I8e Jaarg. No. 1. Zaterdag 5 1002. Gemeenteraad. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse li -Vlaanderen. F. DIELEMAfl, AXEL. Aankondiging. wegen en voetpaden met de knnstwerken. Buitenland. Binnenland. AXELSC COIIRANT. Dit Blad verschijnt eüpen Dinsdag:- en Vrijdagavond. A B 0 N%T'É M E N T S PR IJ S per 8 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent voor België 70 cent. Afzonderl. nnmm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De BURGEMEESTER der gemeente Axel maakt bekend, dat Openbare Ver gadering van den Gemeenteraad is belegd tegen Dinsdag den 8 April 1902, des voormiddags ten 93/4 ure, ten Raad- huize alhier, ter behandeling der volgende zaken 1. Mededeeling ingekomen stukken. 2. Aanbieding verslag van den toe stand der Gemeente over 1901. 3. Wijziging Gemeente-begrooting 1902 4. Verzoekschrift vervanging Tele phoon- door een Rijks-Telegraaf kantoor. 5. Benoemen lid commissie tot wering van schoolverzuim. 6. Vaststellen kohier schoolgelden. 7. Hoofdei.-Omslag. Axel, den 4 April 1902. De Burgemeester voornoemd D. J. OGGEL. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Axel, brengen ter kennis van belang hebbenden dat, te beginnen op den 17 April 1902, van de gemeente eene alge- meene opneming zal worden gehouden van de Axel, den 2 April 1902. Burgemeester en Wethouders van Axel, D. J. OGGEL Burgemeester. J. A. VAN VESSEM, Secretaris. Altijd dezelfde geschiedenis men ver wacht nieuws, het komt nietdan wordt het gemaakt. Men spreekt van een con ferentie te Utrecht onder voorzitting van Kruger of anders van een conferen tie te Brussel van Leyds, Wolmarans en Wessels. De EDgelscbe bladen hebben het weer druk over het groote verlangen naar vrede bij de Boeren en nemen dan een of anderen Boerenverrader bij den kop om te bewijzen, dat zij gelijk heb- ben In den taentigjarigen oorlog zullen er ook wel Hollanders geweest zijn, die liever een eind aan ^en strijd wilden maken en zich aan de Spanjaarden I overgaven. Het menschensoort is ver- 1 schillend, de een zal het hoofd in den schoot willen leggen, omdat hi] voordeel daarvan hoopt voor zijn heilige beurs de ander omdat hij minder sterk is, te jveel heeft geleden en uit een gevoel van zwakte een zekere berusting is ge boren, die grenst aan onverschilligheid Waarom zouden er in Zuid-Afrika ook [niet zulke menschen zijn Maar in tij den van beroering en van strijd berust niet bij heu de beslissing, maar bii de sterken, bij de ijzeren, bij de helden, bij mannen als Steijn, De Wet, De la Rey Botha. Laten we al die praatjes loopen en houden wij ons aan de zaken. Eerst moeten wij weten hoe de samenkomst van Schalk Burger en Steijn zal afloopen Men meldt uit Londen, dat Steijn ge vonden ishij was heet het. bij De la Rey. Botha zou ook tegenwoordig zijn Van De Wet wordt in dit bericht niet gesproken die naam brengt de Engel schen altijd aan het rillen. Het bericht uit Pretoria afkomstig, ziet er wel wat vreemd uit, niet erg betrouwbaar, maar als Steijn nog niet gevonden is. dan zal hij wel gevonden worden vandaag of morgen, want met een weinig geduld zal men er wel komen. En Schalk Burger en Steijn zullen zeker wel geen beslis sing nemen, zonder te weten hoe Botha en De Wet en De la Rey er overdenken. En na al hetgeen men van deze gene raals weet. moet men het nog altijd voor onwaarschijnlijk houden, dat zij zich met vredesonderhandelingen zullen inlaten, wanneer de Engelschen geen belangrijke concessies doen De winter komt in Zuid-Afrika, de derde winter voor de Engelschen, voor dezen nog grooter schrik dan voor de Boeren. De telegrammen in de laatste dagen ont vangen geven het bewijs, dat de Boeren overal zeer actief zijn en meer of min der succes hebben. Ook Beijers in het Noorden, van wien men in lang niets gehoord heeft, is volgens Kitcheners te legram weer meer actief. En wij weten de helft niet van hetgeen er geschiedt, omdat de Engelschen veel verzwijgen. Maar van zichzelf verzwijgen zij niets, wanneer het goed isj; de kleinste voor- deelen worden opgeblazen tot kolossale dingen. En wat heeft men in de laatste weken van Engelsch succes gehoord, behalve het weinig beteekenend over vallen van een honderdvijftig man van De la Rey met twee, misschien onbruik baar gemaakte kanonnen In het Noordoosten van den Vrijstaat, waar men het onmogelijke gedaan heeft met een groote strijdmacht om De Wet te vangen, die vluchtte naar het Westen zonder zich om blokhuizen of gepant serde treinen te bekommeren, blijken de Boerenstrijders nog lang niet allen verdreven te zijn, maar seint Kit chener men kan de gezwollen rivier niet over om ze op te zoeken. „Aan de „Central News" wordt uit Heidelberg geseind dat de Boeren Zater dag eenige verkenners, Kaffers, in een hinderlaag lokten en er twee doodden. Daarna lieten zij een afdeeling Zuid Afri- kaansche politie in de val loopen, die uit getrokken was om hen op te sporen. Van de politiemacht zouden er slechts twee ontkomen zijn- De concentratiekampen zyn thans alle geplaatst onder beheer van luitenant-kolo- Del Thomson, van wien als aanbeveling wordt gezegd dat hij groote ervaring heeft van de Indische hongerkampen. De rant soenen zijn met een derde vermeerderd tegen den winter worden de tenten ver vangen door ruime steenen hutten, jongens en meisjes zullen les krijgen in het koken verstellen van goed en andere huiselijke bezigheden en de verspreiding van besmet telijke ziekte zal worden tegengegaau door een streng doorgevoerd stelsel van afzondering. De meeste kampen hebben thans overdekte putten of watervoorzie ning door middel van een buizennet. Ver beteringen voorzeker, maar zij werden eerst aangebracht, toen de gansche wereld wraak riep over de groote sterfte tenge volge van slecht en onvoldoend voedsel En tegen de hooge doodencijfers in snauw den de Engelsche Ministers het publiek toe, dat Engeland het humaanste land der wereld was. De Fransche Regeering heeft bij de Kamer de wetsontwerpen ingediend tot ratificatie van de internationale suiker conventie en tot wijziging van de bestaan de binnenlandsche wetgeving. Voorgesteld wordt de afschaffing van de premiën gepaard te laten gaan met een verlaging vaD de suikerbelasting met 25 francs per 100 kilo. Het bekende besluit betreffende de kloosters in Spanje moest morgen in het officieele blad verschijnen. De Ministerraad vergaderde om er over te spreken, maar men houdt het te Madrid voor waarschijn lijk, dat de zaak voorloopig weer veertien dagen zal worden uitgesteld. De Minister raad sprak ook over het wennen van den nieuwen Koning aan zijn constitutioneels plichten men zal de Regentes verzoeken, dat het aanstaande Koninkje zal beginnen de zittingen van den Ministerraad bij te wonen, die eiken Donderdag op het Paleis worden gehouden. De Chineesche regeering heeft de volgende voorwaarden vastgesteld, waar op in China concessies te krijgen zijn De regeering ontvangt 25 pCt. van de winst in alle mijnen, 25 pCt. van de produkteu van diamant en andere edel gesteenten, 15 pCt. van goud, zilver en kwikzilver, 10 pCt. van koper, lood en zink. 5 pCt van kolen en ijzer, verder 5 pCt. op alle in China zelf verbruikte produkten. Het schijnt, dat de Duitsche vei tegen- woordiger in China deze voorwaarden onaannemelijk heeft genoemd. De stakingen der Italiaansche veldarbeiders nemen in steeds grooteren omvang toe. De sociaal-democratische afgevaardigde Bissolati heeft zijn ont slag als lid der Kamer genomen ten einde gelegenheid te geven tot het kie zen van een landarbeider die in het parlement de belangen dezer arbeiders zal bepleiten Dr. Kuyper schijnt te Berlijn met den medewerker van de »Local Anzeiger een langdurig ondeihoud gehad te heb ben. Over zijn gesprek met den Minister van Buitenlandsche Zaken VonRichtho fen liet hjj zich echter niet uit. Dr. Kuyper gaf voorts als zijn meeniug te kennen, dat de Z-Arfïk, oorlog binnen korten tijd zou eindigen, daar het verlan gen naar vrede in Engeland buitenge woon groot was. Verder nam onze mi nister president, volgens de corr. der N. R. Ct., de gelegenheid te baat om de volgende verklaring af' te leggeu Wellicht is over geen Vorstelijk per soon zooveel onwaars verteld, verbreid en geloofd als over de Koningin van Ne derland en haar Gemaal.* Met nadruk gaf de Minister te verstaan Zij leven als man en vrouwde Koninklijke fami- lie ziet tegen September de langverbeide heuglijke gebeurtenis tegemoet en als dat jonge leven maar eerst de wereld ingetreden is, zuilen de hatelijke laster praatjes vanzelf verstommen. De Prins heeft overigens uitstekend de kunst ver staan zijn leefwijze in overeenstemming te brengen met de Hollandschejeigenaar- digheden en dagelijks neemt de sympa thie voor zijn persoon toe. De Minister-president prees den eenvoud en de bescheidenheid van den Prins-ge maal, die met fijngevoelden tact alle moeilijkheden weet te ondervangen, die zijn positie meebrengt. In het zoo con- stitutioneele Nederland beschouwde men den Mecklenburgschen Prins natuurlijk eerst met koele terughoudendheid, daar hij uit een land kwam, dat hier bekend stond om zijn feodalen regeeringsvorjn. Die terughoudendheid is sinds lang over wonnen en als er maar eerst een erfge naam zal zijn, wordt Prins Hendrik nog de populairste man in Nederland. AXEL, den 4 April 1902. Zaterdag werd alhier ten overstaan van den Notaris VaD der Moer te Ter Neuzen, in het logement van de wed. Rolff alhier, krachtens art. 1223 B. W., in het openbaar verkocht. I. Een huis met schuur, erf en dijk, aan den Graafjansdijk, groot 9 aren 7 centiaren. Hiervan werd koopster de wed. J. Ramondt, landbouwster te Axel voor 1500,-. II. Een huis en erf aan den Graafjans dijk, groot 1 are 73 centiaren. Hiervan werd kooper M. den Engelsman, werkman te Axel, voor ƒ400,— - De vorige week is bij den land bouwer Adriaan Scheel* te Boschkapelle een kalf geboren wegeode 62 kilogram. - Men schrijft uit Sas van Gent aan de M. Cl. Dezer dagen ontving de 1ste luitenant der Kon. Marechaussee alnier het be richt, dat de standplaats van den luite nant in dit district is verplaatst van Sas 7an Gent naar Vlissingen. Vooreerst echter is zyn vertrek van hier nog niet t6 wachten daar, naar men ons mededeelde, ook in vemand met de stationeering te Vlissingen van een bri gade marechaussees, aldaar nog een ka zerne zal moeten gebouwd worden. Dit kan dus minstens nog wel een acht maanden aanloopeD. Als men weet dat het grootste ge deelte der maiecbaussees in Zeeuwsch- Vlaanderen ligt gebrigadeerd en dat de luitenant thans schier alle brigades te paard kan bezoeken, hetgeen te Vlissin- geu tot de uitzonderingen zal behooien, geldt, dunkt ons, bier niet bet minst de oude waarheid»Alle verandering is geen verbetering." - Te 's Gravenbage is Woensdag geslaagd voor de nuttige handwerken inej. F. Wiakeike van Ter Neuzen,

Axelsche Courant | 1902 | | pagina 1