TWEE ETOELIJm i i\fj u uijii No. 2. Woensdag 9 April 1902. 18e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse h - Vlaanderen. F. DIELEMAN, AXEL. Buitenland. feuilleton. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent voor België 70 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE nren. Kitchener seint, dat Paaschmaandag. 81 Maart, een gevecht plaats had aan de Hartsrivier en dat De la Rey en Kemps tevergeefs trachtten de Boeren tot een tweeden aanval op de Engelschen over te halen Ongeveer tegelijk komt een telegram uit Kroonstad, meldend, dat De la Rey met Kemps daar is aangekomen, om met I President Steijn te confereeren. Dat is dus éen dag tusschenruimte voor zulk i een groote reis. Daarop volgt weer een telegram uit Johannesburg blijkbaar het I zelfde bericht, inhoudend dat twee Boeren afgevaardigden uit net Westen 31 Maart I naar Kroonstad, zijn vertrokken per spoor van Klerksdorp Geloove het wie wil In S Engeland.wordt zoo hard naar den vrede I verlangd, dat men in weerwil van de J onmogelijkheid wel aan de mogelijkheid zal gelooven. En wat het bericht aan de Hartsrivier aangaat. Kitchener wordt zoo 1 mogelijk nog onduidelijker in zijn voor- stelling, maar dit kan men er wel uit ,_'jaui-A"Srda^er Engèlsche verkennings colonne er duchtig van langs heeft ge- j kregende verlieslijst zal dat naderhand wel uitwijzen. Dat de Boeren zijn afge- I trokken zal wel een andere reden hebben dan Kitchener opgeeft Misschien vreesden zij voor belangrijke versterking. Hebben de Engelschen nog de kanonnen gevonden, 1 die zij zochten Eens heeft men de I mannen van De la Rey kunnen overvallen, I een 150 man, maar nu zal dat niet zoo I licht meer gebeuren. Het regiment, dat I stand heeft gehouden tot er niemand meer S over was, bestond niet uit Engelschen, maar uit Canadeezen. Het telegram, dat Kitchener te Pretoria kreeg, was afgezon den van Driekuil, niet van Treetown zoo als in het Reutertelegram stond. Op die manier kan men lang naar een plaats zoeken op de kaart. Het Engelsche departement van Oor log heeft zich genoodzaakt gezien een verslag te publiceeren van de veroor deelde Australische officieren. Men kan daaruit opmaken hoeveel sensatie die zaak maakt in de lieve kolonie Austra lië. Het ontbreekt natuurlijk niet aan pogingen om de Australiërs schoon te wasschen. Zoo wordt in een Reuter tele gram uit Sydney te hunner verdediging aangevoerd, dat de betrokken Boeren behoorden tot eeu bende treinvernielers en schuldig waren aan het verminken van kapitein Hunt's lijk Er zou bewe zen zijn dat deze kapitein vroeger be vel had gegeven om nooit gevangenen te maken de luitenants zouden echter dit bevel nooit hebben opgevolgd Na den dood van kapitein lieten zij echter alle bezwaren varen Luitenant Witton die geboeid te Ports mouth is aangekomen om overgebracht te worden naar de gevangenis van Lewes heeft in een brief aan den eersten-mi nister van Victoria beweerd, dat hij niet actief heeft deelgenomen aan den moord van Boerengevangenen en slechts heeft gehandeld op last van luitenant Morant. En wat nu betreft den moord van den Duitschen zendeling Hesse verzekert Router dat van deze beschuldiging de luitenants Handcock en Morant werden vrijgesproken door den krijgsraad, daar zij hun alibi konden bewijzeD. De neutraliteit van de groote Mogend »U hield dan veel van haar Zeg alles, precies alsof U met tegen mij maar tegen anderen sprak.* »Ja ik mocht haar lijden. Zij was heel onkundig maar had een goed hart en was een eerlijk en oprecht meisje toen ik haai nam. En dan zoo jong Nog maar zestien jaar. Hij hal haar niet tot schande moe ten brengen.* Schande 1 Zeg dat niet. Zeg niets wat U niet kunt bewijzen. Denk er aan dat U van mijn zoon spreekt, mijn eigen zoon, de zoon van zjjn moeder. Herinnert ge u zijn moeder Mevrouw Love ►Ja, Sir, heel goed en dat maakt ons juist zoo verdrietig »Dat behoeft niet, vooi we zeker weten dat het noodig is Ik ga dadelijk naar mijn zoon. Hij schreef nu d it hjj te O im bridge bleef om in zijn vacantie flink te studeeren. »Mijn arme, arme jongen,* prevelde hjj, en dan nog maar twintig jaar. Mijn onge- lukkigen jongen.* Hij dacht weer aan het onopgevoedde, onbeschofte meisje dal door ZLjn zoon werd bemind. »Ik vertrek dadelijk naar Cambridge, heden gaat zoover dat in de Vereenig. de Staten en wel in Louisiana door En gelschen een militair kamp is opgericht voor de paarden en muilen, welke van tijd tot tijd worden opgekocht. De gouver neur van Louisiana Hoard heeft daar over geschreven aan President Roose velt. De gouverneur zegt dat de Engel schen een militair kamp te Port-Chal mette hebben opgericht, waar zij de gekochte paarden en muilen bijeenbren gen Deze handelingen vormen, naar het oordeel van den gouverneur, zeer bepaald een inbreuk op de onzijdigheid der Vereenigde Staten hij verzoekt den President uit te maken, of de staats- regeering die schending der onzijdigheid mag constateeren, of dat alleen de Bondsregeering daartoe het recht heeft. Hoard voegt er bij dat hij bereid is, alle verantwoordelijkheid op zich te nemen, indien het vaststaat dat de zaak onder de bevoegdheid van de staatsregeering valt, d. w z. dat hij dan dadelijk het bedrijf der Engelschen zal verbieden. Volgens een hedenmorgen uit Washing ton ontvangen telegram is de zaak een punt van overweging geweest in den Amerikaanschen Ministeriaad en heeft President Roosevelt gezegd, dat de zaak juridisch zal onderzocht worden. Men weet hoe het dan gaat in zulke geval len. Het recht is dikwijls heel moeilijk te vinden, wanneer men dat niet wil en de juristerij weet altijd een middel het recht te dooden. De voorzitter van den Afrikaander- bond de heer Theron. heeft geantwoord op de memorie van het parlementslid Mevrouw Love. Wat er ook gebeurd is 't zij het meisje naar hem is gegaan of het andere vreeselljke, waaraan U dacht, heeft plaats gehad, 't is beter voor mijn zoon dat zijn vader bij hem is.« Ja ga naar hem, Sir! die goede beste jongen zal uw steun noodig hebben. Mijnheer Garland, ik moet ook naar huis, anders wordt mijn man over mijn lang weg blijven ongerust Na naar vertrek was de dominee al leen, alleen tnet zijn verdriet dat door zijn zwaarte hem bijna verpletterde. Hij ondersteunde zijn hoofd'met beide han den en poogde te vergeefs helderheid in zijn gedachten te brengen. Wat moet ik doen," zuchtte de oude man. »Iets moet er gedaaD worden, maar wat, maar wat? Ik heb niemand om raad te vragen en niemand zou me ook kannen helpen, niemand - dan zij Mijn beste Maty, ik wilde dat ik dood was." Do overtuiging dat hij handelen moest gat hem eindelijk de noodige kalmte. Hij maakte plannen voor zjjn reis, die, hij 't liefst onmiddellijk bad begonnen maar 't was morgen Zondag en zijn plicht riep hem naar de kerk. Met angst en zorg doorworstelde bij den langen dag en haalde bij zich aller lei schrikbeelden door het booid. In zijn verbeelding noorde h(j hoe Charlotte Dean zijn zoon, in tegenwoordigheid van al zijn vrienden beschuldigde en dan weer vrees de hij dat zij haar verleider op nog meer ingrijpende wijze had gestraft, een wijze die als eeuwigdurenden vloek op Keith zou drukken. Met koortsachtige gejaagd heid keek hij telkens op de klok en toen hij eindelijk het moede hoofd ter ruste legde bad hij »0 God, help mij mijn plicht te doen, hoe moeilijk dat ook is. O God, mijn vader in den Hemel, leer ma een goeden vader te zijn voor den zoon van mijne Mary." Ill Omstreeks vier uur middags- was Mijnheer Garland den volgenden dag te Cambridge. Mel een hart vol medelijden en toege negenheid haastte hij zich om spoedig bij zijn zoon te wezen Kun je mij de kam6i' van Mijnheer Garland wijzen vroeg hij aan den portier. »De trap op, de eerste deur aan de linkerhand," luidde het onverschillige antwoord. Dank je. Ik kende kamers heel goed, Jaren geleden was ik ooü student." Werkelijk Sir?" vioeg de portier zijn hoed afnemend. »lk vrees," veegde hij er bij, »dat u Mijnheer Garland niet thuis zult vinden Zijn kamers zijn ge sloten ofscbn in ik geloof dat zijn oppas ser de sleutels heeit daar hij plan bad voor het beginnen van de lessen terug te komen." Smith en andere leden van den Bond, waarin ontbinding van dit lichaam wordt aanbevolen Theron heeft flink geantwoord dat de heeren aan het verkeerde adres zijn en zich hebben te wenden tot het districtsbestuur als ze verlangen op te houden lid van den Bond te zijn. SPRINGS, 2 April, »Standard". - Pretorius werd gevangen genomen en ter bewaking toevertrouwd aan natio nale verkenners, die tot de Britsche man schappen schenen te behooren, doch la ter bleken verkenners der Boeren te zijn, die den gevangene lieten loopen. CARACAS, 4 April. In Venezuela wordt de toestand ernstiger De opstan delingen hebben de Regeeringstroepen verslagen en zich meester gemaakt van de stad Carupano. Zij concentreeren zich nu op een kilometer afstand van Barce lona De Regeeringstroepen trekken terug. KROONSTAD, 5 April. Hoewei Schalk Burger nu in gemeenschap is met Steyn. die zich bij De la Rey be vindt, gaan de onderhandelingen niet hard voort wegens den grooten afstand die de beide onderhandelende partijen scheidt. Men verwacht dat de Transvaal- sche gedelegeerden binnenkort van Kroon stad zullen gaan naar een ander centrum ten einde het voeren van onderhande lingen te vergemakkelijken. Het schijnt niet zeker te zijn, of De Wet zich bij Steyn bevindt. JOHANNESBURG, 5 April ("Tele graph"). De verliezen des vijands bij Boschmanskop omvatten de Boeren kom mandanten Pretorius en Prinsloo die Terug komen Is hij dan vertiokken »Ja Sir, Zaterdag. Zeker een onver wachte reis, want hij vertelde mij eeni- ge dageD vroeger dat hij in de vacantie veel zou studeeren. Maar jongelui weten niet altijd wat ze willen, een kleinig heid kan veel veranderen, hé Sir Hij lachte schalks, maar dominee Gar land zag het niet. En waai heen? Misschien heeft hij gezegd waarheen hij ging?" Onbekend! Daar schuilt zeker een geheimpje achter waDt geen van zijn brieven moet opgezonden worden tenzij hij binnen een paar wekeD niet terug is en dan moeten ze naar zijn gouverneur gezonden worden." ►Naarwie zegt U ►Naar zijn vader, maar .misschien is U zijn vader ►Ja," zeide de oude man kortaf. Een oogenblik later vroeg hij verlof om in de kamer van de portier wat te mogen uitrusten. ►Ik heb een groote reis gemaakt," voegde hjj er bij, „en mijn zoon en ik hebben elkaar gemist." Dat schijnt zoo. Het spijt mij voor U Sir, U is koud, wilt U wat dichter bg het vuur komen De portier verliet de kamet en de oude man leunde in zijn stoel zich te vergeefs afvragende wat hij nu moest doen. Ahd een mogelijke afwezigheid van zijn zoon, had hij niet gedacht. Waar

Axelsche Courant | 1902 | | pagina 1