TWEE HUWELIJKEN. Kostelooze Inenting no Herinenting. No. 90. Zaterdag 15 Februari 1902. I7e Jaus'g. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse h -Vlaanderen. F. DIELEMAN, AXEL. Bekendmaking kostelooze Inenting en Herinenting (tuiten land. FEÜILLETO X Landbouw. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor Bblgië 70 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worde» naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Axel maken bekend, dat gedurende de maand Februari, lederen Donderdag des voormiddags van 9 tot 10 uren, ten raadhuize alhier, aan een ieder gelegen heid zal worden gegeven tot en dat deze kunstbewerking een ieder ten zeerste wordt aanbevolen. Burgemeester en Wethouders van Axel, D J. OGGEL. De Secretaris. J. A. VAN VESSEM. „Verleden Zaterdag is gebleken dat het blokhuizenstelsel onder de gunstigst denk bare omstandigheden niet de resultaten heeft opgeleverd die ervan verwacht wer den. Het is gebleken dat de Boeren de blokhuizen op zijn hoogst beschouwen als lastige belemmeringen, dat zij er niet aan denken met deze rekening te houden alsof ze ondoorbreekbare afscheidingen waren Daardoor is bewezen dat wij ook zullen moeten uitscheiden met de derde wijze, waarop beproefd is aan te vullen, wat in een ieger niet is te vervangen bewegelijkheid." Voorts betoogt hij dat Waarde vriendin, het is me een waar genoegen dat ge mij hedenavond zooveel vertrouwen hebt geschonken gij zult het u nooit berouwen. Ik ben het volkomen met u eens, dat Stenhouse hier niet moet terugkeerenEdward zal dit wel goed maken bij Sir John. En na heden moeten gij noch ik ooit zijn naam weer over de lippen brengen." »Neen, neen. Ten minste hier haperde hare stem. Doch haar vriendin liet zich niet uit 't veld slaan. «Bepaald niet mevrouw Bower- bank. Als een vrouw eenmaal gehuwd is, heeft zij geen recht aan iemand anders te denken dan aan haren echtgenoot. Gij weet dat Sir John een zeer goed, vrien delijk man is, en veel van u houdt. Gij hent steeds voorspoed en voor al het vei - ledene zult ge nog meer zegen genieten in de toekomst." Emily schudde het hoofd. »Ik weet wai gij bedoelt, doch iu ver lang daarnaar niet. Is zou mijn plichten als moeder niet. goed Kunnen vervullen 't Is beter dat mijn leven voo> tgaat zooals 't nu iszooveel mogelijk Sir John ge noegen doen, niemand eenige overlast de operaties werden gevoerd binnen de sterkst bestaande blokhuizenlinie, die daar toe nog opzettelijk sterker was gemaakt en met een macht zeker zestien malen zoo sterk als de vijand dat deze vijand, als hij had gewild vóór de insluiting, voor Maandag, had kunnen ontkomen aan de Wilgerivier, maar dat hij dit klaarblijke lijk niet. heeft gestild en daardoor gewezen heeft de blokhuizenlinies niet als een afdoende afscheiding te beschouwen. Hjj wijst vervolgens op het poover resultaat dat is bereikt bij een krachtsinspan ning waartoe elders op het oorlogsterrein de operaties eeu maand lang hebben stil gestaan, slechts 300 van 2000ingesiotenen vermeesteid, en zegt op grond van dit alles: „Als dat niet is de mislukking van het olokhuizenstelsel, dan weet ik niet wat wel zoo zou moeten worden genoemd De verlieslijst bevat thans de volgende aanvullings-opgaven over Uitspanfontein, bij Beaufort West. op 5 FebruariGe sneuveld 6 gewond en sedert overleden 2 minderen; ernstig gewond luitenant Nicholis en 4 minderen, gewond 6 min deren, vermist 1 mindere De eerste lijst gaf 14 man als gewond op, zonder meer Er bljjkt nu toch wel ernstig gevochten te zijn. Voorts maakt deze lijst melding van de volgende verliezen Bij Edenburg 6 Febr. 1 gewondeUtrecht 6 Febr een luitenant gewond, Sterkstroom 6 Febr. een sergeant gesneuveld en twee minderen gewond Ailemanskraal 6 Febr. 1 doode en 1 gewonde Lindley 6 Febr. 3 gewon den, 1 „bij ongeluk" gedood. Waterval 4 Febr. 1 gewonde. In Amerika begint de openbare opinie zich inzake den oorlog meer en meer te aaDdoen, en dan zal mijn leed weldra vergeten zijn. 't Is opmerkelijk," voegde zij er bij, »maar soms vind ik zulk een (roost in het woord kerkhof" «Kom, gekneid," merkte mevrouw Knowle scherp aaD, hoewel de tranen haar in de oogen welden, «gij zult bepaald oud worden en nog een genoeglijken ouden dag beleven." »Zoo, meent ge dal? Wel ik hoop dat de helft er van vervuld zal worden," antwoordde mevr. Bowerbank dankbaar. Daarna werden de lampen binnenge bracht, en verschenen Sir John Bowerbank en Mijnheer Knowle, beiden in opgei uimde stemming, aangezien zij naar beider ge noegen de zaken geregeld hadden, waar voor het diner was aangelegd. Hunne res pectieve vrouwen beijverden zich om hun heer en meester te ontvangen, zooals het behoort, en na een levendig half uur scheidde het viertal. Toen echter mevrouw Knowle volgens gewoonte, terstond alles gingen verhalen aan haren »Edward« wat in zyjn afwezig heid gebeurd en gezegd was, zette deze, die Z'-'er weinig sprak, een donker gelaat. »Er moet ergens mede geknoeid zijn, daarvan ben ik verzekerd, vrouw »We], wat bedoelt ge daarmede?* »John Stenhouse heeft haar ten huwelijk gevraagd ging met dat doel naar Lon den en werd afgewezen. Hij vertelde niet veel, doch zoo iets heeft hij zich toch laten ontvallen.* roeren. Reeds werd geseind over een dolzinnig plan van den zich noemenden leider der pro-Boeren in New-Orleans, de van Boerenzijde gedesavoueerde „gene raal" Pearson. Het telegram zegt dat nu hij alles heeft beproefd wat in zijn vermogen is, om de Regeering te bewegen de verscheping van paarden en muildieren naar Zuid-Afrika te verbieden, hij thans president Roosevelt schriftelijk heeft mede gedeeld, voornemens te zijn een gewa pend korps van Boerenvrienden op te richten, om daarmede een aanval te doen op de EDgelsche militaire magazijnen en loodsen te New-Orleans. Pearson voegt er in dien brief bij, dat dit zijn laatste plechtige beroep op den President is, en dat, zoo Roosevelt hem thans wederom zonder antwoord laat, hij daaruit zal op maken, dat de president zijn aanval op de militaire magazijnen te New-Orleans goedkeurt. Zoowel dit als het aannemen eener motie in den Senaat van Colorado zijn feiten die men als stemmings-ver- schijnsolen heeft op te teekenen. - Het departement van Buitenlandsche Zaken heeft de overeenkomst tusschen Japan en Engeland openbaar gemaakt. Het stuk is gedagteekend 30 Januari 1902 en onderteekend door Lord Lansdowne en markies Hayatki. Het bevat een inleiding en zes artikelen. Daarin wordt gezegd dat beide Rijken, wenschende het status quo en den alge- meenen vrede in het verre Oosten te handhaven, alsmede de onafhankelijkheid en de integriteit van China en Korea overeenkomen lo. maatregelen te nemen om elkanders belangen te hoeden, wanneer ze mochten worden bedreigd door,een agressief op treden van eenige andere Mogendheid of door onlusten in China of Korea, die de tusschenkomst zouden eiscben van een van beide contracteerende partijen voor de bescherming van hun onderdanen. 2o. indien een van beide partijen in een oorlog mocht worden gewikkeld met een andere Mogendh. zal de andere partij een strikte onzijdigheid betrachten en zich beijveren om anderen Mogendheden te beletten deel te nemen aan de vijan delijkheden tegen haar bondgenoot. 3o indien eenige Mogendheid deelneemt aan de vijandelijkheden tegen dezen bond genoot, zal de andere partij haar ter hulp »En dat hebt ge mij nooit vertelt,* zeide mevrouw Knowle, eenigzins belee- digd. «Gij waart toen zwaar ziek mijn beste en toen ge beter werd, was hij naar Indië vertrokken. En bovendien dacht ik niet zooveel aan hem als aan u. Weet ge nog wel, dat ik u bijna verloren had Zij kuste hem even hartelijk als veertig jaar geleden, en vroeg niets meer. «De mannen bekommeren zich niet zoo erg om die zaken als wij. Die arme Emily 1 Hoe gelukkig dat ze nog een goeden man voor echtgenoot gekregen heeft. Doch hoe het zij, zooals gjj straks ook gezegd hebt, door den een of ander moet er mede geknoeid zijn.* Wordt vervolgd.) komen, samen met haar oorlog voeren en vrede sluiten bij wederzijdsch goedvinden. In de Belgische Kamer is de be spreking over het algemeen kiesrecht in geleid. doch het is nog maar bij een zwak voorspel gebleven. De socialisten komen eerst later aan het woord. De regeering echter is al heel zenuwachtig en heeft het plan de straten in den omtrek van het parlementsgebouw met troepen te laten afzetten. Er kwamen ook een paar botsingen voor tusschen politie en rondtrekkende zingende troepenmaar het carnaval kon daar ook deel aan heb ben. Als het noodig is, zullen dearbei* ders niet aarzelen heusch te beginnen om hun eerste burgerrecht te veroveren. LONDEN, 13 Febr. De aanbieding van een adres in een gouden kistje aan Cham berlain had heden in Guildhall plaats. Chamberlain werd schitterend ontvangen. In zijn antwoord bevestigde hij, dat de Regeering twee groote nationale plichten had om de Biitsche heerschappij in Zuid- Afrika onbetwistbaar te handhaven en eveneens de eenheid van het Keizerrijk. Beide bedoelingen lagen diep op den bodem van den Zuid-Afrikaanschen oorlog. Hij wees op de onuitputtelijke kracht in dien oorlog betoond door het bezit der koloniën. Chamberlain sprak van het onvermijdelijk eind van den oorlog en zeide, dat hij den Staatsman niet benijdde die door onderhandelingen weg zou wer pen wat met de wapenen was gewonnen. De Britten waren niet haatdragendin dien de vijanden van gisteren zich onder wierpen zouden zij morgen als vrienden worden verwelkomd. Maar om aan de onverzoenlijken, die het Engelsche Zuid-Afrika wilden weg vagen van zee tot zee, te weigeren weer naar hun woningen terug te keeren, dat zou geen wraakneming zijn, maar noodig voor het zelfbehoud. De Engelsche Regee ring en het volk wenschen ernstig een eervollen vrede, maar die vrede moet duur zaam zijn en ons de resultaten geven waarvoor wij zooveel hebben opgeofferd. Wanneer de vrede gesloten is zullen wij aan de wereld tooneu, dat Zuid- Afrika even voorspoedig en vrij zal zijn als ieder ander deel van het Rijk In den loop der rede voerde Chamberlain ook aan de gevoelens van het vasteland tegenover Engeland. Hij zeide o. m wij kunnen onmogelijk de sympathie van het buiten land eischen, maar wij zijn wel in staat hun eerbied af te dwingen. De Suikerfabrikantenbond, die hiermee blijkt als een echt «kartell" te werken, heeft thans detuntief besloten in de a. s. campagne 10 fabrieken stil te laten staan. Te Roosendaal zullen de fabrieken der firma Janssens, Van Weel en Jager en Co. stil liggen, te Bergen op Zoom, Laane en Rogier en te Oudenbosch de firma Malière. Dat noemt men «regeling der productie!* AXEL, den 14 Februari 1903. Gisteravond werd ten huize van den heer Van Laere de jaarlijk&cbe vergade- ting gehouden van honoraire leden van

Axelsche Courant | 1902 | | pagina 1