Rechtszaken. noodzakelijk geacht, om althans den eer sten stap tot het doen van onderhandelingen te kannen doen. Een stap om beide groepen met elkan der in aanraking te brengen was te meer noodig wegens de afsluiting van Transvaal en Oranje-Vrijstaat van alle gemeenschap met de buitenwereld en het gemis van elk gemeenschapsmiddel tusschen de Boeren hier te lande en in Afrika. De Nederlandsche Regeering nu bood aan eerst dit contact en later gelegenheid tot onderhandelen van beide oorlogvoerende partyen tot stand te brengen. Het antwoord van Engeland leidt tot onderstaande gevolgtrekkingen Ten eerste waardeert Engeland in haar iu hoffe!ijken vorm vervat antwoord de motieven van menscbelykheid die de Nederlandsche Regeering tot de aanbieding van haar goede diensten bewogen, maar acht zich verplicht voor tusschenkomst van derden te bedanken en weshalve de En- gelsche Regeering, evenals die van Amerika, de bemiddeling der Nederlandsche Regee ring moet afwijzen. Engeland erkent de onderhandelings-en Regeeringsbevoegdheden van Schalk Bur ger en Steyn, wier voorstellen lord Kit chener in last heeft onverwyld naar Lon den te seinen, terwijl de Britsche Regeering tevens bereid is een van de heeren Fisher cs. herkomstig verzoek om vrygeleide voor hen naar Zuid-Afiika in overweging té nemen. Vergeleken met haar vroegere uitlatin gen is de toon en houding in dit ant woord geheel anders dan vroeger, in zoover daari 1 thans geen sprake is van on voor waardelijke overgave; van eenvoudig* afwyzing van inmenging van een vreemde Mogendheid en in plaats daarvan zelfs haar poging waardeerir.g vindt; verder dat Schalk Burger en Steyn als mannen bekleed met Regeeringsbevoegdheden wor- n beschouwd en wat vooral van gewicht dat niet meer de generaals in het veld, doch Regeeringspersonen voor ond*ihande- lingen worden aangewezen. Voorts zal niet Milr.er, maai het Ka binet zelf eventueele vredesvooistellen be- bandeljn en is het verstrekken van vrijge leide aan de hh. Fisher c. s. niet uitge sloten. Het oordeel der Zuid-A frik. deputatie in haar geheelover de nota der Ned. Reg. en het antwoord van Engeland. De deputatie der Z.-A. Republieken, thans in haar geheel hier aanwezig, heeft zich als volgt uitgelaten naar aanleiding van de mededeelingen der Ned. Reg. in het Oranjeboek: „Ook wij hebben natuurlijk met belang stelling de mededeeling van de Ned. Reg aan de Engelsche gezien en het antwoord van den Engelschen Minister. „Wij erkennen en apprecieeren de goede bedoeling der Ned Regeering om een einde te willen maken aan dezen rampzaligen oorlog, zooals wij alle pogingen op prijs stellen, die ten doel hebben een zooda- nigen vrede te bewerkstelligen als waarop wij meenen recht te hebben. „Dat een persoonlek overleg tusschen de in Europa verblijvende gevolmachtig den en de Regeeringen in Afrika ge wenscht is spreekt vanzelf. „Dat de deputatie echter „geen instruc- tiën van haar Regeeringen heeft gehad, geen invloed zou behouden hebben bij de vertegenwoordigers der Boeren in Zuid- Afrika, noch een stem bij hun beraad slagingen sedert Maart 1900," alleen af geleid uit het feit, dat hun geloofsbrieven van dat tijdstip dateeren. is alweer een van de vele onjuiste gevolgtrekkingen die door de Britsche Regeering zoo dikwijls gemaakt worden „Daarlatende de mededeelingen en in structiën zoowel door President Kruger als daarvóór en daarna van tjid tot tijd door anderen overgebracht, wenschen wij, behalve met verwijzing naar andere van Doch ge moet roe beloven,* ging zij voo; t, hare teere vingers vertrouwlijk op de h rod van mevrouw Knowle leggende. d.-it ge iets voor me zult doen toe beloof me dat.* Wordt vervolgd Engelsche zijde gepubliceerde communi caties, als afdoende te herinneren aan het feit dat, toen er sprake was van vredes onderhandelingen in Juni 1901 bij de Regeeringen der twee Zuid Afrikaansche Republieken, die Regeeringen toen dui delijk getoond hebben niets ter zake te willen doen, zonder President Kruger en de deputatie te erkennen en te raad plegen. „Deze zaak is aan de Britsche Regee ring bekend, daar de communicatie dien aangaande door haar bemiddeling per kabel is geschied. „Sedert is er niets gebeurd wat op eenigerlei wijze de volmachten of den invloed der deputatie affecteert of wat den minsten grond geeft voor de bewe ring der Engelsche Regeering „Dat op zulk een voorstel der Ned. Regeering afwijzend is beschikt, heeft ons niet verrast. Het versterkt ons integen deel in onze opinie een opinie die door onze burgers in Afrika wordt ge deeld dat, van af den tijd, dat de oorlog door Engeland is uitgelokt en de Republieken tot den strijd werden ge dwongen, geen wijziging is gekomen in de politiek der Engelsche Regeering, die ten doel heeft alles in het werk te stellen om ons volk uit te roeien en dus alle pogingen reeds in den aanvang te ver ijdelen die zouden kunnen leiden tot een voor ons eervollen vrede. „De toekomst zal leeren ten aanzien van de bezwaren der Engelsche Regeering met betrekking tot den tijd van drie maanden, die volgens haar bewering noo- dig zou zijn voor een heen- en terugreis der deputatie, of die termijn te lang moet worden geacht in het belang van den vrede. De bewoordingen waarin het ant woord der Engelsche Regeering is gesteld versperren den weg aan elke gedachte van de zijde der deputatie om een ver zoek tot de Biitsche Regeering te richten voor een vrijgeleide of anderszins" Uit Leeuwarden bericht men dat Marten Hogerhuis Donderdagavond uit de gevangenis is ontslagen Een telegram van den heer M Valk. Lz. uit den Haag had de familie voorbereid. De heer Mr. Spin. die gisteren bij den minister op audiëntie was, ontving daar de mededee ling der verleende gratie. Marten is uiterlijk gezond, maar sedert Mei j. 1. zenuwlijder. Hij vertelt allerlei dwaze verhalen. Zijn denkvermogen heeft beslist geleden. Het officieële rap port, onlangs uitgebracht, was dus on juist. Niemand kent de reden der gratie. Thans bevindt zich nog alleen Wiebreu in AXEL, den T Februari l»Oi. Het concert, verleden Dinsdagavond ten huize van den heer Blansaai t gegeven door de z.ingvereeniging «Exelsioi" met medewerking van de rederijkerskamer »De Herleving", is een groot succes ge weest. Het publiek was iu zoo giooten getale opgekomen, dat db menschen als haringen op elkander gepakt waren. Dit verhinderde echter niet, dat er gedurende den geheelen avond een opgewekte stem ming onder de uitvoerders en toehoorders heerscbte. Een vijftal zangnummers door «Excel- sior" ten geboore gebracht, viel een luid applaus ten deel. Het leeuwenaandeel der uitvoering had echter de «Herleving", op zich genomen. Behal7e enkele leden uit de vroegere rederijkerskamer, bestaat deze vereeniging geheel uit nieuwe krachten, waaronder weer eenigen die nog nooit op de planken geweest waren. En ondanks dat we'd door deze dilettanten zoo kranig gespeeld, dat het publiek hij tijden geheel in verrukking was. De gezonde patiënt, een klein stukjo maar aardig van iDhoud werd vlug en flink afgespeeld. Daaiop volgde een duo Die daai 1 gezongen door de heeren Blan- saart en Fr. Dieleman, waarmede een uit bundig succes werd behaald. Het blijspel De redder in den nood, viel ook zeer in den smaak Na de pauze volgde de Wijn proef, een kluchtige klucht die de lach spieren, niet weinig in beweging bracht, vooral om die malle vergissing van den knecht, die een oom van zijn meester voor een ontvluchten spitsboef hield en den man onder tafel dronk om hem te kunnen inrekenen. De comisch-fantastische scène Tien minuten in de geestenwereld maakte een goed effect, men kon een speld hooien vallen, zoo stil was bet. De heer Minjon zong de coupletten, bij tussehenpoozen omringd door een zestal andere geesten, die telkens na ieder couplet terugkwamen, En dan eindelijk het laatste stukje De erfgenamen van Oom Nikxel, of wie hel laatst laebt, lacht het best, was een waar dig slot van het rijke programma. De neefjes hadden bet zoozeer op de duiten van oompja gemunt en op het laatst ging de knecht met den geheelen buit schuiven. Het publiek was dankbaar en voldaan, want zoo spoedig v>as bet gordijn niet gevallen, of onmiddellijk kwam het ver zoek tot de dileltmien om te trachten nog dezen winter een dergelijke uitvoeriDg te geveD. - De opbrengst der collectie voor de Boerenvrouwen en kinderen in de concen tratiekampen bedroeg f 58.78s waarvan 1.685 gecollecteerd op do Jongelings- Vereeniging. - Het Bestuur tot aankoop van kunst meststoffen te Axel-Kijkuit besteedde heden ten huize van P. Koole aan le. 76,100 Kg. Ammoniak-Super- phospbaat. Hiervoor werd ingeschreven door D. J. Oggel te Axel voor 6,89, Coenen Schoenmakers te Udsn voor 6,81, M. de Jonge te Ter Neuzen voor 6,78V2 en L. van Dixhoorn te Axel voor f 6,74. 2e 37,900 Kg. Superphosphaat. Hier voor werd ingeschreven door Coenen Schoenmakers te Uden voor ƒ2,68, M. de Jonge te Ter Neuzen voor 2,47, D. J. Oggel te Axal voor 2,421/2, De Meurichy te Clinge (België) voor 2,421/2 en P Adriaansen te Walsoorden voor ƒ2,41. 3e. 24000 Kg. Chili-Salpeter. Hiervoor werd ingeschreven door Coenen Schoen makers ie Uden vooi 12,28, A. Wieland en Verbrugge te Ter Neuzen voor 12,24 De Meurichy te Clmge (België) voor 11,96 A. van Dorsselaer te Axel-Kijkuit voor 11,95 Aan de laagste inschrijvers is de leve ling gegund. - Uit Koewacht schrijft men aan de M. Ct. De twee door Belgische douanen in beslag genomen vaarzen, die. zooals in het noinmer van Dinsdag gemeld is, bij den landbouwer B. B.. uit den stai waren ge haald, zjjn, zoo bleek nader, niet het eigeD- dom van B., geweest maar door den koopman J. D, D., daar gebracht om te «stallen". Vandaar uit zouden de dieren dan overgesmokkeld worden. Nauwelijks op stal staande, schijnen ze dooi smokke laars, die van een en ander blijkbaar op de hoogte waren, te zijn weggehaald. Dezelfde D D heeft den laatsten ttjd al zware verliezen bij den smokkelhandel geleden Van een ander koopman in deze buurt zijn, in een half jaar tijd, 15 koeien in beslag genomen. - Wij ontvingen het ver&lag van de Onderlinge Verzekerings-Maatschappij tegen Hagel&cbade in Zeeland, uitgezon derd b t voormalig IVe district over het jaar 1901. Het afgeloopen jaar was voor de Maat schappij zeer gunstig, aangezien de geleden Hagei&chade slechts 495,29 bedroeg legen f 5492,01 in bet aaaraan voorafgaande jaar. Het aantal leden nam nog toe met 9 en bedraagt thans 405, terwijl bet aantal verzekerde gemeten vermeerderde met 513 en daardoor klom tot ongeveer 16756. Van deze 16756 gemeten' zijn er 15750 verzeker 1 dooi de 386 deelgenooten mede- deelgerechtigd in bet afzonderlijk beheerd kapitaal (art. 22b rgt), bestaande uit 19000, 3°/0 obligatiën Amsterdam 1895 in, bewaiing bij de Nederlandsche Bank, benevens 576,32 gedeponeerd by de Rijkspostspaarbank, zoodal hel aandeel dier deelgenooten in dat afzonderlijk be heerd kapitaal, op 31 December jl. 1,13 per gemet bedroeg. Gezamenlijk bezitten al de deelgenooten (ait. 25 rgt. bovendien ƒ3000 3°/0 obli gatiën Amsterdam 1895 in bewariDg by de Nederlandsche Bank. zoomede ƒ510,225 gedeponeerd bij de Rijkspostspaarbank, zoodat het aandeel in dat gemeenschap pelijk bezit 0,19 per gomet bedraagt. In de algemeene vergadering van 23 Maart 1901 werden de artikelen 6, 13,19, 21 en 23 gewyzigd zooals die thans voor komen in bet laatst gedrukt reglement. Wegens wijziging van het reglement werd het gewenscht geacht een nieuw Bestuur te kiezen, waartoe werden gekozen de heeren K. J. A. G. Baron Collot d'Escury te Kloosterzande, Cam. van Waes te Westdoi pe, C. van E«broek te Hengst dijk. J. A. Pateer Ez. te Hontenisse, E. B. Plasschaert te St. Jansteen, Ls van Waes- berghe-Janssens te Hulst en Alph. Staal te Graauw. Bij de benoeming eener commissie van drie personen en hunne plaatsvervangers, die in 1902, 1903 én 1904 de rekening zullen nazien, werden benoemd tot leden de heeren Vit. Cortvriendt te Hoek, Edm. Buijsse te Westdorpe en Chs. IJsebaert te St. Jansteen en tot plaatsvervangers de heeren Al. Govaert te Westdorpe, Jos. van Wesemaal te Hengstdijk, thans te Hulst en J. F. de Maat te Axel, thans le Stop- peldyk. In eene April 1901 gehouden Bestuurs vergadering werd een Dagelijksch Bestuur (art. 6 rgtgekozen. Bij stemming werden de heeren K. J. A. G. Baron d'Escury tot Voorzitter, Cam. van Waes tot Onder- Voorzitter en C. van Esbroek tot derde Lid benoemd. De beer Frangois van Waesberghe te Hulst we-d herbenoemd tot Secretaris- Penningmeester. De gekozenen hebben allen zich hunne vetkiezicg laten welgevallen. De gehouden loting tot het regelen van den rooster van aftreding der Bestuurs leden gaf tot uitslag, dat overeenkomstig de bepaling in ait. 6 van het reglement aftreden met. den lsten Maart 1902, de heeren Alpb. Staal te Graauw en Cam. van Waes te Westdorpe den lsten Maart 1904, de heet en C. van Esbroeck te Hengstdijk en Ls, van Waes berghe Janssens te Hulst den lsten Maart 1906, de heeren E. B. Plasschaert te St. Jansteen en J. A. Pateer Ez. te Hontenisse en den lsten Maart 1908, de heer K. J. A. G. Baron Collot d'Escury te Kloosterzande. Dat deze vereeniging begonnen zonder kapitaal tijdens haar kort bestaan reeds voor ruim twintig duizend gulden (20376.27) schade heeft vergoed, toont als van zelf baar groot nut aan, zoodat wij overbodig achten, haar nogmaals in de welwillende aandacht van de land bouwers aan te bevelen. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 9 Februari 1903. Ned. Herv. Kerk. Ds. J. B. T. Hugenholtz Ds. J. B. T. Hugenholtz (Gereformeerde Kerken.) Kerk A. Voorm. 97j ure Nam. 2 me Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Ds. K. J. Kapteijn Ds. K. J. Kapteijn Kerk B. Ds. R. van de Kamp Ds. R. van de Kamp Arroiidisseiuents-Rcchtbank te Middelburg. Ter griffie der Arrondissements-Recht bank te Middelburg is namens P N. 18 j. werkman te IJzendyke, hooger beroep aan- geteekend tegen het vonnis dier Rechtbank van 24 Januari 1902 waarbij hij ter zake van meineed werd veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf. Ook de heer Officier van Justitie is in booger beroep gekomen. By op heden (Vrjidag) door de Ar- rondissements-Rechtbank te Middelburg ge wezen vonnis werd P. A. oud 70 jaar, landbouwer te Middelburg, wegens meineed vrjjgesproken. Door het Openbaar Ministe- rie was zes maanden gevangenisstraf ge vorderd.

Axelsche Courant | 1902 | | pagina 2