1WEÏ HUWELIJKEN. No. 85. Woensdag 29 Januari 1902. I7e Jana*4»\ Nieuws- en Advertentieblad J voor Zeeuwse h-Vlaanderen. F. DIELEMAN, AXEL. Buitenland. FEUILLETON. COURANT. Dit Blad verschuilt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 70 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Wat heeft het Engelsche leger id de laatste maanden uitgevoerd in Zuid-Afrika Ongeveer niets als blokhuizen bouwen. Eenige malen kreeg deze pf gene Engel sche afdeeling flink klop en konden wij ons verbazen over den vooruitgang van de Boeren in de vechtkunst Het blijft in het algemeen zooals het wasde Engel- schen zijn baas in de steden, en zoover hun kanonnen reiken het land is aan de Boeren als de Engelschen met hun over macht op het platteland verschijnen, trek ken de Boeren terug, maar keeren onmid dellijk weer, wanneer de Engelschen ver trokken zijn In de Kaapkolonie wordt het langzamer hand ongeveer hetzelfde. Een talentvol generaal als French is al maanden bezig, om een eind te maken aan den opstand, van tijd tot tijd krijgen wij telegrammen, waarin gezegd wordt, dat alles goed gaat en de Boeren naar het Noorden gedreven worden, maar men bemerkt niets van dit drijven. Zoo nu en dan lekt iets uit van de waarheid. In een rapport van den gouverneur der Kaapkolonie Hutchinson van 3 December wordt gezegd, dat meer dan de helft van het land in handen der Boeren is. De Engelschen moeten zich opsluiten in de steden en groote dorpen, hun opereerende colonnes trekken op goed geluk her- en derwaarts, het platteland hangt feitelijk af van de genade der op standelingen. Een groot deel der kolonie is in een wildernis verkeerd en duizenden lieden, die in den beginne aan Engeland trouw bleven, zijn de een na den ander tot verzet en opstand geprikkeld door de »Wat zou haar toch bewogen hebben met hem te huwen!* mompelde de goede juörouw weder. »Als ik Edward Knowle zoo verzaakt had, wat zon hij dan wel van mij gezegd nebben. Wat zal John Stenbouse wel van haar denken?* »Wel niets, waarschijnlijk. Wellicht is hij ook reeds gehuwd.* »Dat geloof ik niet dat kan ik niet gelooven. De mannen mogen slecht zijn ze zijn niet zoo slecht als de vrouwen Zij zullen hun ziel en zaligheid niet aan den meestbiedende uit berekening ver- koopen ot heilige beloften breken uit laffe vrees.* »Maar haar vader - zij moest toch haar vader gehoorzamen »Neen, dat behoefde niet,* hernam mevrouw Knowle heftig. »Mijn waarde, ge behoeft niemand te gehoorzamen, zelfs uw man niet, die nog veel nader is dan uw vader, als hij u beveelt iets slechts te doen. Als mijn Edward tot me zeideEmma ik heb hon ger. braadt uzelf voor een vleeschpastei zou ik bet misschien doen, als ik zag dat werkelijk honger had, uit liefde voor hem en omdat ik er niemand meê bena onzinnige ruwheden van het Britsche mi litaire schrikbewind. Aan de Engelsche kranten heeft men nietszij liegen er mee op los, alsof zij officieel^waren Slechts enkele doen niet mee aan dat zandst rooien in de oogen van het publiek. De „Daily News' verklaart, dat de toestand in de kolonie zeer ernstig is en hij met de executie van Scheepers wanhopend is geworden. Reuter komt met een nieuwe Jobsbode uit Johannesburgde paardenziekte heerscht erg in het Zuiden en Westen van Transvaal vooral daar waar veel van die arme beesten gevergd wordt. Arme Engelschen dat komt nu nog bij de vele regens. Daardoor wordt er zeker zoo weinig uitgevoerd. Uit Barkly-Oost in de Kaapkolonie wordt gemeld dat Fouche weer te Vaalhoek staat. 20 Jan. is te Taaiboom gescher mutseld, waarbij een Nieuw-Zeelander ge wond is. De Boeren werden ten slotte met kanonvuur verdreven. Uit de Engelsche verlieslijst blijkt dat bij Mequatlings Nek iu het Oosten van den Vrijstaat, 20 Januari 2 man gesneu veld, 6 gewond verder zijn verliezen ge leden bij Koffijfontein. Z-W. van den Vrijstaat- en Cijferfontein op 20 Jan. Van Schalkwijk en twee van zijn zoons uit den omtrek van Norvalspont. zijn door het hof te Colesberg veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf eu 500 p. boete elk, wegens het verborgen houden van levensmiddelen, paarden en munitie. Zulke vonnissen doen veel goed Wij zouden nog iets zeggen van den Minister Brodrick over Scheepers dood Hij gaf als reden op, dat Scheepers zeven deel dan mijzeltdoen als hij zeide »Em ma, ik heb honger, stee! daar die kalfs karbonade, zou ik hem antwoorden neen mijnheer, stelen is veiboden, dat doe ik niet 1 - Doch stil de deur wordt ge opend; daar komt ze.« De kleine bleeke bruid verscheen. Zelfs de vermoeienissen der bruidsdagen, de champagne, de feesten, niets vermocht een blos op hare bleeke wangen te schilderen. Zij leunde op den arm haars vaders, een zeer fijn, net persoon. Hij geleidde baar met vaderlijke zorg naar 't rijtuig kuste en zegende haar, wat zij geleidelijk toeliet. Zij had het uiterlijk van een leidzaam, zachtzinnig meisje dat juist door de liefde van een flink jongmensch versterkt zou zijn, om hare zwakke krachten te schragen. John Bowerbank, reeds oud en bijna grijs, zag er toch teerhartig, niet ongevoelig uit veel sterker, doch ook veel gevoeliger dan haren defiigen vader. iHet arme kind!* zuchtte mevrouw Knowle in zich zelf, »T Is jammerdoch mijnheel Bowerbank is een goed man misschien is ze nog wel gelukkig met hem tenminste niet zoo ongelukkig als ze er nu uitziet. God zegene haar!* En met deze zegenbede, die zeker niet gehoord werd door haar, voor wie zij geuit werd, vertrok het rjjtuig. Zoo eindigde de hoofdgebeurtenis, zoo verdwenen de hoofdpersonen in dit belang wekkend huwelijk, dat geheel volmaakt Kaffers had laten doodschieten en een blanke had laten geeselen. Scheepers heeft dus gehandeld op last van zijn superieur, generaal De Wet. Dat de Kaf fers. die gewapend worden door de Engel schen, doodgeschoten worden, is regelde Engelschen zijn gewaarschuwd. In het Engelsche Lagerhuis heeft John Burns werklieden afgevaardigde gespro ken over de gruwelen van dezen oorlog en drong aan op onmiddellijke staking der vijandelijkheden »Engelands roem eischt, dat wij den oorlog voortzetten", riep iemand van de hoorders. Burns wendde zich tot dezen interpellant en zeide Wel vriend, als je dat denkt, dan is jou plaats niet hier. Laten wij elkaar dan morgen om 10 uur op Trafalgar-square ontmoeten. Daar is een werfkantoor voor vrijwilli gers; laat je daar inschrijven en ga dan den oorlog, dien ge goedkeurt, helpen voortzetten. Want van die patriotten, die anderen bij procuratie voor zich laten vechten en doodschieten, hebben wij er genoeg. Deze woorden werden luide toe gejuicht en de Jingo droop af. LONDEN, 27 Jan. Kitchener seint uit Johannesburg dat hij de gevangeneming van Ben Viljoen en voegt daaraan toe dat deze belangrijke gevangenneming zon der twijfel van zeer grooten iuvloed zal zijn op de Boeren ten noorden van den spoorweg. Verder seint Kitchener dat onder de gevangenen, gemaakt door de Nationale verkenneis ten Zuiden van Middelburg, zich kommandant Hans Botha bevindt. zou zijn geweest als Diet het voornaamste er aan had ontbroken de liefde. II. Voor ik de droevige geschiedenis van de vrouw van John Bowerbank ga ver tellen, wensch ik een paar woorden over hem zelve te zeggen. De beste en mee&t afdoende beschrijving van hem is, dat hij van top tot teen een man van zaken is, een karakter dat buiten den kring van zak9n doen, meestal slecht in aanzien is. Een consciëntieus, accuraat man, met veel wilskracht, scherp oordeel, en die de rechten 7an anderen eerbiedigt. Die volgens geweten en gewoonte anderen behandelt zooals hij zelf wil behandeld zijndie geestkracht genoeg bezit om te oordeelen tusschen rechtvaardigheid en toegeeflijkheid die recht laat gelden voor hij medelijdend wordtdie Diemand zal bedriegen, doch ook door niemand wil be drogen wordendie vrijheid eerbiedigt doch ook wil dat men hem in alles vrij late die, hoewel veistoord als een Pond verkwist, wordt, er niet tegen opziet om duizend Pond nuttig te besteden. Een maD, wiens vijanden sarcastisch zeggeD, dat hij scherp ziet, dat hij zijn eigen weg gaat en toch, aan wien men, met de zijnen, het grootste deel der goede werken te danken heeft. Hij is beter dan een dichter, die zijn geheele leven met rijmelarij ver beuzelt, dan een staatsman, die de wereld zoekt te regeeren en vergeet dat hij bietst LONDEN, 27 Jan. De Morning Post verneemt uit Johannesburg van 24 dezer Het schijnt dat De Wet zijn comman do's in kleine eenheden heeft verdeeld, die zich gereed houden zich op zljb last te concentreeren. Ondertusschen 'ontloo- pen zij onze colonnes. De uitgestrektheid waarmede zij zich kunnen bewegen, is nog betrekkelijk groot. JOHANNESBURG, 24 Jan. Beijers die zich in de nabijheid van Pietersburg be vond, drong den 22 Januari het concen tratiekamp binnen, nam een groot aan tal zich onderworpen hebbende Boeren mede en deed Vrijdagmorgen een aanval op Pietersburg, waarschijnlijk met de bedoeling om geweren en paarden voor zijn nieuwe recruten te verkrijgen. Hjj werd echter afgeslagen en liet drie ge sneuvelden en drie gewonden op het slagveld achter. Gisteren beproefden de Boeren den Pie tersburgspoorweg te vernielen op het oogenblik dat een trein voorbijreed. De trein deed een dynamietpatroon ontploffen doch er werd geen schade aangericht. JOHANNESBURG, 24 JAN. - Wen- schende het zijne bij te dragen tot het beëindigen van den oorlog, verzocht Vilonel, die het bevel voerde over Win- burg en zich in 1900 overgaf, aan Kitchener verlof om een korps van 1500 burgers aan te werven. Kitchener stem de toe. Generaal Vilonel schrijft aan President Steijn dat tengevolge van diens koppig heid om den wanhopigen strijd voort zich zelf moet kunnen beheerschen of een philantroop, die de geheele menschheid bemint en zijn eigen familie verwaarloost. Beter dan al deze personen is de man van zaken, wiens eenige spreuk is; met an- dei en kwaad te doen, benadeelt men de geheele maatschappij. Wat de menscben mogen zeggen van John Bowerbank, en er werd veel van hem verteld, zoowel kwaad als goed ge durende zijn zestigjarig leven, allen waren het daaromtrent eens - dat hij nooit zijn belofte braKnooit vroeg, leende of nooit iemand een schilling ontstolen had overvragen is ook stelen en was zijn levensdoel niet verheven, zijn dagelijks leven niet i(jk aan heldendaden, toch was hij een goed, eerlijk man, en (ik herhaal het nogmaals omdat ik er eerbied voor heb) van top tot teen een man van zaken. Zijn voorkomen had niets aantrekkelijks. Hij was klein van persoon en ztfn grijze haren waren achteloos om zijn lang hoofd geborsteld. Zelfs met de sterkste verbeel dingskracht zou men in hem geen roman tisch persoon kunnen zieD, 't Was niet onmogelijk, dat zijn leven iets romantisch gehad hadslechts bij weinige personen is dit niet 't geval. Dit stond waarschijnlijk wel in eenig verband met zeker graf (dat eens door mevrouw Knowle was opge merkt toen zij het graf van haar zoontje ging bezoeken, hetgeen haar veel gunsti ger stemde jegens hem) en dat het op schrift droeg»Hier rust Jane, echtgenoot©

Axelsche Courant | 1902 | | pagina 1