mimm. TWEE HUWELIJKEN. I8e Jaarg. No. 4. Woensdag 16 April 1902. Nieuws- en Ad verten tiebla d voor Zeeuwsch -Vlaanderen. F. DIELEMAA, AXEL. aanbesteden: Buitenland. FEUILLETON. COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag:- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent voor België 70 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentie'n van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/ 2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlgk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Axel, zullen op Dinsdag 29 April 1902, des voormiddags te elf uren (stads- tijd) in het Raadhuis Het leveren, stellen en plaat sen van SCHOOLMEUBE- LLN voor de in aanbouw zijnde o. 1. s. alhier, alsmede het vermaken vau de aan wezige SCHOOLBANKEN. Bestek en teekening zijn tegen betaling ad 0,50 te verkrijgen ter Gemeente Secretarie te Axel. Plaatselijke aanwijzing op Dinsdag 22 April e. k. des voormiddags te elf uren (stadstijd.) Inlichtingen te bekomen bij den archi tect J. Wisse Jz. te Zaamslag. Axel, 8 April 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. J. OGGEL. De Secretaris, J. A. VAN VESSEM. De strijd voor algemeen kiesrecht in België. Nog een enkel woord over de onge regeldheden van Donderdagavond. 33) Met een luchtiger hart vroeg Mijnheer Garland, het adres van een hotel daar hij een paar dagen te Cambridge wilde biy Vbn om zijn oude vrienden op te zoeken. Waai om neemt Mijnheer de kamers van zijn zoon niet in gebruik ?c vroeg de portier. »Zal ik om de sleutels vragen, dan kunnen wij de kamers in een paar uur op orde maken. Na even nagedacht te hebben stemde de dominee toe. Hij was zoo moe en hulpeloos en eenzaam. Kod hij rusten en slapen, dan zou bij den volgenden morgen beter kunnen oordeelen en be slissen hoe te handelen. Met zeker wel gevallen bekeek bij de kamers van Keith wier beschrijving hij vaak had gehoord. Ze waren nog kleiner en eenvoudiger dan hij had vermoed. Geen weeldeartikelen, geen gravures, geen portretten van ballet danseressec of iets dergelijks waren te vinden, niets van die vele kleinigheden waarmee een student zijn kamer versiert. De jongen had het geld, dat zijn vader moeielijk kon rfiissen, niet nutteloos uit gegeven. «Arme, arme jongen,* prevelde Mijn heel Garland in de armstoel van zyn zoon Wij hebben gemeld, dat de betoogers die van het Noorderstation wilden weg trekken, poogden zich te splitsen, doch dat beide groepen op de politie stuitten. Een deel raakte in de Rue Royale slaags met de politie en er vielen gewonden. Het gros der bende brak echter door het politiecordon en bereikte hard loopend de Schaerbeeksche poortverscheidene scho ten werden gelost op de politiemaar om 10 uren kwam de bende terug aan het Noorderstation en trok zingende terug naar het Volkshuis. Een deel der bende had daarna, op de Place Rouppe, een bot sing met de politie, er vielen een twintig tal gewonden en de troep werd uiteen gejaagd. Afzonderlijke troepen trokken nu naar het Volkshuis. Om bij twaalven braken de betoogers de heining af om de in aanbouw zijnde Duitsche school. Met die planken en met steenen en keien wierpen zij een barricade op. midden in de straat en wilden toen den bouw in brand steken. Toen dit niet gelukte, draai den zij de lantaarns uit en namen de vlucht, bij het naderen der gendarmes. Dezen met keien aangevallen, antwoordden met geweerschoten. Het schuim had de straat opgebroken om keien te hebben. De bende, op de vlucht gejaagd in de Miniemenstraat, begaf zich naar het Ka- pelleplein. waar zij. beneden aan de Joseph Stevensstraat, op de hoek der Steen poort, een nieuwe barricade opwierp. Ook hier braken zij een houten schutsel af en braken de straatsteenen opook met tramrails werd de barricade versterkt. Doch van drie kanten tegelijk kwamen nu de politieagenten aangesneld en vree- zende ingesloten te worden, grepen de betoogers hun revolveis en schoten op de politie. In enkele seconden werden hier bij de 100 revolverschoten op de politie gelost. Ten slotte leden de oproerlingen toch de neerlaag en vluchtten in het Volkshuis. Eerst toen de gendarmen ook het vuur openden trokken zij af In het verband- lokaal van het Volkshuis, waar zich drie geneesheeren bevonden, zijn meer dan 30 gewonden verzorgd, waaronder verschei den vrouwen en kinderen. Al de straten in den omtrek werden afgezet Daarmede was 't niet uit Op verschei dene andere plaatsen werd nog gevochten en tegen 12 uur, nadat nog een barricade in de Steyensstraat was veroverd, werd het Volkshuis ontruimd. Eerst tegen halftwee 's nachts konden politieagenten, gendarmes en schutters inrukken. De politie had Donderdagavond 8 ge wonden. Acht arrestaties werden gehand haafd. Vrijdagmiddag ging de burgemeester van Brussel er toe over een verbod tegen samenscholingen uit te vaardigen en ook werden alle schutterskorpsen opgeroepen en geconsigneerd. Ter handhaving van de orde op Vrijdag waren voorts verschillende maatregelen genomen. In openbare gebouwen, scholen enz., waren detachementen van 100 tot 300 man geconsigneerd. Alle politieposten waren verdubbeld. Tot halfacht bleef het Vrijdagavond kalm te Brussel. Men vreesde manifes taties na de woelige Kamerzitting, maar er gebeurde niets. Om halfacht waren er meer dan 3000 menschen in het Volkshuis en begonnen de redevoeringen. Buiten groeide intusschen de menigte aan. Charge met de blanke sabel door de politie om de straat vrij te krijgen. Revol verschoten. Een werkman werd zwaar gekwetst opgeraapt. De aangrenzende straten worden al vechtende ontruimd en militair bezet. De Grand-Sablon lijkt wel een militair kamp. Tegen halftien een charge in de Rue Haute. Een grijsaard die een koffiehuis uitkomt, krijgt een sabelhouw die hem den schedel klieft. Men brengt hem naar het Volkshuis waar een ambulance gedurende den avond nog 8 gewonden te verplegen krijgt. Binnen in het Volkshuis bemerkt men het vechten op straat. Met Vandervelde aan het hoofd stort men zich naar buiten. De menigte wordt door de politie terug gedrongen naar de place de la Chapelle, waar Vandervelde tot kalmte aanmaant. De politie doet een charge Vandervelde wordt door een agent aangegrepen en door elkander geschud. Er wordt geschoten. Gelukkig komen de wisselpaarden van de tram het plein op. Hot volk vermoedt gendarmen te hooren komen en gaat aan den haaler wordt in het wilde geschoten. De politie pakt arrestanten op, ook in het wilde. Terzelfder tijd ongeveer wordt de politie op het plein van de Oude Korenmarkt uitgefloten door de daar bijeen zijnde menigte Tegen tien uur wordt een charge gesimuleerdhet publiek wijkt eerst in de aangrenzende straten als de sabels getrokken zijn. In een dier straten, de Montagne-des-Géants, worden alle lan- plaats nemend. Den volgenden morgen besloot hij op de terugkomst van zijD zoon te wachten. Nu hopend eu kalm, dan vreezend en onrustig bracht de oude man die veertien dagen door. Eindelijk was die laatste dag gekomen en zou hij zyn zoon zien. Hij kon eten noch slapen, keek aanhoudend op de kloK en luisterde angstig naar iederen voetstap, maar nie mand kwam. Laat op den avond, toen hij bijDa de hoop op Keith's terugkomst had opgegeven, verscheen zijn zoon. De een of ander moest den jongen man op de hoogte van het gebeurde hebben gesteld want zonder eenige verrassing te toonen kwam hij binnen. Zonder aarzelen ging hij naar zyn vader toe die opstond en hem eenige passen tegemoet kwam. Zwijgend stonden ze tegenover elkander. Beiden voelden dat hit beslissendoogen- blik was aangebroken, misleiden noch uit stellen of verbergen was meer mogelijk, alles moest opgehelderd worden. Beideü zwegen tot dat Keith iets pre velde over «het onverwacht bezoek.* «Ik weet dat het onverwacht is. In je afwezigheid nam ik de vrijheid je kamers te betrekken en je terugkomst af te wachten." »De vrijheid o! Vader!" «Zwijg," zeide mijnheer Garland. »Je moet me eerst eenige vragen beantwoor den. Waar ben je geweest?" «Te Ely." »Niet verder?" »Neen. Ik had geen geld om te reizen." «Ben je al den tijd te Ely geweest?" Keith knikte toestemmend. »Tot heden heb je nog nooit tegen mij gelogen, mijn zoon, zeg me nu de waar heid, de eenvoudige waarheid," zeide bij op smeekenden toon, «Wasje daar alleen?" »Neen, niet alleen." De dominé deinsde terug en hard en bitter klonken de volgende woorden. «Wees niet lafhartig maar antwoord mij eerlijk en onmiddellijk. Ben je ge trouwd De jonge man boog het hoofd op de borst maar zeide zonder aarzelen, »ja Vader," Zonder te spreken of zijn zoon aan te zien stapte de vader ernstig en vastbe raden naar de deur. Toen nam hij zijn hoed, jas en stok. «Vader 1 Waar gaat u heen »Volg me niet, je hebt het i echt daartoe verloren" klonk het gestreng. «Geen recht meer daarop?" »Neen," Mijnheer Garland keerde zich om en zag zijn zoon aan. Angst, schrik, droefheid woede wat niet al was op zyn gezicht te lezen. «Neen geen enkel recht. Ik heb geen zoon meer." Zonder iets meer te zeggen trok de oude man de deur achter zich toe en ging in den kouden donkeren avond naar buiten. IV. Een uur later besloot Mijnheer Gailand naar zijn zoon terug te keeren. Hij bei- innerdo zich, wat hij in zyn verontwaar diging had vergeten, dat hij Keith niet kon veroordeelen voor hij alles wist. On danks zijn adelijk bloed in opstand kwam door dat huwelijk met 9en boerenmeisje, begreep hij toch dat een man die zijn leven verbindt aan dat van een vrouw, die in ontwikkeling en beschaving verre beneden nem staat, zich zeiven het meest benadeelt Hij was toch zyn zoon, zyn jongen dien hij zoo liefhad I Keilh had zijn veel belovende toekomst verwoest, zijn vader bedi iegelijk neen, met open hartig behandeld, maar hij zou niet onge hoord veioordeeld worden. Waar anders dan bij zijn vader zou hij strikte recht vaardigheid vinden Zonder een besluit genomen te hebben keerde de oude man terug. Hij opende zoo zacbt de kamer deur dat zijn zoon die somber en mis troostig bij het vuur zat hem niet bemerkte. Keith.* «Mijnheer. Wilt u plaats nemen Zonder op te staan trok hij een stoel bij den haard. »Ik ben teruggekomen om eenige vragen te doen waartoe een vader alleen bet recht heeft. Ik wil weten hoe alles ge beurd is, hoe je zoo ver hebt kunnen af dwalen en zoo dwaas handelen. Weet je myn jongen —«onwillekeurigsprakMgn-

Axelsche Courant | 1902 | | pagina 1