TWEE ÏÏIJWELIJEEH. No. 87. Woensdag 5 Februari 1902. 17' laarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch -Vlaanderen. F. DIELEMAfl, AXEL. Buitenland. F E C IL L E T 0 N. COURANT. Dit Blad verschgnt eiken Dinsday- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent voor België 70 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentiën van ltot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worde» naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 mf?~! Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlpk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Er is wijsheid te veel. Dat is altijd op de wereld zoo geweest en men zou vandaag een krant kunnen vullen met hetgeen de kranten zeggen over de Neder- landsche nota en in het eind nog even wijs zijn. De vruchtbare grond van al dat geschrijf is, dat de oorlog overal verveelt en men gaarne zou zien dat hij nu uit was. Een zij, die in deze stemming zijn. prijzen den stap van dr. Kuyper en geven daarbij ;ook Nederland een pluimpje. Ande ren hebben het gras hooren groeien en weten u al te vertellen hoe de lente er uitzietde schikking wordt voorbereid en onder de plannen, die worden overwogen, is het afstaan aan de onverzoenlijke Boeren van het Noordelijk deel van Rhodesia Wij zullen over zulke dingen maar niet rede neeren en ook over den berg krantartike len maar heenstappen, omdat,er eigenlijk niets instaat; molens, die wind malen. Het antwoord van de Engelsche Regee ring op de Nederlandsche nota is gisteren wel in Den Haag aangekomen, maar nog niet overhandigd Dit mocht eerst ge schieden wanneer er groote Ministerraad over gehouden was Dit is gisteren ge schied en de telegraaf meldt, dat al de heeren het er volkomen mee eens waren. Wanneer het bericht hiervan den Engel- schen gezant bereikt heeft kan het stuk in beweging gezet worden. De vertraging van afzending vanwege den grooten Ministerraad kwam ons giste ren eenigszins verdacht voor, wakkerde de hoop aan, dat Engeland er nog eens over wilde denken, of er geen gat kon Deze en meer dergelijke uitdrukkingen werden voor de dames ten gehoore ge bracht. Mevrouw Knowle ving ieder woordje op, want van ai den dag waarop zij huwde had ze zich met hart en ziel aan de zaken van Edward gewijd, zoodat zij nu bijna zijn plaats aan de beurs kon innemen. Mevrouw Bowerbank evenwel luisterde bijna of in 't geheel niet, ver veelde zich blijkbaar en was afgetrokken Des te meer lette zij met buitengewone deftigheid op hare roeping als gastvrouw Voortdurend, in de pauze van en ook ge durende het gesprek wendde zij hare oogen van de tafel naar het water in de rivier, dat tusschen lage oevers en zandheuvels voortkabbelde. Zij dineerden niet in de prachtige eet zaal te Birkenhead, doch in een der kust- huisjes aan het waterloo-strand, dat door Sir John, ditmaal geheel tegen zijn ge woonte in, voor dien zomer gehuurd was, op raad van een zjjner vrienden die hem met nadruk had gewezen op de bleeke wangen van mevrouw Bowerbank. Want hij was een toegeeflijk echtgenoot, die haar nooit eenig genoegen, of iets dat haar kon goeddoen ontzegde, dat binnen zijn bereik worden gevonden om aan de hand van dr. Kuyper het eind te maken van den oorlog die ook aan de Theems eiken dag meer gevoeld wordt als een last. waarvan het wenschelijk is ja noodzakelijk, zich zoo spoedig mogelijk te ontdoen. In het Engelsche Lagerhuis lichtte de Minister van Oorlog Brodick het nieuwe oorlogscrediet toe van 5 miilioen pd, 60 millioen gulden. In het loopende flnanci- eele jaar heeft de oorlog gekost 61 milli oen pd. st. 782 millioen gulden. Het crediet werd natuurlijk aangenomen en wel met 159 tegen 56 stómmende minderheid zal wel bijna uitsluitend uit. Ieren bestaan hebben. De Minister Brodick was uit den aard der zaak zeer optimis tisch in zijn voorstelling De kosten van den oorlog waren van ö1/^ millioen per maand gedaald op 41/2 millioen pd. st. Het slokhuizenstelsel werkt uitnemend, de rebellen in de Kaapkolonie zijn ver strooid, er blijven nog maar drie Boeren- corpsen over van 2000 man, te zamen 6000 en Kitchener zal die in een hoek drijven om ze gezamenlijk aan te vallen. Of er ook in het Lagerhuis gelachen is bij deze voorstelling, meldt de telegraaf niet Reuter zou 't ook niet durven seinen. Gedurende Januari zijn er 7000 man Engelsche troepen naar Zuid-Afrika ver scheept en gedurende Februari zullen er 8000 gaan In Januari zijn 2363 paar den naar Zuid Afrika verzonden. De berichten in den laatsten tijd uit Zuid Afrika ontvangen geven geen re den om de positie der Boeren voor on gunstiger te houden wel het tegendeel lag, hoewel hij niet in staat was hare behoeften te iaden. Meviouw Bowerbank had niets tegen het plan ingebiacht; de plaats waar zij woor.de was haar totaal on vei scbillig zjj gaf zelfs de voorkeur aan deze plaats waar de zeewind niet te sterk was. Zij schepte er behagen in buiten te zijn, de konijnen in hunne zandheuvels te zien spelen of manden vol dunne fraaie schelpen te zoeken, waarvoor dit strand beroemd was. Niet dat zij kennis van schelpen cf er eenig verstand van had, alleen omdat zij ze mooi vond In de dagen, die nog tot een andei leven schenen te behooren dan haar tegenwoordige had iemand haar een handvol schelpen gebracht, die zij in haar werkdoosje bewaard had. Niet om een of andere reden, doch alleen omdat zij de gewoonte had zelfs kleinigheden jaren lang te bewaren Zij wendde geen enkele poging aan om met mevrouw Knowle een gesprek aan te knoopen die goede vrouw vermaakte altijd zichzelf. Met een onbestemden blik staarde zij uit bet vens ier, en volgde de zeilende schepen die op en afvoeren op de Mersey, of verbeidde stoombooten die nog niet, te zien waren, doch wier >pf pf« mijlen ver kon worden gehoord. Zoo zat de lieve Emily Bowerbank in een licht lilakleurig zijden kleedje, met juweelen en kant behangeneen lieve verschijning ook a! was ze zoo bleek en vormde een sterk contrast met de groote nergens staat het goed voor de Engel- schen, behalve in de blokhuizen, waar de soldaten gedemoraliseerd worden en kogelvrees krijgen. In de Belgische Kamer was het gis teren ter afwisseling weer wat rustiger bij de behandeling van de zaak Smeets De sociaalist Van der Velde hield om Smeets teverdedigen een redevoering voor het algemeen stemrecht en merkte o a. op als Smeets buiten de Kamer revolution aire dingen zegt-, wordt hij vervolgd en met gevangenisstraf bedreigd; doet hij 't zelfde in de Kamer, dan krijgt hij daarvoor 4000 frs. 's jaars. Viviam. socialistisch lid der Fransche Kamer heeft een wetsontwerp ingediend dat strenge straf bepaalt op het aanwenden van ongeoorloofde invloeden bij verkiezin gen, Afgevaardigden die zich daaraan schuldig maken zullen voor den duur eener gansche zitting hun zetel verliezen. Het Groot-Oosten van Frankrijk heeft aan alle vrijmetselaars, ook buiten Frankrijk, een circulaire gericht waarin het de oorzaken van den oorlog in Zuid Afrika samenvat Rhodes wordt een »condottiere van droevige vermaardheid* genoemd - en de Engelsche wijze van oorlogsvoeren aan de kaak stelt. De op roeping eindigt met deze woorden »Wij hopen dat de maijonnieke broe derschappen van de geheeie wereld met ons zullen samenwerken tot een krach tige poging om het ingedommelde gewe ten der volkeren wakker te schuddbn en mevrouw Knowle met hare blozende wan gen, gekleed in wijnkleurig satijn en met een broche op baar boezem bijna even groot als haar nart. Geen van beiden sprakook niet tot de heeren, tot me vrouw Knowle als door een blectrischen schok opsprong en een blos kreeg of zij nog een jong meisje ware, hare fout be greep en toen hare oogen weer op haar bord vestigde. »A propos, Knowle,* zeide John, zich in zijn stoel achterover werpend en de banden vouwende met de zelfvoldoening van iemand die na den maaltijd zijn wijn uurtje kan genieten, »ik heb u tot beden nog altijd vergeten te vragen, hoe het met den jongen Stenhouse gegaan is nadat hij ons verliet hoe lang is 't reeds ge leden - zeer tegen mijn zin zooals g'u nog wel zult herinneren. Hij is toen door uwe org in Bombay geplaatst niet waar »Ja, sir John,* antwoordde mijnheer Knowle afgetrokken. •Och, Emma, mijn schatja, geef de wjjn eens even. Is hij daar rui nog en hoe gaat het hem?* »Ik meen goed. Hij schrijft ons nog wei doch hoogst zelden. Sir John, ik maak u mijn compliment over dien wijn.* »Ja, hij is vrij goed. Maar,* voegde hij er bij met de volharding van een onge- voelig man, die zich niet van zijn stuk laat brengen, »om op Stenhouse terug te komen. Ik zou gaarne willen dat ge hem, als ge eens schrijft mededeelt dat mijnheer te redden wat er nog overblijft van het Boerenvolk. PRETORIA, 1 Febr. Terwijl de Brit ten op 25 Jan. bij de samenvloeiing van de Wilgerivier en de Leeuwspruit slaags waren met 50 Boeren, trokken 100 man van Wessels commando lager-op de ri vier over en joegeD storm op de achter hoede van de South African Light Horse Zeventig Boeren, behoorende tot- De Wet's lijfwacht, stormden de stelling der Light Horse opende granaatvuur op den vijand die terugtrok. De Wet vluchtte met 6 man de Liebenbergvleirivier op. Stejjn is met een lijfwacht van 30 man tusschen Reitz en Bethleherm Met uitzondering van enkele honderden in het zuiden, is het overschot van de Vrij- staatsche troepen te velde geheel in de noordoostelijke districten zij trekken rond in groote troepen en leggen veel strijdlust aan den dag- - PEKING, 2 Febr. DeKeizeriu-we duwe, vergezeld door den Keizer en de jonge Keizerin, ontving Zaterdag ten paleize de dames en kinderen der ge zantschappen. Dezen werden zeer hof felijk verwelkomd. De Keizerin scheen diep bewogen en erkende dat de aanval op de gezantschappen en verschrikkelij ke vergissing was geweest, waarover zij bitter spijt had. Er volgde een feest maal, waarbij de Keizerin verklaarde dat China zijn geïsoleerde positie zou opgeven en de beste gewoonten van hetWester- sche leven zou aannemen. Johnes ons gaat verlaten. Inderdaad, ik zou niemand liever voor eerste boekhouder hebben dan Stenhouse John heette hij immers? John Stenhouse?* »Ja, hij was een flinken vent,* mom pelde mijnheer Knowle. »Accuraat als een uurwerk, volhardend, stipt eerlijk.* »Ocb mag ik u eens om de notenkraker lastig vallen Edward,* zeide zijne weder helft met een waarschuwenden blik. »Inderdaad,* vervolgde Sir John weer, op zijn eigenaardige manier en om altijd op 't zelfde onderwerp terug te komen, »ik ben 't volkomen met u eens Knowle. En wat ik u wilde vragen kunt ge hem, als ge weer eens schrijft niet bewegen terug te keeren en weer bij ons in be trekking te komenwij zouden ons wel kunnen behelpen tot hij hier is »Ik denk niet dat bij komen zal, Sir John. Hij - hij is niet gaai ne in Enge land. Ik zal er echter nog eens over na denken en dan spreken we er morgen wel verder over.* •Uitstekend.* Dit zeggende schonk Sir John zich nog een glas wijn in en bracht het gesprek op een ander onderwerp over. Toen stonden de dames pas op. De gast zag er opgewonden uit, de gastvrouw doodsbleek. Emiiy trad ter zijde om me vrouw Knowle door de Jeur, die door Sir John zeer galant werd opengehouden, te laten voorgaan en toen zij de kamer ver liet, fluisterde hij haar in»Laat ons spoedig de koffie brengen, mijn waarde.*

Axelsche Courant | 1902 | | pagina 1