TWEE HUWELIJKEN. No. 89. W oensdag 12 Februari f902. 17e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Z ee u wsch - V I a a n d ere n. F. DIELEMAfl, AXEL. Bnitcnland. FEUILLETON. COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent voor Bblgië 70 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters wordei naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE aren. De heele geschiedenis van de Neder- landsche nota behooit weer tot het ver- ledene. De Engelsche premier Salisbury heeft haar tot afscheid een flinken nijdi- gen schop gegeven en zij ruste nu in vrede, de oorlog wordt voortgezet. De Engelsche kranten vinden dat heel prettig, met uitzondering van de „Daily News" en een paar andere, die niet met het Jingosop zijn overgoten. De nijdige speech van Salisbury vergelijkend mee de officieuse meedeeling van Boerenzijde, merkt de „Daily News" op „Een onover komelijke kloof van rassenstrijd, dat is de uitslag van twee jaren oorlogvoerens. Waant Salisbury, dat nog twee jaren oorlogens meer die kloof zullen dempen Zoo niet, waarom werpt hij dan minach ting en bitterheid op hen, die om vrede strijden En hoe denken de Boeren nu over de voortzetting van den oorlog? Afgaande op de Engelsche leugenachtige berichten, is men hier en daar gaan meenen, dat de zaken slecht staan voor de Boeren en de strijd daarom een wanhoopsdaad is geworden. Dat is volstrekt onwaar wat wij zoo dikwijls gezegd en met feiten bewezen hebben, wordt telkens van Boe renzijde bevestigdhet staat goed en er is nog volstrekt geen vrees bij de Boeren. Men leze bv. wat Leyds zeide aan een correspondent van de Belgische „Petit Bleu"„de oorlog zal, als het noodig is, nog tien jaar duren". En om de Engel sche berichten van gevechten gaf Leyds niets en hij beriep zich daarbij op be richten van Boerenzijde ontvangen. «Ik beloof nooit iets zonder bet aan Edward te vertellen.* »0, dat moogt ge doen, want hij moet het toch eigenlijk doen. Hij kan en zal het doen.* Wat is het dan Ik bid U, spreek viij uit.« »Gij hebt gehoord wat mijn echtgenoot zeide. Nu moet uw man, oDverschillig onder welk voorwendsel, zelfs een leugen, als dit noodig is, het zal een leugen om bestwil zijn, maar hij moet er voor zorgen, dat zeker iemand, ge weet wien ik bedoel, niet in Liverpool terugkomt »Ik begrijp U volkomen.* «Hij mag met komen, zeg ik u,« ver volgde zij met een stem waarin de vrees doorschemerde »Want ik ben een zwakke vrouw. Ik weet dat ik dit meermalen getoond heb. Ik ben nu veilig en rustig, en wensch dit te blijven. Ik bemin hem nu niet meer, nadat hij mij heeft ver laten doch houd hem om Godswil ver van mij verwgdeid. Laat de zee honderd, duizend mijlen tusschen ons blijven Laat mij de zekerheid bezitten dit ik nooit meer zijn gelaat zal aanschouwen, of zijn stem hooreD, zelfs zijn voetstap niet Komraandant Jooste, die naar Neder land kwam om met Kruger te spreken, hield in Duitschland een rede over den stand der zaken en verklaarde, dat de leiders der Boeren in Europa zich door het afslaan der vredesbemiddeling niet van de wijs hebben laten brengen Kru- ger's vertrouwen, dat de Boeren den moeilijken strijd tot een goed einde zullen brengen, was onwrikbaar gebleven. In gelijken geest lieten zich twee Boe- renofficieren uit, die te Marseille aan kwamen Roerend is bij al de Trans- valers en Vrijstaters het onwrikbaar ver trouwen op President Kruget en de flauwe praatjes over den President van zekere zijde uitgestrooid zullen noch bij zijn land- genooten. noch hier wortel schieten Ty pisch kleingeestig waren die praatjes, te laf om er in een tijd als deze notitie van te nemen. Uit de verlieslijst blijkt, dat in de afgeloopeu maand ziekte wederom bijzon der hevig heeft gewoed onder de Britsche troepen Tien officieren en 526 man zijn aan ziekte, meest dessenterie. bezweken. Voor December bedroeg het totaal 351, en voor Januari 1901. van dat jaar de ongunstige maand 608 Verder ziin gesneuveld 6 officieren en 82 man. aan verwondingen bezweken 5 officieren en 62 man, tenge volge van een ongeluk om het leven gekomen 1 officier en 35 man. terwijl vermist worden 21 man en 67 officieren met 1937 man als invalide naar Engeland zijn teruggekeerd. Het totale verliescijfer voor Januari bedraagt alzoo 87 officieren, en 2663 man, waarbi] nog gevoegd moe ten worden 32 officieren en 387 man. die gewond zijn. Het totaal der gesneuvelden of gestorvenen, vermisten, gevangenen en invaliden, die ongeschikt zijn ver klaard voor verderen dienst, bedraagt voor den geheelen veldtocht 25 305. Volgens een Reutertelegram, dat ons niet werd gezonden, zou Lourens Erasmus, bekend als kommandant Marais en zooge naamd hoofd der rebellen, 31 Januari ge vangen genomen zijn. De Iersche afgevaardigde Dillon heeft in het Lagerhuis den Minister gedwongen te erkennen, dat de vrouw van generaal De Wet in een concentratiekamp is opge sloten. Het feit was ons reeds bekend en ook de reden, die er aanleiding toe gaf. Oorlog is oorlog, maar zulke dingen noemt men fielterige streken. Chamberlain zeide in het Lagerhuis in antwoord op een vraag van Black, dat de Regeering niet van plan was de aan Kit chener op 19 April gegeven instructies te wijzigen, waarbij hem verboden werd, eenige meening uit te spreken over mon delinge mededeelingen, die Botha of andere Boerenaanvoerders hem mochten doen. Men herinnert zich, dat dadelijk na den moord van President Mc. Kinley in de Vereenigde Staten stemmen zijn op gegaan voor krachtige maatregelen tegen anarchistisch gevaar. Er is toen het plan geopperd een anarchisten wet uit te vaar digen en thans is door de justitieels commissie uit het Huis van afgevaardig den daaromtrent rapport uitgebracht. Daarin wordt gezegd, dat het doel der anarchistenwet is den president, den vice president en de bij de Vereenigde Staten geaccrediteerde gezanten te be schermen, te beletten, dat naar de Ver eenigde Staten menschen komen of zich daar laten naturaliseeren, die verderfe lijke leerstellingen verkondigen verder te beletten, dat in de Vereenigde Staten samenzweringen worden gesmeed tegen het leven van heerschers over andere Rijken en te zorgen, dat zulke misdaden waar ze ook bedreven zijn, in geheel Amerika streng zullen worden gestraft. Of dit helpen zal? LONDEN, 10 Febr. Aan de Telegraph wordt uit Wolvehoek geseind De Wet is ontsnapt uit de blokhuizen- linie ten ZuidOosten van Heilbron inde richting van Lindley. De Engelsche troepen zetten de achterblijvers achter na, doch de groote jacht is geëindigd. Gisteravond heeft Kitchener het terrein bezocht. Verscheidene honderden Boeren zijn nu ten Noordoosten van Heilbron bij de Vaalrivier. Aan «Standard" wordt uit Pretoria geseindDe beweging der Engelschen in de Oranjerivierkolonie had plaats overeen oppervlakte van 100 mijlen lang en 70 breed, waarbinnen 2000 Boeren bevonden. De «Standard" heeft redenen om te gelooven, dat de drie Boerengedelegeerden pogen langs niet-officieelen weg zekerheid te krijgen onder welke voorwaarden zij naar Zuid-Afrika zouden kunnen terug- keeren. BLOEMFONTEIN, 5 Febr. - Eenige landbouwers hebben veldkornet Combrinb en 9 mannen van Dutoit's commando genomen. Dutoit zelf werd in de vorige maand gewond en stierf den 30 Jan. achtig en werd weer dezelfde vrouw van John Bowerbank van te voren. «Haat ge hem nog daarom?" vroeg mevrouw Knowle met afgewend gelaat. «Volstrekt niet." Hij was in alle opzich ten zoo tegengeweikt, Jat het mij niet verwonderde dat zijn sterke arm de wapens had opgenomen, ik was niet belangrijk genoeg om zooveel moeite voor mij te doen wellicht had hjj ook iemand gevon den die hem meer liefde inboezemde. De Liverpoolsche meisjes zijn zoo vroolgk, zoo schoon en ge weet boe hg mooie meisjes altijd bewonderde," voegde zg er met een teeder glimlachje bij. «Ik oen nooit mooi geweest, en wellicht was hg daarom bang dat de menschen zouden zeggen dat hij mg alleen uit geldzucht trouwde." «Neen," riep mevrouw Knowle uit, «dat zal ik nooit gelooven, zoo was hij niet." «Wat de reden ook geweest zg, doet hier niets ter zake. Hij bekommerde zich niet om mg verlaogde niet meer naar mij en anderen W6l, met wie mijn valer positief wilde dat ik zou trouwen. Ik kon er zelf niets tegen doen, waarlijk niet" voegde zij er handenwringend bij. «Ik was in den volsten zin des wouids uitgeput, mijn hart was verscheurd en toen huwde ik met Mr. Bowerbank." Een lange pauze volgde. De groote klok tikto aitgd maar onverdroten door, onver- andorlyk als de tgd zelf en door het ge weet dat ik die zeer goed ken. Ik moet hem niet meer zienDooit, nooit meer I* «Neen, als ik er iets tegen do9n kan zal dat nooit gebeuren,c^zeide^mevrouw Knowle, de weenende, snikkende vrouw in hare armen houdende, en zelf eenige tranen stortende, en met zeker gevoel van vrees, ze wist zelf niet voor wien. Zij hi9ld er zich echter van overtuigd, dat er biei of daar een "vreeselijke misdaad geschied was, en hoewel niet Depaald nieuwsgierig, wist ze toch gaarne alles haarfijn en wilde niet in 't donker rond tasten. «Wel vertel me eens mevrouw Bower bank,* vroeg ze toen ze beiden een wei nig bedaard waren «ik vraag bet niet uit louter nieuwsgierigheid, maar omdat mijn man en ik zulke Jgoede vrienden van hem zijn. Zeg mij eens met een enkel woord, waarom gij niet met John Stenhouse gehuwd zyt.« „Omdat hg mij nooit gevraagd heeft, dat wil zeggen, niet ten tweede maal, zooals hij beloofd had. Zooals gij weet beloofde hg mij plechtig dat hij mij, als ik meerderjarig weid, zou vragen en mij huwen.* „Met of zonder toestemming van Uw vader „Juist. Hij zeide dat hg zijn wil zou doorzetten. Als hij het beleefde, zou hg op mgn verjaardag schrijven of overko men. Doch hij schreef nooit en is niet meer overgekomen.* „Hoe zondeiling!* zeide mevrouw Knowle. „En nu weet ik ik ben er bijna zeker 7an Plolseling hield ze stil want zij voelde aan de hand van mevrouw Bowerbank haren trouwring, die vervloekte ring. «O, welk een dag heb ik doorleefd, die geboortedag," vervolgde Emily haar, lang benauwd hart uitstortende. «Wg gaven een bal; ik verlangde dit niet, doch papa stond er opik gaf er weinig om, ik gevoelde mij te gelukkig want toen ik 's morgens ontwaakte, wist ik dat ik hem bepaald dien dag zou zien ik hield me toch overtuigd dat hij zou overkomen en niet schrijven, omdat hij mij in twee jaren niet gezien had. Uur op uur verwachtte ik hem tevergeefs. Ik danste mg zelt half dood, omdat papa maar niet zou bomerken dat, ik me onge- lukkig gevoelde. Alle dagen koesterde ik dezelfde hoop. Week aan week verbeidde ik iedere post en ik was nooit uitgegaan, of kwam in gespannen verwachting thuis hopende een brief te vinden. Doch hij schreef nooit en kwam zelf evenmin. Eindelgk hoorde ik dat hij naar Indië gegaan was en begreep dat ik toen alle hoop moest opgeven." Emily liet het hoofd op de borst zinken, terwijl het vuur dat eenige oogenblikken in hare oogeo had geblonken, weer ver doofde, zij zonk neer, bleek en zenuw-

Axelsche Courant | 1902 | | pagina 1