. Alle inilliciens van bovengenoemde lichting vvoiden uitgenoodigd tot bijwoning eener vergadering op i-'f dezer des avonds te liiilf acht uur te Axel ten huize van den beer P. KOOLE. Toegang vry. Debat vrij. Namens Vliss. Comité. F. GUILLAÜME, Voorzitter. L. BAEK, Secretaris. Do Notaris P. Dregmans te Axel, zal ton veizoeke van de Erven JAN DIELE- MAN Fz. ir, leven landbouwer te Boscb- kapelle (Stoppeldijkpolder) op de door hem bewoond geweest zijnde hofstede, op Dinsdag 6 Mei 1902, des voormiddags 10 uie, verkoopen: 19 stuks PAARDEN, waai* onder 5 met veulen, oud 13, 12, 10. 8,7,6,4,3,2, en 1 jaar. 19 stuks HOORN- VEE, als 5 Melkkoeien, 1 Rund, 2 Vaarzen, 5 Hok kelingen, 2 jonge Stieren, 4 Kalvers VARKENS: 1 vet Varken, 1 Valken met 4 Biggen, en 4 Loopvarkens, PLUIMGEDIERTE, als: 5 Eenden, en omtrent 40 Hoenders en Hanen. als 4 Menwagens, Vrachtkar, Tilbury, 8 Ploegen, 9 houten Eggetanden, Zaaima* chine, VVindmoleD, Snijmoien, Peen- moleD, Bascule met Gewichten,Sleden, Slepers, Rolblok, Kruiwagen, Ziften. Laddeis, Rieken, Vorken, Mestbaken, Schoppen, Kiebaggen, Manden, Graan zakken, Balen, Cementen Watemak goot en Schepper, Slijpsteen, Teel- tuin, Schuurbank, Bak, Paardentuig, Timmergereedschap, Wascb- en Voe- derkuipen, Planken, Stolpen, Kaam, Kaarnmachine,Roomtonneo. Emmers, Melkzilten en verder gerief. Voorts omtrent 2hectaren wassende op landen omtrent de hof- stodeVerdeeld in koopen. NOTA. Op de hofstede is geeuo gelegen heid tot stalling. Muziek en Gezang wordt niet toegelaler. een mooie sorteering L. B. A. ROLPF Lz. te AXEL (Kijkuit.) Het BESTUUR van bovengenoemd Comité zal op Vrijdag 2 Mei des namid dags ten 2 uur ten huize van P. KOOLE te Axel trachten Voorwaarden van Aanbesteding en mo dellen van inschrijving zyn verkrijgbaar aan het Bureau dezes en bij het bestuur. Namens 't Bestuur, J, J. DE FEIJTER, Voorzitter. P. DE SÏUIIJNE, Soci etal is»

Axelsche Courant | 1902 | | pagina 3