m. ïoi. TWEE HUWELIJKEN. Zaterdag 29 Maart 1902. I7e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad ai^<0 'ï\iöó voor Zeeuwsch -Vlaanderen, F. DIELEMAfl, AXEL. Builen la mi. FEUILLETON. -.ra Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. AB0NNEMENT8PR IJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 70 cent. Afzonderl. nurara. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlgk tot Dinsdag-en Vrijdagnamiddag TWEE uren. A. s Dinsdagavond ver schijnt de AXEL8CHL COURANT'niet. Wanneer men de verschillende kranten leest over het in Transvaal gebeurde, dan woidt er niet veel gezegd, dat de moeite waard is, om er notitie van te nemen. En dat kan ook niet, omdat men te veel tast in den blinde Maar dit blijkt wel. dat het een algemeene grievende teleur stelling zou zijn, indien ook nu weer de vrede niet kwam De Fransche „Temps spreekt in dat opzicht een waar en wei- overlegd woord. Men zal te Bonden, zoo luidt het, weldoen met de aanbiedingen der Boeren niet nauwelijks af te wijzen. Dezen zijn het zwakst, goed zij kunnen verpletterd worden, nu ja maar zij kunnen zich wreken door hun overwinnaars mee te sleepen in den afgrond van moeilijk heden, lijden en verderf. De Regeering van Transvaal vat Kuyper's mislukte poging voor eigen rekening weder op. De Engelsche Staatslieden, die haar opnieuw afwezen, zouden zeer schuldig staan jegens de menschheid, de beschaving, hun eigen land. Elke schikking is te verkiezen boven een onbepaald rekken van het Zuid Afri- kaansch pandemonium Volkomen waar Leiden de besprekingen thans weder tot niets, dan duurt de oorlog minstens weer voor een jaar voort, moet Koning Edward gekroond worden zonder legerstatie, groeit in de gansche wereld de° haat tegen Engeland nog vaster in en de einduitslag blijft altijd even onzeker want ook Engeland kan dit niet volhouden. Bij Cherry Emmetts' gevangenneming zou volgens de Engelsche kranten Louis Botha ternauwernood aan hetzelfde lot ontsnapt zijn door zich in een kloof te verbergen, dicht bij de plaats waar Em- mett gevangen werd genomen Generaal Bruce Hamilton maakt mel ding van de gevangenneming van 18 man, waaronder het oud-lid van den Tweeden Raad voor Vrijheid, B G. Bresher. Een kantoorbediende te Pretoria. Logan is tot tien jaar gevangenisstraf veroor deeld wegens het verbreken van den on zijdigheidseed, door Pretoria heimelijk te verlaten en de wapens op te nemen. Te Cradock zijn drie rebellen, die zich hadden overgegeven, tot een jaar gevan genisstraf veroordeeld, éen bovendien tot verlies van kiesrecht voor den tijd van vijf jaar. De dagpiijkscho verlieslost heeft, 1 doode en 2 vermisten bij Klipdrift (Tweebosch) 7 Maart1 gewonde, Bloemberg 21 Maart 1 gewonde, Buffelsioek 16 Maart; 1 ge wonde. Kwaggafontein 19 Maart2 ge wonden, Vlaklaagte 18 Maart; 1 doode, Vischrivier 19 Maart1 gewonde. Boom- draai 21 Maart. De Regeering van Canada heeft een nieuwe „aanbieding naar Londen geseind, om een vierde contingent troepen voor Zuid-Afrika uit te zenden, evenals de vorige ook weer 2000 man sterk. Schaamt ge u Diet Canadeezen Is de strijd nog niet ongelijK genoeg? Of gevoelt ga niets daarvoor Kitchener meldt uit Pretoria van Woens dag Colonnes van bereden troepen onder namen in den avond van 23 dezer, zonder «Neen Mijnheer, zoo is het Diet. Wij konden veel van hem verdragen omdat wij veel van hem hielden Och. och ik ben zoo bedroefd alsof mijn eigen zoon een verkeerd pad was opgegaan »Een verkeerd pad opgegaan,* herhaalde Mijnbeer Garland. «StilU vergeet dat u over mijn zoon spreekt.* »Ik zou het ook nooit van riem geloofd hehbon, zoo miD als u, maar het meisje heeft alles bekend. Wat zij nu ook be gonnen is, vroeger was zij een eerlijk meisje dat mij nooit bedroog. Meer dan een jaar is zij bq me geweest en ik heb het arme kind van haar geboorte gekend.* »Mag ik u verzoeken wat duidelijker te spreken Mevrouw Love? Wat heeft mijn zoon of ik met uw huiselijke onaan genaamheden te makeD vooral als ze uw dienstboden betreffen.* «Niets, mijnheer, maar als een jonge edelman zich vernedert om het gezelschap van eeD dienstmeisje te zoeken, als hij onder voorwendsel de meesteren meeste res van bet huis te bezoeken dat zelfde meisje op vei schillende plaatsen en uren ontmoet, als hij och, dat verandert de zaak niet, alles is nu uitgekomen, zij geschut of trein, gecombineerde bewegin gen tegen De la Rey. Het resultaat is nog niet definitief bekend. De colonnes van Kekewich en generaal Walter Kitchener namen 3 vijftienponders en 2 pompoms en maakten 98 gevangenen, terwijl tot denTbuit veel wagens en vee behoorden. De troepen legden 80 mijlen af in 24 uren. De colonnes vertrokken van Commando- drift aan de Vaal, Klerksdorp, Vaalbank en de Lichtenburgsche blokhuislinie, tegen het vallen van den avond den 24n. Toen zij de haar aangewezen posities hadden ingenomen, begonnen de colonnes snel naar het Oosten te trekken, voortdurend op een lijn, met het doel den vijand tegen de blokhuislinie te drijven Kitche ner laat dan de berichten der veroverde kanonnen volgen, eetgelijk hierboven is gemeld en besluit zijn telegram met de mededeeling. dat de colonnes van Rockfort and Rawlinson nog geen resultaten heb ben aangekondigd. - Van de hervormingen in Spanje zal vooreerst weer niets komen. De Kamer komt 3 April bijeen en moet dan eerst over de algemeene politiek praten altijd met langen adem en dan de bankquaestie behandelen. Als dat gedaan is, komen de kroningsfeesten en mogen de hervormingen wachten tot het najaar. Nu ja, maar het is toch de vraag, of daar ooit wat van komt. In China weer nieuwe ellende In het Zuiden van de provincie Honan is ook een opstand uitgebrokeu er werden veertien Chineesche Christenen vermoord. De gouverneur der provincie zegt, dat de beweert dat hij haar minnaar is en dat /,e zeker weet dat hij haar zal trouwen. Och dominee och Mijnheer Garland »Denk niet aan mij, Mevrouw Live, maar vertel wat gebeurd is. Wie is het meisje «Lntty - Charlotte Dean - de dochter van den landbouwer Dean.* En de jonge man Het is niet mogelijk dat mijn zoon? »En toch is het zoo Mijnheer. Mijn man en ik dachten dat het beter was dat u het van mij dan van anderen hoorde.* »Het? Wat is het Maar verg-ef mij Ik gis de geöeele treurige geschiedenis. Och, mijn ongelukkige jongen.* Wees niet zoo oedroefd, Sir,* zeide Mevrouw Love den ouden man medelij dend aanziende. «Vertel me alles wat u weet,* zeide hij na een langen pijnlijk zwijgen. Mevrouw Love herhaalde alles en ein digde met woorden: »Die liefdesgeschie denis duurt al langer dan drie maanden en sinds ze ontdekt werd is bet meisje verdwenen.* «Verdwenen «Ja, Sir. en het was mijn grootste angst en vrees dat een van de buren bet u wou vertellen. Midden in de nactrt is ze weg- geloopen, niets meenemende dan haar kleeren en zonder tegen iemand iets te zeggen. Niemand weet waar been zij ge vlucht is. Heeft ze zich zelf van het leven beroofd of is ze naar haar minnaar te Gambridge gegaan?* Mijnheer Garland trilde van aandoening. Onwillekeurig kwam de gedachte bij hem op, dat de dood van het meisje zijn zoon zou redden. Een oogenblik hoopte hij het, maar weldra kwam zijn betere natuur boven en hij wierp de afschuwelijke ge dachte ver van zich af. «Welk meisje is het, Mevrouw Love, dat volgens uw meening door mijn zoon verleid is geworden.* »Uw hebt naar gezien, Mijnheer Gar land, toen u de laatst* koer bij ons was. Een jong mooi meisj* met zwarte haren maar vuil en morsig, wat niet te ver wonderen is, in aanmerking genomen wie haar ouders zijn. Haar vader dronk zich dood 0D haar stiefmoeder zette haar bui ten de deur. Ik nam baar uil medelijden in huis en ook uit vrees dat haar schoon heid een bron van verdriet voor haar zou wordeD. Och, och, had ik maar beter uit mijn oogen gekeken maar wie zou ook zoo iets van den jongen heer Keith hebben gedacht.* «Dat willen wij ock met denken,* zeid.; de dominee. Zonder overtuigend bewijs wil ik het slechtste niet gelooven. Be schrijf het meisje nog eens, ik kan m6 baar niet meer voorstellen.* Eindelijk herinnerde hij zich de vuile boerendeerne met haar rooden armen ei banden en morsige haten, maar wier mooi gezichtje togh zijn aandacht had getrokken. opstand het gevolg is vah de belastingen, uitgeschreven om de schadevergoeding van de groote Christelijke Mogendheden te betalen. Bij het uitgaan eener groote ver gadering op Maandagavond te Gent is het tot een botsing gekomen met de politie die er woest op insloeg en verscheidene deelnemers kwetste. Er is alle aanleiding om te gelooven, dat de regeering standjes zocht ten einde de kiesrechtbeweging in bloed te kunnen smoren. De agatatie te Gent is zeer groot. Te Leuven had een geweldige manifesta- tie piaats. Cecil Rhodes, f Het gebed van Engeland's Koningin is niet verhoordCecil Rhodes is, blij kens een telegram uit Kaapstad Woens dagavond overleden. Met hem verdwijnt een zeker krachtige figuur, een man van ijzeren wil en onverzettelijke stuwkracht van het politiek tooneel, maar een tevens wiens geweten in niet geringe mate is bezwaard door de aanwending van de meest afschuwelijke middelen, waarmee hij zijn doel - eigen belang en teven3 dè bevoordeeling van zijn land ten kos te van recht en humaniteit trachtte te oereiken. Hoe 't zij - en welk oordeel de on partijdige geschiedschrijver over dezen man ook in de toekomst vellen zal, de eerlijkheid gebied te erkennen, dat hij niet enkel uit winstbejag en zucht naar zelfverheffing en roem heeft gehandeld maar ook voor de grootheid van zijn land, al heeft hij die verkeerd ingezien. Hij heeft ongetwijfeld ook groote dingen gedaan we noemen slechts 't tot stand brengon van den spoorweg van Kaap stad naar Cairo waardoor het belang van zijn land en van de Z -Afr. bezit tingen zeer zqn gebaat. Toch blijft Cecil Rhodes' naam - hij moge door de Jingo's worden geprezen en al zal men in de hoogere kringen in Groot-Brittannië om zijn heengaan tred en voor altoos verbonden aan de gebeurtenissen, die de meest onteerende en misschien ook noodlottige bladzijden in Engeland's geschiedenis zullen boek staven. Zijn dood is het onmiddellijk gevolg van zijn hartkwaal gedurende den dag waarvan éen zeer ernstig was. Rhodes gaf den wensch te kennen be graven te worden in de Matopdo-heuvels in Rhodesia. Dat was het idiaal van zjjn zood de vrouw die bq liefhad «Beweert zij,* vroeg hij aarzelend, «dat ze zeker wist dat mijn zoon haar zou trouwen?* «ZekerMaar dat zeggen die arme schepsels altijd én misschien gelooven zq het of beloven de mannen het haar. Menige man is slecbt, Mijnheer GaiiaDd, veel slechter dan wij vrouwen. Maar zijn wij eenmaal gevallen dm zakken wq lager en dieper totdat wq reddeloos verloren zijn. Och, och, moet dat het einde van de arme Loffy zijn Wordt vervolgd.}

Axelsche Courant | 1902 | | pagina 1