Binnenhuid. Landbouw. familie van elk der slachtoffers. Tal van kransen werden achter de kisten gedragen, een vijftal met het opschrift „Aan onzen medestrijder, voor het volksrecht ver moord"' Langs de trottoirs stond een dichte menigte geschaard vrouwen ween den. De lange stoet, eenige duizenden menschen, bereikte eindelijk het kerkhof. Daar spraken nog £)e Geyndt, Van Lan- gendonck en Berragon, uit Gent. In alle kalmte verspreidde zich de me nigte. Zondag op den dag en Zondagavond schijnt het overal volmaakt kalm te zijn gebieven. Bescherming van Dieren. Het hoofdbe stuur der Ned. Vereecigmg tot bescherming van dieren heeft tot den Minister van Waterstaat een adres gericht waarin zij verklaart met veel instemming te bobben kennis genomen van het adres gezonden door het Ned. Landbouwcomité waarin met aandrang verzocht wordt dat de Regeering zal toetreden tot de convectie, de vrucht van do te Parijs gehouden con ferentie van afgevaardigden veler Euro- peesche Staten, die de wenschelijkheid uitsprak van internationale bescherming der voor deu landbouw en aanverwante bedrjjven nuttig geachte vogelsoorten. Met het Ned. Landbouwcomité is echter de vereeniging het volkomen eens dat krachtige en op den duur doeltreffende bescbei rning van diersoorten in den natuur staat slechts mogelijk is door maatregelen in gemeen overleg te stellen door de vei - schillende Europeescho Staten. De Vei- eeniging ontwaarde echtei, na alsnog kennis genomen te hebben van de gedach- tenwisseling over hot onderwerp gevoerd in de Eerste Kamer tusschen den Minister en den heer Bultman, tot haar leedwezen, dat de Minister op verschillende gronden nog bezwaar had aan het verlangen van het Landbouwcomité te voldoen, meeoen- de, dat de Regeering wel handelt door vooralsnog een afwachtende houding te blijven bewaren. Tegenover 's Ministers Vrees voor vor- plichtingen voor onze Regeering, welke uit het toetreden tot de conventie konden voortvloeien, wordt gewezen op de juist heid van hetgeen het Nederlandsch Land bouwcomité in zjjn adres zegt, dat de toetreding geen enkele wetswijziging zal noodig maken. Maar al mocht dit anders zijn, dan zou deze overweging de Regeering niet mogen weerhouden toe te treden tot een overeenkomst, waardooi de groote landbouwbelangen zoozeer gebaat worden. Zeer wel mogeijjk zal men ter wille van bet hoofddoel op den langen duur e. toe komen kleinere belangen op te offeren. Doch de Vereeniging viaagt of inwilli ging van een wellicht later in te willigen wenscb van de Noord- en Oostwaarts van ons liggende Rijken tot beperking of geheel verbod ten onzent van de vangst der in den herfst trekkende lijsters door strikken of der vinken op de vinkenbanen, in welke bedrijven thans eenige personen in den lande een bijverdienste vinden, een te duur offer zou zijn indien anderzijds kon verkregen worden, dat men terzelfdertijd onze nuttige broedvogels op hun tiek door Zuid-Frankrijk, Italië en andere Mid- dellandsche Zee-landen spaarde. van onoverwinnelijken afkeer te verbergen die op zijn gezicht te lezen was. >Nog steeds te Ely Zij is ziek geweest en nog te zwak om te reizen. Zij kon gisteren nauwlijks naar de kerk gaan om te trouwen on toch was zij zoo gelukkig. »En je verliet haar van daag »Ja, zij drong er op aan dat ik zou vertrekken. Zij wist dat het mjj zou schaden als ik met het beginnen van de colleges niet hier was. Zij denkt niet veel aan zich zelf. U hebt gezegd dat de meeste vrouwen dat niet doen mijn moeder deed hot ook niet." Stil, zwijg," riep Mijnheer Gariand op den bitterst en toon die zijn zoon ooit van hem had gehoord. »Waag het niet meer van je moedei te spreken." Wordt vervolgd) Ten slofte zij er op gewezen, dat juist door de con ven lie dei contracteerecde Staten de weg geëffend wordt, om ten aanzien van het beoogd belang mei elkan der in meerdere aanraking te blijven, waardoor stepds gedachten wisseling ter wegneming van bezwaren of ter verbete ring der onderling vastgestelde maatrege len kan plaats hebben. Op grond van het bovenstaande sluit de Veiaeniging zich met volle overtuiging aan bij het schrijven tot den Minister door het Landbouwcomité gericht en wordt de hoop uitgesproken, dat Z. Exc. zich alsnog genoopt zal gevoelen binnen kort voorstellen aan de Kamers onzer Volksvertegenwoordiging te doen, opdat ons vaderland zoo spoedig mogelijk toe trede tot den grooten bond van de beschaaf de natiën, welke het groote doel bereik baar achten, te eerder daar elk niet toe treden of »afwacbtende houding" de goede uitkomsteo der beoogde bescherming aan zienlijk blijft beperken, ja somwijlen zelfs onmogelijk kan maken. Men meldt uit Apeldoorn De KoniDgin Moeder schonk Prins Hendrik een teakhouten sabelrek gemon teerd met koper. Da Koningin heeft order gegeven de gebruikelijke gratificatiën aan bet personeel te doen doorgaan. Het telegraafkantoor Het Loo was Zondag den gebeelen dag open. - Aangrijpend orgelspel, opende Zon dagavond ion bidstond in do Groote Kerk te 's Gravenbage, waar duizenden lezaam waren gekomen om een gebed te doen voor de zieke Koningin. Plechtig zette men het zoo passende gezang in »Vest' in bang' en droeve dagen, Al uw hoop op Hem alleen Schroom niet Hem om hulp te vragen Vest' in bang' en droeve dagen. Al uw hoop op Hem alleen, Hij kan helpen, Hij alleen. Na het zingen sprak ds. Gerth van Wijck uaar aanleiding van de Handelingen der Apostelen Hoofdstuk XII veis 5 het 2e gedeelte „maar van de gemeente werd een gedurig gebed tot God voor Hem gedaan." Spreker wees op den schal van heide en geloof in doze wooiden vervat woorden zoo toepasselijk op den huidigen toestand. Zoo ook toch wordteen gebed een gedurig gebed gedaan voor onze Koningin bemind om der Vad'ien wil bemind om Haar eigen per&oon. Ds. Gerth van Wijck wijdde ook een woord van troost en bemoediging tot den Prins-Gemaal en de Koningin- Moedei die in deze dagen zoo zwaar be proefd worden. Ds. Knottnerus die daarna den kansel betrad herinnerde aan de wonderbaarlijke genezingen door Jezus gedaan en wees er op hoe in droeve dagen het gemeen schappelijk gevaar da gHoovigen samen brengt in het gebed goiyk ook hier. Met het zingen van het 4e vers van gezang 189 werd deze rede besloten. Met 2 Koningen 20»In die dagen werd Hizkia krank tot stervans toe enz." begon ten slotte ds. Van der Flier zijn toespraak. Treffend was hat gebed waarin hij b6t herstel alsme kte vooi onze Koningin en kracht voor Jen Prins-Gemaal en de Koningin-Moeder. »Spaar aldus eindigde spreker dat kost bare leven Wijs onze bede niet af en ontferm u over haar die wij allen zoo lief hebben Sterk ook den Prins ia deze droeve dagen Geef hem kracht en sterk ook de Komn gin-Moedor wiet hart met ons Ijjdt. Diep onder den indruk verliet de schare het kerkgebouw. Hoewel het verloop der ziekte vau H. M zich in gunstige richting bljjft be wogen, zoo zal her ziektegeval vooreeist nog een zorgzame behandeling blijven vereischerr omdat men niet weet welke complicaties zich daarbij nog kunnen voordoen. De lijfarts dr. Roessingh zal daarom in den eersten tijd nog op het Loo blijven Prins Hendiik wandelde Zondag eenigen t yd met dr. Roessingh in de Paleislaan op Het Loo. Maandag deed de Prins een wandelrit door het park. Over den Bouwgrond. IV. Een scherpzinnig lezer van ons laatste stukje luerkte ons op. dat wat daaiin ge zegd wordt over het bepalen van het hu- nrusgehalte van den grond, niet geheel juist is. Wjj hebben daarin nl. beweerd dat bjj gloeiing van den grond de humus verbrandt en dus het gewichtsverlies van den gegloeiden grond gelijk is aan de hoeveelheid humus, die daarin voorkwam. Dit nu is niet- geheel waar, waüt van de humus bljift een weinig onverbrandbare stof (asch) achter. Groot is die hoeveel heid asch echter niet, en derhalve is ook onze fout niet zoo groot. We zagen dat humus een guusiigen invloed heeft op den bouwgrondal kan men nog- niet zoo heel nauwkeurig zeggen, hoe de hu mus optreedt bij sommige verschijnselen, toch is de ervaring van alle ernstige en degelijke onderzoeken geneest, dat hu mus niet geheel kan gemist worden in den grond. De vraag is dan ook inder daad gewettigd, of het gebruik van enkel kunstmest op den duur den grond niet in slechter conditie zal brengen. In kunst mest toch zit geen humus en er komt ook geen humus van. Dit is, zooals men weet, met stalmest wel het geval. Zóó beschouwd ljjkt het dus voor de haod te liggen, dat. wanneer men den grond nooit met stal mest bemest het humusgehalte van dien grond zeer vermindert. Men raag evenwel niet vergeten, dat er ook humus in den grond komt door overblijfsels van planten zooals wortels en stoppels, b. v.en dat juist door het gebruik van kunstmest stoffen, een meer weelderigen planten groei wordt verkregen en tengevolge hiervan ook de plantenresten in den grond vermeelderen. Al zouden wij enkel ge bruik van kunstmest gedurende een reeks van jaren durven aanbevelen, de vrees voor gebrek aan humus behoeft, althans bij eene verstandige vruchtwisseling. Diet zoo groot te zijn. Toch gelooven we, dat de boer, die stalmest de mest noemt en kunstmest als Aufpmest beschouwt, op den duur het verst zal komen. Maar wjj chrijven hier geen artikel van bemesting m we gaan derhalve verder. Is de wer king van de humus altijd nuttig Volstrekt nietMep spreekt namelijk van milden én van turen humus. Milde humus ontstaat bjj voldoend» toetreding van lucht en alleen deze humus werkt go-d in den grond. Zure humus ontstaat als de lucht niet goed in den grond kan dringen, 't Is ongeveer hetzelfde, als wat er gebeurt hjj ingekuilde pulp; bv we bedekken die met aarde om de lucht at te sluiten en de boel wordt zuur, soms wel te zuur zelfs. Zoo gaat het ook met plantenresten en stalmest wanneer de lucht er niet bij kan Dan veizuurt. h.-t. Zure humus is zeer schadelijk. Zure gronden toch zgn wel niet geheel onvruchtbaar, maar de plantengroei is er alles behalve weeldeiig. In den regel gaan op zulke gronden veel kattestaarten groeien. Ook weiden zijn wel eens zuurop zulke weiden groeien z. g. n. zure grassen, die zeer weinig voedingswaarde hebben. Een mid del, om zuren grond te ontzuren is, zoo als uit 't voorgaande blijkr, lucht in den grond te laten toetreden. Op bouwland zal men dikwjjls verzuring krijgen door te vochtige ligging. Waar water is, kan natuurljjk geen lucht wezen. Kan Dieu zulke gronden voldoe.ide droogleggen, dan is men na eenigeD tjjd den zuren winkel kwjjt. Is echter de drooglegging niet voldoende te bewerken, dan kan men schadelijke werking van den zuren humus doen ophouden door kalkbQmesting De kalk verbindt zich' dan met de humus zuren tot hnmuszurekalk, die onschadelijk is. Men zij er echter op bedacht dat zulk een kalkbemesting den grond niet voor altijd ontzuurt. Zoodra de kalk op is, be ginl in een vochtigen, lagen grond de verzuring opuiouw. Zure weiden zjjn dik wijls te verbeteren door in het voorjaarl met een kettingegge de boveDste laag flink ios te maken. Allicht toch ontstaat weiden een dichte zode, die toetreding van lucht belet en dus oorzaak is vau de zuurheid. Of een grond zuur is kan j men onderzoeken door even onder de op pervlakte een vochtig, blauw lakmoespa- i pier te brengen als de grond zuur is, wordt dit papiertje helder lood gekleurd, j Zulke papiertjes zjjn in de apolheek voor een kleinigheid te verkrijgen Het is ver-J dei ook niet onverschillig, van welke planten de humus afkomstig is. In som 1 mige streken van ons land zijn uitgestiekte heiden. Die heiden zjjn bedekt met een meer of minder dikke zode. Men steekt I die zode dikwijls af in kleine stukken I die men heideplaggen noemt. Die plag gen gebruikt men als bouwmateriaal, als brandstof, maar Ook als mest. Nu merkte men vroeger dikwijls op, dat na zulk een be- I mesting met heideplaggen, de planten groei niet beter, maar slechter weid, I Dat was raar, meende men. De plaggen vormen immers humus en humus maakt den grond vruchtbaarder, zoo sprak men en toch de plaggen werkten slecht. Later hielp de man der wetenschap deu boer uit den droom door aan te toonen, I dat er in vele heideplaggen looizuur zit. 1 Dit looizuur is voor de plant vergifgeen wonder dus, dat de gewassen slecht groei- den. Maar de geleerde deed meer, dan boer zeggen, waar hem in dezen de j kneep zatbij raadde hem aan voortaan de plaggen met kalk te vermeDgen en ze eenigen tjjd in hoopeu te laten liggen, ióór ze in den grond worden gebracht. Men volgde dien raad en de schadelijke invloed der plaggen was geweken. Maar wat dwalen we af wij, Zeeuwen, 1 hebben geen heiden en dus ook geen plag gen. Het zal dan ook in onze provincie j ei zelden voorkomen, dat de humus 1 schadeljjk is, omdat de planten waarvan bjj afkomstig is, schadelijke bestanddeelen bevatten. In het algemeen kan men zeg gen, dat de humus, die afkomstig is vau onze cultuurgewasseu, voor die gewasssen het meejit dienstig is, Dit is trouwens gemakkelijk te begrijpen, want deze humus bestaat uit dezelfde elementen, waaruit de planten zelf bestaaudie elementen komen min of meer vrij en dienen opnieuw als plantenvoedsel. Ten slotte merken we op, dat in een lossen, zaudigen grond de humus veel sneller verteert, dan in een zwaren, kleiachtigen grond natuurlijk is dit een gevolg van den meer gemakkeljjken toegang voor de lucht in zulk een lossen grond, 't Is dus geen wonder, dat zandgronden zooveel stalmest opkunnen en dat men wel eens ondervonden heeft, dal stalmest, in het najaar op een zandgrond gebracht, in het voorjaar geen merkbaren invloed meer had op het gewas, dat meD opdiengiond zaaide. L. F. AXEL, den April 1903. Van enkele openbare en particuliere gebouwen woei Zaterdag ter eere van den verjaardag van Z. K. H. Prins Hen drik der Nederlanden de driekleur. Met het oo? op den toestand van onze geliefde Koningin, ging het concert van »Concordia" niet door. Ook alhier werd gisteren in de verschil lende godsdienstoefeningen in 't bijzonder H. M. de Koningin herdacht, en gebeden voor haar spoedig herstel van de zorg wekkende ziekte waaraan zij lijdende is. Vrijdag werd te Biervliet aanbe steed de aanleg van een haven aan den Brakman. Inschrijvers waren de heeren Abr, Tholens, Terneuzen, 11.620, C. van der Hooft, idem, 11.990, C. J. de Smith, Breskens, 12.7&0, T. Tol, idem, 13.789, en M de Waal, Honte- nisse, 14631. Het werk is gegund aan eerslgonoem- den inschrijver. M Ct Door het comité tot bevordering van de totstandkoming eener stoomtramver- bin ling tusschen Hontenisse en Selzaete

Axelsche Courant | 1902 | | pagina 2