Binnenland. Landbouw. Rechtszaken. Uemengd Nieuws. noemden zich over den uitvoer van paarden, ezels en levensmiddelen naar Zuid-Afrika. Hay antwoordde, dat deze zaak nauw keurig was onderzocht door de hoogste autoriteiten, doch dat zij tot de stellige overtuiging waren gekomen, dat er geen macht in de Vereenigde Staten was, die de Amerikaansche landbouwers kon be letten levensmiddelen of vee naar eenig deel van de wereld te verzenden. Hij legde er nadruk op, dat de hou ding der Regeering met betrekking tot Zuid-Afrika een strikt neutrale is ge weest en dat de Regeering niets had verricht om te voorkomen dat handel- artikelen voor de Boeren werden ver scheept. In den Duitschen Rijksdag hebben de sociaal-democraten Gradnauer en Lide bour gesproken over de werkeloosheid der Duitsche Regeering in het Zuid-Afrikaan- sche conflict en op den consul om uit het Haagsche vredestraktaat althans nog het eenige goede te halen, dat er in is over gebleven. Von Bülow maakte zich met een grapje over de plotseling bij de sociaal democraten ontwaakte zucht voor wereld politiek van de zaak af. Duitschland zon zich met evenveel of even weinig recht dan moeten mengen in de zaken op de Filippijnen en in Armenië. Ook over de uit Peking gestolen sterre- kundige instrumenten, die de keizer in het het park van Sans Souci wilde plaatsen werden zeer scherpe woorden gezegd. De rijkskanselier zat wel met de zaak ver legen en zei, dat men haar niet zoo tragisch moest opvatten. De Chineesche regeering had naderhand vriendschappelijk afstand gedaan van die voorwerpen en nu zou terugzending een beleediging zijn. De vrijzinnige Barth gaf den raad de instrumenten maar ergens in een vergeten hoek van een stil museum op te bergen en over deze netelige zaak maar niet te spreken. Hedenmorgen is te's-Gravenhage over leden mr. A. Van Naamen van Eemnes president der Eerste Kamer. Naar aanleiding van de berichten omtrent reizen van H. M. de Koningin- Moedet wordt ons medegedeeld, dat nog geen reisplannen gemaakt zijn. OVER DEN BOUWGROND. L Kennis van den grond is natuurlijk voor een landbouwer van groot belang. Nu kan die kennis echter verschillend worden opgevat. Dikwijls hoort men beweren en terecht een boer moet zjjn grond kennen, d. w. z. hij moet weten hoe en wanneer zijn verschillende gronden zich het best laten bewerken, welke gewassen ei het best op vooruit willen en welke bemesting bij ondervinding de beste is gebleken. Een boer, die deze dingen zorgvuldig nagaat, zal daar ongetwijfeld voordeel van hebben, Hoe ge wichtig voor hem die kennis echter zjjn moge, zij is niet aigemeen en eenigszins oppervlakkig. We zullen trachten in het volgende een en ander over den bouwgrond mee te deelen, dat meer algemeen en, naar we hopen, meer degelijk en duideljjk zal zjjn. Daar zijn op aarde en daar zjjn ook in ons goede Nederland vele gronden, waarop haast geen plantje groeien kanzulke planten looze gronden noemt men woeste gronden. Maar ook die gronden, waarop de planten groei zóó slecht is, dat men ze rooit op geenerlei wjjze bewerkt en dus aan zichzelve oveilaat, noemt men woeste gronden. Zulke woeste gronden beslaan in ons land nog een oppervlakte van 70.000 H. A. Alle gronden echter, waarop planten min of meer goed gedjjen en die door den mensch worden bewerkt, bemest enz noemt men bouwgron den. Een goeden bouwgrond kan men onderscheiden in drie lagen een bovenste, een middelste en epn onderste laag. De bovenste laag, die in den regel donkerder vau kleur is en met min ot meer hallver gane plantendeelen is vermengd, noemt men gewoonljjk bouwlaagde middelste heet reservelaag en de onderste ondergrond. Laat ons met dien ondergrond beginnen In onze provincie bestaat die ondergrond veelal uit zand, hier en daar ook uit derrie slechts op enkele plaatsen zit de klei zeer diep. Zand en derrie zijn natuurlijk onvruchtbaar maar ook al bevat, de onder- giond nog zooveel voedende bestanddeelen, by is voor de plantengroei niet geschikt, vóór hjj geruimen tjjd aan de lucht is bloot gesteld geworden. Waarom dit noodig is en wat daarvan het gevolg is, hopen we later nog wel eens te vertellen. Maar vrucht baar ot onvruchtbaar, de ondergrond is voor een boer van groot belang. Die ondergrond kan n.l wel eens zeer vast zijn zóó vast en zóó dicht zelfs dat het water er bijkans niet door kan zakken. Plekkeu van den ondergrond die zóó zijn, noemt men wel bleinen. Deze bleinen zijn zeer schadeljjk Als bet veel regent, bljjft het water er boven op het land staan, want dit kan natuurijjk niet doorzakken als het in den zomer langen tjjd droog is ijjden de bleinen daarvan hot meest, want evenmin als de ondergrond het water van boven naar onder doorlaat, evenmm laat hij het water uit de diepte naar boven door. En het ergste is nog wel. dat men er zoo weinig aan doen kan. Dikwijls heeft men bleinen met een ondergrondsploeg bewerktdit helpt wel maar niet lang telkens zet de grond zich weer zoo va&t als een muur. Ook bekalking geeft niet het gewenschte resultaat. Goed droogleggen is voor een land met bleinen in elfc geval gewenscht. Hier en daar heeft men de bleinen, als ze niet te groot waren, wel uitgegraven en door anderen grond vervangen, maar dit is natuurijjk zeer koste- ljjk. Hoe schadeljjk zulk een zeer vaste ondergrond ook zjj toch mag men hieruit niet opmaken dat een zeer losse ondergrond in alle gevallen gewenscht zou zjjn. Het kan n.l. voorkomen, dat de bouwlaag zeer doorlatend is, d. w. z. dat het water er gemakkeljjk doorloopt. In dit geval mag de ondergrond wel wat stjjf en gesloten zjjn, daardoor zal het water niet zoo spoedig naar de diepte zakken en de vochtigheid van den bovengrond dus beter verzekerd zjjn. Omgekeerd werkt op een sty ven vasten bovengrond een losse ondergrond gunstig. Te weinig is men over 't algemeen doordrongen van het nut van een onder grondsploeg. Dit werktuig kan, wanneer de ondergroud te stjjf is, uitstekende diensten bewijzen. Het behoeft niet altjjd een apart werktuig te zjjnook een gewone twee- scharige ploeg, waarbjj de voorste gewone schaar door een ondergrondsche is vervan gen kan goede diensten bewijzen. Menigeen zou, indien hjj er de proef mee wilde nemen, overtuigd worden van het voordeel, dat in deze bewerking gelegen is Wat betreft de z. g. n. reservelaag kunnen we kort zjjn. By tal van gronden ontbreekt zulk een reservelaagde bouwlaag is dan betrekkeijjk dun, maar niet altjjd te dun. Wie een reservelaag heeft en er van proti- teeren wil, moet in elk geval die laag uu en dan losmaken, alweer met den onder grondsploeg. Zeker man in Holland teelde elk jaar enorm veel bloemkool. Maar elk jaar ging het slechtertotdat eindelijk de man, des tobbens moede, zjjn grond liet onderzoeken. Het bleek, dat er in den grond haast geen kalk zat en wjj! bloemkool veel kalk noodig heeft voor een normalen groei; was het duideljjk dat de teelt van dit gewas mislukken moest. Maar een onder- zoek ter plaatse, toonde in de reservelaag zeer veel kalk aau. De grond werd dadeijjk twee steken diep omgespit en de onderste natuurijjk boven gelegd. Het volgend jaar was de bloemkooloogst grooter, dan ooit te voren. Die reservelaag was dus uiet te versmaden L. F. AXEL, den 7 Maart 190£. De collecte voor de Boerenvrouwen en kinderen, bedroeg deze maand 56, waarbij f 1 jéS1/^als gift van de Chr. Jongclingsvereeniging alhier. Verleden Dinsdag hadden te Koe wacht een drietal ongevallen plaats, waar van twee gunstig afliepen, terwijl het derde een 2eer tragisch verloop had. Bij dit laatste geval oameljjk sloeg een trekos op hol van den landbouwer F. B. die een kar met rapen voor zijn zoon huiswaarts voerde. De man viel, waarna hem een wiel van de kar over het dijbeen ging, zoodat dit lichaamsdeel op twee plaatsen werd gebroken. Door toegesnelde men- schen huiswaarts gebracht, werd de onge lukkige door twee geneesbeeren verbonden Zjjn toestand baart zorg. De andere gevallen liepen, zooals boven gozegd is, 'oeter at. Dien middag stond dokter A. V. van Stekene met zijn paard en rijtuig aan den Nieuwen Moien. toen het paard door de heg sprong en den persoon die het vasthield meesleurde, dit liep echter zonder letsel at en dan is nog bet paard en de kar van J. de J. in een sloot terecht gekomen, doordat het paard op hol ging eveneens zonder ongelukken te veroorzaken. De heer dr W. H. Weeaa predikant te CadsaDd is ais zoodanig beroepen te Hoek. Ter Neuzen, 6 Maart. De gemeenteraad hield heden een opeubare vergadering, waarin de geloofsbrieven van het pas gekozen lid van den raad de heer P. J. Verslujjs, door ebn commissie werden onderzocht en waarna tot toelating werd besloten. De Voorzitter doet medeieeling van den uitslag van de gehouden aanbesteding van het onderhoud der gemeente-eigendommen. Het onderhoud is aangenomen ongeveei 200, beneden de begrooting. Van Ged. Staten was goedgekeurd terugontvangen het kohier van de honden belasting, een raadsbesluit tot wjjziging der begrooting voor 1901 en een idem voor 1902. Nog was van Ged. Staten ontvangen een beschikking waarbij de aanslag in den hoofdeiyken omslag van C. J. Berwald is verminderd van de 20ste naar de 18de klasse en die van de wed. F. A. Susijn van de 22ste naar de 21ste klasse. Goedgekeurd werden de rekeningen van de commissiën tot wering van schoolver zuim, bedragende die te Sluiskil in ont vangst en uitgaaf ƒ27,50 en die in de kom ƒ85,— in ontvangst, en 83,63 in uitgaaf. Op het adres van Mej. Klazinga, ge meente-vroedvrouw te Sluiskil, waarbij adressante om 75,— verhooging van jaarwedde vraagt, wordt in zoover gunstig beschikt, dat met ingang van 1 April a. s., haar jaarwedde met ƒ50,— zal worden verhoogd. Ingekomen was een adres van de onder- wijzeis J. van der Pejjl en A. de Kraker. Adressanten wjjzen er op, dat zij tenge volge van de nieuwe verordening in een slechte conditie zijn gekomen. Zij toch hebben thans, alhoewel zij de booidacte reeds lang bezitten en oader de vroegere verordening zijn benoemd, voor het bezit dier acte slechts ƒ50,— verhooging ge kregen, terwjjl onderwijzers die, die acte nog moeten behalen, bij het verkrijgen der akte 100,— krjjgen. Zij verzoeken liet daarheen te leiden, dat ook aan hen 100 verhooging wordt gegeven. Besloten werd op het adres afwjjzend te beschikken maar aangezien de leden van oordeel zijn, dat de positie van adres santen niet billijk en recht is, zal een voorstel worden gedaan de verordening te wijzigen, waardoor aan het verzoek zoo veel mogeljjk zal worden tegemoet ge komen. Aan den gemeente-ontvanger zal op diens verzoek voortaan voor het uitreiken dei belasting-biljetten U/a Ct. per biljet ver goeding worden gegeven. Van den Minister van Waterstaat, Handel en Njjverbeid is bericht ontvangen, dat op het verzoek van het gemeentebe stuur om grond aan de Sasscbepoort voor het plaatsen van een petroleum loods af wjjzend is beschikt. De Minister raadt het gemeentebestuur aan grond te vragen buiten de Axelschepoort. Die grond be hoort aan oorlog De Raad besluit aan dien raad gevolg te geven. Verder wordt besloten de ziekenbarak bestemd om uit zee komende die aan besmettelijke ziekten lijden, op te nemen, voor een som van 1000,— aan het Rjjk te verkoopen. Goedgekeurd wordt het aangaan van een tjjdelijke leening van 8000,ter voorziening in kasgeld. Aangezien aan school B tjjdelijk geen onderwijs in de handwerken werd gege ven, hebben B. en W. daarmede belast Mej. A. van der Heijden. B en W. stellen voor haar daarvoor een vergoeding van 20 cent per uur te geven. Daartoe wordt Bjj den herbergier J. F. aan het station te Hulst is in den nacht van Zondag op Maandag ingebroken. Het huis is doorsnuffeld, maar er is niets meegenomen, daar de dieven bljjkbaar op geld belust, dit niet vonden. De da ders, die door een uitgesneden ruit wa ren binnengekomen, zjjn onbekend. Door den gemeenteraad van Hulst is iD de Dinsdag gehouden zitting eeD veizoekschrift van de maatschappjj tot aanleg van een tram van Hulst naar Walsoorden om d6 tram, in plaats van door de Gentsche poort, naast die poort door den wal te doen rijden, in handen var. burgemeester en wethouders gesteld om advies Het adres was Dameljjk te laat iDgekomen om daarover rapport te kUDnen uitbrengen, Door mei. de wed. L J. Blemel, onlangs te Hulst overleden, is aau ver schillende R. K. instellingen aldaar een som van f 10.000 vermaakt, vrjj van successierechten. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Xondng 9 Maart 190S. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 91/» ure Nam. 2 me Ds. J. B. T. Hugenholtz Ds. J. B. T. Hugenholtz (Gerefoi meerde Kerken.) Kerk A, Voorm. 9 ure Ds. K. J. Kaptejjn Nam. 2 ure Ds. K. J Kapt eg u Kerk B Voorm. 9 ure Ds. R. van de Kamp Nam. 2 ure Ds. R. van de Kamp Woensdag lt Maart I90S. Kerk A. Voorm. 9 ure Ds. K. J. Kaptegn Nam. 2 ure Ds. K. J. Kaptegn Biddag voor het ge-was. Kerk B Voorm. 9 ure Ds. R. van de Kamp Nam. 2 ure Ds. R. van de Kamp Biddag voor het gewas. Arroiidisseinents-Rechtbank te Middelbar* Zitting van 7 Maart 1902. W. D. v. W. 28 j. en J. C. D. 22 j., schippersknechts te Ter Neuzen, zyn wegens mishandeling veroordeeld ieder tot eene maand gevangenisstraf. Te Slochteren heeft de vader van den onderwijzer M., die zich daar dood schoot, getracht zich met arsenicum te vergiftigen. De hoeveelheid, die hjj innam, was echter te groot en te droog en toen hjj om water vroeg om alles door te kannen slikken, werd het vergift hem uit deD mond gehaald. Gevaar voor zyn teven bestaat er niet. - Uit de bnurt van het onlangs ver woestte Chemakka in den Kaukasus wordt gemeld dat er thans twee vulkanen in werking zijn gekomen, de eene op 20, de andere op 40 K. M. afstand van de stad gelegen. De provincie heeft een doodsch en verlaten uiterljjk. Te Kerk Avezaath waren eenige jongelui bezig met biljarten, toen er ver- Schil bestond over de telling. Een der medespelenden was zoo boos dat hjj een ander, die hem sarde, den neus afbeet. Een en BDder geschiedde in volmaakt nucbteren toestand.

Axelsche Courant | 1902 | | pagina 2