BEKENDMAKING. TWEE HUWELIJKEN. 17e Jaarg. No. 1)9. Woensdag 12 Maart 1902. toelating van Kinderen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse h -Vlaanderen. F. IH EL LM A A, AXEL. Buitenland. FEUILLETON. 15) ,J Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag:- en Vrijdajravond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent voor België 70 cent. Afzonderl. nurnm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters wordei naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Axel maken bekend, dat op Donderdag den 13 Haart 1902, des voormiddags ten 9 ure, ten raadbuize gelegenheid zal worden gegeven tot op de openbare lagere school Hiervoor komen in aanmerking alle kinderen die geboren zijn in 1896. Verder worden belanghebbenden er up gewezen, dat de toelating slechts éénmaal pe: jaar plaats üe< ft. Axel, den 4 Maart 1902. n Weihouders voornoemd D. J. OGGEL, Burgemeester J. A. VAN VES3EM, Secretaris. Men is nog niet uitgepraat over den Majubadag van Kitchener en alles wat er aan den dag komt, maakt de beweerde overwinning bij Harrismith twijfelachtiger. Eerst nu hebben de Engelsche kranten een telegram van Reuter uit Vlakfontein van 27 Febr. de censor bad tot heden dit telegram niet willen doorlaten. In dit bericht wordt gesproken van de capitulatie van een Boerenlager bij Harrismith aan een der drijfkolonnes van Kitchener. De bevolking van dit kamp, zoo wordt gezegd, zond aan de Engelschen twee pariemen tairs, De Jager en Truter, en gaf zich »Wel, hg heeft diie kinderen en een vrouw, en verdient ter nauwernood genoeg om hen brood met kaas te geven zooals ge weet informeerde ik op verlangen van mevrouw Bowerbank daarnaar. Zij stelde belang in zijn vrouw, en kon nu haai wel eens schrijven, om haar de dwaasheid van haren man onder 't oog te brengen. Daarover zal ik haar eens gaan spreken.» Inmiddels had reeds een ander met mevrouw Bowerbank gesproken. Met vreezen en beven had de goede mevrouw Knowle zoo voorzichtig mogelijk het teere punt aangeroerd doch Emily bad niet de minste aandoening doen blij ken. Ze meikte alleen aan, dat zulk een vennootschap zoowel voor de firma als voor mijnbeer Stenhouse zeer gewensebt was, en hoopte zij spoedig tot stand zou komen. «Gij weet dus zeker, lieve Emily dat gij er geen bezwaar tegen hebt?» »Neen waarom zou ik waarop ze na een korte pauze ernstig liet volgen »0, Deen, nu niet meer >En daaruit,» zeide mevrouw Knowle, toen ze hareD man het gesprek mede deelde, »weet ik dat ze den dood nabij is.» zonder gevecht over. Het was het kom- mando van Jan Meyer, meerendeels be staande uit Trausvalers Hieruit zou dus blijken, dat de mannen van De Wet met de Majuba-overwinning niets te maken hebben, want er is hier sprake van Trans valere De handelwijze van deze Jager- bewoners maakt den indruk, dat men hier te doen heeft met een verzameling van heel of half zieken of invaliden. Er blijft in het telegram nog veel duistere zoo is een Transvaalsch kommando van Jan Meyer tot heden niet bekend. Maar waarom heeft de censor het bericht niet doorgelaten Afspraak met Kitchener om een Majubadag te maken Een ander telegram van Reuter van 2 Maart uit Harrismith spreekt van het ge vecht van de Nieuw-Zeelanders en men krijgt hier een geheel anderen indruk dan van het telegram van Kitchener. De laatste het haif doorschemeren, dat de doorbraak gelukt was, volgens Reuter gelukte zij heelemaal. De Boeren, zegt Reuter, vooraf gegaan door een massa vee en paarden en aan de flanken door vuurpiketten ge dekt, verpletterden de wachtposten van den vijand onder den schok. Het gros der Australiërs bood in de duisternis kloeken tegenweer maar bg vergissing door de wachten der andere korpsen niet ondersteund verliet het zijn positie De Wet zelf behoorde tot de aanvallers Dit laatste komt ons nog steeds twijfel achtig voor, maar dit doet tot de zaak zelf, de doorbraak, niet af. En wat blijft er nu over van Majubadag? Dat moest men in het Lagerhuis Joe eens vragen Of heeft men geen lust meer tot vragen na de konvooigeschiedenis bij Klerksdorp Nog eenigen tijd spraken zij met elkaar in hun eigen kamer over dit onderwerp want zij waren uitgenoodigd om er den geheelen dag en den nacht door te bren gen en gingen toen naar de zaal. Daar vonden ze, inderdaad met een stervend gelaat, de arme Emilyhaar echtgenoot zat naast haar, even kalm als altijd, nu en dan zoo goed mogelijk trach tende een gesprek te beginnen over het dageiijksch nieuws van Liveipool om haar zoodoende bezig te houden gedurende den tijd dat hare gasten dineerdenwant zij iiwam nu volstrekt niet meer bij de gas- ten aan tatel. »Kom eens biet mevrouw Knowle, en vertel me nu eens of gij bet niet m9t mij eens zijt vrouwen begrgpen eikan der. Ik heb zooeven mijn vrouw mede gedeeld hoe dwaas dat jongmensch ge handeld heeft, uw vriend Stenhouse, bedoel ik door te weigeren in onze zaak te worden opgenomen. Het zou eveD jammer voor hem zjjn, door een domheid zulke vooruitzichten te missen, als voor ons, om zulk een bekwaam vennoot te moeten ontbeeren. Daarom vei zocht ik mevrouw Bowerbank eens aan zijne vrouw te schrijven over die zaak. Zij heeft vee! voor die vrouw gedaan en kan daardoor meer invloed uitoefenen.» «Liefdediensten eischen geen verplich tingen,» merkte Emily haastig op. «Ik ken haar niet, ik k in ook niet aan baar schrijven. Wat zou ik moeten zeggou Van Joe gesproken, de Engelschen zijn weer woedend over een nieuwe Duitsche briefkaart, die te Berliju veel opgang maakt Joe staat daar op met een strop om den halsde duivel houdt het touw vast om het luik te laten vallen en Joe te doen bengelen. Er onder staat: Für Nord und Süd, für Ost und West, Wird jener Tag ein frohes Fest, An dem was bald geschehen sollt." Den Chamber lain derWeggelaten zijn de woorden der Teufel holt. Maar zelfs voor den duivel is zulk eeu vangst niet erg interessant. Uit Kaapstad wordt bericht, dat het transportschip «Ulstermore" van Kaap stad is vertrokken met 8 officieren en 288 man van het 4e West Yorkshire Regiment, die twee jaren en drie maanden in het veld zijn geweest. De Koning is kolonel van dit regiment. Verder heeft de «Guelph" 15 officieren en 437 man van de South Wales Borderers en 9 officieren en 620 man van het 3e East Lancashire regiment. De commissie uit de Fransche Kamer, die de voorstellen betreffende het kiesrecht heeft te onderzoeken, zal advi- seeren tot wederinvoering van meervou dige kiesdistricten, tot beperking van het recht van aanplakken in den verkiezings tijd en tot goedkeuring van de voorstellen der RegeeriDg tob beteugeling van misbrui ken bij verkiezingen. Deze ontwerpen zullen vermoedelijk terstond na afhande ling der Staatsbegrooting aan de orde worden gesteld. Dat za) een kabaal in de Kamer geven, wanneer deze voorstellen aan de orde komen. Met die stemwijze >0, dat is gemakkelijk op te geven. Gij schrijft dat zulk een kans hem wel licht geen tweemaal in zijn leven zal voorkomen, en dat Stenhouse er dus van moest proflleeien. Hij is bepaald arm. Naar ik hoor, moet hij hard werken om zijn drie kinderen den mond open te hou den. En als hij bij ons kwam, zou hij fortuin maken.'' «Fortuin maken," herhaalde Emily. «Dat had hij vroeger kunDen doen. Doch nu is 't daartoe te laat 1" «Te laat, mijn waarde Volstrekt niet. Hij kan nog niet ouder dan dertig jaar zgn." «Hij is ruim een-ec-dertig." Sir John Bowerbank keek verbaasd op. «Ik vergat, dat gij verleid hadt, dat gij hem kendet." «Ja, zooals mevrouw Knowle weet, heb ik hem gekend. Ik ontmoette hem bg haar. Wij waren bijna met elkaar gehuwd. Hg hield zeer veel van mg." Uiterst kalm, zonder het minste teeken van aandoening, had Emily deze woorden met korte tusschenpoozen gesproken blijkbaar gevoelde zij zich reeds buiten deze wereld en het arme schepsel stond inderdaad reeds in den voorhof der toe komende. «Zal ik even weggaan fluisterde mevrouw Knowle, met eenige aarzeling. «O neen, verlaat mij niet. Gij kunt mijn man alles mededeelen wat hg vei langt te weteD. Lieve man Gg zijt er toch niet boos om? Gij weet, dat ik altijd zwak heeft men altijd gedraaid, al naar mate men er zich voordeel van beloofde en het besluit, dat er dan genomen werd, heette telkens heilig. En zoo tegen de verkiezin gen zijn de Kamerleden schriklijk zenuw achtig. Vertegenwoordigers van de vereenig- de liberalen linkerzijde en van de socia listische Kamergroep in België hebben te zamen beraadslaagd en het besluit geno men dat onmiddellijk nadat het algemeen kiesrecht voor provincie en gemeente door de Kamer zal zijn verworpen een voorstel tot grondswetherziening zal worden ge daan. Het zal worden onderteekend door 3 liberalen, 2 socialisten en 1 Christen democraat. De samenwerking der partijen van de linkerzijde is dus verzekerd. De voorwaarden door de liberalen ge- stehi n. 1. de evenredige vertegenwoordi gingen de grondwet vastgelegd en terzijde stelling van vrouwen-kiesrecht moeten wel nog Dader door het congres der arbei derspartij worden goedgekeurd, doch het is zoo goed als zeker, dat dit zal ge schieden. De beslissing nadert nu. Indien de re geering onverzettelijk blijft en de rechter zijde het in behandeling uemeu van het voorstel tot grondswetherziening afwijst, dan zal het antwoord gegeven wordeu door de straatde gemoederen zijn in België zoo opgewonden, dat de betoogingen al dadelijk een buitengewoon ernstig ka rakter dreigen aan te nemen. De actie van de Belgische sociaal-demo craten is bewonderenswaardig. Zoo worden er bijna eiken Zondag meer dan 50 ver gaderingen en verscheidene groote optoch ten gehouden. geweest ben doch nu zal het spoedig gedaan zijn. Dat is het beste verre het beste." «Ik begrijp u niet," zeide Sir John afge trokken. En dit was de waarheid. Want toen zij hem in korte woorden de geheele ge schiedenis verteldeniet dat zij hem ge huwd had zonder hem te beminnen, waDt dat bad hij van dan beginne afgewbten, maar dat zij een ander had bemind van wien zij op wreede wijze gescheiden was dat van dien dag af haar jonge leven geknakt waszelts toen scheen hij haar nog niet te begrgpen. Maar hij was ook zestig jaren oud en betgeen zij vertelde handelde over jeugd en liefdeover een tijd die, als hij haar ooit gekend had, nu toch reeds lang door hem was vergeten. Hij keek ontsteld, eenigszins verstoord haar aan, greep de hand die zg hem reikte genadig in de zijne en zeide: «Vermoei u zoo niet, mijn waardel Het is zoo slecht voor u. Zeg me, wat gg verlangt .en ik zal trachten het voor u te doen." «En zjjt ge er niet boos om «Om dat joDgmensch? Volstrekt niet. Het is natuurlijk niet prettig, doch derge lijke dingen gebeuren dagelijks. Treur er niet om, Emily. Gij zijt met bet tegen woordige tevredeD, tenminste dat boop ik," «Dat ben ik ook." hernam Emily bara tranen droogende.

Axelsche Courant | 1902 | | pagina 1