TWEE HUWELIJKEN. No. 92. Zaterdag 22 Februari 1902. 17' laarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeu wscli - V laa n deren. F. IdKliUA.V, AXEL. Kuitenland. FEUILLETON. Dit. Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent vöor België 70 cent. Afzonderl. nurnm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worde» naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Aan Kitchener's gewone opgaven, zoo blufferig-Engelsch mogelijk ingericht, zul len wij geen woord meer verspillen De beul van Soedan heeft al meer Boeren doodgeschoten en gevangen genomen dan er ooit in Zuid-Afrika geweest zijn Het zijn meest ronde cijfers waarbij de nullen veel dienst doen. Opmerkelijk is, dat Kitchener het cijfer van de Boeren, die zich overgeven, niet hooger opgeeft En het blijft zoo klein De gewone Engelsche voorstelling is altijd, dat de Boerengene raals door een soort van schrikbewind of door leugens dè BóërerrbljeenhöTrttmi daar zij anders bijna allen zoo hard mogelijk naar de Engelschen zouden overloopen. Waarom, als strookend met die drama tische voorstelling, ook niet een of twee nullen gezet achter het cijfer van de overgaven Het is toch maar lak met die cijfers Dat er nu en dan een clubje Boeren zich overgeeft, is te begrijpen niet elk organisme is lang bestand tegen het leven te velde, in de voortdurende onrust van overvallen en doodgeschoten te worden. Verzwakt en ontmoedigd wordt de hoop uitgebluscht en komt de Boer tot een stap dien hij zelf niet goed keurt, maar die gedaan wordt in ziekelijke onverschil ligheid En toch. hoe klein blijft het cijfer, als men berekent, en voor dit getal bestaat deugdelijke grond dat er nog plus minus 20.000 Boeren in het veld zijn. Wat prachtige stoere kerëls om het zoo jaren vol te houden. Het is van het soort van onze oude Watergeuzen. Hoe den af! Zouden wij het hen nadoen, wij Emily was verstomd. De geheele wereld scheen voor haar in een dikken nevel te verdwijnen. Haar hart bonsde ontzettend daarop wist ze niet wat haar gebeurde en verloor alle bewustzijn. Toen zij weer tot zichzelf kwam lag zij voorover, met het hoofd op den lesse naar, den brief nog in hare hand.gekneld. OpeeDS herinnerde zij zich wat er gebeurd was; en hoewel zij een dier zwakke wezens was, die bil het geringste, dat hen tegenloopt flauw vallen, behield zy nu het bewustzijn. Zij verzamelde hare zwakke geestver tnogens, en trachtte te begrijpen wat zoo plotseling haar was overkomen. John Stenbouse was dus wel op den bepaalden tijd teruggekeerd en had haar andermaal ten huwelijk geviaagd. Hij had haar dus die twee jaren nog bemind, met de standvastigheid en volharding eener oprechte liefde. Hij was dus naar Londen gegaan, had het scherpe oordeel, dat hem zondertwijfel wachtte, de beleediging zijnor trots, de miskenning zijner gevoelens ge trotseerd, had zich blootgesteld aan al de teleurstellingen die, een arm man, die de band vraagt van een vermogend meisje die zoo beschaafd zijn? Het groot kleine politieke gehaspel gaf ons eenige dagen geen gelegenheid den stand der zaken weer eens op te nemen. Er aan verloren hebben wij niet. Het blijft steeds het zelfde hoe weinig voordeel behalen de Engelschen. Als het zoo moet voortgaan, zal die oorlog nog jaren duren. In den laatsten tijd hebben de Engelschen niets dan ongelukken. Groot zijn zij niet, heb is waar, want dat ligt niet in de macht der Boeren, maar het zijn toch ongelukken. Voor de gevangenneming van De Wet is het uiterste gedaan, Kitchener zelf had' alles zelf geregeld, drie-en-twintig colonnes. En wat was het eind Het blijkt, dat- het grootste deel van De Wets mannen reeds buiten de linie was, toen het net zou worden dichtgetrokken. Het heet., dat 6r 300 Boeren gevangen zijn genomen Als er maar weer g'een nulte veelis. bf vrouwen en kinderen meegeteld. Vandaag is er weer een telegrammetje van een gevecht met De Wets mannen op eenigen afstand van Reitz Tien Boeren gevangen genomen. Waarom niet meer De Engel schen konden hen niet vinden; De Wet had last gegeven uiteen te gaan. Dus weer diezelfde geschiedenis op kleiner schaal. En om de Jingo's aan de Theems in hun humeur te houden wordt er zoo nu en dan geseind dat de Engelschen zoo hard geschoten hebben, datiede eendacht.dat de hel op aarde gekomen was. Dat behoeft niet meerdie is er reeds lang. In de Kaapkolopie altijd hetzelfd^ liedje Geen Boeren meer, behalve ja, hier en daar. waar zij zulke kleiné troepjes vormen, dat zij niette vangen zijn. Wat kwaad is in de Kaapkolonie, en wachtten. Toch was hij er heen gegaan met het doel hare hand te vragen, met haar te huwen, en had alles verzaakt behalve zijne liefde voor haar, eene lielde, even onwrikbaar als een rots, onbuigbaar als staal. Zoodra dit haar klaar voor den geest begon te komen, toonde zij hare vreugde door in hare handen te klappen en ver toonde zich een blosje op hare bleeke wangen. »0, de hemel zij dank Hij was oprecht I hij heeft my niet vergeten Daarna herinnerde zij zicb al wat later gebeurd was, waai door zij werd wat zij nu wa« de vrouw van John Bowerbank. De man die nu gestorven was had dus een leugen verteld of misschien niet dat, maar de zaak verdraaid voorgesteld. Wel licht had hy John Stenbouse bericht dat zijn dochter hem niet meer genegen was en op 't punt stond met John Bowerbank in 't huwelijk te treden. Dergelyke argu- menten worden meermalen aangevoerd en de belanghebbenden hopen dit zoolang tof ze het gelooven. De bedriegerij van een slecht mensch wordt ontdekt, doch die vah hen die in aanzien zijn niet. De minnaar van Emily had het dus geloofd dit kon ook moeilyk anders Doch de vader Als iemand iets tegen een andei heeft, is het gemakkelijk hem 't huis te verbieden en zijn brieven te ver duisteren. Sommigen beschouwen deze handelwijze niet meer dan natuurlijk Voor wal ook de »Times" eenige dagen geleden piet laDger ontkennen kon. dat het kwaad is. is de oprichting van een nieuwe Boerenrepubliek in de Kaapkolonie ten Westen van den spoorweg Het is in de Langebergen, ongeveer van Calyinia tot Kenhardt. De nieuwe Republiek is een vrucht vau De Wets inval in de Kaapkolonie, Febru ari 1901. Toen De Wet voor de over macht terugweek, liet Juj .kleine troepjes achter. Twee van De Wets krijgsmakkers^ Maritz en Malao, trokken in kleine stappen Westwaarts verder. Hun kleine schaar groeide allengs aan tot 2 a 3 duizend man en zij vormden, als de oude voortrekkers, een nieuw gemeenebest in de landstreek van Calvinia tot Kenhardt. Daar wisselen zij het geweer met den sikkel en zij organiseeren en bestuJ ren den jongen Staat Ook dient hij hun als basis voor krijgstochten. Af en toe rukken zij Zuidwaarts het land in en zij zijn het die in de Roggevelden bij Beaufort-West het groote convooi van Crabbe vermeesterden. De „Times"' moest in een bui van moedeloosheid erkennen, dat het heel moeilijk zal zijn die derde Republiek te veroveren, omdat het terrein zoo groot, en zoo moeilijk is French kan in de Kaapkolonie vooreerst dus nog niet gemist worden, wellicht in jaren niet. En in deze maand en volgende zal er niet veel gedaan kunnen worden* want de winter kondigt zich aan mei ongekend zware regens en dientengevolge overstroomingen. Volgens berichten van Maandag lk waren er zes-en-dertig huizen weggeslagen, vele bruggen vernield, de vaders die hunne dochters in hunne keuze willen beperken. Deze worden behandeld als kinderen, hoewel menige jonge vrouw niet veel verstandiger is dan dergelijke kinderen, terwijl men toch van ouders aanneemt dat zij 't verstand, de gerechtig heid en voorzichtigheid in handen hebben en zij de macht hebben om alles door te drijven wat zij voor de hunnen goed achten, al is 't ook nog zoo verkeerd. Hoe kunnen de kinderen die de eerste schrede op 't levenspad zetten, ook zien wat goed en slecht voor hen is Blinde gehoorzaam heid is dan het beste. Zoo zouden velen spreken en zoo zou zonder twijfel de overledene hebben ge sproken, als hij uit zijn pas gedolven graf had kunnen terugkeeren als hij voor zyn dochter gestaan had toen zij met den be- wusten brief nog in de hand in hare een zaamheid in de toekomst zat te staren Geheel en al gaf zij zich anders aan hare droefheid overte veel wellicht, want zij was in alle opzichten een zwakke vrouw. Ru echter weende zij nietgeen gedachten kwamen in haar geest op, waar door haars vaders nagedachtenis kon ont heiligd worden. Hij was dood en zij mocht niet oordeelen over de wijze waarop hij haar had behandeld. Zij gevoelde alleen dat hij haar leven geknakt had. Ja, die eerwaardige, geëerde vader had haar gedood haar, zijne eigene dochter, Lijn eigen vleescb, even goed, wellicht nog pijnlijker, alsof zijn hand haar had omge- spoorweg beschadigd en telegraafpalen De verlieslijst bevat aanvulling van ver liezen in het gevecht bij Kliprivjoreen officier gesneuveld en twee officieren ge wond, 13 man gesneuveld, 3 zwaar ge wond. De tot dusver opgegeven verliezen worden dus een officier gesneuveld, 6 gewond, 15 man gesneuveld, 32 gewond. Verder zijn bij Wilgerivier op 9 Januari nog 4 man zwaar gewond bij Hangfon- tein in het district Barkley West (K. K 13 Februari 7 man gevangen, onder, wie enkelen gewond, ten slotte op verschillen de plaatsen en dagen 8 man gewond en 4 vermist. Aan ziekte gezweken 32 man, onder wie drie aan verwondingen. Reuter seint uit Barberton 13 dezer, dat Boeren uit de bergen tusschen Lijden burg en Pelgrimsrust Anderson's komen- ijswinkel te Nooitgedacht hebben leegge haald. Zij voerden drie wagenladingen buit mee. De werkstakers van de voorstad San Martino richten barricaden op om weer stand te bieden aan de burgerwacht. Aan de hoogeschooi zijn de colleges gestaakt, de schouwburgen zijn gesloten. De bot singen tusschen stakers en troepen duren nog voort; er zijn 15 dooden en tal van gewonden gevallen. In den ochtend had een ernstige botsing plaats ten gevolge van gebrek aan brood en vleesch. Het raadhuis is door militairen bezet. De stakers beletten de teraardebestellingen. Met betrekking tot de gebeurtenissen te Triest verklaarde de Minister-president Von Körber in de Kamer, dat de Regeering zich tegenover de organisatie van een bracht. Nog sterker zal zulk eeD handel wijze tegen zulke ouders getuigen, als de Heer zijne Engelen eens zal uitzenden om te oordeelen, als de levensgeheimen van allen zullen worden geopenbaard, hoeveel vaders en wellicht ook moeders, hoewel moeders in dit opzicht toegeeflijker zyn, dezelfde zedelijke moord hebben gepleegd met de beste bedoelingen. Hjj had haar gedood de veerkracht barer jeugd en van haar leven vernietigd niet door gewettigden weerstand, hoewel dit reeds erg genoeg zou geweest zijn maar dooi onderhandsche zijdelingsche middelen, die niet konden worden afge weerd. Doch, man van de wereld als hij was, verscheen deze gedachte nooit in volle kracht voor zijn geest. Hoe kon by, of zijns gelijken, gevoelen wat het was de lielde te verliezen, de eenige zegening die het leven glans en schoonheid schenkt Wellicht meende hij, als andere mehschen der wereld, dat aardsche zegeningen elk geluk in zich sluiten en dat hij zijn dochter een dienst deed door haar te doen blijven in den stand waai in zij geboren en opge voed wasdoor haar te bevrijden van een man die in afkomst ver beneden haar stond en die, terwijl zij hem alles schonk, niets bezat om haar aan te bieden. Uitgenomen liefde doch dit was niet van belang in 't oog van mijnheer Kendal. Hoe het ook zijhij had haar gedood. Men kan hiertegen aanvoeren Waarom was zij zoo zwak zich te laten ombrengen 'i

Axelsche Courant | 1902 | | pagina 1