Gemengd Nieuws. Gemeenteraad van Axel. Ingezonden Stukken. Marktberichten. Advertentiën- In 100 van de 109 gemeenten genieten de raadsleden presentiegeld, dat varieeit tusschen f 125 en 14. Te Tholen is daar voor 125, te Kruiningen 108, te Axel 100 en te Brouwershaven 100 uitge trokken het minste bedrag is dat te Over slag en te Philippine, 14. Geen vergoeding ontvangen de leden van den raad te Middelburg, Vlissingen, Goes. Ter Neuzen Zierikzee, Hulst, Ierseke, Zaam- slag en Zuidzande. M. Ct. van Reeds hebben wij gemeld, dat te Meppel zijn gearresteerd een polilieagent, een vroedvrouw en haar pleegdochter, ver dacht van den moord op het kind. welks lijkje 10 Dec. werd gevonden bij de spoor wegbrug over den Rijn bij Oosterbeek. Omtrent deze zaak kar. nader worden ge meld, dat het pasgeboren kindje bleek te zijn gedood met een messteek in het hart. Het Ijjkie was gepakt in een sigarenkistje. Eerst na langdurige nasporingen, die met veel moeilijkheden gepaard gingen, mocht het aan de justitie gelukken den dader op te sporen. De politieagent is de vader tod het kind en werd als moordenaar aange wezen door de moeder en door de vroed vrouw, die haar bjjstond. Het is gebleken dat de politieagent een paar dagen verlof had gevraagd om zijn moeder in Limburj te bezoeken bet is Diet zeker, dat hij daar is geweest. Vast staat dat hij op den be- wusten dag, waarop het kistje ward gevon den, met den trein naar Nijmegen de spoor brug is gepasseerd. In de kerk te Sloterdijk is tijdens een godsdienstoefening een kort oogenblik van schrik geweest. Mej. v. d. B. zat bij de kachelvermoe delijk is haar kam, van cellnloïde, door de warmte in brand geraakt. Er ontstond plot seling een hevige rook en haar haren be gonnen te schroeien. Door den schrik kreeg een andere vrouw het op de zenuwen en viel in onmacht. Gelukkig echter was het ongeval spoedig hersteld en kon de dienst weldra weder ongehinderd doorgaan. Vrijdagmiddag is te Haarlem een zesjarig knaapje, spelende bij ongeluk aangreden door het paard van een postkar Het kind kreeg het wiel over borst en hals en overleed eenige oogenblikken daarna. Kinderspel Eenige schoolleerlingen te Steenbergen kregen bij het naar huis gaan twist, welke zoo hoog liep, dat zjj een achtjarigen jongen met het hoofd naar beneden in een moddersloot plaatsten Was de jongen niet door een naastbjjwo- nende man gered, dan zou de dood spoedig zpn ingetreden. Behalve met Frans Groot, is het dienstmeisje Marie B.. dat bij de vermoorde juffrouw Dijkxhoorn gediend heeft, met nog twee personen geconfronteerd Door den rechter-eommissaris werd haar gevraagd of zij een van hen herkende als iemand, die wel eens bjj de veislagene aan huis kwam. Het meisje verklaarde echter per tinent geen van de drie personen ooit te hebben gezien. Volgens een telegram uit Constan tinopel heeft 't gezantschap van de Ver- eenigde Staten twee afgevaardigden naar Demir-Hissar gezonden om miss Stoue uit de banden van de roovers te ontvangen tegen den geeischten losprps van 1.6000 pond. Zou dat nu heusch 't begin van 't einde zpn? Het consulaat-generaal van den Oranj -Vrjjstaat te 's Gravenhage, ont ving dezer dagen van ds, Gillot, te St. Petersburg, een pak visite-kaartjes voor mevr. Louis Botha, ter gelukwensching met de geboorte van haar zoon. De toe zending geschiedt zoo laat, omdat deze kaartjes uit alle hoeken en meest verwjj- derde deelen van Rusland kwamen, te zamen een gewicht van over de 18 KG. vormende. Te Usicva, in Servië, werd een bruiloftspartij aangevallen door een troep wolven. Er waren 18 menschen bpeen en niemand schpnt aan den dood ontkomen. Onlangs werd aan den buffethouder van de Paigsche Opera, door iemand die van statistiek houdt gevraagd, of bij elke oorstelling evenveel ontvangen werd aan de buffetten. En toen kwam het antwoord. Zeer verschillende dranken worden gevraagd bij verschillende stukkeD. Er wordt het. meeste geld besteed door het publiek als Faust wordt gegeven. Limonade en cham pagne leveren dus veel voordeel. Op Meyer- beeravonden is er vocal vraag naar ijs. De opera's van Donizetti doen geregeld vraag ontstaan naar siropen zoete dranken dus en appelsienen. En bi] balletuitvoeringen Die noemen wp steeds punchavonden En Wagner Als bp voorbeeld Siegfried wordt opgevoerd O, dat zpn onze zwarte tpden. Dan wordt er niets g«vraagd aan het buffet. Dan loopt het publiek metgefronsd voorhoofd, nadenkend heen en weer in de gangen. Vrijdag zpn te Lissabon lichte schokken van aardbeving gevoeld. Uit Yokohama wordt gemeld, dat op de kust vreeselijk stormweder heerscht. De storm heeft erg huis gehouden onder de visschersvloot; meer dan 200 visschers worden vermist. Uit goed ingelichte bron wordt verzekerd dat de Koningin van België haar verhipt te Spa dit seizoen niet zal onderbreken en er den geheelen winter door zal verblijven. De gezondheid der Koningin is overigens goed, zoodanig dat zij de voorschriften des dokters, van alle dagen te wandelen, regelmatig kan volgen. Uit Weenen komen geruchten van een mislukten aanslag op het leven van den koning van Griekenland, en de Frankfurter Zeituug verneemt uit Athene dat een man met getrokken mes den koning aanviel maar dat een tuinopzichter den blijkbaar krankzinnigen dader afweer de. Een Reuter telegram uit Athene zegt echter dat het, gerucht van een aanslag van allen grond ontbloot is.Ra-ra hoe is dat? Zitting van 28 Januari 1902., Afwezig dhr. P. Dekker. Voorzitter dhr. D. J. Oggel, Secretaris dhr, J. A. van Vessem. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en onveranderd goedge keurd. I. Mededeeling van ingekomen stukken. a. Kennisgeving van den heer P. Dekker dat hp wegens ziekte verhinderd is de vergadering bp te wonen. b. Missive van Ged. Staten dd. 24 December 1901 méldende de verdaging omtrent de beslissing op de begrooting voor 1902. c. Bericht aan de gemeente Axel om trent de concessieverleening voor den stoomtram HontenisseSelzaete. Hierin staat als richting aangegeven de Lange No rdstraat, Korte Weststraat (enkel kruising), Zuiddam enz. De Voorzitter is van meening dat dit vele moeilpkheden zal opleveren, en stelt daarom voor aan Ged. Staten te berichten dat wijziging in de richting wenschelpk was, en don weg te nemen, zooals vroe ger was aangegeven namelijk door de kerkdreef en het straatje, tusschen de wed. L. Wiemes en A. Haak. Wordt besloten, at te wachten wat door Ged. Staten hierop zal worden geantwoord. d. Verslag van de werkzaamheden der commissie tot wering van schoolverzuim. Uit dit verslag blijkt dat in 't goheel 11 vergaderingen zijn gehouden, dat 63 oproepingen zijn geschied om voor de commissie te verschijnen wegens het thuishouden hunner kinderen, dat van de 63 er 23 zijn verschenen dat 20 gevallen hieronder waren van volslagen armoede. Van de 3 overige gaf één huisvader op dat het hem te zwaar viel om voor 2 kinderen schoolgeld te betalen, terwpl de twee andere wel geen armoede voor wendden, maar toch beweerden hunne kinderen in het bedrijf noodig te hebben. De commissie was tot de conclusie ge komen dat de instelling geen goede re sultaten afwierp tot nog toe, daar het publiek in de meening verkeert dat de wet wel niet zoo streng zal worden toegepast. In 't geheel werden 24 processen-ver baal opgemaakt ook tégen diegenen die niet voor de Commissie verschenen. De commissie gaf als barer meenipg te ken nen dat bet nuttig was haar verslag publiek te maken, teneinde er ieder op te kunnen wijzen dat bet in hun eigen belang is om bp eene oproeping door de commissie te verschijnen. De meerderheid der com missie was nog van oordeel dat het trac tement van den Secretaris wel met 10 zou mogen worden veihoogd, daar ge bleken is, dat hieraan vele werkzaam heden zijn verbonden. Dhr. Jansen vindt het treurig dat de gemeente zulks moet doen, het Rijk maakt maar wetten en de gemeente moet maar betalen. De Voorz. en dhr. Lamaitre beweren dat hieraan niets te veranderen valt. Het voorstel om het tractement op 20 te brengen wordt met 6 tegen 4 stem men aangenomen. Voor stemden de bh. Dregmans, Lamaitre, Van Fraarjenbove, F. Dekker, Dieleman en Smies; tegen de bh. Jansen, Wolfert en Oggel. De Voorz. deelt mede dat zooeven de onderwijzerswoning is aangenomen voor 7392 de begrooting was f 7497.34 Aannemer is C. van den Broeke alhier. Het bouwen der hulpschool is aange nomen voor 1240 Ie begrooting was 1626.02. Aannemers zijn H. van Lnijk en A. van 't Hoff. Mas wordt besloten beide werken te gunnen. II. Wordt besloten eene geldleening aan te gaan van 30000 nadat dbr. Jansen gevraagd had of zulks niet te veel was. De Voorz. zegt dat dit getal wel een paar duizend gulden te hoog kan zpn, maar mm kan nooit weten welk bp werk er nog bij het bouwen der school en wo ning komt. III. Aanbieding rekening Algem. Burg. armbestuur over 1901. Wordt tot onderzoek in banden gesteld eener oommissie bestaande uit debeeren van Hoeve, F. Dekker en Wolfert. IV. Wordt z. h, s. goedgekeurd ééne af- en overschrijving van posten op de begrooting van 1901. V. Wordt goedgevonden te berichten dat geen bezwaar bestaat tegen de vei zetting van de jaariijksche veemarkt in de gemeente Zuiddorpe. VI. Verzoekscbift van A. OlLjslager, gemeenteveldwachter om verbooging zpner jaarwedde. Als argumenten geeft adressant opdat bet vermeerderen van zijn gezin, het ge boren worden, opgroeien en sterven van hem steels meer uitgaven vorderen, ter wijl zijn tractement hetzelfde blijft dat de uitbreiding der bevolking hem meer der werk bezorgt; dat andere ambtenaren hetzij door wet of andere motieven ver boogd zijn en bij dus evengoed aanspraak op verhooging kan maken. Adressant vraagt eene verhooging van 50. De Voorz. zegt dat B. en W. gemeend hebben te moeten voorstellen aan den veldwachter eene gratificatie van 50 te geven. Dhr. Jansen vra3gt hoe groot Olijslager's tiactement is De Voorz.: 500. Dhr. Smies vraagt of de bedoeling is om de gratificatie voor één jaar te ver- leenen. De Voorz. Ja, voor het jaar. Dbr. Smies zegt dat hij niet inziet dat Olijslager met één jaar geholpen is. Ik zou voorstellen zijn tractement met 40 te verhoogeu. Dhr. Lamaitre is er niet voor, want gaat men dat doen dan blpft men ten eeuwigen dage voor het geval van ver hooging te geven staan. Daarbij de ge meente wordt steeds grooter en we zullen toch op den duur genoodzaakt zijn een tweeden veldwachter er bij te nemen. Spreker verklaart zich vóór de gratificatie. De Voorz. zegt dat, begint men met eene gratificatie te geveD, dan wordt er bet volgend jaar ook weer op gerekend, Dhr. Smies zegt dat de Raad gewoon is tot verfiooging der jaarwedden van de ambtenaien Over te gaan, wanneer de werkzaamheden vermeerderen. Dbr Jansen is ook voor verhoogiDg, eene gracificatie komt ook alle jaren terug, bij gaat met het voorstel van Smies mede, alleen spijt het hem maar dat deze geen 50 heeft voorgesteld, dat was nog niets te veel. Het voorstel Smies—'Jansön 40 vorbooging) wordt aangenomen met 8 tegen 2 stemmen. Voor stemden de bh. Van Fraaijenhove, F. Dekker, Jansen, Smies, Van Hoeve Dregmans, Oggel en Dieleman tegen de hb. Lamaitre en Wolfert. Vervolg van bet verslag in een vol gend nummer. Verhooging jaarwedde klokkenist aan gehouden daar de stemmen staakten. Jaarwedde grafdelver met 10 ver- Jaarwedde van beide dokters ieder met 100 verhoogd. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur Vergun mij een klein plaatsje om de aandacht te vestigen op eene mijns in ziens goede zaak. In het nummer van Vrijdagavond las ik eene advertentie van Hendrika van Tatenhove, waarin zij be kend maakt, dat zij voornemens is eene bewaarschool te openen Ik juich het van harte toe. dat er iemand is, die de gelegenheid opensteld, aan het lastige goedje van 4 tot 6 jaar eenige uren ge zellige bezigheid met kameraadjes te ver schaffen, bovendien is het een flinke voor bereiding tegen den tijd dat zenaar >de groote school* moeten. Thuis gaan zulke kinders zich dikwijls vervelen, worden lastig, voeren katte kwaad uit en belemmeren de moeder in hare huiselijke bezigheden menig moeder zal dan ook hoop ik, met mij deze ge legenheid aangrijpen, om zich voor een klein wekelijksch bedrag veel rust en ge mak te bezorgen. Ik wensch de onderneemster goed suc ces toe. EEN MOEDER. Axel, 25 JAN. Ter Graanmarkt van heden (Zaterdag) waren de prijzen als volgt Tarwe ƒ8,— a 8,20 Rogge 6, a 6,50 Wintergerst 7,— a 7,50 Zomergerst ƒ0,a f 0, Hav-^r ƒ7,— a 7,10 Erwten 10,a 10,25 Paar- denboonen 0, a 0,— Lijnzaad 14,— A 15,— Aardappels 2,50. Koolzaad per zak van 106 liters 0,—. Alles per 100 kilo. Hulst, 27 JAN. Ter Graanmarkt van heden (Maandag) waren de prijzen als volgt Tarwe 8,— Rogge 6,2b Wintergerst 7,50 Zomergerst ƒ0,— Haver ƒ7, Erwten 10, Paardenboonen 8,25 Doi- venboonen 9,50 Witteboouen 0,— Bruineboonen 7,50 Boekweit ƒ0,— Lijn zaad 0, Aardappels 2,25 Koolzaad per zak van 106 liters f 0,— Boter per kiJo ƒ1,05. Eieren per 26 stuks 1, Er waren ter weekmarkt te koop gesteld 30 stuks hoornvee, 37 varkens, 0 schaap verkocht 12 23 0 "Woensdag 29 Januari a. s., hopen ABR. VAN YK EN T. RIEMENS, hun 50-jarige Eclitvereeiiiging te her denken. Hun dankbare Kinderen Behuwden Achterkleinkinderen. Ter Neuzen. Middelburg. Axel.

Axelsche Courant | 1902 | | pagina 3