Binnenland. Laudbouw. («emeiigd Nieuws. p< be be ke PC ja di Pi di gesneuveld zijn. Pretorius dacht te kun nen profiteeren van de heerschende ver warriDg en legde de zweep over de muilen die voor een kar gespannen wa ren, maar een van de nationale verken ners vuurde snel en doodde den vluchte ling. De Boeren betwistten de Engelschen eiken duim gronds, zij vochten moedig en vastberaden en deden meermalen een charge op de Britten, schreeuwende »hands up". DE LICHTING 1895. Omtrent de in de jongste dagen bespro ken vraag of de verlofgangers der lichting van 1895 wel of niet onder de wapenen zullen worden geroepen wordt van be voegde zijde het volgende gemeld Uit de begrootingsstukken voor dit jaar is duidelijk en klaar te zien, dat het in de bedoeling ligt van de Regeering om dit jaar alle verlofgangers der lichting van 1895 onder de wapenen te roepen, die in het volgend jaar hun verderen zevenjarigen dienst bij de landweer zullen moeten ver vullen, dat zijn derhalve de miliciens bij de regimenten infanterie, hospitaalsol daten, vesting-artillerie, pantserfort-artille- rie, pontonniers en genietroepen. De reden waarom in tegenstelling met vroegere jaren de oudste lichting opgeroepen is wordt aldus verklaardWerd onder de vroegerb wet de oudste lichting in het volgend voorjaar ontslagen, thans moet zij nog zeven jaar dienst doen bij de landweer. Het is dus natuurlijker dat men in het laatste jaar van den dienst bij het leger hun militaire vaardigheid nog eens opfrischt ten einde zekeren graad van geoefendheid van de landweertroepen te waarborgen, vermits de verplichte oefeningen bij de landweer voor het be houd van de militaire waarde van hoogst geringe beteekeuis zijn in vergelijking met de dd. schutterij, die het in dit opzicht glansrijk van haar jongere zuster wint. Intusschen zullen de herhalingsoefenin gen voor de 28-jarige miliciens groot be zwaar opleveren. Velen zijn dan hoofd van een gezin geworden en kunnen moei lijk worden gemist, hetgeen echter de noodzakelijke gevolgen zijn van het aan genomen stelsel van langdurigen diensttijd gepaard aan een korten eerste-oetenings- tijd. Dit maakt herhalingsoefeningen on misbaar. Daarom bepaalt art 111 der Militiewet 1901 dan ook nadrukkelijk, dat de verlofgangers bij de onbereden korpsen 12 weken voor die oefeningen moeten opkomen, te verdeelen over hoogstens 3 termijnen. Om nu zooveel mogelijk waar borgen te hebben dat de verlofgangers een voldoende geoefendheid behouden, ook gedurende hun landweerdienst, ligt het voor de hand dat men de verlofgangers voor de laatste maal oproept in het jaar voorafgaande aan dat van overgang bij de landweer en dat men de resteerende twee termijnen met ongeveer gelijke tusscheuruimten verdeelt over hun ove rigen verloftijd. Tegenover de niet geringe bezwaren om op ouderen leeftijd nog voor een maand uit hun werkkring te worden geroepen staat ochter, dat thans art. 113 der Militie- wet 1901 de bevoegdheid geeft om in gevallen, waar dit noodig is, geldelijke vergoeding toe te kennen, waardoor mo gelijk leed wordt verzacht. H. M. de Koningin-Moeder is voor nemens. evenals ten vorigen jare, den verjaardag van den Prins, op 19 April a s op Het Loo in den familiekring door te was Keith heen en waarom moesten zijn brieven naai Immeridge gezonden wor den öf hij bad niets te verbergen öf hij wilde zijn vader in den waan bren gen dat hij spoedig zou komen om zoo doende alle nasporingen te voorKomen Een derde mogelijkheid kwam in zijn geest op. Misschien had by Charlotte Dean meegenomen en baar getrouwd. Huive rend, door het leed gedrukt bleef hjj zit ten. De kracht die hem zoo lang staan de had gehouden was gebroken en hij voelde zich een ouden, zwakken, onge lukkigen grijsaard. De hoop dat Keith spoedig zou terugkomen en de zaak vol doende ophelderen, gaf hem wat moed Neen, het kind van zijn Mary zou door zoo'n dwaas buweljjk zijn toekomst niet verwoest hebben. Hij riep den portier weer binnen en trachtte zoo voorzichtig mogelijk eenige inlichtingen omtrent Keith te vei krijgen. Tot ziju onuitspre kelijke dankbaarheid vernam bij dat zijn zoon zich altijd goed gedragen en hard gewerkt bad. Welke oneerlijke daad hij ook op zijn geweten had, in zijn kleine oollegöwereld was ze niet bekend, dat was zeker. I Wordt vervolgd.) De Tweede Kamer zal worden bijeen geroepen tegen den bij haar uiteengaan vermelden datum. nl. Dinsdag 22 April. Het plan is in de eerste dagen na Dijeen- komst in de afdeelingea te vergaderen. In welingelichte kringen loopt het gerucht, dat de reizen van dr. Kuyper en van Minister Harte naar België o a. in verband staan met een nieuw met dat land te treffen douanen regeling. (Centr) Bij het ministerie van oorlog zijn, zegt men, voorstellen aanhangig om de thans bestaande onderscheidingsteekenen van onderofficieren en minderen voor 6, 18 en 30-jarigen dienst te doen vei vallen en in te voeren voor 18 jaren dienst een bronzen gesp. voorzien van het cijfer XVIII, en bij 30-jarigen dienst een zilve ren gesp, voorzien van het cijfer XXX, te dragen op het lint, respectievelijk der bronzen en zilveren medaille, terwijl bij toekenning der zilveren en gouden me daille de vroeger toegekende medailles zouden komen te vervallen. Ovër deu Bouwgrond. III. Elke goede bouwgrond, zoo zeiden we, bestaat uit Klei. Zand, Kalk en Humus. Klei en zand kannen we, gelijk we zagen uit den grond afscheider, en de hoeveel heid er van bepaler., door middel van de slibmethode. We zullen thans verder gaan en beginnen dus niet 3. Kalk. Kalk wordt bij het slibben van den grond zoowel gevonden bij de klei als bg hel zand. Hieruit volgt dus reeds, dal we met water geen kalk kunnen aanloonen. »Kalk zoo wordt gewoonlgk gezegd kan in den grond worden aangetoond met behulp van verdund zoutzuur." Toch is dit niet volkomen juistwant met zoutzuur kan alleen koolzure kalk worden aangetoond. Kalk kan n.l. in vei schillende vormen in deu grond voorkomen. Het zal b. v. in onze gemeente wel niet gewaagd zijn te onderstellen, dat de grond veel gips, dat is zwavelzure kalk bevat. Superphosphaat toch bevat altjjd een belang rjjke hoeveelheid gipsen als we nu even nagaan, hoeveel van dien kunstmest elk jaar met milde hand wordt uitgestrooid, zullen we tegen genoemde onderstelling wel geen bezwaar hebben. Welnu, al hebt ge nu nog zooveel gips in uw grond, dan merkt ge hiervan bg behandeling daarvan met zoutzuur totaal niets. Wat toih is het geval Als men zoutzuur op koolzure kalk giet, wordt die koolzure kalk daardoor ontleed Koolzure kalk beslaat nit het element calcium, dit is een vaste stof, en uit kool zuur. Koolzuur is een gaseen gas, dat we allen wel waargenomen hebben in bier b.v. of in spuitwater in deze dranken toch veroorzaakt het koolzuurgas het schnimen. de opbruisiDg, Giet men nu zoutzuur op koolzure kalk dan gaat de koolzure kalk eenvoudig gezegd in tweeën het calcium verbindt zich met het zoutzuur en het kool zuur, het gas, wordt vrjj. Dit vrijkomende koolzuurgas veroorzaakt de opbiuising bg behandeling van grond met verdund zout zuur. Nu is het duidelijk dat, wanneer de groud geen koolzure kalk bevat, er door middel van begieting met zoutzuur geen koolzuurgas en dus ook geen opbrnising kan ontstaan. Hieruit volgt dus, dat indien bij zulk een behandeling van een monster grond, geen opbruising zich vei toont, we daaruit niet mogen besluiten, dat de grond geen kalk bevat. Alleen kunnen we dan zeggen in dezen grond is geen koolzure kalk. In dit geval kan alleen het proefstation ant woord geven op de vraag, ot er kalk in dien grond aanwezig is. We zullen ons hier nog niet bezig houden met de vraag, of koolzure kalk dan b.v. niet beier is dan gips dat komt nog wel eens, hopen we maar toch wii'e.i we van kalk nog het volgende zeggen Kalk is niet alleen noodig voor den plantengroei, maar ook voor een goeden samenhang van den grond. Een grond met weinig ka k is zeer stjjf eu bij groote droogte vormen zich steenharde kluiten vooral geschiedt dit in het voorjaar, als zulk een grond vochtig is en dan snel opdroogt. Gesteld nu, in zekeren bouwgrond komt een voldoende hoeveelheid kalk voor. Als men nu door bemesting direkt ot indirekt er geen kalk meer opbrengt, vermindert dan de hoeveelheid kalk in zulk een bodeui niet? Zeker. In de eerste plaats vermindert de kalk in den bodem door den oogstalle planten toch bevatten minder of meer kalk. Maar in de tweede plaats zakt de kalk ook weg in den grond. Koolzure kalk is in water onoplosbaar maar wanneer in water koolzuurgas voorkomt, kan koolzure kalk daarin wel oplossen. In >puitwater b.v. zou dit kunnen. Ook in den grond komt wel geen spuitwater maar toch zooge naamd koolzuurhoudend water voor. In dit water lost Je koolzure kalk langzamerhand op en zakt mei dat water naar beneden. Als we ons nog herinneren wat den holland- schen bloemkoolkweeker met zijn kalkhou- dende leservelaag overkwam, zullen we ons thans kunnen voorstellen, hoe die kalk toch in die laag terecht gekomen was. Alles te zamen vattende kunnen we dus zeggen Alleen koolzure kalk kau met behulp van zoutzuur in den giond worden aangetoond planten kunnen zonder kalk niet groeien de grond is zonder kalk niet te bewerken kalk gaat met den oogst uit den grond en kan in den grond wegzakken En uit het laatste kunnen we besluiten, dat een kalk- bemesting noodig kan zijn. Maar op het terrein van de bemesting mogen we ons hier niet bewegen we gaan daarom thans iets zeggen over den 4. Humus Humus is niets anders dan een donkere, sponsachtige massa, die bestaat uit halfvergane plantendeelen, zooals wor tels, bladeren, stengels, overgebleven deelen van stalmest en dergelijke. Het is juist de hnmus, die den bouwgrond donker maakt en waardoor men dus de bouwlaag van den ondergrond met het oog kan onderscheiden Men kan de humus uit een monstergrond verwijderen door dien grond te gloeien. Dan verbrandt natuurlijk de humus. Wanneer men nu den drogen grond vóór en na gloeiïng weegt, dan is het verschil in ge wicht de hoeveelheid humus Over het nut van den humus loopeu de meeningen nogal uiteen. Z-ker is het, dat hnmus een vasteD grond losser en een lossen grond meer samenhangend maakt. Een ander voordeel is nog, dat bjj vertering van den humus koolzuur ontstaat en dit koolzuur in den grond een nattige werking heeft, omdat het de oplosbaarheid van verschillende plan ten voedende stoffen in de band we'rkt. Voor het overige weet men er niet veel van te zeggen. Ongeveer 50 jaar geleden beweerde een Duitsch geleerde Prof. Muller, dat humus plantenvoedsel was. Hij meende, dat de planten zoo maar direkt de bumns konden opnemen. Neen, zei, Prof. Liebig. ook een Duitscher, humus, heeft voor de plant niet de minste waarde. Het beste is nog maar, om den humus te verbranden en de asch aan de plant te geven, ürandeau, een Fransch geleerde, stond tussehen beide Duitschers in. Hij toch beweerde, dat humus wel geen direkt plantenvoedsel was, maar dat humus het voedsel voor de planten uit den grond opzuigt en het zóó den planten levert. De waarheid zal wel zgn, dat de geleerden alle drie dwaalden. Toch is ook nog heden niet voldoeude uitgemaakt, wat humus in den grond doet, L. F. AVU., den 8 April lflOl. De alhier op 22 Maart jl door Buige- meesiei en Wethouders vastgestelde kie zerslijst bevat 665 kiezers voor de Tweede j Kamei, 665 voor de Provinciale Staten en 642 voor den gemeenteraad. Het vorige jaar waren deze cijfers respectievelijk 643, 643 en 617. Met. ingang van 16 April is aan het post- en telegraafkantoor te Ter Neuzen geplaatst de commies der posterijen 2e kl. A. I. J. Schmalkausen, van het postkantoor te Arnhem. Met ingang van 13 April aanstaande zal het Rijkstelephoonkantoor teZaamslag op Zondagen van 7.30 tot 8 30 uur voor middags (Greenwicbtijd) worden openge steld. De diensltiji opleest-, alsmede die op werkdagen blijven onveranderd. Benoemd tot onderwijzer te Eede de heer C. A van de Bilt te Koewacht. Met hem stonden op de voordracht de heeren A. H. F. Calon te Bergeik en P. F. Weyuen te Hoofdplaat. 1 111 1 Op 22 April komt de volle maan hier te lande totaal veiduisterd op De eclips eindigt omstreeks 8 uur eu de kernschadow der aarde verlaat de maanschijf eeu uur later. Wanneer 't helder weer is, zal 't kun nen gebeuren, dat men de zon even boven den horizon in het Westen en tegelijker tijd de totaal verduisterde maan in het Oosten kan waarnemen. Wel staat de aarde tussehen zon en maan in, maar door de staalbrekiug in den dampkring (die nabij den hoiizon ongeveer een hal ven graad bedraagt) worden zon en maan nog juist boven nog juist boven den horizon gezien, wanneer zij eigenlijk daaronder zijn, terwijl de totaal verduisterde maan (door breking -an terugkante'"" in den dampkring der aarde) licht genöêg ont^ vangt om als een roodgekleurde schgt zichtbaar te zijn. Zulk een verschijnsel behoort tot de zeldzaamheden, echrgft de heer Van de Stadt in öe »Arnh Crt." Twee oudjes. Te Leerdam vierde Zondag de heer F. Bats zijn 102en ver jaardag en te Jubbega oveileed, Hendrik je Proerastra op den leeftijd van 100 jaar en 7 maanden. Zij was de oudsie in de gemeente Schoteriand en wellicht ook van de geheele provincie Friesland. Een geval van bloedvergiftiging met noodlottigen afloop d ed zich dez6r dagen te Noordwijk voor. De ruim 60-jarige jager G Slots behandelde Dinsdagavond zijn likdorens. Het wondje, dat by zich daarbij toebracht, overdekte hy ter gene zing met een laagje groene zeep, gelijk hij meermalen gedaan had en ook wel anderen als remedie had aangeraden. Woensdagavond werd hij nadat hij dien dag wel niet erg »lekk6i" geweest was, zonder echter de oorzaak te ver moeden of om den dokter te zenden zoo ernstig ongesteld dat hij Donder- dagmiddag overleed. Een wieg voor den prins(es). Het Vad" schrijft Naar wij hopen, zal over eenige maanden de ooievaar zjjn opwachting maken iu de j vorstelijke woning aan het Noordeinde. Een gebeurtenis die met blijdschap wordt verwacht want hel zal een nationale 1 gebeurtenis wezen. Mogen wij een denkbeeld aan de hand Joen I Toen italie's Koningin haar echtgenoot 1 een telg zou schenken, hebben de inwoners 1 van de Hofstad het jeugdig echtpaar verrast j met een wjeg voor het kindje dat komen zou. a Een voorbeeld dat navolging verdient, 1 een vriendelijke attentie, die niet anders 1 dan op prjjs kan worden gesteld. Wij vragen een iHaagsch wiegje voor J het komend Prinsje ot Prinsesje van Oranje, j »Twee Haagsthe zusjes" zonden 2 kwar tjes met liet bijschrift »twee veerljes voor het kussentje in de wieg van het aanstaande Koningskindje."

Axelsche Courant | 1902 | | pagina 2