TWEE HUWELIJKEN. No. 105. Woensdag 20 Maart 1002. I7e Jaarg. 30,000, Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse h -Vlaanderen. F. DIELEMAA, AXEL. Muiten land. FEUILLETON. \\I!LS(,IIK COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per S Maanden 50 cent; franco per post 60 cent voor België 70 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE nren. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Axel, maken bekend, dat ten laste dier gemeente wordt aangegaan eene geld- leening, groot rentende ten hoogste vier ten honderd in het jaar. De leening wordt verdeeld in 40 aan- deelen, ieder groot 750,— te stellen op naam of aan toonder en af te lossen, te beginnen in 1903, met ten minste één aandeel. Storting der aandeelen 1 Mei 1902. De inschrijvings-biljetten, vermeldende naam, beroep en woonplaats van den inschrijver, het aantal aandeelen waarvoor wordt ingesenreven de bedongen jaar- lijksche rente ten honderd en opgaaf of de obligatie op naam of aan toonder wordt verlangd, onderteekend en in gesloten couvert waarop „Inschi-yving Geldlee- ning," in te leveren bij den Burgemeester vóór 1 April eerstkomend. Axel, den 18 Maart 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd» D. J. OGGEL, Burgemeester. J. A. VAN VESSEM, Secretaris. Oorlogsnieuws is er vandaag weinig of niet. Kitchener is zeker nog druk bezig massa's troepen te zenden naar het Westen van Transvaal, waarmee Methuens been Het groote verschil in leeftijd, alsmede het feit, dat de eene nooit een vader de andere nooit een zoon gehad had, werkte mede om zeker afhankelijk gevoel bij beiden op te wekktm dat hun nog meer aan elkaar verbond. En de herinnering aan de gestorvene, ofschoon beiden niet eerder haar naam uitspraken dan toen Stenhouse verlof aan Sir John vroeg om zijn pasgeboren doch tertje Emily te mogen noemen, was de sterkste band die hen aan elkander bond. Mijnheer Knowle, zoowel als zijn vrouw waren een beetj9 verwonderd over de- vriendscbap en vertrouwelijkheid die lang zamerhand tusschen den oudsten en jong- sten firmant ontstond. In hun goedhartig heid waren zij er zeer blijde mee en Mevrouw Knowle had nog meer zorg voor de kleine Emily, dan die ze voor alle kindereu bad. De drie huisgezinnen van de firma John Bowerbank Co. bestaan nog twee rijk en kinderloos, één arm maar niet ongelukkig Er is toch altgd genoeg om de kleintjes te voeden, te kleeden en te doen onderwijzen en Jubn Stenhouse is een goede vader, even vriendelijk en welwil- niet genezen wordt. Waarschijnlijk is De la Rey op de rechterflank en De Wet op de linkerflank bezig om dat spel goed waar te nemen en daarnaar hun maat regelen te nemen. Voor de Wet staat de kans hier beter dan in den Vrijstaat, waar hij te weinig ruimte van beweging had. Dat de vliegende Hollander daar den dans ontsprong in den Noordoosthoek is wonder boven wonder. De correspondent van de »Times" te Klerksdorp seint een beschouwing over den algemeenen toestand Wat de censor er in geschrapt heeft, weten wij niet. Of de man goed ingelicht is, weten wij ook niet, want de Engelschen zijn dat zelden, ook de officieren niet. Maar men heeft toch iets aan de meedeelingen. Als men, zoo seint de correspondent do. 18. te Klerksdorp komt, na varscheiden weken lang in Oostelijk Transvaal rond gedwaald te hebben, wordt men getroffen door den geheel verschillenden stand van zaken op het oorlogsterrein. In de Oranje rivier-kolonie, waar het blokhuisstelsel veel vollediger uitgewerkt is dan in Trans vaal, hebben de Bóeren zich verbrokkeld tot kleine groepjes, en een aantal hunner, die geen paard meer hebben, verschuilen zich zooveel mogelijk Nu Da Wet hen verlaten heeft, zijn deze verstrooide groepjes zonder een goed aanvoerder In het Oosten van Transvaal ten Zuiden van den Delagoa-spoorweg. bevinden zich nog georganiseerde commando's, maar geen daarvan is sterker dan 300 man Al deze commando's worden overigens onophou delijk verontrust door de Engelsche kolon- nes Zij zijn onder bevel van Botha ge plaatst, wiens invloed afneemtmet min lend voor zijn dochter als voor die van zijn vrouw. Een van zijn kinderen is, zegt men, door Sir Bowerbank gekozen tot erfgenaam van bet vermogen van Lady Bowerbankhet zijne zal, volgens Sir John's openlijke verklaring, onder liefda dige inrichtingen verdeeld wordm. Arme kleine Emilydie nu in een katoenen jmkje en soms met gaten in haar schoenen in de lanen van Birkenhaed Park speelt, wat zal eenmaal haar lot ziju Zij weet het niet zoo min als baar vader die haar lief beeft en bewaant, die vader en moeder beiden voor haar is, daar zijn 7rouw in een altijd dureoden toestand van ziekelijk beid verkeert. Haar meisjes zijn lieve goede kinderen maar 's vader lieveling is zijn eigen dochtertje en waarschijnlijk denkt hij nu reeds met zekere vrees aan den jongen man die haar den een of ande ren dag zal wegnemen. Ik twijfel niet of John Stenhouse zal onder alle omstandig heden, zelfs bij een mogelijk vroeg huwn lijk van Emily, bewijzen, dat bij een rechtvaardig, onbaatzuchtig en liefhebbend vader is. En mocht de zwakke mer.scbe- lijke natuur hem ooit verleiden anders te zijn, dan zal hij zich het graf herinneren waarin de liefde van zijn jeugd begraveD ligt de eenige vrouw die hem werkelijk gelukkig zou hebben gemaakt en het ook zou geweest zijn, zij, die iu plaats van jong te sterven, het zonnetje van zijn buis, de moeder van zgn kinderen had kunnen zijn Zg de ongelukkige Emily Kendal of meer geregelde tusschenpoozen komen Boeren zich overgeven Transportmiddelen hebben de Boeren hier zeer weinig, en slechts hier en daar verspreide kleine kudden Ten Noorden van de Delagoa lijn zijn de meeste Boeren meer geneigd in vrede te leven dan te vechten. Mochten zij een gelegenheid vinden om. zonder van lafheid beschuldigd te worden, het verzet te staken, dan zouden zij die aan grijpen. In het Westen van Transvaal is de toestand geheel anders Niet alleen hebben de Boeren daar geschat en munitie, maar zij beschikken over ruim voldoende vervoermiddelen en veel vee. Zij zijn talrijk genoeg om niet ontmoedigd te worden, en de Engelsche blokhuisliniën zijn nog niet uitgebreid genoeg om hen ernstig te hinderen. De weifelenden en verzoeningsgezinden zijn gevangen geno men of hebben zich onderworpen, en voor zooveel ik kan nagaan, denken de Boeren in Westelijk Transvaal er nog niet aan, zich te onderwerpen. Kolonel Wools-Samp som hoeft van den opperbevelhebber last gekregen, den inlichtingendienst te velde in het Westen van Transvaal onderzijn leiding te nemen, maar er zal eenige tijd moeten verloopen voordat hij dien tak van dienst op denzelfden voet kan orga- niseeren als in het Oosten van Transvaal. Als men dit leest kan men heel goed begrijpen, dat de censor geen bezwaar heeft gemaakter wordt geblazen in de Regeeringspolitiek. Uit Victoria-West-Road, Kaapkolonie, wordt gemeld, dat Malan's commando ge zien is zeven mijlen ten Zuiden van Bies jespoort, in Zuidelijke ricliting trekkende. Malan wordt op den voet gevolgd door DE DOCHTER VAN DOMINEE GARLAND. I. De eerwaarde William Garland was een geestelijke in de be3te beteekenis van bet woord en werd in zijne kleine gemeente zelddn anders genoemd dan »de dominee. Met de grootste nauwgezetheid vervulde hij de plichten van hei der over deze kleine Kudde en klein en eenvoudig was ze, daal de meeste gemeenteuaren nooit verder waren geweest dan het naaste stadje dat op tien mijl afstand lag. Het plaatsje was zoo klein dat men het nauwelijks een dorp kon noemen, het bestond eigenlijk uit eenige butteo, een paar nuizen, en de pastoiij. De kerK van Imneridge was kloiu en onder de weinige graven op het kerkhof trok een grafsteen door zijn een voudigheid de aandacht. Niets dan een naam was er op gegrift. »Mary Gar land* baai rustte zijn vrouw die kort na bun huwelijk was gestorven. Mijnbeer Garland hertrouwde niet maai wijdde zich geheel aan de opvoeding van zijn kleinen jongen dien hg om zyn moeders namen te behouden, Marius Keith Garland gedoopt had. Het zwattke teere knaapje groeide tot een flinken mooien jongen op, vroolijk en levenslustig werd bij bemind in zijn dorpje even als in den grooteren kring waarin bij zich bewoog toen hij aan de Hoogescbool te Cambridge studeerde. Hij was de trots en de hoop van zijn vader en het midden- de Britsche colonnes. Zijn commando bestaat voornamelijk uit jonge rebellen, waarvan velen Britsche onderscheidings teekenen zouden dragen French blijkt aan het krijgertje spelen niets te kunnen doen. Van Kritzingers proces hoort men niets meer. Uitgesteld zeker. Men durft niet. Te Balmoral hebben zich 29 Boeren overgegeven, allen van commando's, die zich ten Noorden van den Delagoa-spoor weg bevinden. In de Fransche Kamer diende Vivi- ani een voorstel in, strekkend amnestie te verleenen aan hen, die veroordeeld zyu wegens feitelijkheden bij werkstakingen en aan hen, die veroordeeld zijn krachtens de wet tegen de anarchistische praktijken. De Minister van onderwijs, Leygues, zeide dat de Regeering geen volle en ge- heele amnestie kan toestaan hij kon zich over het voorstel-Viviani nu niet uit spreken. Viviani vroeg de urgentie die met 253 tegen 204 stemmen aangenomen werd. Lazies kwam met een amendement, waarvan de strekking is, de amnestie uit te breiden tot militaire misdaden en ver grijpen, behalve verraad. Het gedeelte van het voorstel-Viviani, betrekking hebbende op feiten bij werk stakingen, werd aangenomen met 368 tegen 52 stemmen. Het deel van het voorstel Viviani, dat bettekking heeft op persdelicten, werd verworpen met 309 tegen 150 stemmen. Zevaes hield een lofrede op de Commune. De voorzitter roept hem tot orde. De socialisten protesteeren, eenigen hunner worden tot de orde geroepen. Tumult. punt waarom al de gedachten van den goeden ouden dominee zich bewogen. Wat een weelde voor hem toen zijn zoon met de eerste vacantia naar huis kwam, hoe gelukkig waren ze samen geweest en met hoeveel zegenbeden voor zijn kind in 't hart, zag hg hem vertrekken. Hoeveel lucbikasteelen bouwde hij, toen hg lang zaam naar huis terug wandelde, wat schoone toekomst droomde bij voor zijn jongen, zijn Marius. Onder dat scboone bebooide een gelukkig huwelijk. >Ja,« prevelde hij. »Marius moet trou wen zoodra bij zijn studie voltooid heelt. Hij behoeft niet zooals ik op een goede predikanlsplaats te wachten voor bij eeu vrouw kan onderhouden. Hg krijgt het fortuintje van zyn moeder Maar waar zal Keith een vrouw vinden Geen van de meisjes van Immeridge konden in aanmerking komen, ze waren maar boerendochters en misten de be schaving die bjj in Keith's gade zou ver langen. Afstammeling van een oud adel lijk geslacht was de domiDee zeer gehecht aan de omgeving waarin hij was opgevoed en zich steeds bewogen had. »De dames Cruse, de dochters van den heer van 't dorp,* peinsde de oude man. »De jongste ziet er goed uit, zij is be schaafd en ontwikkeld maar te oud, veel te oud. »Dwaasheid,« lachte hij een oogenblik later het grijze hoofd schuddend, »de jongen is pas twintig jaar l Maar waar

Axelsche Courant | 1902 | | pagina 1