BEKENDMAKING. TWEE HUWELIJKEN. [\o. 98. Zaterdag 8 Maart 1902. 17e Jaarg. toelating van Kinderen JN i e ii w s- en Advertentieblad voor Zeeuwse h- Vlaanderen. F. IHELEMAA, AXEL. Buitenland. FEUILLETON. COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag-- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor Belgiï 70 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worde» naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Axel maken bekend, dat op Donderdag den 13 Maart 1902, des voormiddags ten 9 ure, ten raadhuize gelegenheid zal worden gegeven tot op de openbare lagere school Hiervoor komen in aanmerking alle kinderen die geboren zijn in 1896. Verder worden belanghebbenden er op gewezen, dat de toelating slechts éénmaal per jaar plaats beeft. Axel, den 4 Maart 1902. m Wethouders voornoemd D. J. OGGEL. J. A. VAN VESSEM. Het oude kinderachtige spelletje begint weer. Nu lord Kitchener, ondanks zijn 33 kolonnes, De Wet niet heeft kunnen pakken, moet de dappere Vrijstater ten minste gewond wezen. Met dergelijke flauwe praatjes stelt men kinderen tevre den. En dit praatje moet een pleister wezen op twee Britsche wonden, de eerste veroorzaakt door de gevangenneming van Von Donop's convooi, de tweede geslagen door de teleurstelling van het mislukken van Kitcheners prachtig overlegd plan. Over dat convooi zijn de Engelsche bladen nog erg slecht te spreken en de Langzamerhand werd het echter duide lijk dat het tweede huwelijk van Sir John niet langer zou duren dan het eerste, dat door de meesten geheel vergeten was, en velen hadden medelijden met hem zoowel als met zijne zwakke kwijnende vrouw, zonder eigenlijk te weten waarom. Al de Liverpoolsche geneesheeien, zelfs vele Londenscbe verschenen bij mevrouw Bowerbank zonder haar te kunnen helpen, ja zelfs zonder te weten te komen wat eigenlijk bare kwaal was. De een noemde het zwakte de andere gebrek aan levens sappen, weer een ander verval van krach ten doch niemand wist de oorzaak er van, uitgenomen mevrouw Knowle. Als die goede ziel bij haar man zat, die reeds ouq begon te worden, en van tijd tot tijd ook door zijn rumatbisme, onge makkelijk, doch nog altijd »Goedbloed< in persoon bleef, zelde ze dikwijls »Och die arme Emilyals die twee vereenigd waren geworden, en don strijd des levens samen hadden kunnen strijden zoo als wij wat zouden ze gelukkig geweest zijn. Haar man hield niet van dergelijke treurige bespiegelingenglimlachte dan en viel bij de herhaalde behandeling van meest overtuigde Jingo's zien zeer goed in, dat de moreele iuvloed dezer over winning. vooral in dit stadium van den oorlog, op de Boeren belangrijk zal zijn. Dat zij, als de »Standard". nog gelegen heid vinden om hulde te brengen aan het veldheerstalent van De la Rey, bewijst wel, dat er toch eenige kentering komt in de publieke opinie in Engeland. Want bladen als de »Times" en de «Standard' zijn gewend zoo snel met de publieke opinie rekening te houden en te draaien, dat zij het air kunnen aannemen, die te leiden. Kitchener heeft ook weder het een en ander gemeld van de heldendaden van den grooten French in de Kaapkolonie. French seinde, dat de verspreide groepen Boeren uit het N. O. der kolonie ten Z van Steijnsburg zijn gekomen, na de grens te zijn overgestoken. Het commando van Malan, dat de vorige week over de Weste lijke linie was teruggeworpen, thans ten Z. van Hannover stond en dat de andere commando's gaandeweg naar het Noorden werden gedreven. Dit is weder een typisch. Britsche voorstelling van zaken. Men weet, dat deze commando's vrijwel de baas zijn in het Westen, dat zij er. volgens Britsche berichten, zelfs een soort van nieuwe Republiek hebben gevestigd, waaruit zij zooals ongeveer een maand geleden, van tijd tot tijd binnen de Britsche liniën dringen om een paar klappen uit te deelen. En als men ziet, dat Kitchener Britstown aangeeft als de grens van de tegenwoordige actie der Boeren ii, de Kaapkolonie, dan blijkt daaruit enkel, dat zij het gebied, waarin zij de baas zijn, nog wat hebben vergroot. ditzelfde onderwerp gewoonlijk in slaap. Mevrouw Knowle kon maar niet be grijpen hoe Stenbouse met zijn vrouwen di ie kinderen van zulk een geriug inkomen kon levenook scheen hij geheel met zijn vroegere vrienden te breken. Op de vele brieven die ze hem schreef ontving ze altijd zeer korte, onvoldoende ant woorden, waaruit zij niets wijzer werd en waarin hij naar niets vroeg, dat zij hem gaarne wilde vertellen. »En nu is het arme kiDd reeds half dood 1 En hij weet er nog niets van Ic klaagde zij dikwijls. Waarop haar man, met zijn eigenaardige kalmte steeds vroeg: »Wat zou hij er bij winnen, als hij het wel wist Emily vernam er niets van, en mevr. Knowle hield het zorgvuldig voor haar verborgen, hoe hard John Stenhouse moest werken voor zyne vrouw en drie honge rige kinderen die hij uit medelijden en plichtgevoel aangenomen had. En ook, hoe treurig de stemming steeds moest zijn van iemaDd als John Stenbouse die, als hij eenmaal liefde voor een meisje had opgevat, haar niet kon vergeten tot zijn dood. Dezulken zijn zeldzaam doch zij zijn er en Stenhouse behoorde onder hen. Zijn geheim bleef dus zorgvuldig ver borgen en of zijn huwelijk gelukkig was of niet, hy werkte maar steeds geduldig, onvermoeid voor zijne vrouw en voor de kinderen, die wel niet de zyne waren, doch die hij onder zijne hoede genomen Nu zal het weer op De la Rey los moeten gaan. We zullen dan een nieuwe groote «concentratie*' beleven, met dit gevolg, dat Kitchener den Vrijstaat en een deel van Transvaal van troepen zal moe ten ontblooten waardoor De Wet en Botha weder de handen vrijer krijgen Meer en meer blijkt bovendien, dat er in dezen oorlog allerlei nalatigheden zijn gepleegd, niet het minst ten aanzien der remonte. Om den te dier zake opgestoken storm een beetje te kalmeeren heeft de Engelsche Regeering een blue-book open baar gemaakt Het bevat de telegrammen, gewisseld tusschen het Departement van Oorlog en lord Kitchener, van 6 Juni 1899 tot Januari 1902. Uit de stukken blijkt, dat lord Kitchener klaagde over de hoe danigheid der paarden, die niet in staat zijn de vermoeienissen van den veldtocht te doorstaan. Hij zeide, dat hij moest voortgaan maandelijks zendingen te vra gen en verlangde er zelfs 2000 meer per maand. Het Ministerie antwoordde, dat er nu 241 000 paarden in Zuid-Afrika zijn en dat het niet kon voortgaan met 10 A 12.000 paarden per maand te zenden, die binnen eenige dagen buiten dienst zijn. De „Daily News" zegt van bevoegde per sonen te weten, dat de paarden, die in Zuid Afrika ingevoerd worden, gemiddeld slechts 6 weken leven. De „Daily Mail zegtHet blauwboek bewijst, dat, in plaats van te voorzien en voor de toe komst te werken, het Ministerie van Oor log de grootste nalatigheid aan den dag heeft gelegd. De Naprzod te Krakau (Rusland) is door een ooggetuige in staat gesteld had. Al zijne oude bekenden ontvlood h(j, zelfs mynheer en mevrouw Knowle, vroeger zoo aan hem gehecht 1 moesten hem wel zyns weegs laten gaan. De eenige, die met groote volharding de kennis mot hem aanhield was John Bowerbank. Of deze ook tot dat soort menschen behoorde, die een eenmaal op gevatte genegenheid niet gemakkelijk kunnen onderdrukkenof wel dat hij eenige andere onbekende reden daarvoor b9zat; zeker was het dat het hoofd der firma zyn vroegeren klerk niet uit het oog verloor, en toen mijnheer Knowle beweerde dat het in 't belang der zaak wenschelijk was dat een bekwaam jong firmant in de zaak zou worden opgenomen, en daardoor van zelf de vraag opkwam wie deze gewichtige betrekking zou moe ten bekleeden, stelde Sir John terstond voorStenbouse. Edward Knowle stond verbaasd, ver stomdontsteld stieek by zich de handen door 't haar. »Zoo zoo! Mij dunkt ge moest me toestaan daarover eens met myne vrouw te spreken.* »Nu,« hervatte de ander die terstond van de gelegenheid gebruik maakte, »dat zou geen kwaad doenintegendeel, ik geloof zelfs dat hel in dit geval zyn goede zyde zou hebben.* «Waarom «Wel,* begon de andere eenigzinsaar zelend «als iemand een deelgenoot in zijn bizonderheden mede te deelen over de jongste troebelen te Kiew, De studenten waren er zeer opgewonden door nieuwe krulmaatregelen, de arbeiderspartij besloot met hun te demonstreeren. Op 18 Febr. 's middags tegen 1 uur zag men bij het stadhuis een roode vlag waarom heen zich dadelijk een massa arbeiders en studenten groepeerden. Dadelijk begon een wilde strijd. De politie te paard en te voet sloeg met de zweep en de stok op het publiek los De student Wolshi werd op slag doodgeranseld, anderen vielen zwaar ge wond, vrouwen werden onbarmhartig gestriemd, het publiek weerde zich ver woed en een politieman werd gedood De roode vlag wappeide op verschei dene plaatsen, doch werd afgerukt. Bij de universiteit kwamen de militairen aan- loopen Het gelukte hun een groepje studenten en arbeiders in een hoek te dringen en toen begon een schrikkelijke ranselpartij. Een deel der betoogers werden in de gevangenis gesleept. Ook op andere plaatsen bij den schouwburg lukte het den kozakken het publiek en de menigte te dry ven, en er dan de zweep over te leggen. Toch weerklonken tot den avond de revolutionnaire lieden op de straat. De opwinding is zeer groot Men verwachtte 19 Febr. en 1 Maart nieuwe betoogingen. Ook naar andere plaatsen is het over gewaaid Londen, 6 Maart. De «Standard" verneemt dat 4 dezer Steyn en De Wet de Natal-spoorweglijn zijn overgetrokken en volgens berichten in het district Utrecht met Botha een samenkomst hebben. WASHINGTON, 5 Maast. - In een onderhoud, dat de Boeren-delegatie heeft gehad met Hay beklaagden de eerstge- zaak neemt, die gehuwd is, brengt deze natuurlijk zyn vrouw mede, en zou het dan naar mijn inzien goed zijn voor de verhouding tusschen de dames als deze eerst geraadpleegd werden. Wil ik mijn vrouw verzoeken, er eens met mevrouw Bowerbank over te spreken «Als zij zulks doen wildoch ik vind het groote onzin om dergelijke onder ge schikte omstandigheden te rangschikken onder zaken doen. Ik kan het nut daar van niet inzien. Als ge 't goed vindt ieder oogenblik dat we verloren laten gaan veroorzaakt vertraging - zal ik hem van' avond nog schrijven en het aanbod doen.* Dit geschiedde en werd onmiddellijk afgeslagen, zonder opgave van eenige reden. Sir John was uit 't veld geslagen. Het antwoord, per telegram ontvangen, was zoo kortaf, dat hy zich nogmaals de moeite gaf zijn voorstel te herhalen, in vriende lijker woorden, om hem de voordeelen er van op te sommen, zoodat hij meeude dat niemand zoo ibts zou kunnen afwij zen. En toch ontving hij per keerende post een nieuwe weigering. «De man schijnt krankzinnig,* zeide Sir John tot zijn compagnon. ■Misschien was het korte antwoord. Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1902 | | pagina 1