i aamtedm. So. 5. Zaterdag 12 April 1902. i#e Jaarg. Nieuws- e ii Advertentieblad voor Z e e u w sc Ii - V I a a n <1 e r e n. F. DIELEMAft, aanbesteden: Buitenland. Rechtszaken. Gemengd Xieuws. Dit Bind verschijnt eiker Dins-lag- en Vrijdagavond. A B 0 N N E M E N T 8 PK IJ S per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent voor België 70 cent. Afzondert. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER AXEL. Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte- berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlpb tat Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Axel, zullen op Dinsdag 29 April 1902, des voormiddags te elf uren (stads- tijd) in het Raadhuis Het leveren, stellen en plaat sen van SCHOOLMEUBE- LEN voor de in aanbouw zijnde o 1. s. alhier, alsmede het vermaken van de aan wezige SCHOOLBANKEN. Bestek en teekening zijn tegen betaling ad ƒ0,50 te verkrijgen ter Gemeente Secretarie te Axel. Plaatselijke aanwijzing op Dinsdag 22 April e. k. des voormiddags te elf uren (stadstijd.) Inlichtingen te bekomen bij den archi tect J. WmsE Jz. te Zaamslag. Axel, 8 April 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. J. OGGEL De Secretaris, J. A. VANVESSEM De Engelsche bladen hebben nog eenige bijzonderheden over het gevecht bij Drie- küil in West-Transvaal op 31 Maart. Nadat Damant's ruiterij het spoor der Boeren volgend met dezen in aanraking was gekomen, werd het convooi ingewacht en een kamp geformeerd. Nu opende het geschut der Boeren het vuur op den vijand en werd het duidelijk dat het plan bestond het kamp aan te vallen Enkele granaten, die tusschen de muilen vielen, deden déze op hol slaan De bereden infanterie snelde vooruit om de dieren in bedwang te houden, doch werd met een zoo hevig vuur begroet, dat zij moesten terugtrekken met een verlies van 45 dooden en gewonden. Eenigen tijd wisten zij echter den krachtig opdringenden vij and in bedwang te houden. Het vuur der Canadeezen deed de Boeren een oogen blik afdeinzen, waarop zij hun mannen verzamelden voor een laatsten aanval. Een zeer scherp gevecht volgde, maar de EDgelschen hielden dapper stand. In den nacht trokken de Boeren af. De verlies- lijst geeft nog de namen van 15 gesneu velden en 55 gewonden in dit gevecht Kritzinger is vrijgesproken door den krijgsraad en zal behandeld worden als gewoon gevangene. Dat proces heeft uitermate lang geduurd en de zaak is behandeld onder een zekere algemeene pressie, waarvoor men zich in Engeland wel onverschillig houdt maar inderdaad niet onverschillig is. De afloop zal veel genoegen doen, want er was sinds lang groote spanning over het lot van Krit zinger. Men kan in de Engelsche bladen een reeks moeie woorden verwachten, misschien wordt de Engelsche humani teit weer opgevijzeld als een algemeen erkende zaak. Zoo iets kon men wel na laten want 't sparen van Kritzinger maakt den moord var. Scheepers en Lotter niet goed, die even schuldig of onschuldig waren als Kritzinger. De „Lus tige Blatter" teekende dezer dagen een plaat van het kroningsmaal, waarop de geest van Scheepers aan tafel verschijnt. De krijgsraad te Graaff-Reijnet zal wel overwegingen lot vrijspraak gevonden hebben en het zou ons niet verwonde ren. indien men daar tusschen de re gels kon lezen, dat het moeilijk aanging Kritzinger te vermoorden, terwijl de groote plunderaar en hoe ven verbrander, lord Methuen, door De la Rey was vrij' gelaten met zijn gebroken been. De Engelsche maan del ijksche verlies- Jijst van Maart loopt over een totaal van 138 officieren en 3243 man. Van dezen zijn gesneuveld 9 officieren en 158 man, aan wonden gestorven 3 off. en 44 man, aan ziekten 9 officieren en 373 man, ten gevolge van ongelukken 1 of ficier en 27 man, vermist of krijgsge vangen 7 officieren en 199 man. naar Engeland teruggekeerd wegens invalidi teit 105 officieren en 2442 man. Onder deze lijst zijn niet begrepen de gekwets ten dié 32 officieren en 336 man bedroe gen De totale officieele verliezen in de ge vechten bij Klerksdorp 25 Februari en Klipdrift 7 Maart bedragen voor Klerks dorp 66 gesneuvelden, 119 gewonden en 457 vermisten, van wie 849 zijn vrijge laten. en voor Klipdrift 67 gesneuvel den, 149 gewonden en 46 vermisten. In den gebeelen oorlog zijn thans in Zuid Afrika gesneuveld of gestorven aan ziekten en verwondingen. 1020 officieren en 20 031 man, de totale onherstelbare vermindering van het Britsche leger be draagt 26 934 man De volgende weekbegint in de Belgische Kamer het voorstel tot her ziening der Grondwet. De betoogingen van de socialisten voor het algemeen stemrecht in de verschillende steden duren voort. De gemoederen raken meer opgewonden en indien de Regeering geen andere houding aanneemt, kau een enke le vonk braDd doen ontstaan. - De Erfgroothertog van Luxemourg is tot stadhouder benoemd, daar de Groothertog zich zeer ontzien rrioet met het oog op zijn gezondheid. De Kamer benoemde een commissie van zeven leden voor welke de erfgroothertog een eed zal a~ De stryd voor algemeen kiesrecht in België. Ver.-schillende berichten doen blijken dat de opgewondenheid in België toeneemt en er sporadisch reeds toekenen van ver zet komen Een deel der militie is onder de wapenen geroepen, zeker ook deels om daardoor het aantal betoogers te doen afnemen Het wegjagen van de republi- keinsche Spanjaarden uit Brussel heeft olie in het vuur geworpen. Wellicht werden met opzet die heet en uitgeleid op een oogenblik. dat men den Koning terugverwachtte, die met zijn manie voor automobielen zoo snel mogelijk maakte, dat hij weg kwam. Met het oog op de onlusten, die zich zouden kunnen voordoen in België, heelt de Minister van Oorlog gelast de miliciens van de lichtingen 1898 en 1899 bij 14 regimenten infanterie, van het le en het 2e regiment jagers te voet, die van 1898 bij de regimenten karabiniers en grena diers onder de wapens te roepen De miliciens moeten zich zonder verwijl bij hun korpsen aanmelden. De gendarmen van alle brigades moeten zich voor de eerste oproeping gereed houden. Een troep betoogers, die op weg waren naar Schaerbeek, randden drie agenten van politie aan in een koffiehuis, dat zij plunderden. De betoogers schoten op de agenten, die gewond werden. Gendarmen zijn ter versterking naar het raadhuis van Schaerbeek gezonden. De Katholieke Kamerleden werden bij hun aankomst aan het station uitgejouwd en uitgefloten zij werden naar huis gebracht onder escorte van politie. De „Etoile Beige" bevat de volgende bijzonderheden over de voorvallen van Dinsdagavond De manifestanten gingen naar de place Liedts en braken de ruiten der lantaarns Drie politieagenten uit Schaerbeek stel den zich in den weg en werden toen met steenen geworpen De agenten haalden hun revolvers uit. de manifes tanten eveneens en schoten. Een hevig geschiet volgde. De agent Hoffeld kreeg een kogel in de hartstreek, een andere drong den mond binnen en verdween weder door het rechteroog. Daar de agenten hun patronen hadden verbruikt moesten zij de vlucht nemen, terwijl hun ongelukkige makker vermoord werd met steenworpen en trappen. De mani festanten vervolgden de beide andere agenten, van wie er een ontkwam Deze, Berlandt die gewond was aan den schouder, verborg zich in een koffiehuis in de rue Imperiale en zocht zijn toe vlucht op den zolder. De socialisten belegerden het café en vernielden het geheel, meubels, glazen en flesschen stuk slaand Een lamp ont plofte. de vlammen deelden zich mede aan de brokken meubels. De manifes tanten gingen voor den brand aan den haal en ontruimden de plek. De agent Hoffeld werd stervende op straat weergevonden met verbrijzeld hoofd een kogel had de long doorboord, hij had vier gaten in het hoofd en ver brijzelde ribben. De troep socialisten begaf zich toen naar het Noorderstation waar een botsing met de politie plaats had. Opnieuw werden talrijke revolverschoten gelosteen offi cier van politie werd aangegrepen en op den grond geworpen, badend in zijn bloed Hij dankte zijn leven aan de tusschen komst van collega's Een charge der be reden gendarmen joeg de menigte uiteen De schutterij van Schaerbeek en St Josse ten Noode zijn voor Woensdaj avond onder de wapenen geroepen. Pu blicaties van de burgemeesters der beide gemeenten (voorsteden van Brussel) ver bieden samenscholingen van meer dan vijf personen. AXEL, tieu 11 April 1902. Bij de gisteren te Middelburg gehouden examens voor onderwijzeres slaagde o. m. Majuffr. A. van Borssum Waalkes van Ter Neuzen. Men schrijft uit Koewacht aan de M. Ct.: In den Dacht van Maandag op Dins dag had onder Moerbeke tusschen eeni ge douanen en een twaalftal veesmok kelaars, die zeven koeien de grens had den overgebracht, een botsing plaats. De ambtenaren losten een paar schoten en dreven de smokkelaars met hun vee over de grens terug, maar het gelukte dud niot een stuk vee in handen te krijgen. Een paar dageD te voren waren /.ij gelukkigertoen slaagden zij erin, in dezelfde buurt, een koe in beslag te De- men. In de Belgische gemeente Stekene doen zich twee ernstige gevallen van pokken voor. Een geneesheer aldaar, te vens armeD-doktei alhier, zal over eani ge dagen in deze gemeente, ten einde besmetting te voorkomen, de gelegen heid open stellen zich te laten vacci neeren of revaccineeren. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 13 April 1903 Ned. Herv. Kerk Voorn. 9 ure Leeskerk Nam. 2 ure Da J. B. T. Hugenholtz Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Ds. K. J. Kaptejjn Nam. 2 ure Ds. K. J Kap te ij tl Kerk B. Voorm. 9 ure Da. R. van de Kamp Nam. 2 ure Ds. R. van de Kamp Vironilissenients-Rechtbank te Middelhui-?. Zitting van 11 April 1902. A. v. O., 25 j., werkman te Heikant (Koewacht) is wegens huisvredebreuk ver oord tot ƒ5 boete of 5 dagen hecht. Z-kere v. d. H. te St. Oedenrode kreeg bp het scheren een klein wondje waai op hij, om het bloeden tegen ie gaan, een stukje papier van een tabaks zak legde. Zpn hoofd zwol en de ontbo den geneesheei constateerde bloedvergif tiging en spoedig is d« man daarna over- ieden. Onder Dinther is een 4-jarig dochtertje van H. Wijgergans in een ke tel kokende soep gevallen, met het gevolg dat het aan de bekomen brandwonden overleden is. In den Eilandpolder (N.-Br.) is de dienstbode D. van een wa termolen door een der roeden getroffen en gedood. Vier kerels sloegen Maardag om dat hun sterke drank werd geweigerd, de ruiten stuk van een alpterp aan de Bees- lenmarkl te 's Gravenhag^. De vrouw vau den kastelein loste in de lucht een revolveisihot waarop het viertal de plaat poetste De politie heeft een onderzoek ingesteld.

Axelsche Courant | 1902 | | pagina 1