De Belgische Kamer verwierp met 56 tegen 25 stemmen en 58 onthoudingen het artikel van het wetsontwerp tot invoering van algemeen kiesrecht voor provinciale staten en gemeenteraden dat het vrouwenkiesrecht voor deze lichamen behelsde. Met 92 stemmen tegen 45 en 6 ont houdingen verwierp de Kamer het voor stel om den leeftijd voor het kiezer zijn gevergd, op 21 jaar te brengen. Hierna werd het voorstel tot grondwetherziening om te komen tot Algemeen Kiesrecht van meerdeijarige mannen door Van der Velde gedaan. voor schrijven en teekenen de heer I. Swart, hoofd der openbare school te 's Gra venpolder voor de vrije- en orde-oefeningen der gymnastiek mej. A. S Beugel, onderwij zeres in de gymnastiek, te Middelburg, en B. ten Have, leeraar in de gymnastiek aan de R. H. Buigerschool, te Middelburg voor de nuttige handwerken voor meis jes de dames M J. de Haan te Middel burg en G. van der Have Visser, te Zierikzee. De deskundige voor zang is nog niet bekend. Ct. AXEL, den 31 Maart 1903. Heden zijn ter inlijving bij de militie naar Vlissingen overgebracht Bernardus Seghers, Hans Willem v. d. Wiele, Abraham Johannes Naejje Jz., Ferdinandus Schelleman, Willem Marinus Jansen van Roosendaal Lz., Lodewijk Frans Kaijser Kz., Frans VerberkmoesLz., Daniël Hofman, Petrus Johannes Sijs en Pieter Anthonij Butler. Uit Ter Neuzen wordt ons gemeld Donderdagmiddag omstreeks 3 uur, waren een zestal jongens van 16 tot 20 jaar oud met een sloep aan het zeilen op de Schelde vlak voor de haven alhier. Het woei zeer hard en tengevolge van een rukwind zeilde de boot, zooals men dat noemt, er onder door en sloeg om, waardoor alle zes te water geraakten. Zij hadden het geluk allen op de omgeslagen boot te geraken. Het duurde evenwel niet lang of herhaaldelijk raakte er een los maar kon met behulp van zijn makkers op de kiel worden getrokken. Van verschillende kanten weid het ongeval gelukkig opgemerkt. In minder dan geen tijd was de sloep met de roeiers en een loods van het Nederlandsch loodswezen op de plaats van het onheil en had het geluk allen te redden. Ook een vlet met de manschappen van de torpedoschokkers en de sleepboot van de torpedodienst was direct op de plaats om hulp te bieden, welke laatste de omgeslagen boot binnenbracht. Aan de vlugheid waarmede allen gered zijn, is bet te danken, dat een groote ramp is voorkomen. Aan d» oproeping voor een vergade ring tot het organiseeren van een festival aldaar, hadden weinigen gehoor gegeven. De opkomst was zeer gering en dan nog miste men die personen, waarvan men dacht dat in de eeiste plaats, steun zou komen. Niettemin werd toch besloten te trachten een 'estival te geven. Een voorloopige commissie werd be noemd, die zal zien of zij de noodige steun en dubbeltjes, kan krijgen, waarna later bepaald zal worden op welken datum het festival zal plaats hebben. Tot onderwijzer te Manderveen (gem. Tubbergen). O., is benoemd de heer C. v. d. Bilt te Koewacht. Maandag werd te Hontenisse (Kal versdijk) een geval van pokken gecon stateerd. Bij de aanstaande onderwijzers examens te Middelburg zullen als des kundigen optreden de beeren voor Nederlandsche taal en lozen W. H. Hasselbacb, onderwijzer aan de Rijks kweekschool voor onderwijzers, te Middel burg, en A. R. Breetvelt, hoofd der open bare school A te Goes voor kennis der natuur B. van Ruyven, directeur der Rijksnormaallessen en hoofd der openbaie school, te Axel en W. II. Bartels, directeur der Rijksnormaallessen en hoofd eener openbare school te Bergen op Zoom voor rekenen R. van der Welle, hoofd eener bijzondere school te Grijpskei ke voor geschiedenis P. van der Have, directeur der Rijksnormaallessen en hoofd van school B te Zierikzee; voor aardrijkskunde H. Koelmans, direc teur der bijzondere normaallessen en hoofd eener bijzondere school te Ter Neuzen voor paedagogiek de heer G. L. P. van Ham, hoofd der openbare school te Oost burg; Zondag 33 Waart I90Ï. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 97i ure Ds. J B. T. Hngetholtz Nam. 2 uie Ds. J. B. T. Hugenholtz Voorbereiding H. Avondmaal. PREDIKBEURTEN TE AXEL. (Gereformeerde Kerken.) Kerk A, Voorm. 9 nre Nam. 2 ure Ds. K. J. Ds. K. J Voorbereiding H. Avondmaal. Kerk B. Voorm. 9 ure Ds. R. van de Kamp Nam. 2 nre Ds. R. van de Kamp llechtszaken. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg- Zitting van 21 Maart 1902. 1. K. W. H., 17 j.. 2. A. A. H., 19j., bootwerkers te Ter Neuzen, zijn wegens huisvredebreuk en wederspannigheid ieder veroord. tot 14 d. gevang. A. S. H., 20 j., boot wei ker te Ter Neuzen, is wegens huisvredebreuk veroord. tot 5 boete of 5 dagen hecht. Iu zakeJ. S., 29 j-, boerenknecht te Ter Neuzen, op 21 Februari 1902 wegens mishandeling veroord tot 2 maanden gevang, en daarvan in verzet gekomen is het vonnis voormeid bekrachtigd. Gemengd Nieuws. Jonathan Boyce, een heeieboer die te Tivettshall. in Norfo'k, is gestorven, was een eenvoudige landbouwer, toen hij, in 1851, naar Amerika ging In Michi gan begon hij een houthandel en hg is als ettelijke malen millionair terug ge- komeu.Zijn gebalsemd lijk zal naar Ame rika worden overgebracht. Te Ukkel (België) heeft eeu man zijn kindje en zichzelf door ophanging van het leven beroofd Zijn vrouw en schoonmoeder hadden kort te voren met hem het middag maal gebruikten niets ongewoons bespeurd Hij had hen gezegd dat zij 's middags aan het Noordstation een familielid moesten afhalen. De vrouwen gingen en de man zei thuis op het kind te zullen passen. De vrouwen vonden echter niemand, en toen zij in huis kwamen, was het daar stil. Zij dachten dat de man uit was, en eerst toen de vrouw op zolder iets ging halen, vond zjj daar het Iflkje van het kind aan een balk hangen, en op den grond lag het lgk van haar man met een gebroken koord om zijn hals. Ingezonden Stukken. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Moord? Donderdagnacht zagen twee personen, welke uit de richting Hilversum op weg naar Utrecht waren in een weide langs de spoorlijn voorbij Maartensdijk een man liggen, welke zich in 't geheel niet bewoog. Hoewel vermoe dende dat hij lag te slapen, kwamen zij toch uil nieuwsgierigheid naderbij en be speurden tot hun niet geringen schrik dat hier een misdaad gepleegd was. Door een diepe snede in den hals was het hoofd gedeeltelijk van de romp geschei den terwijl in het lichaam geen enkel teeken van leven te bespeuren was. Ten einde het onderzoek te bespoedigen zetten zg daarop onmiddellijk hun weg naar Utrecht voort en werd de politie aldaar met het feit in kern is gesteld. Evenwel is de veronderstelling dat hier zelfmoord gepleegd is niet uitgesloten. U D. Te Katwjjk kwam de tijding aan dat de storm van Zaterdag reeds een offer had geëischt. De 56-jarige W. Hoek, va rende op de bom »K, W 41", werd Zater dagavond toen hg zich met zijn zoon op het dek bevond door een stortzee van boord geslagen en verdronk zonder dat men hem hulp kon bieden. De man iaat een weduwe met 7 kinderen na De bom kwam Dinsdag te IJmuiden binnen. In den nacht van Zondag op Maandag bemerkte een landbouwer te Vlijmen, dat zjjn huis in brand stond, waarom hij terstond zjjn zuster en de dienstbode wekte om in haar nachtgewaad te vluchten, zonder verder iets te kunnen redden, daar de man erg gebrekkig is en het huis op instorten stond. Weldra bemerkte de man, dat zjjn zuster, een oud mensch, in huis gebleven was. doch niemand waagde het zich in 't bran dende perceel te begeven. Eindelgk snelde de dienstbode naar binnen en redde het oude mensch, dat slechts een paar lichte brandwonden had bekomen. Het huis stortte achter haar in en alles werd een prooi der vlammen, waaronder twee koeien, een hokkeling en een kalf. Alles was slechts laag verzekerd. De oorzaak is onbekend. Een ïReurstamboek" voor Aed. Rundvee. Het is een bekend feit, dat het eerste stamboek in Amerika voor Nederlandsch rundvee reeds in het jaar 1872 werd op gericht, dus twee jaar vroeger dan ons Ned. Rundveestamboek, dat zjjne werkzaamheden in 1874 begon. Dit stamboek ging uit van de >Holstein Breeders Association of Amerika"daai - naast ontstond in het jaar 1880 een tweede stamboek onder den naam van Dutch- Friesian Herd Book" voornamelijk op aan dringen van Mr. Thomas E. Whiting, van wiens vee enkele dieren door bet eerstge noemde stamboek geweigerd werden op te nemen. Beide stamboeken werden echter in bet jaar 1885 tot één geheel vereenigd onder den naam van Holstein-Friesian Associa tion of Amerika". Een der voorwaarden waarop die ver- eeniging tot stand kwam, was dat zou worden overgegaan tot de oprichting van een Advanced Register," wij zouden kun nen zeggen een Keurstamboek"alleen toe gankelijk voor dieren, die aan hooge eischen moesten voldoen, met betrekking tot den uitwendigen bouw, terwijl daarnaast voor de vrouwelijke dieren, een vrjj hooge meik of boteropbi engst als minimum werd ge vorderd. Dat zoodanig Keurstamboek gunstig op de veredeling en voortfokkerij van ons Rundveeslag in Amerika moest werken, was te voorzien doch niemand heeft bij benadering zich bunnen voorstellen, dat dit een zóó groote vlucht zou nemen Dat er onder ons vee uitstekende melkgeetsters en boterkoeien waren, wist men reeds lang, doch wat men niet wist en wat eerst door het Keurstamboek aan het licht gebracht werd, is dat een zóó groot aantal daarvan zulke hooge opbrengsten gaven. Nu wellicht het tjjdstip niet meer ver .erwgderd is. dat ook wg in een zoodanig Keurstamboek, de opbrengsten van ons Rundvee (althans van de beste exemplaren daarvan) zullen verzamelen, komt het mij gewenscht voor, de inrichting van het Advanced Register" en de wijze van werken onzer voorgangers in dezen, aan een nadere beschouwing te onderwerpen. Om de aanmeldingen aan zekere regels te binden worden iu Amerika de aange geven dieren als volgt geclassificeerd t. w. A. Alle dieren van twee tot drie jaar oud in de Tweejarige Af deeling B. Alle dieren van drie tot vier jaar oud in de Driejarige Af deeling C. Alle dieren van vier tot vijf jaar oud in de Vierjarige Af deeling II. Alle dieren boven de vijf jaar oud in de volwassen Afdeeling. Om opgenomen te kunnen worden in het Keurstamboek, moet een dier door den Inspecteur opgenomen en goedgekeuid wor den in het van die bevinding uit te bren gen rapport zullen bijzonderheden opge geven worden over de volgende onderdeel' n. t. w.naam van het dier en Stamboek- nommer, ouderdom ten tijde der opneming in jaren, maanden, weken en dagen uitge drukt, de verschillende maten, de melk- ot zaadspiegel, de verder daarop betrekking hebbende teekens en den algemeenen indruk, voorts voedertoestand en gewicht van het dier. Om opgenomen te worden zal een stier ook in zijne afstammelingen zijne superio riteit moeten bewgzen de inspecteur zal te dien einde minstens drie afstammelingen moeten zien en onderzoeken en de stier zal minstens 80 punten moeten behalen. Eene koe zal minstens één kalt moeten hebben gebracht en een gecontroleerde opbrengst als volgt A. In de tweejarige Afdeeling Wanneer zij kaltt. op den dag waarop zg den leeftgd van twee jaar bereikt heeft, niet minder dan 9 E pd Boter in 7 dagen (4,08 kilo) of 6500 E pd Melk in 10 maanden (2863s L Bovendien zal zg moeten geven voor eiken dag, dat zg bg het afkalven ouder is dan 2 jaar (1,688 Liter) 383/100 E pd meer in het 10 maands recoid of in de bo'eropbrengst ö/ioo van een Eng. ons. (0 0025 kilo). B. In de driejarige Afdeeling: Wanneer de koe kalft op den dag, dat zjj den leeftgd van 3 jaren bereikt heeft, niet minder dan 11 E pd Boter in 7 dagen (4,98 kilo) of 7900 E pd Melk in 10 maanden (3480 L Bovendien zal zij voor eiken dag dien zij ouder is dan 3 jaar op den dag van het aikalven, de zelfde vermeerdering moeten geven als sub A vermeld. Voor C en D gelden analoge bepalingen. Toelichting. Uit de verschillende mededeelingen en vertalingen van de bepalingen door de Amerikanen gemaakt voor opname in hun Keurstamboek krggik den indruk, dat zij dit boek geenszins opengesteld hebben uitslu.tend voor de bui tengewone geefsters, maar werkelgk de deur vrij wijd openstelden om talrijke inschrij vingen te bekomen en dat de door hen gestelde eischen, datgene wat ook wij van een goede koe verlangen niet te boven gaat. Als zoodanig noem ik voor dieren van precies 2 j. oud 2863 L. Melk in to Maanden 3 3480 of 617 L. meer 4 4097 617 5 4713 617 of Boter opbreng sten dieren juist 2 jaar oud in 7 dagen 4 08 kilo 3»»» >4 98» 4 5 89 5 -5.79 of telkens 0.9 kilo meer. Wg zien dus elk jaar dat de koe ouder ordt, den eisch voor de melk stijgen met 617 Inters. Hiermede is de voor eiken dag dat de koe ouder is, dan precies 2 of 3 of 4 of 5 jaren, méérder geëischte 1,69 Liter in vol maakte overeenstemming want 365 X 1»*>9 616,85 Liters. Bij de boteropbrengst, is de voor eiken dag boven den vast,gestelden leeftijd ge- eischte hoeveelheid van 0,0ü25 kilo (een ierhonderdste kilo) X 360 dagen ook eêr precies de 0,90 kilo in 7 dagen meer ge vorderd. De verdere bepalingen dei Statuten evenals het voorgeschreven puntf-nstelsel voor de beoordeeÜDg der dieren voor het oogenblik buiten beschouwing latende, wensch ik alleen nog in het licht te stel len, dat de Amerikanen, in het juiste besef van de groote belangen die het Keurstam boek geroepen werd te bevorderen, dit niet hebben gemaakt tot een eenvoudig onderdeel ot bijboek van hun Stamboek, maar dat zij daaraan een meer zelfstandig karakter hebben toegekend. Het Keurstamboek evenals alle nieuwe zaken, moest in Amerika en moet ook hier eerst gepopulariseerd worden en daar voor begreep men versche werkkrachten in bet werk te moeten stellen, die zich geheel aan die taak konden wijden. Te dien einde werd een der bestuurs- den speciaal benoemd tot Superintendent van het Keurstamboek met het recht van assumptie voor eventueele geschilpunten.

Axelsche Courant | 1902 | | pagina 2