Minnen land. Landbouw. LONDEN, 10 Pebr. - Lord Kitchener seint uit Wolvehoek van gisteren: Na verschillende dagen geopereerd te hebben in de landstreek ten oosten van Liebenbergvlei en Wiigerivier, trok de geheele Britsche macht in den nacht van 5 Februari uit verschillende rich tingen, vormende een onafgebroken linie van bereden manschappen aan de West zijde van Liebenbergvlei van Frankfort zuidwaarts naar Fanny's Home en Kaf- firkop. Deze geheele linie rukte den 6en des morgens voorwaarts, vormende een linie van Holland aan de blokhuizenli- nie Heilbron-Frankfort tot Doornkloof aan de blokhuizen linie van Kroonstad naar Lindley. Deze heele linie werd des nachts bezet gehouden door verschanste voorposten op vijftig yards afstand van Ook rukten colonnes op om te belet ten dat de spoorlijn zou worden overge trokken. Zij gingen bij het aanbreken van den dag naar den weg van Heilbron naar Kroonstad en den volgenden mor gen naar de blokhuizenlinie langs den spoorweg, die versterkt was om het oversteken te beletten. Den 6en Februari bevond De Wet zich binnen deze linies, maar hij gaf zijn mannen bevel uiteen te gaan en trok zelf met enkele volgelingenen een kudde vee naar de blokhuizenlinie van Kroon stad naar Lindley Terwijl de nacht zeer donker was, brak hij door de linie door het vee door de draadversperring te drijven en daartusschen te gaan. Hij verloor 3 gesneuvelden, 25 paarden en veel vee. LONDEN, 11 Febr Generaal French meldt, dat een convooi van 60 wagens dat van Beaufort West naar Fraserburg trok en door 160 man werd begeleid,op 30 mijlen van de plaats van bestemming is genomen De vijand nam 12 wagens mee en verbrandde de rest, Kolonel Crabbe die ;te hulp kwam, dreef den vijand terug, na een hevig gevecht. De verliezen der Engelschen bedragen 2 offi cieren en 11 man gedood, een officier en 47 man gewond. Een afdeeling van de kolonne van Doran, die bij Calvinia opereerde, is bij nacht op haar terugtocht aangevallenen verloor 3 officieren en 7 man aan doo- den, 17 gewonden. De kolonne van von Donop door Me thuen den 7den naar Wolmaransstad gezonden, verraste twee lagers van de Boeren bij dagbreek van den 8sten. Twee Boeren zijn gedood, drie gewond, en 33 gevangen genomen, 300 beesten en 25 wagens zijn buitgemaakt. Kom- mandant Potgieter ontsnapte. N. R. Cl. Met de betrekking tot de aan Maiten Hogerhuis verleende gratie, schrijft men ons nader, dat met zekerneid kan worden medegedeeld, dat hot initiatief daartoe genomen is door het College van Regen ten over de bijzondere gevangenis te Leeuwarden, op advies van den genees heer van dat gesticht, nadat deze over den toestand van Marten oen consult had gehad met de beide inspecteurs voor het Staatstoezicht op krankzinnigen en krankzinnigengestichten, die beide met gemelden geneesheer van meening waren dat de veroordeelde psychisch zoo danig was achteruitgegaan, dat een verdei verblijf in de gevangenis voor hem hoogst nadeelig zou zijn, Older die omstandigheden heeft zoo wel de Hooge Raad als de piocureur-ge neraal bij dat College tot kwijtschelding van verdere straf geadviseerd, met welk advies H. M. de Koningin zich blijkens de vei leende gratie heeft vereenigd. Een advies van de voormelde inspec teurs, waarvan indertijd sommige dag geopende venster hoorde men de verwijder de stemmen der visschers, die op de Mersey zeilden. Ten laatste stond mevrouw Knowle op, zeggende Wordt vervolgd.) bladen hebben melding gemaakt, als zouden dezen Marten Hoogerhuis volko men gezond hebben verklaard, heeft nooit bestaan en zou ook in strijd zijn geweest met de feiten. (Vad.) In zijn verslag over de landbouwproef- velden in Zeeland in 1901, zegt de heer I. G. J Kakebeeke, landbouwleeraar voor Zeeland, o, a. het volgende In mijn verslag der proefvelden over 1900 moest ik vermelden, dat door minder gunstig weer de proefvelden hier en daar geleden hadden. Dit jaar zijn die nadee lige weers-in vloeden veel geringer geweest, en slechts het koude droge weer in het voorjaar werkte op enkele suikerbieten proefvelden nadeelig. De zomer was zeer groeizaam en ook het najaar, alhoewel niet zoo fraai als in 1900, liet niet veel te wenschen over. Dit jaar zjjn op 3 verschillende plaatsen proetveldjes ten behoeve der lacdbouw- wintercursussen aangelegd. Het had eerst in de bedoeling gelegen om dat aantal veel grooter te nemen, doch daar de kosten voor die veldjes uit het subsidie voor de proefvelden betaald moeren worden en de gewone proefvelden daaronder dus zouden lijden, werd, in overleg met de commissie van toezicht, besloten dat aantal tot 3 in te krimpen. Die veldjes hebben ook weer dit jaar zeer goed voldaan. Voor 1902 is door het rijk en de provincie voor dit doel een extra bjjdrage van 100 ieder, toe gezegd, en zullen daarvoor 8 schooltuintjes aangelegd worden. Het is natuurlijk onmogelijk um iederen cursus, er zijn er thans 25 in Zeeland, een tuintje te geven, doch die tuiDtjes behoeven niet altijd bij denzelfden cursus te blijven en dikwjjls kan éen tuintje voor meer dan éen cursus dienen. De suikerbieten-proefvelden nemen ook weer dit jaar een voorname plaats in. De cultuur van dit gewas wordt voor Zeeland meer en meer de kurk waarop de land bouw drijft en het zal daaiom geen ver wondering baren, dat men juist het meeste belang stelt in een oplossing van vragen betreffende die cultuur. Door de oprichting van de coöperatieve fabriek te Sas van Gent is de oppervlakte waar bieten op gehalte verbouwd worden weer belangrijk toegenomen en in verband daarmede zijn er dit jaar in Zeeuwsch-Vlaandeien een drietal proefvelden met suikerbieten-varië teiten geweest. De opbrengst der bieten was over het geheel uitstekend het ge halte lager dan in 1900. Jammer dat de suikerprijzen zeer laag zjjn en de coöpe ratieve fabriek daardoor minder zal kun nen betalen dan in 1900. Een proefveld te Schoondijke, waar getracht werd door een bemesting met verschillende hulpmeststofien het z.g. St. Jan in de erwten te bestrjjdeu, is geheel mislukt. De ziekte trad in alle perceelen zoo sterk op, dat de opbrengst zoo goed als niets was. Ook weer dit jaar is dus de geneeswyze voor die gevreesde ziekte nog niet gevonden. Verschillende proeven zijn dit jaar weer genomen, waaronder vergelijkende proe ven met suikerbieten- en tarwe-variëteiten. Bemestingproeven op suikerbieten, haver, uien, bruineboonen, karwij enz. De proefveldjes ten behoeve der land- bouwwintercursussen hebben goed vol daan. In het bijzonder voor de zomer- lessen in plantkunde en plantenteelt waren zij van veel nut. Op het suikerbietenproefveld te Zonne- maire bleven de variëteiten Ziehm en Kühn E. S. achter bij de andere. Do variëteit Schreiber S. N. gaf in alle op zichte de hoogste opbrengst. Proefveld te Rilland. Ook op dit proef veld voldeden de suikerbieten-variëteiten Kühn E. S. en Ziehm niet. De variëteiten van de Neoerlandsche kweekers Beekman en Kampf waren zeer goed. Suikerbieten, gezaaid on een afstand van 28 bij 25 centimeter, gaven een hooger suikeropbiengst dan bieten gezaaid op een afstand van 33 bij 30 c.M. Op het proefveld te Westdorpe werd de hoogste bietenopbrengst gegeven door de variëteit Beekman en de hoogste sui keropbrengst door Rabbetbge en Giesecke, Klein Wanzleben originaal. Op het proefveld te Axel werd de hoogste bietenopbrengst verkregen met merk »Kampf B" en de hoogste suiker- opbrengst met Dippe W1. Bordeaux-, Duivendaal- en Witte Essex- tarwe bleken op zwaren kleigrond te Nieuw- en St. Joosland uitstekende varië teiten te zijn. Het is wenschelijk om door nadere proef nemingen uit te maken of onder de ge meente Nieuw- en St, Jcosland op de lichtere gronden, met een kali-bemesting voordeel behaald kan worden. Een bemesting met kaïniet op zwavel- grond te Noordgouwe eji op haver heeft geen resultaten opgeleverd. Een bemesting met 800 KG opgeloste Peru-guano op aardappelen op het proef veld te St. Annaland heeft goede lesul taten opgeleverd. Ook door een bemesting met zwavelzure kali-magnesia werd op dit proefveld een goede winst behaald. Een bemesting met Chdi-salpeter op suikerbieten in drie këer gegeven, waarvan de eerste maal na de opkomst der bieteD. heeft de hoogste opbrengst gegeven. Een bemesting met uitsluitend ammoniak-su- perphosphaat gaf bet hoogste gehalte. Een bemesting met Chili-salpeter op karwij is zeer aan te bevelen. Een bemesting met stikstof in den vorm van Chili-salpeter of van ammoniak op bruineboonen is voordeelig. Een sterke bemesting met Chili-salpeter op suikerbieten heeft weinig invloed op het suikergehalte dier bieten. Een be mesting met 250 KG. Chili-salpeter per Gentsch gemet (0,44559 H.A.) is zeer loonend. Een bemesting met Chili-salpeter op haver, op lichten grond onder de gemeente Koewacht, beeft goede resultaten gegeven. Een bemesting met kaïniet en met chloorkalium op suikerbieten op het proef veld te Hootenisse heeft ongunstige resul taten opgeleverd. M Ct. Is bij de thans heerschende prijzen van het Chilisalpeter het gebruik dezer meststof nog rendabel De prjjs van Chilisalpeter is in den laatsten tjjd beduidend gestegen. Wat is hiervan de oorzaak Zie, Chili salpeter is een handelsartikel. De prjjs regelt zich naar vraag en aanbod, zooals dit met alle andere artikelen gaat. Is de vraag grooter dan het aanbod, dan zal onder normale omstandigheden de prjjs rijzen. In het omgekeerde geval is eene daling der prpzen te verwachten Nu zal het velen gebruikers van Chilisalpeter be kend zijn, dat er bij de Chilisalpeterwerkers in Zuid-Amerika eene werkstaking heerscht. Door gebrek aan werkkracht is de productie niet zoo groot als in gewone jaren. Hier door is prjjsverhooging ingetreden, want het zou kunne gebeuren, dat de vraag het aanbod overtrof. Nu doet zich de vraag voor, althans hier en daar wordt, de vraag geopperd, of het gebruik van Chiiisalpeter onder de thans heei8chende prijzen nog rendabel zal zjjn. Onzes inziens kunnen of liever moeten wg deze vraag met beslistheid bevestigend be antwoorden. Sedert het Chilisalpeter als stikstofmeststot gebruikt wordt heeft het terecht steeds hekend gestaan als eene meststof, die bjj alle cultuurgewassen de opbrengsten dusdanig verhoogt, dat de rent abiliteit boven allen twijfel verheven is. Indien dit waar is en er zijn geen feiten, die het tegenspreken dun kan de prjjs verhooging wel de zuivere winst eenigszins verminderen, doch deze geheel wegnemen is onbestaanbaar. Wij zullen dit door een practisch voorbeOd duideljjk maken en nemen hierbjj aan, dat de prijs van het. Chilisalpeter thans f. 2.5'1 boven den gemiddelden marktprijs is. Verder veronder stellen wjj, dat er haver verbouwd zal worden, waarover per H A. 250 K.G. Chili salpeter zal uitgestrooid worden. Deze 250 K.G. Chilisalpeter kosten thans meer 21/2 X 2^2 L 6.25 f. Wanneer wjj nu be weren, dat de zuivere winst bij haver door het gebruik van genoemde hoeveelheid Chilisalpeter beduideud "meer bedraagt dan f. 6 25, dan zal geen practisch landbouwer ons tegenspreken en is hiermee reeds be wezen, dat de rentabiliteit bp de tegen woordige prjjzen niet in twjjfel mag ge trokken worden. Nu nog iets. Stikstofmest moet er ge bruikt worden. Indien men nu bv. eens geen Chilisalpeter zou willeo gebruiken, dan zou toch eene bemesting met zwavel zuren ammoniak noodig zijn. Wellicht, dat daardoor de bemestingskosten per H A. met f. 2.50 zouden verminderen. Hier mee zjjn we evenwel niet klaar, want de rentabiliteit zou daardoor alleen dan met -j- f. 2 50 stjjgen, indien de opbrengsten even hoog waren. Op grond van practische ervaringen mag echter als zeker worden aangenomen, dat dit niet zoo zal zjjn. De resultaten toch van zwavelzuren am moniak zjjn zeer onzeker. Alvorens deze meststof tot uitweiking komt, moet eraan verschillende voorwaarden worden voldaan. Deze zjjn 1" de bodem moet voldoende hoeveelheden kalk bevatten 2° de tempe- ratuui des bodems moet vrjj boog zjjn3o de dampkringslucht moet ongehinderd den bodem kunnen binnendringen. I» aan één dezer voorwaarden niet of in onvoldoende mate voldaan dan is ook de uit werking nul of zeer gering. Buitendien gaat er bjj de omzetting van ammoniak tot salpeterzuur 10°/0 van de aanwezige stikstof verloren, waardoor natuurljjk ook de prjjs dezer meststof inderdaad belangrjjk stjjgt. Bjj eene vergelijkende prijsberekening wordt dit maar al te dikwjjls uit het oog ver loren Och, het staat met deze kwestie als met de aankoop of het huren van bouwgrond. Wanneer bv. A grond koopt van goede hoedanigheid voor 1000 f. per H.A. en B betaalt voor slechten grond per H.A. 800 f., dan doet A verstandig, want wjj zjjn van meening, dat het pro ductievermogen van A's grond veel meer dan 800 f. rente naar 40/0 van f. 200) hooger zal zjjn. In den vorm van aard appelen bv. zon de meeropbieng8t bjj A per H,A. dan 4 H.L. aardappelen meer moeten bedragen. Ieder practisch landbouwer zal moeten toestemmen, dat verschil in kwaliteit van den bodem al spoedig een verschil geeft van H.L. aard appelen per H.A. in opbrengst. Wjj aarzelen daarom ook niet als onze meening uit te drukken, dat het gebruik van Chilisalpeter absoluut niet mag ljjden door de verhoogde prjjzen. Hierdoor zou de landbouwer zich zelf benadeelen. AXEL, den 11 Februari 1904. Door de heeren Ph. J. van Dixboorn, S. de Feijler en F. van Hoeve te Axel, Jac. Dekker te Boscbkapelle en Jules Vogelvanger te Hulst is een adres verzon den aan den minister van justitie, waarin zij wijzen op de veelvuldige diefstallen en strooptochten welke in dit deel van ons land voorkomen en dat er in den regel niets kan gedaan worden tegen de daders dezer misdrijven evenmin als het ooit gelukt het gestolene op te sporen. Adressanten vragen daarom een sterke uitbreiding der politie tot minstens bet 6 voudige van tegenwoordig, opdat eene geregelde grensbewaking zoude kunnen worden ingevoerd. In het algemeen ver zoeken zij den minister zoodanige maat regelen te willen nemen, dat er een einde kome aan die dieverijen en strooperijen, opdat het vee der landbouwer worde be veiligd voor de meest uit België komende dieven. Van dit adres zijn naar verschillende autoriteiten en de gemeentebesturen in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen afdrukken gezonden met verzoek daaraan adhaesie te verleenen. Wjj twjjfelen er niet aan of alle ge meentebesturen waaraan dit verzoek is gericht, zullen met algemeene stemmen de gevraagde instemming verleenen en van de genomen besluiten aan den be trokken minister keniris geven, opdat het zijne excellentie bljjken moge, dat hetgeen door de adressanten gevi aagd wordt, den wensch uitdrukt van het geheele ooste lijke deel van Zeeuwsch-Vlaanderen. Hedenmorgen is door de gladheid op den Zuiddam alhier een juffrouw gevallen en daarbij zoodanig bezeerd, dat zjj op een stoel huiswaarts moest worden gedragen.

Axelsche Courant | 1902 | | pagina 2